ثبت نام اکسچنج
لغت نامه

ATH چیست؟ ATH بیت کوین چقدر است و چقدر با آن فاصله داریم؟

یکی از نکات مهم در بازارهای مالی، شناخت و تشخیص نقاط سقف و کف قیمت‌هاست. معامله‌گران یا تریدرهایی که می‌توانند این موقعیت‌ها را به‌درستی تشخیص دهند، همواره سود بیشتری به‌دست می‌آورند و سطح ضرر آنها نسبت به کسانی که آشنایی کمتری با این پارامترها دارند، پایین‌تر است.

نقطه اوج قیمت در بازارهای مالی که نقطه‌ای هیجان‌انگیز جهت کسب سود است را All-Time High یا به اختصار ATH می‌گویند. ATH یک رفتار بسیار مهم در بازارهای مالی‌ست که در این مقاله سیتکس قصد داریم این مفهوم را بررسی کنیم؛ با ما همراه باشید.

معنی ATH چیست؟

در یک تعریف جامع ATH به بالاترین قیمت یک ارز، سهام یا هر دارایی ارزشمند دیگر که در بازارهای مالی مبادله می‌شوند، می‌گویند (رکوردزنی قیمت). ATH به‌هیچ یک از معیارهای بازار به‌جز قیمت توجهی ندارد.

زمانی که می‌گویند فلان ارز دیجیتال ATH زده است، یعنی این ارز از زمان پیدایش تا‌کنون در این کانال قیمتی قرار نگرفته و قیمت لحظه ATH در تاریخ ارز، سهام یا حتی سایر دارایی‌ها بی‌سابقه بوده است.

All-Time High: بالاترین قیمت تمام وقت

ATH یک نقطه ثابت نیست و عموما بعد از لحظاتی این قیمت شکسته می‌شود. این پارامتر را نمی‌توان یک موفقیت قطعی برای بازار ارز مورد‌نظر دانست. همچنین هرچه قیمت یک ارز از اوج‌های قبلی خود فاصله بیشتری بگیرد، ریسک سقوط شدید و سریع ارزش آن بیشتر خواهد بود. (ATH به‌هیچ عنوان زمان مناسبی برای خرید نیست)

نحوه تشخیص ATH

به‌طور کلی ATH برگرفته از دو عامل هیجان و حجم خرید است و نشانه‌های آن همگی بر‌اساس این دو پارامتر شکل می‌گیرند. با این حال تشخیص ATH کار آسانی نیست و قطعا نیازمند دانش و تخصص درخصوص تحلیل تکنیکال و فاندامنتال است. با این حال نشانه‌هایی وجود دارند که تا حدودی می‌توان ورود به این اوج قیمت را تشخیص داد. (نمودار RSI در تشخیص این روند بسیار کارآمد است)

بالاترین قیمت بیت کوین

  1. عرضه‌وتقاضا: قطعا افزایش حجم خرید در تمامی بازارهای مالی منجر به افزایش قیمت می‌شود. وقتی یک ارز دیجیتال روند خوبی در‌پیش می‌گیرد و رالی صعودی را آغاز می‌کند، تمایل به سرمایه‌گذاری روی آن افزایش می‌یابد. این موضوع امکان دارد سبب ایجاد یک ATH جدید شود.
  2. FOMO: فومو حالتی‌ست که سرمایه‌گذاران تصور دارند اگر همین حالا خرید نکنند از کسب سودهای کلان عقب می‌مانند. فومو سبب افزایش میزان خریدهای هیجانی شده و این افزایش خرید، ATH به‌همراه خواهد داشت.
  3. قیمت روانی: گاهی تحلیل‌گران و فعالان مطرح صنعت کریپتوکارنسی، قیمتی را برای یک ارز اعلام می‌کنند که بسیاری منتظر رسیدن بازار به آن قیمت هستند (مثل بیت کوین ۶۰ هزار دلاری). این تصور سبب می‌شود خریدهای هیجانی افزایش پیدا کند و شاهد یک ATH باشیم.
  1. عموما ارز به این قیمت روانی می‌رسد، اما خیلی سریع شاهد سقوط ارزش آن خواهیم بود.
نکته:

گاهی افزایش کارمزدها نیز سبب افزایش حجم خرید و ایجاد ATH خواهد شد. اما افزایش بی‌رویه این روند نشان از غیر‌استاندارد بودن مقیاس‌پذیری شبکه است و تاثیر منفی روی ارزش آن دارد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
کپی تریدینگ چیست؟

تشخیص پایان ATH

تشخیص پایان ATH به‌مراتب از تشخیص آغار آن دشوارتر است. عموما طبق یک قاعده کلی که روی نمودار ارزهای دیجیتال مختلف مشاهده می‌شود، پس از رکوردزنی قیمت یک ارز همواره شاهد سقوط ارزش آن بودیم. طی قاعده‌ای دیگر نیز پس از رشد بسیار زیاد قیمت یک ارز، روند نمودار آنها تا مدتی ثابت باقی می‌ماند. بنابراین نشانه‌های پایان ATH را تا‌حدی می‌توان از نمودارها تشخیص داد.

اولین نشانه‌های روند نزولی روی نمودار یک ارز می‌تواند شروع پایان ATH و آغاز یک روند منفی شدید و سریع باشد. (پس از ATH عموما شاهد اصلاح قیمت هستیم)

همچنین حالت عکس تمامی نشانه‌هایی که سبب شروع رکوردزنی شده همچون افزایش تقاضا، افزایش هیجانات، رسیدن به قیمت روانی، افزایش کارمزدها و سایر موارد این‌چنینی، نشانه پایان دوره اوج قیمت است.

اهمیت ATH در بازار

ATH در هر بازار مالی دو نقش مهم می‌تواند ایفا کند که در تضاد کامل با یکدیگرند:

  1. رسیدن به اوج قیمت می‌تواند سبب جذب سرمایه‌گذاران جدید و همچنین منجر به افزایش حجم خرید سرمایه‌گذاران قدیمی شود.
  2. ممکن است ATH غیر‌منطقی و سریع برای بسیاری استرس و ترس از سقوط ناگهانی ایجاد کند؛ این افراد خیلی سریع دارایی‌های خود را تبدیل کرده و از بازار خارج می‌شوند.

ATH بیت کوین چقدر است؟

ath بیت کوین

در اواخر سال ۲۰۲۱ روند بازار رمزارزها به‌طور قابل‌توجهی صعودی شد. در ماه نوامبر این سال ارز دیجیتال بیت کوین به کانال ۶۹ هزار دلار وارد شد و ATH زد. تا اوایل ژانویه ۲۰۲۲ نیز شرایط بازار کاملا صعودی بود؛ اما براساس همان قاعده کلی که قبل‌تر به آن اشاره کردیم، از ماه فوریه ۲۰۲۲ شاهد نزولی شدن روند کلی بازار کریپتوکارنسی و بیت کوین بودیم که تا زمان نگارش این مقاله نیز ادامه دار بوده است.

ATH اتریوم چقدر است؟

بیت کوین همواره آغازگر صعود یا سقوط ارزش کلی بازار رمزارزهاست. بنابراین زمان ATH آخر اتریوم با آن در یک زمان مشاهده شد. در اواخر سال ۲۰۲۱ این ارز دیجیتال وارد کانال ۴،۸۰۰ دلاری شد. اتریوم نیز نتوانست این محدوده قیمتی را حفظ کند و با روند نزولی بازار قیمت آن کاهش پیدا کرد. نمودار اتریوم هنگام نگارش این مقاله، همچنان قرمز رنگ است.

5/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا