ثبت نام اکسچنج
لغت نامه

نهنگ ارز دیجیتال چیست؟ + لیست بزرگترین نهنگ‌ها

اگر اهل دنبال کردن اخبار بازار ارزهای دیجیتال باشید، حتماً اصطلاح نهنگ ارز دیجیتال را شنیده‌اید. از تعدد اشاره به رفتارها و خریدهای این افراد در اخبار حوزه ارزهای دیجیتال می‌توان متوجه اهمیت بسیار بالای آنها در این بازار شد. اما نهنگ ارز دیجیتال کیست؟ این افراد می‌توانند بر کدام ابعاد دنیای بلاکچین موثر باشند؟ در مقاله پیش رو از بلاگ اکسچنج سیتکس قصد داریم به مفهوم و نحوه تأثیر نهنگ‌ها بر بازار ارزهای دیجیتال نگاهی داشته باشیم.

نهنگ ارز دیجیتال و بیت کوین چیست؟

نهنگ ارز دیجیتال به افراد و سرمایه‌گذارانی اشاره دارد که مقدار زیادی از یک ارز دیجیتال را در اختیار داشته باشند؛ در واقع همان‌طور که نهنگ‌ها جزو بزرگترین حیوانات اقیانوس‌ها به‌حساب می‌آیند، نهنگ‌های ارز دیجیتال نیز با در اختیار داشتن مقدار قابل توجهی از یک کوین یا توکن، بزرگترین بازیگران و سرمایه‌گذاران دنیای ارزهای دیجیتال به‌شمار می‌آیند.

البته باید توجه داشت که عبارت «داشتن مقدار زیاد یا قابل توجهی» برای توصیف یک نهنگ ارز دیجیتال چندان روشن نیست؛ چراکه مقدار زیاد یا قابل توجه کلمات نسبی هستند و هر کس می‌تواند برداشت متفاوتی از آنها داشته باشد. در حقیقت، نهنگ ارز دیجیتال یک مقوله جامعه‌ساز است که توسط جامعه کاربری ارزهای دیجیتال ساخته شده و تعریف دقیقی ندارد، برای مثال نمی‌توان گفت هر کسی که x درصد از موجودی کل یک ارز را در اختیار داشته باشد، یک نهنگ ارز دیجیتال تلقی خواهد شد.

به بیان دیگر، بسته به کوین یا توکن مورد نظر میزان دارایی لازم برای اطلاق صفت «نهنگ» به یک فرد متغیر است. برای مثال، عموماً به کسی نهنگ بیت کوین گفته می‌شود که بیش از 1,000 بیت کوین در اختیار داشته باشد. این در حالی است که نهنگ‌های شیبا اینو (SHIB) میلیون‌ها عدد از این توکن را در اختیار دارند.

انواع دارندگان بیت کوین

نهنگ‌های ارز دیجیتال را می‌توان از زاویه دیگری نیز مورد بررسی قرار داد. اگر بازار ارزهای دیجیتال را یک اقیانوس بزرگ فرض کرده و سرمایه‌گذاران و تریدرهای این بازار را حیوانات و موجودات این اقیانوس در نظر بگیریم، می‌توانیم بسته به میزان دارایی هر سرمایه‌گذار، نام یک موجود دریایی را به آنها اطلاق کنیم.

توجه داشته باشید که به‌دلیل قدمت زیاد و بزرگی بازار بیت کوین، این تقسیم‌بندی بیشتر برای دارندگان این ارز دیجیتال انجام شده است. همچنین، درست مانند اصطلاح نهنگ، این مقادیر قراردادی بوده و توسط جامعه کاربری بیت کوین ایجاد شده‌اند و رسمیت خاصی ندارند. این تقسیم بندی را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 • پلانکتون: دارنده کمتر از 0.1 بیت کوین
 • پمیگو: دارنده کمتر از یک بیت کوین
 • خرچنگ: دارنده یک تا 10 بیت کوین
 • هشت‌پا: دارنده 10 تا 50 بیت کوین
 • ماهی: دارنده 50 تا 100 بیت کوین
 • دلفین: دارنده 100 تا 500 بیت کوین
 • کوسه: 500 تا 1000 بیت کوین
 • نهنگ: دارنده بیش از 1000 بیت کوین
 • نهنگ گوژپشت: دارنده بیش از 5000 بیت کوین

نهنگ های بیت کوین

اهمیت نهنگ‌ها در ارز دیجیتال

با توجه به سرمایه هنگفت نهنگ‌های ارز دیجیتال و اصطلاحاً «جیب‌های پرپول» آنها، طبیعی است که این افراد اهمیت بسیار بالایی در دنیای بلاکچینی و بازار ارزهای دیجیتال داشته باشند. در حقیقت، میزان بسیار بالای سرمایه و نقدینگی نهنگ‌های ارز دیجیتال آنها را به یکی از مهمترین بازیگران بازار ارزهای دیجیتال تبدیل کرده؛ بازیگرانی که می‌توانند روند بازار را تغییر داده و حتی منجر به رشد یا از بین رفتن یک پروژه یا کوین و توکن شوند.

در ادامه با جزئیات بیشتری به تأثیر نهنگ‌ها بر بخش‌های مختلف بازار ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت.

نهنگ‌ها چگونه بر قیمت های ارز دیجیتال تأثیر می‌گذارند؟

اگر همچنان بازار ارزهای دیجیتال را به یک اقیانوس تشبیه کرده و فعالان و سرمایه‌گذاران این بازار را موجودات آب‌زی در نظر بگیریم، می‌بینیم که نهنگ‌ها به‌عنوان بزرگترین موجودات دریا، تأثیر بسیار زیادی در بازار ارزهای دیجیتال خواهند داشت.

در حقیقت، بسیاری معتقدند که سرمایه‌گذاران خُرد، سوار بر جریان آب ایجادشده توسط نهنگ‌ها فعالیت کرده و تصمیمات نهنگ‌هاست که روند بازار را تعیین می‌کند. البته این موضوع کمی اغراق‌آمیز است، چراکه عوامل زیادی بر بازار ارزهای دیجیتال تأثیر دارند، از تورم گرفته تا شرایط شبکه‌های بلاکچینی و تصمیمات دولت‌ها و… همگی بر بازار ارزهای دیجیتال موثر بوده و می‌توانند منجر به افزایش یا کاهش قیمت ارزها شده و روند بازار را تغییر دهند.

با علم به اینکه نهنگ‌ها تنها عامل موثر بر بازار ارزهای دیجیتال نبوده و در کنار عوامل متعدد روند و رفتار بازار را شکل می‌دهند، می‌توانیم به بررسی تأثیر این سرمایه‌گذاران و بازیگران بزرگ دنیای ارزهای دیجیتال بپردازیم.

تأثیر نهنگ‌های ارز دیجیتال بر عرضه و تقاضا

شاید مهمترین تأثیر نهنگ‌های ارز دیجیتال بر بازار را بتوان در تأثیر آنها بر عرضه و تقاضای ارزها جست‌وجو کرد. در واقع با توجه به دارایی بسیار بالای نهنگ‌ها، هر تراکنش آنها می‌تواند در عرضه یک کوین یا توکن بسیار موثر باشد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
آشنایی با اندیکاتورهای مهم در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال

برای مثال، نهنگی را فرض کنید که از سال 2011 در بازار بیت کوین فعال بوده و در تمام این مدت به جمع‌آوری بیت کوین پرداخته و در حال حاضر مالک 80,000 بیت کوین است. این نهنگ به احتمال زیاد از این بیت کوین‌ها در یک کیف پول سرد و سخت افزاری نگهداری می‌کند. درست است که این بیت کوین‌ها تولید شده و اصطلاحاً «عرضه» شده‌اند؛ اما از آنجایی که سالهاست در کیف پول این نهنگ ثابت مانده‌اند، نمی‌توان آنها را در کل موجودی در گردش بیت کوین محاسبه کرد.

اگر این نهنگ تصمیم بگیرد بخشی از بیت کوین‌های خود را وارد یک صرافی کرده و به‌فروش برساند، موجودی در گردش بیت کوین تغییر کرده و قیمت آن می‌تواند دچار تغییر شود. البته توجه داشته باشید که اعداد ارائه‌شده کاملاً فرضی هستند و برای توصیف احتمال تأثیر یک نهنگ بر تعادل میزان عرضه و تقاضا و در نهایت قیمت یک ارز بیان شده‌اند.

توکن‌سوزی نهنگ‌های ارز دیجیتال

از طرف دیگر، نهنگ‌های توکن‌هایی نظیر شیبا اینو یا بیبی دوج و… که عموماً موجودی نامحدود یا بسیار بزرگی دارند می‌توانند از روش دیگری بر عرضه و قیمت آنها موثر باشند؛ روشی که بیشتر نهنگ‌های این توکن‌ها از آن برای افزایش ارزش دارایی‌های خود استفاده می‌کند.

همان‌طور که می‌دانید، توکن‌سوزی یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین روش‌های مدیریت موجودی برخی توکن‌هاست که با کاهش میزان عرضه و موجودی در گردش یک توکن، منجر به افزایش قیمت آن می‌شود. در این فرآیند مقداری از یک ارز دیجیتال یا توکن به آدرس کیف پولی ارسال می‌شود که هیچکس به آن دسترسی نداشته و در نتیجه توکن‌های ارسالی از موجودی در گردش آن ارز دیجیتال خارج شده و میزان عرضه آن کاهش می‌یابد.

نهنگ‌های توکن‌های تورمی نظیر شیبا اینو، اتر، بیبی دوج و… که موجودی نامحدود یا بسیار بزرگ دارند، از این روش استفاده کرده و با سوزاندن مقداری از دارایی‌های خود، موجودی در گردش آن توکن را کاهش داده و در عوض، ارزش آن را افزایش می‌دهند.

برای درک بهتر به مثال زیر توجه داشته باشید. توکنی را فرض کنید که موجودی نامحدودی داشته و در حال حاضر، یک میلیون توکن در گردش دارد. حال نهنگی را در نظر بگیرید که مالک 200,000 عدد از این توکن است؛ اگر این نهنگ بخشی از توکن‌های خود، مثلاً 80,000 عدد را بسوزاند و بتواند سایر نهنگ‌ها را نیز به این کار تشویق کند، می‌تواند منجر به کاهش عرضه توکن مذکور شده و 120,000 توکن باقی‌مانده در کیف پول خود را افزایش دهد.

نقش نهنگ‌های ارز دیجیتال در پلتفرم‌های اثبات سهام (Proof of Stake)

به‌دلیل مصرف بسیار بالای الگوریتم اثبات کار (Proof of Work)، الگوریتم اثبات سهام (PoS) به‌عنوان جایگزین سبزتر و کم‌مصرف‌تر این الگوریتم معرفی شده و چندسالی است که طرفداران زیادی پیدا کرده و تقریباً تمام بلاکچین‌های جدید از این الگوریتم برای ایجاد اجماع در شبکه خود استفاده می‌کنند.

همان‌طور که می‌دانید، برای فعالیت در این شبکه‌ها به‌عنوان یک نود، باید مقدار مشخصی از ارز دیجیتال آن شبکه را به‌عنوان ضمانت حسن انجام کار در آن پلتفرم قفل یا اصطلاحاً استیک (Stake) کنید. هر چه میزان ارز دیجیتال استیک‌شده یک نود بیشتر باشد، شانس فرد برای تأیید تراکنش‌ها و ساخت بلاک و در نتیجه دریافت پاداش بلاک افزایش می‌یابد.

بدین ترتیب و با توجه به این نکته که نهنگ‌ها مقدار زیادی از یک ارز دیجیتال را در اختیار دارند، می‌توانند مقدار زیادی ارز دیجیتال در یک شبکه قفل کرده و نقش بسیار پررنگی در شبکه‌های الگوریتم اثبات سهامی داشته باشند.

همچنین، برخی از سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز یا دائوها (DAO) نیز از استیکینگ برای رأی‌گیری استفاده می‌کنند؛ یعنی افراد برای ثبت رأی در مورد تصمیمات این پلتفرم‌ها، باید مقداری از توکن حکومتی آن پلتفرم را استیک کنند و هر چه مقدار استیک‌شده بیشتر باشد، تعداد رأی‌های فرد و در نتیجه، قدرت وی نیز بیشتر خواهد بود.

با توجه به دارایی‌های بسیار زیاد نهنگ‌ها، آنها می‌توانند در این پلتفرم‌ها نیز نقش بسیار پررنگی داشته و تصمیماتی را عملیاتی کنند که به نفع خود آنهاست.

pos vs pow

تأثیر نهنگ‌ها بر نقدینگی (Liquidity)

با توجه به دارایی بسیار زیاد نهنگ‌ها، نقدینگی یکی دیگر از بخش‌هایی است که این افراد می‌توانند تأثیر شگرفی بر آن داشته باشند. برای مثال، بیشتر نهنگ‌ها تمایل دارند تا دارایی‌های دیجیتال خود را به‌صورت دست‌نخورده نگهداری کنند و همان‌طور که در بحث عرضه و تقاضا دیدیم، می‌توانند با تزریق یا خروج دارایی‌های خود به بازار و  تغییر موجودی در گردش یک ارز دیجیتال، قیمت آن را تغییر دهند.

این رخداد می‌تواند بر نقدینگی نیز موثر باشد؛ مثلاً اگر یک نهنگ دوج کوین بخشی از دارایی‌های خود را وارد یک صرافی کرده و آنها را برای معامله قرار دهد، نقدینگی دوج کوین افزایش پیدا خواهد کرد. چراکه دوج کوینی که تاکنون در کیف پول نهنگ مذکور ثابت مانده بود، وارد بازار شده و آماده معامله است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
صرافی‌ متمرکز (CEX) و صرافی غیرمتمرکز (DEX) ارز دیجیتال

از طرف دیگر و با اشاره به این نکته که نهنگ‌های ارز دیجیتال عموماً جزو اولین پذیرندگان و سرمایه‌گذاران یک ارز دیجیتال هستند، به احتمال زیاد توانسته‌اند به‌دنبال افزایش قیمت آن ارز پول خوبی را به جیب بزنند؛ بدین ترتیب می‌توان گفت که بیشتر نهنگ‌ها پول زیادی در اختیار داشته و می‌توانند نقدینگی بازار ارز دیجیتال را افزایش دهند.

چگونه می‌توان به نهنگ ارز دیجیتال تبدیل شد؟

پس از بررسی نهنگ‌ها و میزان تأثیری که این افراد می‌توانند بر ارزهای دیجیتال بگذارند، احتمالاً دوست داشته باشید تا به یک نهنگ تبدیل شده و از قدرت و نفوذ این افراد بهره‌مند شوید. اما به‌راستی چگونه می‌توان به نهنگ ارز دیجیتال تبدیل شد؟ آیا میانبرهایی برای این مسیر وجود دارد؟ با ادامه متن توجه داشته باشید.

به‌صورت کلی یک نکته اصلی در تبدیل‌شدن به یک نهنگ ارز دیجیتال وجود دارد، آنکه جزو اولین پذیرندگان و استفاده‌کنندگان یک ارز دیجیتال باشید؛ به بیان دیگر، زمانی یک ارز دیجیتال را خریداری کنید که قیمت بسیار پایینی داشته باشد. برای مثال، بخش قابل توجهی از نهنگ‌های بیت کوین افرادی هستند که در سال‌های ابتدایی معرفی و راه‌اندازی بیت کوین با این ارز آشنا شده و اقدام به خرید آن کرده‌اند.

مسلماً خریداری یک ارز دیجیتال تازه معرفی‌شده خطرات مختص به خود را دارد و باید پروژه مورد نظر را با مطالعه انتخاب کنید.

البته راه دیگری نیز برای تبدیل‌شدن به نهنگ ارز دیجیتال وجود دارد، این حقیقت که مقدار زیادی یک ارز دیجیتال شناخته‌شده را خریداری کنید؛ اما این روش نیازمند سرمایه بسیار زیادی است و هر کسی توانایی انجام آن را ندارد. برای مثال، تبدیل‌شدن به یک نهنگ بیت کوین، نیازمند در اختیار حداقل 1,000 بیت کوین است. اگر قیمت بیت کوین را 20,000 دلار در نظر بگیریم، برای انجام این کار به 20 میلیون دلار سرمایه نیاز خواهید داشت!

بدین ترتیب اگر دوست دارید به نهنگ ارز دیجیتال تبدیل شوید، بهتر است سراغ پروژه‌های کمتر شناخته‌شده و کوچک‌تر رفته و مقادیر زیاد از ارز دیجیتال آن را خریداری کنید. باز هم تأکید می‌کنیم که این ارز را باید با مطالعه انتخاب کنید.

مزایا و معایب وجود نهنگ‌ها در ارز دیجیتال

دیدیم که نهنگ‌های ارز دیجیتال بسیار مهم بوده و در بخش‌های مختلف بازار ارزهای دیجیتال موثر هستند، اما درست مانند هر مقوله دیگری، نهنگ‌های ارز دیجیتال نیز خوبی‌ها و بدی‌های خاص خود را دارند. خوبی‌ها و بدی‌هایی که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

مزایای نهنگ‌های ارز دیجیتال

روشی مناسب برای بررسی یا پیش‌بینی روند بازار: با توجه به تأثیر شگرف اعمال نهنگ‌های ارزهای دیجیتال بر این بازار، بررسی رفتار آنها یکی از روش‌های رایج پیش‌بینی بازار و تصمیم‌گیری برای بخش قابل توجهی از تریدرهاست.

توانایی حمایت از پروژه‌های کوچک اما مفید: با توجه به سرمایه گسترده نهنگ‌های ارز دیجیتال، این افراد می‌توانند از طریق سرمایه‌گذاری در شبکه‌ها یا پروژه‌های مفید دنیای ارزهای دیجیتال، به رشد آنها کمک کنند.

معایب نهنگ‌های ارز دیجیتال

ایجاد تمرکز: مقابله با تمرکز موجود در سیستم بانکی و مالی سنتی یکی از دلایل اصلی راه‌اندازی بیت کوین و شکل‌گیری دنیای ارزهای دیجیتال است و وجود نهنگ‌های ارز دیجیتال کاملاً با این هدف مغایرت دارد.

تأثیر بیش از حد: همان‌طور که دیدیم، نهنگ‌ها ارز دیجیتال در بخش‌های مختلف بازار ارزهای دیجیتال موثر هستند و این حجم از نفوذ در دست افرادی محدود خطرناک بوده و مخالف طبیعت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال است.

دستکاری بازار با واش تریدینگ (Wash-Trading): به ایجاد فعالیت کاذب در بازار اشاره دارد که طی آن یک تریدر در عین ثبت سفارش خرید یک دارایی، سفارش فروش همان مقدار از آن دارایی را نیز ثبت می‌‌کند. با توجه به نقدینگی بالایی که در دسترس نهنگ‌های ارز دیجیتال است، این افراد می‌توانند با این روش بازار را دستکاری کنند.

OTC

نهنگ‌های بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال چگونه معامله می‌کنند؟

نهنگ‌های ارزهای دیجیتال و بیت کوین عموماً معاملات بزرگی انجام می‌دهند که ممکن است بزرگی آنها به‌قدری باشد که نقدینگی یک صرافی برای انجام آن کافی نبوده یا حتی منجر به تغییر قیمت شدید در بازار شود. به همین دلیل، نهنگ‌های بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال از روش‌های دیگری به‌غیر از استفاده از صرافی برای انجام معاملات خود استفاده می‌کنند. در ادامه این روش‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 • معاملات OTC یا کیف پول به کیف پول: معاملاتی که بدون هیچ واسطه و مستقیماً بین دو نهنگ یا یک نهنگ و فرد دیگر انجام می‌شود. این معامله تأثیر چندان زیادی بر بازار نگذاشته و بدین ترتیب نهنگ‌ها می‌توانند بدون ایجاد اختلال و بر هم زدن بازار دست به معاملات بزرگ بزنند.
 • کیف پول به اکسچنج: در این حالت یک نهنگ دارایی‌های خود را وارد یک صرافی می‌کند که منجر به افزایش نقدینگی ارز مورد نظر در آن صرافی خواهد شد.
 • اکسچنج به اکسچنج: به‌دلایل مختلف یک نهنگ ممکن است دارایی‌های خود را از یک صرافی به یک صرافی دیگر جابجا کند که در عین کاهش نقدینگی صرافی مبدأ، نقدینگی صرافی مقصد را افزایش خواهد داد. شایان ذکر است که این کار عموماً به قصد آربیتراژ انجام می‌شود.
 • اکسچنج به کیف پول: این کار نیز عموماً به‌معنای اتمام یا صرف نظر از انجام معامله توسط یک نهنگ انجام می‌شود که کاهش نقدینگی ارز را به‌دنبال دارد.
مطلب پیشنهادی مرتبط
بیت کوین چیست - پادشاه بازار کریپتو

مسلماً کاهش یا افزایش نقدینگی در هر یک از سناریوهای مذکور نیز می‌تواند افزایش یا کاهش قیمت ارز مورد نظر را به‌همراه داشته باشد.

انواع نهنگ‌‌ها در بازار ارز دیجیتال

درست است که گفتیم هر کسی که مقدار قابل توجهی از یک ارز را در اختیار داشته باشد یک نهنگ ارز دیجیتال تلقی خواهد شد، اما برای خود نهنگ‌ها نیز می‌توانند انواع مختلفی را متصور شد. انواع نهنگ‌های ارز دیجیتال را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 • نخستین سرمایه‌گذاران و ماینرها: کسانی که در ابتدای معرفی یک پروژه مقادیر بسیار زیاد کوین یا توکن آن را خریداری کرده‌اند. اولین ماینرهای بیت کوین را نیز می‌توان در این دسته‌بندی قرار داد.
 • موسسات و شرکت‌های سرمایه‌گذاری: کم نیستند صندوق‌ها و شرکت‌ها سرمایه‌گذاری که بخشی از سبد سرمایه‌گذاری را به خرید یک یا چند ارز دیجیتال اختصاص داده و مقدار زیادی ارز دیجیتال در اختیار دارند.
 • افراد ثروتمند: کسانی که از قبل سرمایه هنگفتی در اختیار داشتند و پس از مشاهده رشد قابل توجه ارزهای دیجیتال، دست به خرید آنها زده‌اند.
 • صرافی‌ها: برخی از صرافی‌ها علاوه‌بر ایجاد پلتفرمی برای تبادل ارز دیجیتال میان افراد، خود نیز مقداری ارز دیجیتال خریداری می‌کنند که می‌تواند آنها را به یک نهنگ تبدیل کند.
 • استیبل‌کوین‌ها: بخش قابل توجهی از استیبل‌کوین‌های بازار از سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا اتر به‌عنوان پشتوانه استفاده می‌کنند که بسته به بزرگی ذخیره ارز دیجیتال مذکور، ممکن است برای نهنگ‌بودن کافی باشد.
 • کشورها: برخی کشورها به‌صورت علنی و برخی به‌صورت غیرعلنی دست به خرید ارز دیجیتال زده‌اند و با توجه به بودجه هنگفتی که در اختیار دولت‌هاست، احتمالاً میزان ارز دیجیتال خریداری‌شده بالا خواهد بود که این کشورها را به نهنگ ارز دیجیتال تبدیل می‌کند.
 • کلاهبرداران: شاید عجیب باشد، اما کلاهبردارانی که موفق می‌شوند از افراد زیادی ارز دیجیتال دزدی کنند، می‌توانند به یک نهنگ ارز دیجیتال تبدیل شوند.

ساتوشی ناکاموتو

لیست نهنگ‌های ارز دیجیتال (حقیقی و حقوقی)

در ادامه برخی از مهمترین و شناخته‌شده‌ترین نهنگ‌های ارز دیجیتال را معرفی خواهیم کرد:

 • ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto): بنیانگذار بیت کوین که تصور می‌شود یک میلیون بیت کوین در اختیار دارد.
 • برادران وینکلووس (Winklevoss): موسسان صرافی Gemini
 • ساموئل بنکمن-فرید (Samuel Bankman-Fried): موسس صرافی FTX
 • برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong): مدیرعامل صرافی کوین بیس
 • مایکل سیلور (Michael Saylor): مدیرعامل شرکت مایکرواستراتژی (MicroStrategy)
 • کشور السالوادور: پس از آغاز ریاست جمهوری نجیب ابوکیله، این کشور شروع به خرید مقدار زیادی بیت کوین کرده است.
 • میکر دائو (MakerDAO): پلتفرم پشتیبانِ استیبل‌کوین دای (DAI) که حدود 2.3 میلیون اتر (ETH) در آن قفل شده است.
 • شرکت تسلا (Tesla): این شرکت در سال 2021 حدود 1.5 میلیارد دلار بیت کوین خریداری کرده است.
 • سایر آدرس‌های ناشناخته: توجه داشته باشید که در ارزهای مختلف آدرس‌های متعددی هستند که مقدار زیادی از یک آن ارز را در اختیار داشته و نهنگ تلقی می‌شوند، اما به‌دلیل ماهیت شبکه‌های بلاکچینی نمی‌توان هویت صاحب‌های واقعی آنها را شناسایی کرد؛ در حقیقت، خودِ افراد و شرکت‌های مذکور در لیست بالا اعلام کرده‌اند که مقدار زیادی ارز دیجیتال دارند و ما نمی‌توانیم از صحت ادعای آنها مطمئن باشیم.

تحرکات نهنگ‌ها را از کجا بفهمیم؟

با توجه به تأثیر بسیار بالا و گسترده نهنگ‌های ارز دیجیتال بر این بازار، بسیاری از تریدرها و سرمایه‌گذاران این بازار از دنبال‌کردن اعمال و تحرکات نهنگ‌ها به‌عنوان یکی از روش‌های تحلیل و پیش‌بینی بازار استفاده می‌کنند. در حقیقت، تصمیمات نهنگ‌های ارز دیجیتال به‌قدری اهمیت دارد که سایت‌های خبرگزاری نیز عموماً تحرکات مهم این افراد را گزارش می‌کنند تا افراد بتوانند با مشاهده و بررسی آنها، دست به پیش‌بینی بازار بزنند.

به‌صورت کلی می‌‌توان راه‌های مختلف بررسی تحرکات نهنگ‌های ارز دیجیتال را به بخش‌های زیر تقسیم کرد:

 • برخی حساب‌های کاربری در توییتر
 • سایت‌های مخصوص تحرکات نهنگ‌های ارز دیجیتال
 • جست‌وجوگرهای بلاکچین (Blockchain Explorer)

سایت‌های تشخیص رفتار نهنگ‌های بیت کوین

سایت‌های کاربردی برای بررسی تحرکات نهنگ‌های ارز دیجیتال را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 • WhaleAlert
 • WatcherGuru
 • com
 • Whalema
 • ClankApp
 • io

سوالات متداول

حداقل تعداد برای تبدیل شدن به یک نهنگ بیت کوین چقدر است؟

با اینکه نهنگ بودن تعریف دقیقی ندارد، اما از نظر بسیاری، کسی که بیش از 1,000 بیت کوین داشته باشد نهنگ بیت کوین تلقی خواهد شد.

بزرگترین نهنگ ارز دیجیتال کیست؟

اگر فرض کنیم ساتوشی ناکاموتو یک میلیون بیت کوین در اختیار داشته باشد، این فرد بزرگترین نهنگ ارز دیجیتال خواهد بود.

بهترین سایت رصد نهنگ‌ها کدام است؟

برای رصد رفتار نهنگ‌ها سایت‌های مختلفی وجود دارد، اما سایت WhaleAlert از معروف‌ترین و بهترین سایت‌های در دسترس است.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.
به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا