ثبت نام اکسچنج
معامله و سرمایه گذاریدانشنامهلغت نامه

درصد سوددهی APY چیست و چه کاربردی در دنیای ارزهای دیجیتال دارد؟

در مقایسه با سود سپرده‌گذاری بانکی و استفاده از سیستم مالی سنتی برای کسب درآمد غیرفعال، دنیای ارزهای دیجیتال فرصت‌های به مراتب جذاب‌تر و پرسودتری را در اختیار فعالان بازار مالی قرار می‌دهد و در این فضا، مقایسه میان محصولات و فرصت‌های مختلف سرمایه‌گذاری بسیار مهم است. درصد عملکرد سالانه یا همان APY نیز به‌عنوان یکی از بهترین ابزارهای مقایسه این فرصت‌ها شناخته می‌شود.

با توجه به افزایش چشمگیر محبوبیت فرصت‌های درآمد غیرفعال در دنیای ارزهای دیجیتال و لزوم مقایسه بین آنها، در این مقاله از بلاگ اکسچنج سیتکس قصد داریم معنا، مفهوم و نحوه استفاده از APY را مورد بررسی قرار دهیم.

APY چیست؟

درصد عملکرد سالانه یا Annual Percentage Yield که بیشتر با عنوان APY شناخته می‌شود، روشی است برای محاسبه سود حاصل از یک سرمایه‌گذاری که سودهای مرکب (Compound Interest) را نیز در محاسبات خود لحاظ می‌کند. سود مرکب نیز به مجموع سود حاصل از سرمایه اولیه به علاوه سود حاصل از سودهای قبلی گفته می‌شود. در ادامه با جزئیات بیشتری این تعریف را شرح خواهیم داد.

با اینکه اصطلاح APY کاربرد زیادی در دنیای مالی سنتی دارد؛ اما به دلیل محاسبه سودهای مرکب، این اصطلاح در دنیای ارزهای دیجیتال و محصولات بلاکچینی نیز به‌کار گرفته می‌شود. خصوصاً با شروع فعالیت و افزایش محبوبیت دنیای مالی غیرمتمرکز (دیفای) و ارائه فرصت‌های متعدد درآمد غیرفعال، شاهد افزایش بیش از پیش استفاده از APY در این فضا بوده‌ایم.

PASSIVE

مقایسه نرخ بهره عادی با APY

تفاوت میان نرخ بهره یا سود عادی با APY را می‌توان در محاسبه و عدم محاسبه سودهای مرکب در نظر گرفت. بدین ترتیب نرخ بهره عادی تنها سود دریافتی در یک بازه مشخص بر اساس‌ سرمایه اولیه را محاسبه می‌کند؛ در حالی که APY سود حاصل از سودهای قبلی که به سرمایه اولیه اضافه شده‌اند را نیز در نظر می‌گیرد.

سود مرکب یا همان Compound Interest یکی از قدرتمندترین ابزارهای مالی است که به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد تا با گذشت زمان سود بیشتری کسب کند. سود مرکب در بازه‌های مشخصی محاسبه شده و سود حاصله نیز در نهایت به سرمایه اولیه اضافه می‌شود؛ در نتیجه و با گذشت هر دوره، موجودی حساب سرمایه‌گذار نیز افزایش می‌یابد. برای درک بهتر این روش کسب درآمد غیرفعال، به مثال زیر توجه داشته باشید:

فرض کنید سرمایه‌ای 1,000 دلاری را در یک صندوق با سود سالانه 12 درصدی سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. پس از گذشت یکسال و با محاسبه نرخ بهره ساده سالانه، موجودی نهایی حساب برابر با 1,120 دلار خواهد بود. زیرا:

1,000 x (1 + 12%) = 1,120

حال اگر همین سرمایه 1,000 دلاری را در یک صندوق سرمایه‌گذاری با سود APY برابر با 12 درصد و بازه محاسبه سود مرکب 6 ماه واریز کنیم، موجودی حساب در پایان 6 ماه ابتدایی سال برابر با 1,060 دلار خواهد بود. زیرا:

1,000 x (1 + 6%) = 1,060

در پایان سال (گذشت دو دوره سود مرکب 6 ماهه) نیز موجودی حساب برابر با 1,123.60 دلار خواهد بود. زیرا:

مطلب پیشنهادی مرتبط
عوامل تأثیرگذار در حد ضرر (Stop Loss) چیست؟

1,060 x (1 + 6%) = 1.123.60

تفاوت 3.60 دلاری میان دو روش محاسبه سود به‌دلیل استفاده از سود مرکب بدست می‌آید. چراکه سود حاصل از 6 ماهه ابتدای سال نیز در محاسبات سود پایانی لحاظ شده است. بدین ترتیب اگر درصد عملکرد سالانه (APY) سرمایه شما برابر با 12.36 درصد خواهد بود. چراکه:

(1,123.60/1,000) – 1 = 12.36%

APY هفت روزه در دنیای ارزهای دیجیتال چیست؟

همان‌طور که در مثال مذکور دیدیم، تعیین بازه محاسبه سود مرکب اهمیت بسیار بالایی داشته و در میزان سود نهایی بسیار موثر است. این بازه در مثال قبلی برابر با 6 ماه در نظر گرفته شد، در صورتی که این بازه برابر با 7 روز باشد، اصطلاحاً به آن APY 7 روزه گفته می‌شود. برای محاسبه APY 7 روزه از فرمول زیر استفاده می‌شود:

APY = (X – Y – Z) / Y x 365/7

که در آن:

X برابر با قیمت در پایان دوره 7 روزه

Y برابر با قیمت در ابتدای دوره 7 روزه

و Z برابر با تمام کارمزدهای هفتگی است.

این فرمول به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا میزان درآمد سود دریافتی خود را در هر 7 روز محاسبه کنند.

APR VS APY

APR چیست؟

نرخ درصدی سالانه یا Annual Percentage Rate که بیشتر به‌صورت APR شناخته می‌شود یکی دیگر از روش‌های محاسبه سود در بازه یک یکساله است که برای مقایسه میان محصولات و فرصت‌های سرمایه‌گذاری مخلتلف به‌کار گرفته می‌شود.

با اینکه دو اصطلاح APR و APY شباهت نامی و حتی کاربردی زیادی با یکدیگر دارند، اما محاسبه یا عدم محاسبه سود مرکب مهمترین تفاوت میان این دو به‌شمار می‌رود. بدین ترتیب که APY سود مرکب را محاسبه و APR از محاسبه آن صرف نظر می‌کند. برای درک بهتر به نمونه زیر توجه داشته باشید:

اگر 10,000 عدد از یک ارز دیجیتال را با APR برابر با 10 درصد استیک کنید، پس از گذشت یک سال 1,000 کوین دریافت کرده و موجودی حساب شما برابر با 11,000 کوین خواهد بود. اما 10 درصد APY نتیجه به‌مراتب متفاوتی را بدست می‌دهد؛ نتیجه‌ای که میزان تفاوت آن با APR به بازه محاسبه سود مرکب بستگی دارد.

برای محاسبه APR می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

APR = [(F + I) / P] / n x 365 x 100

که در آن F برابر با کارمزدها، I برابر با سود و P برابر با سرمایه اولیه و n نیز بیانگر تعداد روزهای استیک‌شده است.

موارد موثر بر APY

با توجه به آنکه APY و محاسبه آن تأثیر مستقیم بر میزان درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری ابتدایی دارد، آشنایی با عوامل موثر بر آن می‌تواند برای تصمیم‌گیری بهتر بسیار حیاتی باشد؛ بدین ترتیب، در ادامه برخی از مهمترین عوامل موثر بر APY و تغییرات آن را مشاهده خواهید کرد.

تورم

به‌صورت کلی، تورم به کاهش ارزش یک ارز در گذر زمان اشاره دارد و بیشتر ارزهای دیجیتال (خصوصاً بیت کوین) سعی دارند ضدتورمی باشند تا ارزش آنها در گذر زمان کاهش نیابد؛ این هدف نیز عموماً با استفاده از مدیریت نحوه عرضه توکن یا کوین مورد نظر دنبال می‌شود.

البته تمام ارزهای دیجیتال بازار به‌صورت ضدتورمی عمل نمی‌کنند یا قرار است در ادامه مسیر خود ضدتورمی شوند. نکته مهم این است که اگر نرخ تورم ارزی که آن را استیک کرده‌اید از نرخ APY بیشتر باشد، در نهایت ارزش پول شما کاهش می‌یابد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
منظور از هاوینگ بیت کوین (Halving) چیست؟

زیرا با اینکه همچنان در حال دریافت توکن یا کوین بیشتری نسبت به قبل هستید، اما تورم باعث کاهش ارزش این توکن‌ها و کوین‌ها شده و در نهایت ارزش سبد سرمایه شما را کوچک‌تر می‌کند.

عرضه و تقاضا

روش‌های دریافت درآمد غیرفعال در دنیای ارزهای دیجیتال را در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد؛ اما بهتر است بدانید که در بیشتر آنها نرخ سود APY بسته به میزان عرضه و تقاضا همواره در حال تغییر است. برای مثال، سود حاصل از تأمین نقدینگی استخرهای دریافت و پرداخت وام بسته به تعداد دریافت‌کنندگان وام متغیر است؛ بدین ترتیب که هر چه تقاضای وام بیشتر بوده و میزان موجودی برای ارائه وام کمتر باشد، سود دریافتی وام‌دهندگان نیز افزایش خواهد یافت.

این اصل در صرافی‌های غیرمتمرکز و استخرهای نقدینگی نیز پایدار است؛ بدین شکل که با افزایش تعداد معاملات و تریدرهای یک استخر (افزایش تقاضا)، سود دریافتی تأمین‌کنندگان نقدینگی نیز افزایش می‌یابد.

INFLATION

دوره‌های تجمیع (سود مرکب)

همان‌طور که پیش‌تر دیدیم، محاسبه سود مرکب و بزرگی دوره‌های محاسبه این سود (دوره تجمیع) دلیل اصلی شکل‌گیری تفاوت میان APY و APR است؛ در نتیجه تغییر در آن نیز موجب کاهش یا افزایش APY می‌شود.

برای مثال، اگر 100,000 دلار را در یک صندوق با سود سالانه 5 درصد و دوره سود مرکب ماهانه سرمایه‌گذاری کنید؛ سرمایه شما در پایان سال برابر با 105,116 دلار خواهد بود.

از طرف دیگر، اگر همین میزان سود را در دوره سود مرکب روزانه محاسبه کنیم، ارزش سرمایه در پایان سال برابر با 105,127 دلار خواهد بود.

بدین ترتیب بهتر است هنگام مقایسه بین چند نرخ APY، به دوره‌های محاسبه سود مرکب آنها نیز نگاهی داشته باشید.

APY در چه روش‌های سرمایه‌گذاری کاربرد دارد؟

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، در دنیای ارزهای دیجیتال از APY برای محاسبه سود حاصل از روش‌های مختلف دریافت درآمد غیرفعال استفاده می‌شود. در ادامه برخی از این روش‌ها را مشاهده می‌کنید:

  • دریافت و پرداخت وام ارز دیجیتال
  • ییلد فارمینگ
  • استیکینگ

سخن آخر

درست است که بخش بزرگی از فعالیت مالی در دنیای ارزهای دیجیتال عموماً به شکل ترید و هولد انجام می‌شود؛ اما با افزایش محبوبیت روش‌هایی موجود در دنیای دیفای، تعداد راه‌های کسب درآمد غیرفعال نیز افزایش پیدا کرده است. با توجه به گسترش استفاده از این روش‌ها برای کسب درآمد، در این مقاله سعی کردیم تا ضمن بررسی چیستی و نحوه محاسبه درصد عملکرد سالانه یا همان APY، به کاربرد آن نیز نگاهی داشته باشیم.

مهمترین نکته استفاده از APY را می‌توان در مقایسه میان فرصت‌های مختلف سرمایه‌گذاری در نظر گرفت؛ البته توجه داشته باشید که هنگام انجام این مقایسه، به دوره‌های سود مرکب یا همان Compound Interest نیز توجه کنید.

به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا