ثبت نام اکسچنج
کیف پول هادانشنامهلغت نامه

کیف پول چندامضایی ارز دیجیتال یا Multisig Wallet

از زمان تولد بیت کوین در سال 2009، دنیای ارزهای دیجیتال همواره سعی داشته برای بیشتر ابزارها و راه‌حل‌های دنیای مالی متمرکز و سنتی، نسخه‌ای غیرمتمرکز و امن‌تری ارائه کند و کیف پول‌های چندامضایی نیز یکی از اولین نمونه‌های این ابزارها به‌شمار می‌روند. کیف پول‌های چندامضایی را می‌توان نسخه غیرمتمرکز حساب‌های بانکی مشترک در نظر گرفت و با توجه به کاربردی‌بودن آنها، قصد داریم در مقاله پیش رو از بلاگ اکسچنج سیتکس به چیستی کیف پول‌های چندامضایی نگاهی داشته باشیم.

کیف پول چندامضایی چیست؟

کیف پول چندامضایی نوع خاصی از کیف پول ارز دیجیتال است که برای نگهداری امن دارایی‌های دیجیتال کاربرد دارد؛ چراکه دسترسی به دارایی‌های درون این کیف پول منوط به ورود دو یا چند کلید خصوصی است.

این کیف پول‌ها را می‌توان مشابه یک گاوصندوق با چند کلید در نظر گرفت؛ بدین ترتیب که باز کردن درب آن گاو صندوق نیازمند استفاده از چند کلید مختلف برای باز کردن قفل‌های مختلف آن گاوصندوق است. در نتیجه دسترسی به دارایی‌های درون آن صندوق نیز هماهنگی و موافقت تمام دارندگان کلیدها را می‌طلبد.

در کیف پول‌های ارز دیجیتال کلید خصوصی مشابه کلید قفل‌های گاوصندوق بوده و برای دسترسی به دارایی‌های درون کیف پول و انجام تراکنش‌ها ضروری است و در کیف پول‌های عادی و تک امضایی، تنها یک کلید خصوصی وجود دارد که برای انجام تراکنش‌ها کافی است. در حالی که در کیف پول‌های چندامضایی دسترسی به دارایی‌ها، انتقال آنها و انجام هر گونه تراکنش به ورود و حضور دو یا چند کلید خصوصی (بسته به تعداد صاحبان و نوع کیف پول) نیاز دارد.

به بیان دیگر، کیف پول چندامضایی ارز دیجیتال را می‌توانید مانند یک حساب بانکی مشترک در نظر بگیرید که دسترسی به دارایی‌های درون آن نیازمند موافقت (همان امضای) یک یا چند تن از صاحبان حساب بانکی است.

کیف پول‌های چندامضایی از سال 2013 مورد استفاده قرار گرفته و انواع مختلفی دارند. یک کیف پول چندامضایی در ساده‌ترین حالت خود دو کلید خصوصی ایجاد می‌کند که می‌تواند در اختیار دو فرد یا گروه برای ایجاد دسترسی به دارایی‌ها استفاده شود. البته نوع دسترسی به این دارایی‌ها را نیز می‌توان به‌صورت دقیق تعیین کرد.

بدین شکل که یک کیف پول مشترک با دو کلید خصوصی را می‌توان به‌صورت دو از دو یا یک از دو تنظیم کرد. در حالت دو از دو انجام هر تراکنش نیازمند استفاده و حضور هر دو کلید خصوصی است؛ در حالی که در روش یک از دو، وجود یکی از کلیدهای خصوصی نیز برای دسترسی به دارایی‌ها کافی خواهد بود.

البته کیف پول‌های چندامضایی لزوماً محدود به دو کلید خصوصی نیستند و بسته به تعداد مالکان یک کیف پول می‌توان تعداد بیشتری کلید خصوصی ایجاد کرد؛ بدین ترتیب کیف پول‌های چندامضایی سه از پنج یا پنج از هفت و… را می‌توان ساخت که کنترل دارایی‌ها توسط گروه‌ها پنج یا هفت نفره ممکن می‌کند.

WALLET

کیف پول چندامضایی چگونه کار می‌کند؟

صرف نظر تعداد دارندگان کلیدهای خصوصی، فرآیند استفاده از کیف پول‌های چندامضایی همواره یکسان خواهد بود؛ بدین ترتیب که دارندگان یکی از کلیدهای خصوصی ابتدا جزئیات یک تراکنش (آدرس مقصد و ارزش تراکنش) را وارد و درخواست انجام یک تراکنش را ثبت می‌کند. انجام و نهایی‌شدن این تراکنش اما به تأیید سایر دارندگان کلیدهای خصوصی نیز نیاز دارد. برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید.

مطلب پیشنهادی مرتبط
گروه هکر انانیموس و مهمترین اقدامات آنها در ارز دیجیتال

فرض کنید یک کیف پول چندامضایی داریم که به‌صورت 3 از 5 تنظیم شده است. حال فرض کنید که یکی از صاحبان کیف پول درخواست انجام انتقال 0.56 بیت کوین را ثبت می‌کند. با اینکار یکی از سه امضای لازم برای نهایی‌شدن تراکنش فراهم می‌شود و با تأیید دو دارنده کلید خصوصی دیگر، تراکنش انجام خواهد شد.

به بیان دیگر، در کیف پول‌های چندامضایی هیچ امضا یا فردی نسبت به دیگری برتری ندارد و با فراهم‌شدن تعداد امضای از پیش‌تعیین‌شده، هر تراکنشی عملی خواهد شد. البته می‌توان این کیف پول‌ها را به‌صورت 5 از 5 یا 7 از 7 نیز تنظیم کرد تا اجرای هر تراکنش نیازمند تأیید تمام مالکان آن باشد.

تفاوت کیف پول چندامضایی با کیف پول تک‌امضایی

کیف پول‌های تک‌امضایی و چندامضایی هر دو برای ذخیره‌سازی دارایی‌های دیجیتال نظیر ارزهای دیجیتال و NFTها به‌کار می‌روند، با این تفاوت که کیف پول‌های چندامضایی توانایی تولید چند کلید خصوصی را دارند که امکان به‌اشتراک‌گذاشتن دارایی‌ها را فراهم می‌کند.

این توانایی در کسب‌وکارها اهمیت بسیار بالایی پیدا می‌کند؛ چراکه قرار دادن کنترل تمام دارایی‌های یک شرکت یا کسب‌وکار در اختیار یک نفر خطرات متعددی را به‌همراه داشته و مسائل را پیچیده می‌کند. برای مثال فرض کنید که تمام دارایی‌های یک شرکت بلاکچینی در یک کیف پول نگهداری شوند که کلید خصوصی آن تنها در اختیار مدیرعامل آن شرکت باشد، در صورتی که به هر دلیل این مدیر عامل کلیدهای خصوصی را گم کند، تمام دارایی آن شرکت از بین خواهد رفت.

در دنیای ارزهای دیجیتال می‌توان چندین نمونه از این اشتباه را پیدا کرد، اما شاید پرهزینه‌ترین نمونه این اشتباه متعلق به شرکت QuadrigaCX باشد که در دسامبر سال 2018 تمام دارایی‌های دیجیتال خود به ارزش 137 میلیون دلار را از دست داد.

دارایی‌های این شرکت در یک کیف پول تک‌امضایی ذخیره شده‌بودند و کلید خصوصی آن در اختیار مدیر عامل این شرکت قرار داشت. با مرگ این مدیرعامل 30 ساله در سال 2018، تمام دارایی‌های این شرکت نیز از دسترس خارج شد که دردسرهای متعددی را برای این شرکت و مشتریان‌اش به‌همراه داشت. بدین ترتیب از نظر بسیاری از کارشناسان، راه‌اندازی کیف پول‌های چندامضایی یکی از اولین قدم‌های راه‌اندازی یک کسب‌وکار بلاکچینی به‌شمار می‌رود.

با توجه به اشاره به یکی از نمونه‌های کاربردی استفاده از کیف پول‌های چندامضایی یا اشتراکی، در ادامه به تعداد بیشتری از مزایای این کیف پول‌ها نگاهی خواهیم داشت.

SECURITY

مزایای استفاده از کیف پول چندامضایی

در ادامه برخی از مهمترین مزایای استفاده از کیف پول‌های چندامضایی را مشاهده می‌کنید:

افزایش امنیت

با اینکه گفتیم استفاده از کیف پول‌های چندامضایی برای کسب‌وکارهای بلاکچینی اهمیت دارد؛ اما یکی از مزایای استفاده از این کیف پول‌ها داشتن یک کلید خصوصی پشتیبان برای دارایی‌های شخصی است. بدین شکل که شما می‌توانید با ساختن یک کیف پول 2 از 3، دسترسی به کیف پول خود را در گوشی، لپ‌تاپ و کامپیوتر ایجاد کنید. در صورتی که هر یک از این دستگاه‌ها از دسترس خارج شوند، همچنان می‌توانید با استفاده دو دستگاه دیگر به دارایی‌های خود دسترسی داشته باشید.

تصمیم‌گیری

وقتی یک کیف پول در اختیار چند مالک باشد، تصمیم‌گیری در مورد خرج‌کردن و میزان آن بسیار ساده‌تر می‌شود؛ چراکه هر تراکنش نیازمند تأیید چندتن از این افراد است و احتمال برداشت تمام دارایی‌ها توسط یک نفر و کلاهبرداری را کاهش می‌یابد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
مفهوم نود (Node) یا گره در بلاکچین و انواع آن

در حقیقت کیف پول‌های چندامضایی می‌توانند به‌عنوان سیستم رأی‌گیری در خصوص خرج‌کردن یا نکردن پول عمل کنند.

تراکنش‌های امانی

تراکنش‌های امانی یا Escrowed Transactions به تراکنش‌هایی گفته می‌شود که اتمام آنها منوط به اتمام تعهدات خدماتی یا تحویل کالا میان طرفین است. برای مثال شرایطی را تصور کنید که یک شرکت تعدادی تجهیزات سنگین از یک شرکت دیگر خریداری کرده و پرداخت هزینه این قطعات را منوط به دریافت آنها می‌داند؛ در مقابل شرکت فروشنده نیز نیازمند ضمانتنامه‌ای در خصوص دریافت هزینه این قطعات است.

این دو شرکت می‌توانند هزینه مورد توافق را به یک کیف پول چندامضایی منتقل کرده و تراکنش انتقال دارایی‌ها به شرکت فروشنده را ثبت کنند. در این حالت خریدار می‌تواند پس از دریافت تجهیزات تراکنش را تأیید کرده و هزینه آنها را به شرکت فروشنده پرداخت کند. این دو شرکت می‌توانند برای افزایش اعتماد نیز از یک شخص ثالث به‌عنوان یکی از تأییدکنندگان استفاده کنند.

خطرات استفاده از کیف پول چندامضایی

درست مانند هر مقوله و ابزار دیگری، کیف پول‌های چندامضایی نیز در کنار مزایای خود معایبی دارند که استفاده از آنها را برای برخی سخت می‌کنند. چند مورد از معایب و مشکلات استفاده از کیف پول‌های چندامضایی را در ادامه مشاهده می‌کنید.

سرعت تراکنش

برخلاف کیف پول‌های تک‌امضایی که انجام یک تراکنش نیازمند تأیید یک فرد است، کیف پول‌های چندامضایی نیازمند تأیید سایر دارندگان کلیدهای خصوصی و هماهنگی با آنها هستند. این هماهنگی و جلب تأیید فرآیندی وقت‌گیر بوده و در نهایت سرعت انجام تراکنش‌ها را کاهش می‌دهد.

نیاز به دانش فنی

استفاده از کیف پول‌های چندامضایی نیازمند دانش ابتدایی در خصوص استفاده از محصولات و ابزارهای دیجیتال و بلاکچینی است که می‌تواند استفاده از آنها را برای برخی از افراد سخت کند. همچنین، راه‌اندازی این کیف پول‌ها نیز نیازمند دانش فنی است.

کلاهبرداری

یکی از روش‌های کلاهبرداری در دنیای ارزهای دیجیتال با استفاده از کیف پول‌های چندامضایی انجام می‌شود؛ بدین شکل که ابتدا فرد کلاهبردار مقداری ارز دیجیتال ارزان را برای فروش می‌گذارد و به‌جای ارسال ارزها به خریدار، کلید خصوصی کیف پول مربوطه را در اختیار فرد قرار می‌دهد. در حالی که کیف پول مذکور به‌صورت یک از دو تنظیم شده است و فرد فروشنده (کلاهبردار) می‌تواند دارایی‌های درون آن کیف پول را برداشت کند.

WARN

بهترین کیف پول‌های چندامضایی

علی‌رغم مشکلات و خطرات استفاده از کیف پول‌های چندامضایی یا اشتراکی، بسیاری معتقدند که استفاده از این کیف پول‌ها به‌مراتب امن‌تر از کیف پول‌های یک‌امضایی است و سرمایه‌گذاران خرد نیز بهتر است از این کیف پول‌ها برای نگهداری از دارایی‌های خود استفاده کنند.

اگر شما نیز علاقمند به استفاده از کیف پول‌های چندامضایی برای خود یا کسب‌وکارتان هستید، می‌توانید از کیف پول‌های زیر استفاده کنید:

  1. آرموری (Armory): از محبوب‌ترین کیف پول‌های چندامضایی برای نگهداری بیت کوین که امکان ذخیره‌سازی آفلاین دارایی‌ها را نیز دارد (کیف پول سرد).
  2. الکتروم (Electrum): از محبوب‌ترین کیف پول‌های چندامضایی برای نگهداری از بیت کوین که با کیف پول‌های لجر و ترزور نیز سازگار است.
  3. کربن والت (Carbon Wallet): برخلاف بیشتر کیف پول‌های چندامضایی تنها محدود به بیت کوین نیست و از سایر ارزهای دیجیتال نظیر توکن‌های ERC-20نیز پشتیبانی می‌کند.
  4. بیت‌گو (BitGo): از محبوب‌ترین کیف پول‌های چندامضایی برای نگهداری از بیت کوین بوده و با صرافی‌های متعدد سازگاری دارد.
مطلب پیشنهادی مرتبط
نحوه ورود به کیف پول دیجیتال بلاکچین (BlockChain Wallet)

سخن آخر

دیدیم که کیف پول‌های چندامضایی می‌توانند مزایا و کاربردهای متعددی برای سرمایه‌گذاران خرد یا کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک بلاکچینی داشته باشند؛ اما در کنار این مزایا، استفاده از این ابزارها چالش‌ها و مشکلات خاص خود را نیز به‌همراه دارد. اگر قصد استفاده از این نوع از کیف پول‌ها را دارید، بهتر است بدون واریز دارایی به آنها ابتدا با آنها کار کرده و با فضای کیف پول انتخابی خود آشنا شوید. همچنین سعی کنید از کیف پول‌های معتبر استفاده کرده و با استفاده از اطلاعات موجود در سایت کیف پول مذکور، به‌خوبی با آن کیف پول آشنا شوید.

به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا