ثبت نام اکسچنج
معامله و سرمایه گذاری

بهترین استراتژی‌های معاملاتی در ارز دیجیتال

ورود به تمامی بازارهای مالی نیاز به دانش و تخصص دارد. بی‌گدار به آب زدن در حوزه‌ای که با دارایی شما سر‌وکار دارد، می‌تواند ضررهای جبران نا‌پذیری به‌بار آورد. بازار ارز دیجیتال که دیگر جای خود دارد. کریپتوکارنسی یک بازار نوین است که پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و خاصیت شبانه‌روزی بودن آن سبب شده کمی فعالیت در این بازار با سایر بازارهای سنتی مانند بورس متفاوت باشد.

جهت حضور موفق در دنیای کریپتوکارنسی به عنوان یک معماله‌گر یا به اصطلاح رایج تریدر، نیاز به آشنایی با فناوری‌های نوین، نوسانات ذاتی بازار، ماهیت ارزهای دیجیتال، تحلیل تکنیکال و برخی پارامترهای دیگر دارید. اما در کنار همه این‌ها آشنایی با استراتژی‌های معاملاتی در ارز دیجیتال نکته بسیار مهمی در معاملات این ارزهاست. نداشتن استراتژی معاملاتی حین انجام خرید‌وفروش رمزارزها چیزی شبیه به نبود جلیقه نجات در یک کشتی روی اقیانوس است.

در این مقاله از وبلاگ سیتکس تلاش کرده‌ایم به بیانی ساده، بهترین استراتژی‌های معاملاتی ارز دیجیتال را بررسی و نقاط قوت و ضعف هر‌یک از آنها را بیان کنیم؛ با همراه باشید.

مزایای معاملات ارز دیجیتال

 • شفافیت کامل در معاملات در‌کنار حفظ هویت طرفین معامله
 • غیر‌متمرکز اداره شدن شبکه‌های ارز دیجیتال (بلاکچین)
 • افزایش سرعت تراکنش‌های مالی بین‌المللی 
 • کاهش قابل‌توجه هزینه‌های مبادلات مالی بین‌المللی
 • عدم امکان پیگیری تراکنش‌ها (تراکنش‌ها به‌صورت ناشناس انجام می‌شود)
 • ذخیره دارایی‌ها در یک بستر غیر‌متمرکز
 • مصونیت دارایی‌ها از تصمیمات سیاسی
 • امکان ذخیره دارایی بدون پرداخت مالیات
 • امکان کسب سودهای قابل‌توجه از خرید‌وفروش ارزهای دیجیتال
 • امنیت بالای شبکه‌های بلاکچینی
 • عدم نیاز جهت اطمینان به یک نهاد ثالث برای انجام معاملات و ذخیره دارایی (تراکنش‌ها به‌طور صد‌در‌صدی همتا‌به‌همتا انجام می‌شود)
 • هیچ شخص یا نهادی روی این ارزها و تراکنش‌های آن کنترل صد‌در‌صدی ندارد
 • امکان جعل ارزهای دیجیتال وجود ندارد

ریسک‌های معاملات ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال در کنار مزایای بسیاری که دارند، قطعا معایبی نیز خواهند داشت. اما ما به این معایب به چشم یک چالش و مشکل جدی نگاه نمی‌کنیم. کارشناسان و تحلیل‌گران حوزه کریپتوکارنسی این چالش‌ها را با اصطلاح ریسک‌های معاملات ارز دیجیتال معرفی می‌کنند. این ریسک‌ها با کسب دانش و آگاهی در این حوزه و همچنین پایبندی استراتژی‌های مناسب تا حد بسیار زیادی قابل کنترل‌اند.

ریسک معاملات ارز دیجیتال

 • نوسانات بازار

یکی از اصلی‌ترین چالش‌های بازار ارزهای دیجیتال نوسانات ذاتی این بازار است. افت قیمت‌های ناگهانی رمزارزها که تا‌کنون بارها شاهد آن بوده‌ایم یکی از عوامل بازدارنده برای ورود سرمایه‌گذاران جدید به این حوزه محسوب می‌شوند. حتی برخی از تریدهای قدیمی‌تر نیز گاهی به‌دلیل ریزش شدید قیمت‌ها در این بازار تصمیم به ترک آن گرفته‌اند.

در‌حال حاضر برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال امکان استفاده از لوریج یا اهرم را جهت انجام معاملات فیوچرز (Future) و مارجین را به کاربران خود ارائه می‌کنند. استفاده از لوریج یا اهرم و همچنین معاملات آتی یکی از ریسک‌های بزرگ در بازار کریپتوکارنسی است که احتمال از دست دادان دارایی را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد.

 • کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال

دنیای رمزارزها نیز همچون بسیاری دیگر از حوزه‌های آنلاین بستری مناسب برای کلاهبرداری‌های اینترنتی است. درصورت عدم اطلاعات کافی امکان گرفتار شدن در دام کلاهبرداری‌های این حوزه بسیار زیاد است. (ICO تقلبی، کیف پول یا صرافی جعلی و …)

 • اشتباهات غیر‌قابل جبران

شبکه‌های بلاکچین‌‌ها عقب‌گرد ندارند. هر تراکنشی در این بستر غیر‌قابل بازگشت است. چنان‌چه یک تراکنش اشتباه انجام دهید، به‌هیچ عنوان امکان بازگشت یا ویرایش آن وجود نخواهد داشت.

 • دستکاری بازار

برخی از تریدرها یا هولدرهایی که سرمایه زیادی از یک دارایی ارز دیجیتال دارند، امکان بازی‌گردانی در بازار برایشان فراهم است. آنها می‌توانند با تغییر روند عرضه‌وتقاضا، قیمت‌ها را تغییر دهند. بنابراین دستکاری کردن روند طبیعی بازار از دیگر ریسک‌های معاملات رمزارزی است که می‌تواند چالش‌های جدی برای تریدرهای خرد ایجاد کند.

 • فراموشی کلید خصوصی

کلید خصوصی دارایی‌های ارز دیجیتال شما، تنها راه دستیابی به آنهاست و در‌صورتی که این کلید را فراموش کنید هیچ گزینه‌ای برای بازیابی مجدد آن وجود نخواهد داشت. زیرا بلاکچین‌‌ها به‌طور صد‌در‌صدری غیر‌متمرکز اداره می‌شوند و در پشت آنها خبری از یک تیم پشتیبانی یا سرور مرکزی برای ذخیره اطلاعات نیست. فراموشی کلید خصوصی برابر است با از دست رفتن کامل دارایی‌های ذخیره شده در آن.

 • خطر بلوکه شدن دارایی‌ها

این چالش یک چالش ملی است. به‌دلیل تحریم‌های اقتصادی که علیه کشور ما وضع شده، در‌حال حاضر بسیاری از صرافی‌ها و سایر پلتفرم‌های خدماتی ارز دیجیتال خدمات خود را برای ایرانیان مسدود کرده‌اند و امکان استفاده از خدمات این سیستم‌ها تنها با تغییر IP (با کمک VPS یا VPN) فراهم است. اما در پلتفرم‌هایی که فرایند احراز هویت (KYC) را برای کاربران خود اجباری کرده‌‌اند از این طریق نیز نمی‌توان از خدمات‌شان بهره برد. با این حال اگر از طریق تغییر IP وارد این سیستم‌های معاملاتی شوید و ناگهان IP شما بر‌اساس خطاهای کامپیوتری و ارتباطی روی ایران تنظیم شود، بلافاصله حساب کاربری‌تان مسدود و دارایی‌های‌ ذخیره شده شما در آن سیستم بلوکه خواهد شد.

 • کارمزد تراکنش
مطلب پیشنهادی مرتبط
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال ایرانی

یکی‌دیگر از چالش‌هایی که گاه می‌تواند مشکلات در معاملات رمزارز چالش اساسی ایجاد کند، میزان کارمزد تراکنش‌هاست. برخی مواقع با افزایش ترافیک شبکه‌های بلاکچینی فی تراکنش در شبکه به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند و انجام مبادلات در این بازه زمانی می‌تواند مستلزم پرداخت هزینه‌های سنگین باشد. در چنین شرایطی حتی مشاهده شده که کارمزد تراکنش از مبلغ تراکنش پیشی گرفته است.

چرا معامله ارز دیجیتال نیاز به استراتژی دارد؟

استراتژی معاملاتی در واقع روش صحیح خرید‌و‌فروش در تمامی بازارهای مالی است و به بازار ارزهای دیجیتال محدود نمی‌شود. این استراتژی‌ها به شما زمان مناسب برای ورود به پوزیشن‌های معاملاتی را نشان می‌دهند. همچنین زمان درست برای فروش سهم یا دارایی‌تان را یادآوری می‌کنند. به‌طور کلی استراتژی‌ها عملکرد معاملاتی شما را بهبود می‌بخشند.

مهم‌ترین نکاتی که استراتژی‌های معاملاتی در ارز دیجیتال به تریدرها ارائه می‌دهند:

 • زمان مناسب خرید
 • قیمت مناسب خرید
 • زمان طلایی برای فروش

همان‌طور که اشاره شده برای انجام معاملات در بازار رمزارزها داشتن یک استراتژی مشخص امر بسیار مهمی است. دنیای کریپتوکارنسی‌ها پر است از نوسانات ناگهانی و افت‌وخیزهای قیمتی متعدد؛ بنابراین درصد ریسک معاملات در این بازار بسیار بالاست. منطقی‌ترین شیوه برای کنترل این ریسک‌ها، استفاده از یک استراتژی مطمئن و دقیق است که تریدرهای حرفه‌ای و قدیمی‌تر آن را قبلا مورد آزمون و خطا قرار داده‌اند. به‌عبارت دیگر بهتر است استراتژی انتخاب شما قبل‌تر توسط دیگران امتحان شده باشد؛ در این حالت نقاط قوت و ضعف آن وضعیت مشخصی دارد. 

انواع استراتژی‌های معاملاتی در ارز دیجیتال

مسلما بازار پر‌تب‌وتاب ارزهای دیجیتال محدود به چند استراتژی معمولی نمی‌شود. فعالان این بازار طی چند سال اخیر با آزمون و خطاهای متعدد توانسته‌اند فهرستی پر‌بار از روش‌های معاملاتی که حداقل ضرر و حداکثر سود را داشته باشند، جمع‌آوری کنند. اما میان این روش‌های متعدد برخی کارآمدی بیشتری داشته‌‌اند و کفه سود دهی آنها به‌نسبت ضررشان بیشتر بوده است. هر یک از این استراتژی های معاملاتی ارز دیجیتال، ابزارهای مخصوص به‌خود را دارند و روش انجام آنها با دیگری متفاوت است. هرچند سرانجام تمامی آنها مبادلات هیجان‌انگیز و سودآور کریپتوکارنسی‌هاست.

استراتژی معاملاتی (Day Trading)

اسکالپینگ

کسانی که ترید روزانه را به‌عنوان استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال خود انتخاب می‌کنند، به ترید کردن به شکل شغل خود برای کسب درآمد می‌نگرند. آنها در طول روز چندین پوزیشن معاملاتی را باز می‌کنند که به‌طور مرسوم تایم فریم (بازه زمانی انجام یک معامله) آنها بین ۱ تا ۴ ساعت است. تریدرهای روزانه اغلب پوزیشن‌های خود را بیشتر از ۲۴ ساعت باز نگه نمی‌دارند. آنها جهت تعیین زمان مناسب برای ورود یا خروج از پوزیشن به شاخص‌های مختلفی چون میانگین متحرک نمایی (EMA)، شاخص قدرت نسبی (RSI) و میانگین متحرک همگرایی واگرایی (MACD)، استناد می‌کنند.

عموما تریدهای روزانه به‌واسطه حد سود (Profit Target)، حد ضرر (Stop Loss) یا زمان خروج (Time Exit) پایان می‌یابند.

دیگر ویژگی‌های استراتژی ترید روزانه:

 • درصد ریسک آن متوسط است
 • مناسب تریدرهای فعال و دائمی است
 • نیاز به آشنایی با تحلیل تکنیکال دارد
 • تنش بالایی دارد
 • بعد از مدتی خسته‌کننده می‌شود
 • به شاخص‌های تحلیلی نباید اطمینان صد‌در‌صدی داشت
بیشتر بدانید:

حد سود چیست؟ نقطه‌ای که تریدر مشخص می‌کند با افزایش قیمت ارز مورد معامله پوزیشن معاملاتی‌اش بسته شود.

حد ضرر چیست؟ نقطه‌ای که تریدر مشخص می‌کند در‌صورت کاهش قیمت پوزیشن معاملاتی‌اش برای جلوگیری از ضرر پوزیشن معاملاتی‌اش بسته شود.

استراتژی معاملاتی اسکالپینگ (Scalping)

Scalping را به‌بیان دقیق‌تر نوسان‌گیری در بازارهای معاملاتی معنی می‌کنند. در این استراتژی تریدرها پوزیشن‌های معاملاتی متعددی را طی یک روز باز کرده و در عرض چند دقیقه یا شاید چند ثانیه (زیر یک ساعت) پوزیشن خود را می‌بندند. تریدری که با استراتژی اسکالپ ترید می‌کند، از هر معامله سود بسیار کمی به‌دست می‌آورد. اما در این معاملات میزان سود اهمیتی ندارد، بلکه تعداد معاملات در طول روز مهم است. زیرا هدف نهایی تریدر به‌دست آوردن سود قابل‌توجه از کل معاملاتش در یک روز است. 

به‌طور کلی استراتژی خرید‌‌وفروش سریع، با سود کم طی یک روز را استراتژی اسکالپ می‌گویند و به تریدهایی که با این روش معامله می‌کنند اسکالپر گفته می‌شود. اسکالپرها پوزیشن‌های معاملاتی خود را بر‌اساس نوسان‌های لحظه‌ای بازار ترتیب می‌دهند. بنابراین باید در هنگام ورود به پوزیشن تحلیلی دقیق داشته باشند، زیرا ممکن است با زمان ورود و خروج نادرست ضرر هنگفتی متحمل شوند. در نتیجه آنها باید به‌خوبی روند بازار را تشخیص داده و زمان ورود و خروج صحیح و به‌موقع از معامله برای خود تعیین کند.

دیگر ویژگی‌های استراتژی اسکالپینگ:

 • ریسک بالایی دارد
 • نیاز به آشنایی دقیق به روند بازار دارد
 • مناسب تریدرهای مبتدی نیست
 • از انواع ترید روزانه محسوب می‌شود
 • برای شروع سرمایه زیادی نیاز ندارد
 • نیاز به نظم دقیق برای ترید دارد
 • این استراتژی استرس زیادی به‌همراه دارد
 • باید تایم فریم معاملات تا حد ممکن کوتاه باشد

استراتژی معاملاتی آربیتراژ (Arbitrage)

آربیتراژ

Arbitrage یک استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال است که بر‌مبنای تفاوت قیمت یک ارز دیجیتال در دو صرافی مختلف به تریدرها سود می‌دهد. تصور کنید شما در یک صرافی بایننس کوین را با قیمت ۲۳۰ دلار خریداری می‌کنید و در یک صرافی دیگر آن را با قیمت ۲۳۴ دلار به فروش می‌رسانید. به‌همین سادگی!

مطلب پیشنهادی مرتبط
بهترین و پرسودترین توکن دیفای برای سرمایه گذاری

اما نکته مهم این است که در این استراتژی شما باید به‌صورت هم‌زمان قیمت چندین صرافی ارز دیجیتال را لحظه‌ای رصد کنید. همچنین فراموش نکنید که انجام تمامی معاملات در بستر صرافی‌های مستلزم پرداخت هزینه است. بنابراین باید هنگام ورود به یک پوزیشن معاملاتی به‌منظور کسب سود آربیتراژ، میزان سود حاصله به‌نسب کارمزدهای پرداختی را به‌دقت محاسبه کنید.

دیگر ویژگی‌های استراتژی آربیتراژ:

 • نیاز به تخصص چندانی ندارد
 • نیاز به تحلیل دقیق ندارد
 • مناسب افراد مبتدی است

انواع استراتژی آربیتراژ

استراتژی معاملاتی آربیتراژ انواع مختلفی دارد و با ۳ روش اصلی انجام می‌گیرد.

 1. Simple Arbitrage:

آربیتراژ ساده خرید یک ارز با قیمت پایین‌ از یک صرافی و فروش آن با قیمت بالاتر در صرافی دیگر است.

 1. Triangular Arbitrage:

در آربیتراژ مثلثی تریدر ۳ ارز دیجیتال را تقریبا به‌طور هم‌زمان خریدو‌فروش می‌کند. به این شکل که برای خرید اتر، ابتدا ارز فیات خود برای مثال ریال را با بیت کوین مبادله می‌کند و سپس بیت کوین را با اتر معامله می‌کند.

 1. Funding Rate:

در آربیتراژ فاندینگ ریت تریدر یک ارز دیجیتال را بر‌اساس یک معامله فیوچرز با فاندینگ ریت کمتر از هزینه خود پوشش می‌دهد.

هولد کردن (HODL)

هولد کردن بیت کوین

اساس این استراتژی خوش‌بینی افراد به آینده بازار کریپتوکارنسی است. بسیاری از کارشناسان و فعالان این حوزه حتی در زمان ریزش شدید قیمت بیت کوین و به‌تبع آن سایر ارزهای دیجیتال بر این باورند که بازار مجددا رشد قابل‌توجهی خواهد داشت؛ تا‌کنون نیز این نگرش درست بوده و پس از افت قیمت‌های شدید (هاوینگ بیت کوین)، بازار همواره یک رشد رضایت‌بخش داشته است.

این روش معاملاتی یا کسب سود کاملا منفعل است و نیاز به انرژی خاصی ندارد. هولدر نیازی ندارد روزانه بازار را چک کند و در میان نمودار‌های تحلیلی سر‌در‌گم باشد. هولد کردن در دو سبک کوتاه‌مدت و بلند‌مدت با‌توجه به میزان ریسک‌پذیری، وضعیت بازار و بازده مورد‌نظر هولدر انجام می‌گیرد.

بسیاری این روش را کاملا آسان و امن می‌دانند؛ اما نمی‌توان گفت هولد کردن یک استراتژی معاملاتی صد‌در‌صد ایمن است. زیرا گاهی یک روند منفی شدید و سریع می‌تواند هولدر را به‌طور کامل نا‌امید کند و شاید منجر به نابودی سرمایه او شود. البته با‌توجه به گفته‌های قبلی امکان بازگشت روند همیشه وجود دارد.

دیگر ویژگی‌های استراتژی هولد کردن:

 • بهترین زمان خرید برای هولد کردن، خرید در کف قیمت است
 • مناسب افراد کم‌تجربه است
 • مناسب کسانی است که مشغله بسیار دارند
 • مناسب کسانی است که ریسک‌پذیری کمی دارند

معامله با فرکانس بالا (High Frequency)

این استراتژی در قالب یک الگوریتم معاملاتی (ترکیبی از سایر استراتژی‌ها) و عموما به واسطه ربات‌های تریدر انجام می‌شود. به این ترتیب که تعداد زیادی معامله ارز دیجیتال در مدت زمانی بسیار کوتاه (گاهی در‌حد میلی‌ثانیه)، با سودهای ناچیز انجام می‌گیرد؛ اما تعداد بالای معاملات سود نهایی را قابل‌توجه می‌کند. به‌طور کلی این استراتژی معاملاتی، سودهای کلانی را برای تریدرها به ارمغان می‌آورد. این در حالیست که تریدر عملا در این میان نقشی ایفا نمی‌کند؛ بلکه الگوریتم انتخابی او یا به‌عبارت دقیق‌تر سیستم‌های کامپیوتری به‌واسطه هوش مصنوعی روند بازار را رصد کرده و در بهترین شرایط پوزیشن‌های معاملاتی را باز و بسته می‌کنند.

دیگر ویژگی‌های معامله با فرکانس بالا:

 • استراتژی بسیار پیچیده‌ای است
 • مناسب افراد مبتدی نیست
 • درصد ریسک بسیار بالایی دارد

استراتژی معاملاتی رنج تریدینگ (Range Trading)

برای اجرای این استراتژی باید دانش کافی از تحلیل تکنیکال داشته باشید، زیرا اصل Range Trading به شناخت مفاهیم سطوح مقاومت و حمایت بستگی دارد. در درجه بعدی نیز باید با نمودارهای تحلیلی کاملا آشنا باشید. به این استراتژی معامله در محدوده نوسان نیز می‌گویند. معاملات این سبک در محدوده نوسان قیمت یک ارز دیجیتال در طول یک بازه زمانی مشخص صورت می‌گیرد. 

برخی از تریدرهای حرفه‌ای و قدرتمند که توان بازی‌گردانی در بازار کریپتوکارنسی را دارند، گاهی برای کسب سود بیشتر محدوده نوسان ایجاد می‌کنند و قیمت یک ارز دیجیتال را میان دو سطح حمایت و مقاومت به‌طور متناوب بالا و پایین می‌برند. در‌صورتی که توانایی تشخیص این محدوده را داشته باشید، امکان اجرای استراتژی رنج تریدینگ برای شما فراهم خواهد شد. در این استراتژی باید نزدیک به سطح حمایت وارد پوزیشن معاملاتی شده و در نزدیک سطح مقاومت از پوزیشن خود خارج شوید.

دیگر ویژگی‌های معاملات رنج تریدینگ:

 • مناسب تریدرهای حرفه‌ای است
 • سود قابل قبولی ارائه می‌دهد
 • در نوسانات کمتر معامله پر‌سودتری انجام می‌شود
 • نام دیگر آن معاملات در روند خنثی است

معاملات نوسانی (Swing trading)

معاملات نوسانی رد ارز دیجیتال

Swing trading این استراتژی در بازار‌های نوسانی (بازار رنج یا روند‌دار) که سقف و کف قیمت مدام در آنها در حال تغییر است، اجرا می‌شود. تریدرها بر‌اساس این نوسانات وارد پوزیشن معاملاتی لانگ یا شورت (عموما با استفاده از اهرم) می‌شوند.

تایم فریم معاملات سویینگ از چند ساعته تا چند روزه است؛ اما به‌طور کلی بازه معامله مدت‌دار تعیین می‌شود. تریدرهای نوسانی باید روندهایی را برای شروع معامله خود تشخیص دهند که طی آن بازار با افزایش سطح عرضه یا تقاضا مواجه است.

این استراتژی به سبک قبلی معاملاتی یعنی رنج تریدینگ شباهت بسیار زیادی دارد و تفاوت اصلی این دو تنها در تایم فریم معاملات است.

دیگر ویژگی‌های معاملات سوئینگ تریدینگ:

 • طرفداران این استراتژی عموما تریدرهای تازه‌کار هستند (اما دانش فنی بسیار می‌خواهد)
 • در بلند مدت سودهای کلانی برای تریدر فراهم می‌کند
 • در شرایط نزولی و صعودی بازار تریدر سود می‌گیرد
 • ریسک استفاده از معاملات اهرم بسیار بالاست
 • موقعیت‌های مناسب ترید زیاد است
مطلب پیشنهادی مرتبط
بررسی 3 تا از بزرگترین هک های ارز دیجیتال

استراتژی معاملات روند (Trend Trading)

معامله روی روند در دسته استراتژی‌های ساده قرار می‌گیرد. این استراتژی بر‌اساس ارزیابی و تحلیل کاهش یا افزایش نرخ یک ارز دیجیتال، در بازه زمانی مشخص انجام می‌گیرد. روند نزولی یا صعودی قیمت یک ارز مشخص، ورود یا خروج به پوزیشن معاملاتی را تعیین می‌کند.

دیگر ویژگی‌های معاملات روند:

 • مناسب همه تریدرهاست
 • در پایان روند علائم کاملا مشخص‌اند
 • نیاز به آشنایی با تحلیل تکنیکال دارد
 • باید مراقب بازگشت روند بود
 • بخش آخر روند امکان دارد با سرعت بالا پیش رود (تسریع در پایان روند)

معاملات قرارداد آتی (Future Contract)

قراردادهای آتی یا فیوچر (Future Contract) را نمی‌توان به‌طور دقیق یک استراتژی معاملاتی دانست بلکه می‌توان آن را یک نوع از معاملات رایج ارزهای دیجیتال دانست.

در این نوع معامله افراد قراردادی با صرافی می‌بندند که بر‌اساس قیمت یک ارز دیجیتال در آینده تنظیم می‌گردد. در معامله فیوچر تریدرها بر‌اساس پیش‌بینی‌شان از آینده معامله خود را ثبت کرده و برای قراردادشان یک زمان شروع و پایان تعیین می‌کنند. برای ثبت چنین معاملاتی می‌توان از اهرم یا لوریج نیز استفاده کرد و برای ثبت اولیه آن نیازی نیست که کل مبلغ معامله در حساب تریدر موجود باشد. قرارداد آتی به‌طور خودکار در زمان مقرر شروع و راس زمان تعیین شده پایان می‌یابد. سیستم به پیش‌بینی تریدر در این معاملات توجهی ندارد و حتی در‌صورتی که معامله با ضرر کامل انجام شود، کارمزد خود را از او دریافت خواهد کرد.

بنابراین اگر روند بازار بر‌خلاف پیش‌بینی تریدر باشد، روند معامله آن نیز قطعا به سمت ضرر پیش خواهد رفت. در این شرایط اگر از اهرم نیز استفاده کرده باشد، درصد ضرر او به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند و ممکن است تمام دارایی‌اش را از دست بدهد.

لیکوئید شدن عموما در این سبک معاملاتی رخ می‌دهد.

دیگر ویژگی‌های معاملات قرارداد آتی:

 • مناسب افراد مبتدی نیست
 • ریسک بسیار بالایی دارد
 • سودهای قابل‌توجه دارد
 • در‌صورت استفاده از اهرم ضررهای هنگفتی دارد
 • شبیه به شرط بندی است

کپی تریدینگ (Copy Trading)

آخرین روش کپی تریدینگ است که روشی بسیار بی‌درد‌سر و آسان محسوب می‌شود. این استراتژی کاملا مناسب افراد مبتدی و تازه‌وارد به بازار است. در‌حال حاضر برخی از صرافی‌ها در بستر وب‌سایت‌های خود قابلیتی به‌نام Copy Traiding‌ را اضافه کرده‌اند. کاربران این صرافی‌ها می‌توانند با مراجعه به این بخش وب‌سایت، به تاریخچه معاملات و همچنین تاریخچه سود و ضرر تریدرهای مطرح و موفق آن صرافی دسترسی داشته باشند. سپس در‌صورت تمایل می‌توانند بخشی از دارایی خود را به حساب کاربری تریدر مورد‌نظرشان متصل کنند و در معاملات او شریک باشند (بر‌حسب موجودی متصل شده آنها به حساب کاربری تریدر انتخابی‌شان). این شراکت در سود و ضرر مشترک است.

میانگین‌سازی هزینه دلاری (DCA)

این استراتژی مخصوص تریدرهایی است که دوره‌های طولانی مدت برای سرمایه‌گذاری خود تعیین می‌کنند. در DCA شما به‌جای آن‌که تمام سرمایه خود را یک‌باره روی یک ارز دیجیتال خاص متمرکز کنید، آن را به مقادیر خرد تقسیم کرده و زمان و روز خاصی از هفته با این مقادیر خرد ترید می کنید.

تصور کنید قصد دارید حدود ۱۰۰۰ دلار بیت کوین خریداری کنید؛ با روش DCA یا میانگین‌سازی هزینه دلاری، این ۱۰۰ دلار را به بخش‌های ۲۰ دلاری تقسیم کرده و در یک روز مشخص از هفته و همچنین در ساعتی مشخص، خرید خود را انجام می‌دهید.

این روش شما را از نوسانات هفتگی (افت‌وخیزهای شدید) مصون می‌کند و اگر بر‌اساس تحلیل دقیق خرید خود را انجام دهید، می‌توانید بیت کوین بیشتری با همان ۱۰۰۰ دلار خریداری کنید.

توجه داشته باشید بهترین زمان خرید برای این استراتژی در روند نزولی و بازار قرمز رنگ انجام می‌گیرد (زمانی که بازار به‌نسبت ۲۴ ساعت گذشته افت قابل توجهی داشته باشد) که تشخیص این بازه تنها با تحلیل تکنیکال دقیق امکان‌پذیر است.

بهترین استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال

همه این استراتژی‌ها قطعا برای افرادی سودهای کلان داشته و بسیاری را متضرر کرده‌اند؛ اما حضور آنها در فهرست بهترین استراتژی‌های ارز دیجیتال گواه کارآمد و سود ده بودن آنها در بیشتر مواقع است. بدون شک تریدرهای بسیاری در کانال‌های مختلف ارتباطی از مزایای این روش‌های برای انجام معاملات ارز دیجیتال سخن گفته‌اند که امروزه در فهرست برترین‌ها قرار دارند. اما توجه داشته باشید که هیچ استراتژی بی‌نقصی در هیچ‌کدام از بازارهای مالی تا‌کنون کشف نشده است و تمامی آنها لبه ضرر نیز دارند. در تمامی بازارهای مالی همواره بهترین شیوه اتکا به سود معقول و جلوگیری از ضرر هنگفت است.

همچنین هیچ‌گاه فراموش نکنید کسی که می‌تواند بهترین استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال را برای شما مشخص کند، خود شما هستید. بهترین استراتژی به‌طور کامل بستگی به روحیات اقتصادی (ریسک‌پذیری، درصد صبر، درصد طمع و …)، وضعیت مالی، سبک زندگی، بازده مورد‌نظر از سرمایه‌گذاری، مدت زمان تعیین‌شده برای سرمایه‌گذاری و سایر موارد این‌چنینی دارد. بنابراین همیشه سعی کنید با‌توجه به روحیات و شرایط شخصی خود استراتژی معاملاتی‌تان را انتخاب کنید. 

بی‌شک تریدر یا سرمایه‌گذار موفق کسی است که هیچ‌گاه از سایر تریدرها تقلید کورکورانه نمی‌کند و به‌دنبال بهترین روش برای خودش است.

5/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا