ثبت نام اکسچنج
دانشنامهلغت نامهمتاورس و NFT

CC0 NFT یا توکن غیرمثلی خلاقیت عمومی بدون حق مالکیت

حتماً تا به حال متوجه شده‌اید که توسعه فناوری NFT در مراحل اولیه خود بوده و به همین دلیل ابهامات زیادی نیز در این حوزه برای افراد مختلف وجود دارد. در این مقاله از سیتکس قصد داریم تا درباره یکی از جدیدترین انواع مختلف دارایی دیجیتال به نام NFT فاقد حقوق محفوظ (CC0 NFT) که از نوع توکن‌های غیرمثلی یا همان NFTهاست صحبت کرده و تفاوت آن با سایر توکن‌های غیر قابل معاوضه را شرح دهیم.

CC0 NFT در واقع یک توکن غیرمثلی خلاقیت عمومی است که مشابه با کدهای برنامه‌نویسی منبع‌باز بوده تمامی حقوق آن غیرمحفوظ و قابل انتقال است و می‌تواند به طور آزادانه و بی‌نیاز از ذکر منبع، توسط سایر هنرمندان و سازندگان NFT مورد استفاده قرار گیرد.
این توکن‌ها معایب و مزایای خاص خود را دارند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

ابتدا تعریف دقیقی از  CC0 NFT خواهیم داشت…

 

NFT CC0 چیست؟

همانطور که می‌دانید، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در چند سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند، این دارایی‌های دیجیتال منحصربفرد، به عنوان راهکاری برای ثبت و حفظ حق مالکیت معنوی (IP) و فیزیکی آثار دیجیتال مورد استفاده هنرمندان و سرمایه‌گذاران مختلف قرار گرفتند.

با این حال به تازگی، دسته‌بندی و نوع جدیدی از NFTها به نام  NFTهای CC0 (creative commons – no rights reserves) ظهور کرده‌اند که بسیاری از بنیان‌گذاران نیز به تولید و خلق این نوع از NFTهای «فاقد حق مالکیت خالق» علاقه نشان داده‌اند.

توکن‌های غیرقابل تعویض CC0 در نظر سازندگان NFT، همانند نرم‌افزار‌های منبع‌باز برای توسعه‌دهندگان وب هستند.

what is a CC0 NFT
به هر حال، مالکیت آثار دیجیتال و حفاظت از IP (مالکیت معنوی اثر) هدف اصلی طراحی NFTها و ارائه اولیه آنها بود. چندین پروژه NFT، از جمله Bored Ape Yacht Club (میمون کسل) و CryptoPunks (کریپتو پانکس)، سود زیادی از معاملات دارندگان این NFT‌های «دارای IP برای خالق»، کسب کرده‌اند.

دارندگان توکن‌های غیرقابل معاوضه، یا همان NFTها، می‌توانند به سازندگان، کسب‌وکارها و برندهای دیگر اجازه دهند تا از آثار هنری NFT آنها استفاده کرده و با پرداخت هزینه‌ای مشخص، فرصت‌های کسب درآمد جدیدی را در فضای دیجیتال برای خود ایجاد کنند.
سایر سازندگان، مجموعه‌های NFT و حتی کسب‌وکارهای سنتی نیز در صورت داشتن مجوز از دارندگان NFT، می‌توانند از تصاویر توکن NFT به عنوان تمرین یا نمونه پیش‌فرضی برای ساختن NFT برند خود استفاده کنند.

اما اخیراً جنبشی به نام CC0 NFTs دنیای توکن‌های غیرمثلی را طوفانی و پرهیاهو کرده است. اصطلاح CC0 NFT از مدل مجوز Creative Commons Zero الهام گرفته شده است. طبق این مدل، سازندگان می‌توانند از حقوق هنری خود چشم‌پوشی کرده و به دیگران اجازه دهند تا آزادانه از اثر هنری ایشان برای خلق آثار هنری، محصولات یا برندهای تجاری جدید استفاده کنند.

این مدل، شبیه به مفهوم منبع‌باز (Open Source) در سیستم‌عامل‌ها است. زمانی که لینوکس (Linux) تصمیم گرفت اکوسیستم‌های خود را برای استفاده رایگان عموم مردم جهان باز گذاشته و هیچ ادعایی درباره حقوق معنوی یا مالکیت آنها نداشته باشد.
مشابه با سیستم عامل لینوکس، که دارای ارزش بازاری بیش از 15.95 میلیارد دلار بوده و بیش از 85 درصد از تلفن‌های هوشمند موجود در جهان را در اختیار خود دارد، مجموعه‌های CC0 NFT نیز انتظار دارند که پایگاه بزرگ‌تری از پروژه‌ها، آثار هنری و برندها؛ در آینده از این آثار هنری NFT بدون حق مالکیت معنوی استفاده کنند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
بهترین شبکه بلاکچین کدام است؟ + بررسی ۱۰ بلاکچین برتر

 

ان اف تی‌های CC0 چطور به وجود آمدند؟

با وجود این که متد تولید توکن CC0 برای اولین بار توسط یکی از پروژه‌های مهم NFT در سال 2021 بکار برده شد، بسیاری از پروژه‌های NFT در سال 2022 شروع به پیروی از آن کردند، تا جایی که در تابستان شاهد بسیاری از پروژه‌های بزرگ NFT از نوع CC0 بودیم.

شاید اولین پروژه مهم NFT که دریچه‌ای را به روی مدل مجوز CC0 باز کرد، پروژه “اسم‌ها” یا “Nouns” بود. توکن‌های فاقد حق مالکیت این مجموعه، به زودی توسط بسیاری از پروژه‌های NFT دیگر، از جمله Moonbirds، Cryptoadz، Cryptoteddies و Loot، که مسیر CC0 را انتخاب کرده بودند، دنبال شدند.

این موضوع به مجموعه‌های مشتق NFT آزادی بیشتری در الهام گرفتن از این مجموعه‌های CC0 بخشیده است.

creative commons zero
NFTهای مشتق شده معمولاً NFTهایی هستند که از یک «مجموعه NFT مادر» و طراحی و هنر آنها الهام می‌گیرند، که اغلب باعث افزایش گستردگی برندینگ مجموعه اصلی می‌شود. با افزایش CC0ها، مشتقات نیز آزادی عمل بیشتری پیدا کردند.

این مفهوم همچنین نیاز به انجام تبلیغات تجاری را برای دارندگان توکن‌های NFT و تیم‌های پروژه‌ای شد که تصمیمات اصلی استراتژی کسب و کار را برای جامعه توکن‌های غیرقابل تغییر می‌گیرند بسیار پررنگ‌تر کرد.

 

تأثیر توکن‌های خلاقیت عمومی CC0 بر جامعه  NFT

باید بدانید که استفاده از رویکرد CC0 نیز بدون چالش نیست، به ویژه برای دارندگان NFT مستقل که مشتاق کسب درآمد از حقوق مالکیت خود در توکن‌های غیرقابل تعویض هستند.
NFT‌هایی که از CC0 استقبال نکرده‌اند، اغلب برای استفاده دارندگان NFT‌ها از این توکن‌های غیرقابل تعویض در کسب و کارها، برندها و ابتکارات خلاق، مجوز‌ها‌ی پولی تعریف کرده‌اند.

CC0 NFT

برخی از جوامع NFT که مسیر CC0 را طی کرده بودند، در کوتاه مدت، نارضایتی اعضای جامعه و جنبه‌های منفی تجاری را تجربه کردند.
CC0 با حذف نقاط اصطکاک IP، امکان استفاده بسیار باز از برند و هنر NFT را فراهم می‌کند.
در برخی از سناریوها، زمانی که تیم پروژه NFT مسیر CC0 را انتخاب می‌کند، دارندگان NFT فرصت‌های قابل‌توجهی را در قراردادهای مجوزی از دست می‌دهند.

این رویکرد نیز مانند رویکرد منبع‌باز در نرم افزار، دارای مزایا و معایب مختص به خود است.
پیامدهای منفی کوتاه مدتی در NFTهای CC0 برای آن دسته از اعضای جامعه که به استفاده از حقوق IP خود در مورد NFT‌ها علاقه دارند، وجود دارد.
با این حال، مزیت بلند‌مدت ساخت برند از طریق یک رویکرد باز برای بسیاری از اعضای بلندفکر جامعه به همان اندازه جذاب است.

CC0 برای تیم‌های سازنده NFT چه تبعاتی خواهد داشت

همانطور که دنیای وب 3 تا حد زیادی شفافیت و باز بودن کدها را ارتقا داده است، سازندگان و تیم‌های NFT نیز همین موضوع را با استفاده از هنر عملی می‌کنند. با این حال، سازندگان و جوامع NFT باید درک کنند که این تازه آغاز راه است.
CC0 گاهی اوقات می‌تواند به عنوان یک نتیجه منطقی به تصویر کشیده شود که در آن سازندگان NFT فرآیند ایجاد توکن بر اساس آثار خلق‌شده خود را به جامعه NFT و فراتر از آن منتقل می‌کنند.
برخی از مجموعه‌های NFT چندین پروژه زیرمجموعه داشته‌اند که فرهنگ آن NFT را تقریباً مانند یک اکستنشن برند ترویج می‌کنند. با این حال، تعریف یک پروژه ان اف تی به عنوان CC0 تنها آغاز کار است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
آلت سیزن به چه معناست و چگونه آن را تشخیص دهیم؟

CREATIVE COMMONS

تیم‌های پروژه‌های NFT و سازندگانی که مسیر CC0 را انتخاب می‌کنند، باید به طور فعال استفاده از نام تجاری خود و همکاری با سایر سازندگان و پروژه‌ها را ترویج دهند تا بتوانند برنامه‌های افزودنی مختلفی را برای برند مجموعه‌های NFT خود ایجاد کنند.
هیچ پروژه نرم‌افزاری منبع بازی نمی‌توانست بدون داشتن یک پایگاه کد قوی مقیاس‌پذیر شود. به همین ترتیب، پروژه‌های CC0 NFT نیز به یک جامعه سازندگان قوی برای انتشار این خبر، الهام گرفتن از مجموعه‌های توکن‌های NFT اصلی و تبدیل آن‌ها به برندهای خودی نیاز دارند. این کار تنها از طریق تلاش‌های آگاهانه تیم‌های پروژه NFT برای جامعه‌سازی ممکن خواهد شد.

بنابراین، با ادامه مسیر CC0، سازندگان NFT تقریباً بار روی دوش دارندگان توکن‌های خود را برای تبلیغات برند کاهش داده‌اند.
درعوض، آنها مسئولیت قابل توجهی در برابر دارندگان NFT خود در رابطه با برندها، محصولات و آثار هنری خواهند داشت.
به عنوان مثال، اگر یک خط تولید نایک تصمیم بگیرد که از تصویر Moonbirds روی کفش‌های خود استفاده کند، این کار باعث افزایش آگاهی از Moonbirds در بین مخاطبان خرده‌فروشی نیز می‌شود و در نتیجه برند را گسترده‌تر خواهد کرد.

 

نمونه‌هایی از CC0 NFT ها

برای درک بهتر CC0 NFT‌ها، اجازه دهید تا به چند نمونه صریح از ان اف تی‌های CC0 که در بازار‌های امروز نیز شناخته شده‌اند، نگاهی بیاندازیم.
در حال حاضر چند مجموعه محبوب مانند CrypToadz و Blitmaps در این حوزه وجود دارد.

cryptoadz CC0 NFTs

  • CrypToadz یک مجموعه کلکسیونی NFT از وزغ‌ها است که در مجموع 6969 توکن در آن وجود دارد و همه آنها نیز توسط هنرمندی به نام Gremplin خلق شده‌اند.
    “کریپتو ادز” در فرمت «مالکیت عمومی» منتشر شد و ماهیت CC0 آن بسیار جذاب است. همچنین این موضوع بیشتر رویکرد باز بودن دسترسی و استفاده را منعکس می‌کند، یعنی هر فردی برای انجام هر کاری آزاد است.

Blitmap CC0 NFTs

  •  علاوه بر این، Blitmap یک جهان درون‌زنجیره‌ای برای مجموعه‌های هنری و ساخته شده توسط جامعه است، به این معنی که در دنیایی مبتنی بر CC0، کاملاً منطقی عمل می‌کند.
    علاوه بر این، هولدرها می‌توانند به برخی از مزایای منحصر به فرد “بی‌لیت مپ” نیز دسترسی داشته باشند، از جمله پکیج‌های توسعه‌دهنده‌ای که جهان در حال رشد Blitmap را هدایت می‌کنند.
 منابع: cyberscrilla.com / cointelegraph.com
5/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا