ثبت نام اکسچنج
معامله و سرمایه گذاریلغت نامه

آربیتراژ ارز دیجیتال چیست و چگونه از آن کسب سود کنیم؟

آربیتراژ یا یکی از روش‌های درآمدزایی فوری و آسان از بازار ارز دیجیتال است که امروزه توجه بسیاری از فعالان و سرمایه‌گذاران کریپتو را به خود جلب کرده است. آربیتراژ زمانی رخ می‌دهد که یک سهام، کالا یا ارز در یک بازار با قیمت مشخصی خریداری شود و همزمان در بازار دیگری با قیمتی بالاتر فروخته شود.

این روش، فرصتی برای سود خالص، فوری و بدون ریسک را برای معامله‌گران بازار فراهم می‌کندتا بتوانند در کمتر از یک دقیقه سود خوبی بدست آورند و تغییری در تنوع دارایی‌های سبد سرمایه‌شان نیز ایجاد نشود.

در این مقاله از پلتفرم مالی سیتکس قصد داریم تا درباره آربیتراژ و استفاده از آن در بازار کریپتو صحبت کرده و تعریف دقیقی از آربیتراژ تریدینگ برایتان ارائه کنیم تا بتوانید با استفاده از این روش، از بازار ارزهای دیجیتال کسب سود کنید.

آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ یا Arbitrage در لغت به معنای «داوری کردن» است، اما در دنیای اقتصاد و اصطلاحات مالی، آربیتراژ تردیدینگ به معنای خرید و فروش همزمان یک دارایی در پلتفرم‌ها یا بازارهای مختلف به منظور کسب سود از اختلاف قیمت‌های ناچیز موجود در لیست‌ قیمت‌های دارایی است.

آربیتراژ تغییرات کوتاه‌مدت بوجود آمده در قیمت دارایی‌های یکسان یا مشابه را در بازارها یا فرمت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌دهد.

می‌توان گفت این روش درآمدزایی پرسود، در نتیجه ناکارآمدی‌های موجود در بازار بوجود آمده است.

علی‌رغم اینکه آربیتراژ از عدم هماهنگی بین پلتفرم‌های مختلف در ارائه قیمت لحظه‌ای (واقعی) یک دارایی و بروز نبودن آنها استفاده می‌کند، قادر است تا به بهبود این ناکارآمدی‌ها نیز کمک کند.

آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ مکانیزمی را برای اطمینان از عدم انحراف شدید قیمت یک دارایی از ارزش منصفانه آن، در بازه‌های زمانی طولانی ارائه می‌کند.

با پیشرفت‌هایی که در فناوری‌های مدرن و پلتفرم‌های مالی امروزی بوجود آمده است، کسب سود و درآمد از اشتباهات و کاستی‌های مرتبط با قیمت‌گذاری (بروزرسانی قیمت) در بازارهای مختلف بخصوص بازار ارز دیجیتال، بسیار سخت شده است.

بسیاری از آربیتراژ تریدرها دارای سیستم‌های معاملاتی کامپیوتری هستند که به ‌نحوی طراحی شده‌اند تا بتوانند مغایرت‌های احتمالی موجود در ابزارهای مالی مشابه را ردیابی و شناسایی ‌کنند.

اما باید بدانید که قیمت‌گذاری‌های نامعتبر و دارای مغایرت معمولاً به سرعت شناسایی و اصلاح می‌شوند و فرصت استفاده از آربیتراژ، اغلب در عرض چند ثانیه از بین می‌رود.

به همین دلیل نیز یکی از مهمترین فاکتورهای آربیتراژ، سرعت‌عمل در شناسایی فرصت‌ها و همچنین اقدام فوری برای خرید و فروش سریع دارایی شناسایی شده است.

بروز خطا یا کندی پردازش یا تأیید تراکنش خرید و فروش می‌تواند فرصت کسب سود را از معامله‌گر آربیتراژ گرفته و حتی گاهاً او را متحمل ضرر نیز کند. (به دلیل نیاز به پرداخت کارمزد تراکنش خرید و فروش دارایی به شبکه و پلتفرم مالی)

علت اختلاف قیمت ارزهای دیجیتال

امروزه ارزهای دیجیتال در هزاران صرافی مختلف موجود در جهان معامله می‌شوند. این دارایی‌های غیرمتمرکز پرطرفدار با سایر دارایی‌های موجود از جمله ارزهای فیات رایج (مانند دلار، یورو یا ریال) یا ارزهای دیجیتال محبوب و پرکاربردی دیگر (مانند تتر یا اتریوم) معامله می‌شوند.

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث ایجاد اختلاف قیمت ارزهای دیجیتال و فرصت‌‌های آربیتراژ در مارکت‌های مختلف رمز ارز می‌شود.

در اینجا سه مورد از مهمترین دلایل بروز اختلاف قیمت در ارزهای دیجیتال و ایجاد فرصت آربیتراژ را با هم بررسی می‌کنیم.

مطلب پیشنهادی مرتبط
دستگاه ریگ ماینینگ (Mining Rig) چیست؟

1. محدودیت‌های محلی برای انتقال ارز فیاتکیمچی

برخی از کشورها بنا به اقتضای سیاست‌های خود، جریان خروج سرمایه به خارج از کشور را محدود می‌کنند، که باعث می‌شود سرمایه‌گذاران محلی ارز دیجیتال از دسترسی به بازارهای رمز ارز در خارج از کشور محروم شوند.

در نتیجه، تعادل بین عرضه و تقاضا در صرافی‌های ارز دیجیتال این کشورها به هم خورده و تورم یا رکود ایجاد می‌شود.

مشهورترین مثال واقعی از این محدودیت‌ها، اصطلاح کیمچی پریمیوم (Kimchi Premium) است. در کره جنوبی، قوانین کنترل سرمایه شدیدی برای سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال وجود دارد و سرمایه‌گذاران خارجی رمز ارز مجاز به انجام معامله در صرافی‌های ارز دیجیتال محلی نیستند.

بنابراین، قیمت‌های ارزهای دیجیتال در این کشور نسبت به سایر بازارهای ارزهای دیجیتال کمی انحراف پیدا خواهد کرد.

نمودار شاخص پرمیوم کره جنوبی به خوبی نشان‌دهنده این اختلاف قیمت است. همانطور که می‌بینید، در بیشتر مواقع، قیمت بیت کوین در کره جنوبی نسبت به سایر بازارهای کریپتو گران‌تر بوده است. این شرایط در بین سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال «کیمچی پریمیوم» نامیده می‌شود.

2. بروز تغییرات ناگهانی در قیمت‌ یک ارز دیجیتال

تاریخ نشان داده است، ارزهای دیجیتال، بسیار مستعد تغییرات قیمت شدید و ناگهانی هستند. قیمت‌های این بازار می‌توانند در یک روز 20 درصد کاهش و سپس در همان روز 20 درصد افزایش پیدا کنند.

گاهی اوقات ممکن است لغو سفارشات برای معامله‌گرانی که سفارشات رمز ارز خود را به صورت دستی انجام می‌دهند، غیرممکن باشد.

همچنین، ممکن است برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال، واکنش‌های کندتر یا سریع‌تری به این تغییرات و نوسانات قیمت نشان‌ دهند، چرا که صرافی‌های ارزهای دیجیتال مختلف، نقدینگی متفاوتی نیز دارند.

به عنوان مثال، زمانی که قیمت ارزهای دیجیتال شروع به کاهش کرده و نمودار قیمت آنها روندی نزولی پیدا می‌کند، افزایش سفارش‌های بازار در یک صرافی غیرنقدی باعث کاهش شدید قیمت‌ها شده که می‌تواند فرصت‌های آربیتراژ خوبی را برای آربیتراژورها به وجود آورد.

3. هزینه‌های تراکنش انتقال ارز دیجیتال

آربیتراژ و معاملات

گاهی اوقات با وجود این که محدودیت معاملاتی خاصی در یک کشور وجود ندارد و بازار ارز دیجیتال نیز دارای نوسانات شدید نیست، اما باز هم به دلیل هزینه‌های تراکنش، شاهد اختلاف قیمت در مارکت‌های مختلف این بازار خواهیم بود.

حتماً می‌دانید که وجود اخلاف قیمت در صرافی‌های مختلف ارز دیجیتال، به معنی این نیست که حتماً فرصتی برای آربیتراژ وجود دارد. اما باید گفت که، همه افراد نیز در یک صرافی ارز دیجیتال خاص، هزینه تراکنش یکسانی ندارند.

هزینه‌های تراکنش در صرافی‌های ارزهای دیجیتال معمولا برای سرمایه‌گذارانی که حجم معاملات بالایی دارند بسیار کمتر از کرابران عادی است. بنابراین، این تفاوت‌ هزینه کارمزد، برای آنها فرصت‌های آربیتراژ کوچکی را ایجاد خواهد کرد که برای سایرین به صرفه نخواهد بود.

آموزش آربیتراژ ارز دیجیتال

معامله‌گران آربیتراژ که گاهاً داوران آربیتراژ نیز نامیده می‌شوند، معمولاً افرادی هستند که از طرف مؤسسات مالی بزرگ در بازارهای مالی پرسود، از جمله ارز دیجیتال، فعالیت و اقدام به آربیتراژ تریدینگ می‌کنند.

فرآیند آربیتراژ معمولاً شامل انتقال مقدار قابل‌توجهی پول است و فرصت‌های سودآور کوتاهی (درحد چندثانیه) را ارائه می‌کند که تنها توسط نرم‌افزارهای بسیار پیچیده و تخصصی قابل شناسایی و اجرایی شدن هستند.

اربیتراژ در صرافی های خارجی

اگر در تصویر بالا، به ستون قیمت در لیست بازارهای بیت‌کوین دقت کنید، متوجه می‌شوید که در یک زمان مشخص، تفاوت‌های جزئی بین قیمت‌ بیت کوین ارائه شده در صرافی‌های مختلف وجود دارد.

مشاهده می‌کنید که قیمت فعلی بیت کوین (در تاریخ 25 ژوئن 2022 و ساعت 13:30 به وقت تهران) در صرافی FTX، با قیمت کمینه‌ 21,383.00 و در صرافی Bithumb با قیمت بیشینه 21,562.26 دلار ارائه شده است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
آموزش صفر تا صد تحلیل تکنیکال در بازار ارز دیجیتال

اگرچه این اختلاف قیمت‌های جزئی (در حدود 1 درصد) نمی‌توانند هزینه‌ تراکنش خرید و فروش و انتقال بیت کوین را پوشش دهند؛ اما می‌توانید در زمان‌ بروز تغییرات شدید در بازار ارز دیجیتال فرصت‌های آربیتراژ بهتری را یافته و تجربه کنید.

انواع آربیتراژ در ارز دیجیتال

گفتیم که آربیتراژ کریپتوکارنسی عبارت است از خرید همزمان یک ارز دیجیتال از یک صرافی و فروش آن (یا معامله آن با ارزی متفاوت) در یک صرافی دیگر با قیمتی بالاتر با هدف کسب سود آنی از باراز رمز ارز.

آربیتراژ ارز دیجیتال می‌تواند به چند روش مختلف انجام گیرد.

انواع مختلف آربیتراژ ارز دیجیتال را در ادامه به شما معرفی می‌کنیم:

 • آربیتراژ مکانی یا Spatial Arbitrage

آربیتراژ مکانی، محلی یا فضایی شامل ترید (معامله) ارزهای مجازی در دو پلتفرم صرافی متفاوت است.

آربیتراژ فضایی یک روش ساده برای کسب سود از فرصت‌های آربیتراژ رمز ارز است.

آموزش آربیتراژ اسپاتیال

در حالی که آربیتراژ اسپاتیال، یک تاکتیک ساده برای بهره‌بردن از اختلاف‌ قیمت‌‌های بازار کریپتو است، این متد می‌تواند معامله‌گران ارز دیجیتال را در معرض ریسک‌هایی از جمله طولانی شدن زمان انتقال یا افزایش هزینه‌های تراکنش‌ها نیز قرار دهد.

 • آربیتراژ مکانی بدون انتقال یا Spatial Arbitrage Without Transferring

برخی از معامله‌گران ارز دیجیتال با استفاده از روش «آربیتراژ مکانی بدون انتقال»، ریسک افزایش زمان و هزینه‌های انتقال در یک آربیتراژ فضایی را کاهش می‌دهند.

آربیتراژ مکانی بیت کوین

به عنوان مثال، آنها می‌توانند از معاملات آتی استفاده کرده و بیت کوین را در یک صرافی لانگ (Long Bitcoin) و در صرافی دیگر شورت (Short Bitcoin) کنند و منتظر بمانند تا قیمت‌های دو صرافی همگرا شوند.

این روش آنها را قادر می‌سازد تا از انتقال کوین‌ها و توکن‌های خود از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر جلوگیری کنند. با این وجود، کارمزدهای معاملاتی همچنان اعمال خواهند شد.

 • آربیتراژ مثلثی یا Triangular Arbitrage

روش آربیتراژ مثلثی از ناکارآمدی قیمت‌گذاری جفت ارزهای دیجیتال مختلف یک صرافی استفاده می‌کند.

آربیتراژ مثلثی

 • در این استراتژی، یک سرمایه‌گذار با یک ارز دیجیتال شروع کرده و سپس آن را با یک ارز دیجیتال دیگر در همان صرافی معامله می‌کند. (ارزی که نسبت به ارز دیجیتال اول کمتر از قیمت اصلی خود ارزش‌گذاری شده است.)
 • سپس سرمایه‌گذار آن رمز ارز دوم را با ارز دیجیتال سوم معامله می‌کند که در مقایسه با اولی نسبتاً بیش از حد ارزش‌گذاری شده است.
 • در نهایت، سرمایه‌گذار سومین ارز دیجیتال را با اولین رمز ارز معامله و مثلث معاملاتی خود را تکمیل کرده و با این کار مقداری سود کسب می‌کند.

2 مثال از آربیتراژ

مثال های آربیتراژ

در این قسمت با دو مثال ساده نحوه آربیتراژ ارز دیجیتال و کسب درآمد از آن را برایتان شرح می‌دهیم.

مثال اول:

فرض کنید قیمت بیت کوین در صرافی سیتکس 21000 دلار بوده و در صرافی بایننس 21200 دلار باشد.

در این سناریو، آربیتراژورهای ارز دیجیتال با مشاهده اختلاف قیمت بیت کوین در این دو صرافی، اقدام به خرید این ارز دیجیتال در سیتکس کرده و آن را در بایننس می‌فروشند تا بتوانند این اختلاف قیمت 200 دلاری را به جیب بزنند. این یک مثال متداول از ترید آربیتراژ رمز ارز است.

 

مثال دوم:

این مثال کمی پیچیده‌تر بوده و از نوع آربیتراژ مثلثی یا triangle است.

در این مثال آربیتراژور، ارز دیجیتال خود را سه بار تبادل می‌کند تا در نهایت علاوه بر همان ارز دیجیتال، مقداری سود آربیتراژ نیز در سبد خود داشت باشد.

 • فرض کنید که شما به اندازه 1 میلیون دلار از ارز Xدر صرافی سیتکس دارید.
 • این ارز را باY مبادله کرده و دارایی خود را به 1.1586 دلار افزایش می‌دهید.
 • سپس Yها را با Z مبادله می‌کنید تا دارایی‌تان 1.4600 دلار شود.
 • در نهایت Zها را تبدیل به X کنید تا 1.6939 دلار از ارز X در کیف پول سیتکس خود داشته باشید.
مطلب پیشنهادی مرتبط
آموزش 8 روش سرمایه‌گذاری با بیت کوین رایگان

به این ترتیب با یک متد آربیتراژ مثلثی، تقریباً 694هزار دلار سود کسب خواهید کرد.

وب‌سایت‌ها و ربات‌های آربیتراژ ارز دیجیتال

ربات آربیتراژ

ممکن است بازار ارز دیجیتال در مقایسه با سایر بازارهای مالی ریسک‌پذیرتر به نظر برسد، اما با این وجود، می‌تواند پرسودتر هم باشد و اگر استراتژی معاملاتی رمز ارز خود را به درستی اجرا و مدیریت کنید، سود بیشتری به همراه خواهد داشت.

یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای کاهش ریسک معاملات رمز ارز، استفاده از ابزارها و ربات‌های تریدینگ و به‌خصوص وب‌سایت‌ها و ربات‌های آربیتراژ ارز دیجیتال است.

درباره استفاده از استراتژی آربیتراژ ارز دیجیتال در معاملات بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، مطالب بسیاری برای یادگرفتن وجود دارد.

ما لیست بهترین پلتفرم‌ها و ربات‌های آربیتراژ کریپتو برای ارزهای دیجیتال (خصوصاً بیت‌کوین و اتریوم) را در سال 2022 بررسی کردیم .

این ربات‌‌های آربیتراژ می‌توانند به شما کمک کنند تا بتوانید ریسک سرمایه‌گذاری خود را بدون اینکه خودتان درگیر پروسه ردیابی و بررسی بازار شوید، کاهش دهید.

با این حال این که آیا این ربات‌ها و وب‌سایت‌ها قابل اعتماد بوده و قادر هستند که بهتر و دقیق‌تر از خودتان در معاملات عمل کنند، کاملاً بستگی به نوع و میزان استفاده از آنها در استراتژی سرمایه‌گذاری شما دارد و باید گفت که برای انتخاب و استفاده از یک ربات آربیتراژ (یا هر ربات دیگری) بهتر است تحقیقات کاملی انجام دهید و از تمامی مزایا و معایب این نرم‌افزارها اطلاع کسب کنید.

16 مورد از بهترین ربات‌ها و پلتفرم‌های آربیتراژ ارز دیجیتال برای استفاده در سال 2022 را در لیست زیر مشاهده می‌کنید:

 1. Pionex
 2. Bitsgap
 3. Coinrule
 4. Shrimpy
 5. Quadency
 6. Trality
 7. Napbots
 8. Cryptohopper
 9. HaasBot
 10. 3Commas
 11. Blackbird
 12. Botsfolio
 13. Coinigy
 14. Gunbot
 15. CryptX Terminal
 16. HummingBot

آربیتراژ در صرافی‌های ایرانی

آربیتراژ تریدینگ روشی جذاب و سریع برای بدست آوردن پول از اختلاف قیمت یک ارز دیجیتال مشخص در صرافی‌های مختلف است. به دلایل مختلفی از جمله سرعت عملکرد نرم‌افزارها، سرعت اینترنت، اشتباهات یا تأخیرهای سهوی و… نمی‌توان توقع داشت که تمامی پلتفرم‌ها و صرافی‌های مختلف موجود در سرتاسر جهان در هر لحظه قیمت یکسانی را برای بیت کوین و سایر دارایی‌های دیجیتال به کاربران ارائه کنند.

صرافی‌های ایرانی از جمله صرافی رمز ارز سیتکس، نیز از این قائله مستثنی نبوده و هرروزه شاهد اختلاف قیمت‌هایی در بین دارایی‌های مختلف صرافی‌های ارز دیجیتال آنلاین ایرانی هستیم.

اربیتراژ در صرافی های ایرانی

کاربران ‌می‌توانند با درنظر گرفتن میزان کارمزدهای تراکنش معاملات خود، در زمانی که این اختلاف قیمت‌ها بیش از مبلغ پرداختی‌شان است، اقدام به خرید و فروش دارایی و آربیتراژ در صرافی‌های رمز ارز ایرانی کرده و با این کار به سودی سریع، بی‌دردسر و قطعی دست پیدا کنند.

آربیتراژ ارز دیجیتال نیازی به هولد یا قفل کردن سرمایه نداشته و تنها چند لحظه نیاز به سرمایه شما خواهد داشت. به همین دلیل هم افراد زیادی اقدام به مشارکت در آربیتراژ کرده و با تقسیم سود بدست آمده بدون نیاز به سرمایه اولیه ، در این بازار ترید کرده و از آن درآمدزایی می‌کنند.

5/5 - (3 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا