ثبت نام اکسچنج
اخباراخبار آلت کویندانشنامهکوین هامعامله و سرمایه گذاری

چه اتفاقی برای ارز دیجیتال لونا (LUNA) و TerraUSD افتاد؟

سقوط ناگهانی قیمت ارز دیجیتال ترا (Terra (LUNA طی روزهای اخیر، فعالان حوزه ارزهای دیجیتال را بهت زده کرده است. ارز لونا که از آغاز فعالیتش تا‌کنون شرایط مساعدی را تجربه کرده بود و طرفداران بسیاری داشت، در هفته‌ای که گذشت ارزش آن ۹۸ درصد سقوط کرد.

این اتفاق برای پروژه ارز دیجیتال Terra که توانسته بود در مدتی کوتاه سرمایه‌گذاران بسیاری را جذب کند و در فهرست پروژه‌های موفق ارز دیجیتال قرار داشت، بسیار شوکه کننده بود. در این مقاله از وبلاگ سیتکس قصد داریم دلایل ریزش قیمت ارز دیجیتال لونا و احتمال بازگشت قیمت آن را بررسی کنیم؛ با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال (Terra (LUNA چیست؟

شبکه ارز دیجیتال ترا توسط شرکت کره‌ای ترافورم لبز (Terraform Labs) توسعه یافته است. این شبکه یک پلتفرم پرداخت غیر‌متمرکز مبتنی بر بلاکچین است که در ژانویه ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد، اما آغاز به کار رسمی آن از ماه آپریل سال ۲۰۱۹ بود.

بنیان‌گذاران بلاکچین ترا دانیل شین (Daniel Shin) از بنیانگذاران Ticket Monster و دو کوان (Do (Kwon از بنیان‌گذاران Fast Track Asia بودند. پلتفرم ترا دارای یک ارز دیجیتال اختصاصی با نام و نماد LUNA و یک استیبل کوین با نام Terra USD و نماد اختصاری UST است.

ارز دیجیتال (Terra (LUNA چیست؟

توسعه‌‌دهندگان این شبکه تلاش کرده‌اند تا با استفاده از استیبل کوین بومی شبکه ارز دیجیتال Terra را منحصر‌به‌فرد کنند. یکی از اهداف این این پلتفرم کاهش رقابت و به ثبات رساندن بازار ارزهای دیجیتال با استفاده بیشتر از استیبل کوین‌‌ها است.

ویژگی‌های دیگر ارز دیجیتال Terra

 • پشتیبانی از قراردادهای هوشمند
 • امکان توسعه پروژه‌های مبتنی بر بلاکچین
 • امکان ایجاد استیبل کوین‌های چند وثیقه‌ای (Multi-Collateralized)
 • کاهش تمرکز در بازار ارزهای دیجیتال
 • سابقه اجرای پروژه‌های بلاکچینی موفق Mirror Protocol و Anchor Protocol

علت ریزش لونا چیست؟

وظیفه اصلی ارز لونا که توکن بومی شبکه ارز دیجیتال ترا محسوب می‌شود، تثبیت‌کنندگی قیمت استیبل کوین‌های ایجاد شده در این شبکه به ویژه استیل کوین بومی آن یعنی UST است. شبکه با تولید توکن لونا، قیمت استیبل کوین UST‌ را تثبیت و روی یک دلار آمریکا حفظ می‌کند.

تعداد توکن‌های در گردش LUNA نباید بیش از یک میلیارد واحد باشد. پروتکل تعبیه شده برای جلوگیری از افزایش تعداد توکن‌ها و بازگرداندن آن به سطح تعادل، توکن‌سوزی است. اگر قیمت UST از یک دلار کمتر شود، باید یک لونا فروخته یا سوزانده شود تا قیمت این استیبل کوین به یک دلار بازگردد و پس از این فرایند یک واحد ارز لونا جدید ایجاد خواهد شد.

علت ریزش لونا چیست؟

قیمت این ارز دیجیتال در ماه‌های گذشته از مرز ۱۱۵ دلار نیز عبور کرد و سرمایه‌گذاران آن شرایط مساعدی را تجربه می‌کردند. اما طی روزهای اخیر قیمت لونا به شدت سقوط کرد و قیمت آن تا محدوده ۰/۰۰۰۰۲۶۸ دلار هم رسید.

اما علت سقوط قیمت LUNA چیست؟

در روز شنبه (۱۷ اردیبهشت/۷ می) شاهد فروش گسترده UST در پلتفرم‌های مختلف بودیم که افزایش فشار فروش UST و کاهش قیمت آن به محدوده ۰/۹ دلار را به‌همراه داشت. برای مقابله با این روند، مقداری ارز لونا از بازار خارج و در مقابل مقداری UST خریداری شد، تا قیمت UST به یک دلار بازگردد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
معرفی 9 شبکه اجتماعی برتر بلاکچینی و غیرمتمرکز

اما این روند در روز یکشنبه هم ادامه داشت و سطح فروش UST یا تبادل آن با سایر استیبل کوین‌ها همچنان بالا بود. با فروش گسترده ارز دیجیتال LUNA تلاش شد تا قیمت استیبل کوین ترا (UST) به ثبات نسبی برسد. اما ماجرا به اینجا ختم نشد.

ادامه این روند و خروج نقدینگی از شبکه ارز دیجیتال لونا در کنار پرداخت وام‌های پروژه Anchor، سبب شد قیمت UST مجددا کاهش پیدا کرده و به زیر یک دلار برسد.

این شرایط و انتشار خبر آن سبب ایجاد ترس میان سرمایه‌گذاران ارز لونا شد و روند فروش این ارز دیجیتال مجددا افزایش پیدا کرد. افزایش فروش ناگهانی توکن‌های LUNA سبب برهم زدن تعادل چرخه عرضه و تقاضای آن و کاهش قیمت شدید توکن بومی شبکه ترا و استیبل کوین آن طی چند ساعت شد.

ارز لونا کاهش قیمت بیش از ۹۰ درصد را تجربه کرد و ارزش بازار آن از ارزش بازار استیبل کوین UST هم کمتر شد. همان‌طور که اشاره شد LUNA‌ پشتوانه استیبل کوین UST بود و این یعنی ارزش پشتوانه UST از ارزش خود این کوین کمتر شد.

دلایل اصلی ریزش قیمت لونا

 1. کاهش اعتماد کاربران به ارز دیجیتال LUNA
 2. عدم آمادگی شبکه لونا برای مقابله با بازار خرسی
 3. حمله هم‌زمان چند نهنگ به استیبل کوین UST

آینده ارز لونا و سرنوشت آن چه می شود؟

همان‌طور که اشاره کردیم شبکه ترا با ایجاد یک پروتکل دو توکنی، ساختاری نو را در حوزه دیفای ایجاد کرد و قصد داشت با گسترش استفاده از استیبل کوین‌های خانواده ترا، این ارزها را به یک پول رایج (شبیه به ارز فیات) تبدیل کند.

آینده ارز لونا و سرنوشت آن چه می شود؟

با این تفاسیر آینده ارز لونا (LUNA) و پروتکل ترا (Terra) چگونه خواهد بود؟

قبل از این وقایع توسعه‌دهندگان شبکه ترا اعلام کرده بودند به‌زودی با همکاری صرافی بیترکس گلوبال (Bittrex Global) یک شبکه تعامل‌پذیر بین زنجیره‌ای (Blockchain Bridge) ایجاد ‌می‌کنند و شبکه‌های اتریوم و سولانا نخستین بلاکچین‌هایی هستند که قصد دارند با آنها ارتباط برقرار کنند. این اقدام شبکه ترا در راستای افزایش تقاضا و محبوبیت استیبل کوین‌ها در ماه‌های گذشته بود.

امکانات و قابلیت‌های متعدد شبکه ترا، نوید عرضه پروژه‌های غیر‌متمرکز دیگری را نیز می‌داد که می‌توانست قیمت ارز دیجیتال لونا را به‌طور قابل‌توجهی افزایش دهد.

سایت‌های تحلیلی معتبر و تحلیل‌گران مطرح کریپتوکارنسی، در رابطه با آینده ارز دیجیتال لونا شرایط مساعد و با احتمال افزایش قیمت را پیش‌بینی کرده بودند. اتفاقات روزهای گذشته و سقوط شدید ارزش لونا و شرایط ناپایدار استیبل کوین شبکه ترا (UST)، می‌تواند از دید برخی افراد خط بطلانی روی این تحلیل‌ها باشد.

اما نباید فراموش کرد که تاریخ ارزهای دیجیتال از این نوسانات شدید و نا‌امید‌کننده کم نداشته است و در بسیاری موارد افراد مختلف در روندهای نزولی بازار، پایان دوره کریپتوکارنسی‌ها را اعلام کرده‌اند.

اما فعالان این حوزه می‌دانند که در اغلب اوقات سقوط‌ها یک روند بازگشت خواهند داشت و گاهی ارزها بعد از سقوط شدید یک روند صعودی سریع را آغاز می‌کنند. با این حال نمی‌توان به‌طور قطع گفت که لونا مجددا افزایش قیمت خواهد داشت یا تیتر مرگ لونا به یک واقعیت تبدیل می‌شود.

معاملات فیوچرز (Futures) ارز دیجیتال چیست؟

مطلب پیشنهادی مرتبط
استخراج ابری بیت کوین چیست؟ + معرفی پلتفرم های آن

تحلیل ارز لونا – رشد 800 درصدی لونا

هنگام نگارش این مقاله قیمت لونا در محدوده ۰/۰۰۰۲۸۸۳ دلار قرار گرفته و نسبت به دو روز گذشته رشد قابل‌توجهی داشته است. قیمت استیبل کوین این شبکه نیز در حال حاضر در محدوده ۰/۱۹۶۸ دلار قرار دارد.

گارد بنیاد لونا (Luna Foundation Guard) یا LFG که وظیفه آن معادل نگه داشتن UST با دلار آمریکا است؛ از ابتدای این روند تمام تلاش خود را برای بازگرداندن ارزش UST به یک دلار آمریکا کرد.

تحلیل ارز لونا - رشد 800 درصدی لونا

این بنیاد در گذشته اعلام کرده بود که استراتژی خرید بیت کوین و نگهداری آن به‌عنوان پشتوانه UST یک استراتژی قوی خواهد بود و نگرانی‌ها را از کاهش ارزش این استیبل کوین به‌طور کامل از بین می‌برد. حتی پس از شروع ریزش قیمت لونا، این بنیاد خبر داد که موجودی بیت کوین خود را افزایش داده است.

اما این استراتژی چندان هم کارآمد نبود و حتی تزریق بخشی از این دارایی به نقدینگی شبکه ترا نیز تاثیری نداشت. بنابراین می‌توان گفت استراتژی این بنیاد یک استراتژی شکست خورده است.

دو کوان از بنیان‌گذاران پلتفرم ارز دیجیتال Terra، با ابراز این‌که هیچ نگرانی از اتفاقات اخیر ندارد در یک توییت نوشت: «سرمایه بیشتری در راه است. طاقت بیاورید رفقا»

با‌توجه به رشد قیمتی LUNA و UST طی ۲۴ ساعت گذشته می‌توان احتمال افزایش قیمت این ارز و جبران ضرر سرمایه‌گذاران را داد؛ اما باید توجه داشته باشید که در بازارهای مالی به‌ویژه بازار پر‌هیجان کریپتوکارنسی، هیچ چیز به‌طور دقیق قابل پیش‌بینی نیست.

آیا سرمایه گذاران باید شهامت خرید یا هولد لونا را داشته باشند؟

مواقع متعددی بوده که تحلیل بسیاری تحلیل‌گران مطرح یا سیات‌های تحلیلی معتبر، به‌طور کامل وارونه شده و روند بازار راهی کاملا مخالف حدس و گمان‌ یا تحلیل آنها را در پیش گرفته است.

در رابطه با ارز لونا و کاهش قیمت آن نیز شاید شرایط به‌طور کامل و در عرض چند روز وارونه شود و این ارز به‌یکباره روندی صعودی در پیش بگیرد. البته این فقط یک احتمال است. در کفه دیگر ترازو نیز امکان سقوط بیشتر قیمت این ارز و شاید اعلام پایان پروژه ترا وجود دارد.

در حال حاضر بهترین استراتژی دوری از هیجان است. عموما در شرایط این‌چنینی تریدرها تصمیمات هیجانی می‌گیرند و گاه متحمل ضررهای جبران‌ناپذیری می‌شوند.

در آخر این‌که اکنون به‌طور دقیق نمی‌توان گفت زمان مناسبی برای فروش، هولد کردن یا حتی خرید توکن LUNA است یا خیر و فعالیت در بازار این ارز نیاز به تحلیل دقیق و حرفه‌ای دارد.

سوالات متداول

چه اتفاقی برای ارز دیجیتال (Terra (Luna افتاد؟ دلیل کاهش قیمت لونا چیست؟

دلیل اصلی کاهش قیمت ناگهانی ارز دیجیتال لونا، فروش ناگهانی و بسیار زیاد استیبل کوین ترا (UST) است. این مسئله وضعیت عرضه و تقاضای توکن‌های LUNA ‌را با‌توجه به پروتکل توکن‌سوزی شبکه عملا برهم زد و سبب خروج نقدینگی از بلاکچین ترا و کاهش قیمت توکن‌‌های آن شد.

آیا قیمت ارز دیجیتال Terra دوباره افزایش پیدا می‌کند؟

در بازار ارزهای دیجیتال بارها شاهد سقوط شدید ارزش بیت کوین و آلت کوین‌ها بوده‌ایم؛ اما در اغلب اوقات روند نزولی در جایی متوقف شده و بازار یا قیمت ارز مجددا رشد داشته است. احتمال دارد این روند در رابطه با ارز لونا هم صدق کند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
TRC20 چیست؟ تتر TRC20 بهتر است یا ERC20؟

آیا پس از این سقوط زمان مناسبی برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال لونا است؟

در حال حاضر بسیاری از سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال لونا اقدام به فروش دارایی خود یا تبدیل آن به یک کوین دیگر کرده‌اند. از سوی دیگر معامله‌گران بسیاری نیز این موقعیت را زمانی مناسب برای خرید این ارز دیجیتال دانسته و موجودی ارز لونا خود را افزایش داده‌اند. اما به‌طور کلی در چنین شرایطی سرمایه‌گذاری ریسک بالایی دارد و بهتر است با تحلیل دقیق انجام شود.

سقوط ارزش لونا (LUNA) چه ارتباطی به دلار ترا (UST) دارد؟

ارز دیجیتال لونا پشتوانه مالی استیل کوین UST‌ بوده است که وظیفه او معادل سازی UST‌ با دلار آمریکا است و شبکه از طریق پروتکل توکن‌سوزی این فرایند را انجام می‌دهد.

فروش گسترده توکن‌های UST در روزهای اخیر سبب شد پروتکل‌های توکن‌سوزی و جایگزینی توکن جدید به‌طور مداوم در شبکه ادامه داشته باشد و میزان نقدینگی پلتفرم به‌طور قابل‌توجهی کاهش پیدا کند. این روند سبب برهم خوردن چرخه عرضه و تقاضای شبکه و در‌نهایت کاهش چشم‌گیر قیمت لونا شد.


اکسچنج سیتکس صرافی آنلاین خرید و فروش ارز دیجیتال با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.

3/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. استفاده کردیم دستتون درد نکنه بابت وقتی که گذاشتید. سوالی دارم خدمتتون: بچه من رشته کامپیوتر هنرستان داره میخونه به نظرتون چه رشته دانشگاهی کدوم گرایش رو در زمینه ارز دیجیتال میتونه دنبال کنه؟ و آیا پر سود خواهد بود؟

  1. ممنون از شما که در این مقاله همراه ما بودید.
   ارزهای دیجیتال آینده نظام پولی دنیا هستند. در ایران، در حال حاضر رشته دانشگاهی‌ای برای پرداخت مستقیم به این حوزه وجود ندارد؛ اما اگر فرزند شما علاقه‌مند به ارزهای دیجیتال باشد، پیشنهاد ما به شما شرکت در دوره‌های خصوصی ارز دیجیتال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا