ثبت نام اکسچنج
لغت نامهمعامله و سرمایه گذاری

آلت سیزن به چه معناست و چگونه آن را تشخیص دهیم؟

آلت سیزن یا فصل آلت‌کوین‌ها یکی از اصطلاحاتی است که در بازار ارزهای دیجیتال زیاد شنیده می‌شود و به دلیل ارائه سودهای هنگفت، مورد توجه بیشتر سرمایه‌گذاران و تریدرهای این بازار است. اما آلت سیزن به چه چیزی اشاره دارد و چگونه می‌توان از وقوع آن مطلع شد؟ چه روش‌هایی برای کسب سود از آن وجود دارد؟ در این از مقاله از بلاگ پلتفرم مالی سیتکس به بررسی پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

آلت سیزن چیست؟

قبل از پرداختن به معنای آلت سیزن یا آلت کوین سیزن، بهتر است با معنای آلت کوین آشنا شویم. به بیان ساده، به تمام ارزهای دیجیتال به غیر از بیت کوین، آلت کوین گفته می‌شود؛ از میان بزرگترین آلت کوین‌ها می‌توان به اتر (ETH)، کاردانو (ADA)، بایننس کوین (BNB)، سولانا (SOL) و… اشاره کرد.

بدین ترتیب، آلت سیزن که به‌معنای فصل آلت کوین‌هاست، به دوره‌ای اشاره دارد که طی آن آلت کوین‌ها عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشته و رشد قیمت بسیار خوبی را تجربه می‌کنند.

البته وبسایت آلمانی Blockchain Center تعریف دقیق‌تری برای آلت سیزن ارائه می‌کند. بر اساس این تعریف، آلت سیزن زمانی است که در یک بازه 90 روزه، 75 درصد از 50 آلت کوین‌های برتر بازار عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین داشته باشند؛ به بیان دیگر، زمانی که 38 آلت کوین برتر بازار بتوانند برای 90 روز روند صعودی داشته و از بیت کوین بهتر عمل کنند، می‌توانیم بگوییم که در آلت سیزن هستیم.

همان‌طور که می‌دانید، ارزش بازار یک دارایی از طریق ضرب ارزش هر واحد آن در تعداد آن بدست می‌آید که بیانگر میزان ارزشمندی و بزرگی بازار معاملات آن دارایی است. بدین ترتیب و با افزایش قیمت آلت کوین‌ها در آلت سیزن، شاهد افزایش ارزش بازار (Market Cap) این دارایی‌ها هستیم که کاهش دامیننس بیت کوین را به دنبال دارد.

دامیننس بیت کوین چیست؟

به‌صورت کلی، دامیننس یا سلطه بیت کوین به سهم ارزش بازار این ارز، از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال اشاره دارد؛ برای مثال اگر ارزش بازار کل ارزهای دیجیتال 1 تریلیون دلار و ارزش بازار بیت کوین برابر با 400 میلیارد دلار باشد، دامیننس یا سلطه بیت کوین برابر با 40 درصد خواهد بود و آلت کوین‌ها نیز 60 درصد از ارزش بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دهند.

از دامیننس بیت کوین یا هر ارز دیگر نظیر دامیننس تتر می‌توان برای شناسایی نوع پول موجود در یک بازار استفاده کرد؛ یعنی اگر دامیننس بیت کوین بالاتر از آلت کوین‌ها باشد، می‌توان نتیجه گرفت که بخش بزرگی از سرمایه بازار ارزهای دیجیتال به شکل بیت کوین نگهداری شده است. بدین ترتیب در یک آلت سیزن و با کاهش دامیننس بیت کوین، می‌توان نتیجه گرفت که بخش زیادی از سرمایه موجود در بازار ارزهای دیجیتال به شکل آلت کوین‌ها نگهداری می‌شود.

علل ایجاد آلت سیزن چیست؟

همان‌طور که دیدید، آلت سیزن رخدادی است که تأثیر شگرفی بر بازار ارزهای دیجیتال گذاشته و تغییرات زیادی را در این بازار ایجاد می‌کند؛ بدین ترتیب آشنایی با آن و دلیل شکل‌گیری آن می‌تواند برای شناخت بهتر بازار ارزهای دیجیتال مفید بوده و برای شناسایی فرصت‌های مالی آتی مفید باشد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
توکن سوزی (Token Burn) یا سوزاندن توکن چیست؟

به‌‌صورت کلی، وقوع آلت سیزن را می‌توان در دو دلیل جست‌وجو کرد:

1. شکل‌گیری ترند (Trend) جدید در بازار ارزهای دیجیتال

با توجه به این نکته که ارزهای دیجیتال با استفاده از فناوری بلاکچین به فعالیت می‌پردازند، تمام پروژه‌های این فضا نیازمند یک کوین یا توکن هستند که به نحوی به ادامه حیات آن پروژه کمک می‌کند. در نتیجه، شکل‌گیری ترند جدید در فضای بلاکچینی عموماً منجر به تولید تعداد زیادی توکن و کوین می‌شود که در نهایت جذب سرمایه از تریدرها و سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال را به‌همراه دارد.

برای مثال در آلت سیزن سال 2020/2021، شاهد اوج‌گیری فضای مالی غیرمتمرکز (DeFi) بودیم که سعی داشت خدماتی نظیر دریافت و پرداخت وام و تبادل دارایی‌ها را بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای انجام دهد. به دنبال استقبال زیاد سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال از این فضا، شاهد معرفی تعداد زیادی پروژه دیفای بودیم که هر کدام از یک، دو و گاهی سه توکن برای انجام فرآیندهای خود استفاده می‌کردند.

شکل‌گیری ترند دیفای همراه با ایجاد ترند جدید NFTها بود و در نهایت، منجر به تولید و معرفی ارزهای دیجیتال متعدد و انتقال سرمایه به این پروژه‌ها شد که شکل‌گیری آلت سیزن سال 2020 را به‌همراه داشت.

2. انتقال دارایی‌ها از بیت کوین

با در نظر گرفتن این نکته که آلت سیزن همگام با رشد قیمت این ارزهای دیجیتال است، بسیاری از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند تا در یک آلت سیزن دارایی‌های خود بیشتر به آلت کوین‌ها تبدیل کرده و به کسب سود بپردازند. بدین ترتیب، میزان تقاضا و خرید برای بیت کوین نیز کاهش یافته و حتی ممکن است برخی از هولدرهای بیت کوین دست به فروش بیت کوین‌های خود برای خرید آلت کوین‌ها بزنند.

این تغییر روند منجر به انتقال پول از بیت کوین و سایر دارایی‌ها به آلت کوین‌ها می‌شود که به شکل‌گیری و ادامه‌داربودن آلت سیزن کمک می‌کند.

البته این رخداد ممکن است قبل از شکل‌گیری آلت سیزن نیز رخ دهد، یعنی سرمایه‌گذاران حتی قبل از ایجاد روند صعودی در آلت کوین‌ها دست به فروش بیت کوین و خرید آلت کوین‌ها بزنند.

چگونه بفهمیم آلت سیزن فرا می‌رسد؟

با در نظر گرفتن به اهمیت بسیار بالای آلت سیزن در بازار ارزهای دیجیتال و فرصت‌های مالی متعددی موجود در این رویداد، شناسایی به موقع آن می‌تواند به یک سرمایه‌گذار یا تریدر کمک کند تا سود کلانی را بدست آورد. اما با توجه به طبیعت پرنوسان بازار ارزهای دیجیتال و غیرقابل پیش‌بینی بودن این بازار، پیش‌بینی آلت سیزن چندان کار ساده و سرراستی نیست؛ کما اینکه بسیاری از فعالان بازار برای آلت سیزن تعریف درستی ارائه نمی‌کنند و کم پیش نیامده که شاهد بحث سرمایه‌گذاران و تریدرها در خصوص وقوع یا عدم وقوع آلت سیزن با یکدیگر باشیم.

اما به‌صورت کلی، می‌توان از نشانه‌های زیر برای فرارسیدن آلت سیزن استفاده کرد:

  1. شکل‌گیری یک ترند جدید در بازار ارزهای دیجیتال
  2. کاهش ناگهانی اما ادامه‌دار دامیننس بیت کوین
  3. رشد چشمگیر ارزش بازارِ آلت کوین‌های بزرگ

اندیکاتورهای آلت سیزن

در کنار رصد همیشگی بازار ارزهای دیجیتال و گشتن به‌دنبال نشانه‌های مذکور، می‌توانید از شاخص‌ها یا اندیکاتورهای موجود برای شناسایی وقوع یا عدم وقوع یک آلت سیزن استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی مرتبط
الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) در بلاکچین و ارز دیجیتال چیست؟

شاخص آلت سیزن یا Alt Season Index یکی از مهمترین و کاربردی‌ترین ابزارهای وبسایت Blockchain Center است که احتمال وقوع یا عدم وقوع آلت سیزن را با استفاده از یک شاخص از 0 تا 100 نمایش می‌دهد. در این شاخص، عدد 0 به معنای فصل بیت کوین (Bitcoin Season) و عدد 100 به معنای آلت سیزن است.

البته این سایت نمودارها و اندیکاتورهای دیگری نیز دارد که برای رصد بازار ارزهای دیجیتال و ترندهای این فضا بسیار کاربردی هستند، اما شاخص آلت سیزن از محبوب‌ترین اندیکاتورهای این وبسایت است که به‌صورت رایگان در اختیار همه قرار دارد.

alt season یا فصل آلت کوین ها چیست؟

آیا اکنون در آلت سیزن هستیم؟

با توجه به شرایط فعلی بازار و علی‌رغم پیش‌بینی برخی از کارشناسان، در حال حاضر در آلت سیزن قرار نداریم. این موضوع را می‌توان با استفاده از شاخص آلت سیزن سایت Blockchain Center نیز مورد بررسی قرار داد؛ در زمان نوشتن این مقاله، این شاخص عدد 29 را نشان می‌دهد که بیشتر بیت کوین سیزن است تا آلت سیزن!

بهترین زمان خرید آلت کوین‌ها چه زمانی است؟

مسلماً بهترین زمان خرید آلت کوین‌ها، پیش از شروع آلت سیزن است؛ چراکه در این بازه همچنان قیمت آلت کوین‌ها رشد چندانی نداشته و با استفاده از مقدار کمتر پول می‌توانید میزان بیشتری ارز دیجیتال خریداری کرده و سود خود را در آلت سیزن افزایش دهید. اما چنین کاری به شناسایی و پیش‌بینی آلت سیزن نیاز دارد، کاری که پیش‌تر گفتیم بسیار سخت و حتی غیرممکن است و به تجربه و دانش بسیار بالایی از بازار ارزهای دیجیتال نیاز دارد.

به‌صورت کلی اما، بهتر است پس از مطالعه و بررسی کامل آلت کوین‌ها، دست به خرید آنها بزنید؛ همچنین، سعی کنید دچار «ترس از دست دادن» یا FOMO نیز نشوید. این حالت زمانی ایجاد می‌شود که سرمایه‌گذاران دست به خرید ارز دیجیتالی می‌زنند که روند صعودی شدیدی را پیش گرفته است که احتمال خرید در قله قیمتی را افزایش داده و خطر متضرر شدن از یک اصلاح قیمت را به دنبال دارد.

بهترین استراتژی‌های معاملاتی در آلت سیزن کدامند؟

باید توجه داشت که وقتی صحبت از بازارهای سرمایه می‌شود، نمی‌توان فرمول کلی برای شناسایی بهترین زمان خرید یک دارایی ارائه کرد. خصوصاً که بازار ارزهای دیجیتال بسیار پرنوسان است و بیشتر تصمیم‌‌ها با توجه شرایط لحظه‌ای بازار اتخاذ می‌شوند.

بدین ترتیب، انتخاب بهترین زمان برای خرید آلت کوین‌ها نیز غیرممکن است و هر سرمایه‌گذار و تریدر باید از طریق مطالعه و استفاده از تحلیل فاندامنتال یا تحلیل تکنیکال دست به تصمیم‌گیری در مورد خرید یا عدم خرید یک پروژه بزند.

بررسی دو آلت سیزن اخیر

برای درک بهتر آلت سیزن و دلایل شکل‌گیری آن، بررسی دو نمونه آخر آلت سیزن را در ادامه مشاهده می‌کنید:

1. از دسامبر 2017 تا ژانویه 2018

در سال 2017 و نزدیک به قله روند صعودی بیت کوین، شاهد معرفی آلت کوین‌های متعددی بودیم؛ آلت کوین‌هایی که با استفاده از قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم کار می‌کردند و توانستند رشد قابل توجهی را تجربه کنند.

به دنبال رشد چشمگیر آلت کوین‌ها، سرمایه‌گذاران و تریدرهایی که به‌تازگی از رشد بیت کوین سود خوبی کرده بودند نیز دست به خرید آلت کوین‌های جدید زدند که افزایش هر چه بیشتر ارزش آنها را به همراه داشت.

مطلب پیشنهادی مرتبط
ATL در ارز دیجیتال و اهمیت آن

شایان ذکر است که در اوج آلت سیزن سال 2018، دامیننس بیت کوین تا 37.84 درصد نیز کاهش پیدا کرد!

2. از دسامبر 2020 تا آوریل 2021

از اواسط سال 2020 زمزمه شکل‌گیری پلتفرم‌های دیفای و کلکسیون‌های NFT به گوش می‌رسید که نهایتاً در اواخر این سال منجر به معرفی توکن‌ها و کوین‌های متعدد مربوط به این فضا شد و شروع آلت سیزن جدید را در پی داشت. با معرفی توکن‌های وب3 و متاورسی، این روند تشدید شده و این آلت سیزن را طولانی‌تر و قدرتمندتر از آلت سیزن سال 2017 کرد.

شایان ذکر است که قبل از شروع این آلت سیزن، دامیننس بیت کوین در حدود 70 درصد بود، اما در نقطه اوج این آلت سیزن، دامیننس بیت کوین تا 45 درصد نیز ریزش داشت!

سخن آخر

با توجه به سوددهی بسیار خوب آلت سیزن، این رویداد یکی از محبوب‌ترین مقوله‌های دنیای ارزهای دیجیتال است که بیشتر تریدرها و سرمایه‌گذاران منتظر آن هستند. در این مقاله سعی کردیم ضمن ارائه تعریفی از آلت سیزن و بررسی ویژگی‌های آن، نحوه شناسایی و ابزارها و سایت‌های مربوط به این حوزه را نیز مورد بررسی قرار دهیم.

 

5/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا