ثبت نام اکسچنج
بلاکچیندانشنامهلغت نامه

BEP20 چیست؟ نحوه استفاده از این شبکه در اکسچنج سیتکس

بایننس (Binance) را می‌توان از پیشگامان تحولات و امکانات نوین در عرصه ارزهای دیجیتال دانست. توکن بایننس در ابتدا بر اساس استاندارد ERC2 در زنجیره بایننس شکل گرفت و سرانجام به استاندارد توکن BEP20 در زنجیره هوشمند بایننس تغییر پیدا کرد.

استاندارد توکن به‌طور مختصر به لیستی از قوانین و مقرارتی گفته می‌شود که باید بر روی یک توکن اعمال شود تا مجوز فعالیت در شبکه‌ای مشخص مانند اتریوم یا بایننس را پیدا کند. استانداردهای توکن BEP20 شبکه بایننس یا ERC20 شبکه اتریوم از جمله‌ این موارد است. پس از اعمال کردن این استانداردها به توکن‌ها این قابلیت فراهم می‌شود تا بتوان توکن‌ها را از شبکه‌ای به شبکه‌ی دیگر منتقل کرد.

اما تفاوت اصلی استانداردهای BEP2 و BEP20 شبکه بایننس در چیست؟

در این مقاله به بررسی این دو استاندارد و نحوه عملکرد آنها و تفاوت شبکه bep2 و bep20 می‌پردازیم.

با ما همراه باشید…

استاندارد bep2 چیست؟

BEP2 (Binance Chain Evolution Proposal 2) یا استاندارد توکن‌سازی در زنجیره بایننس‌ (Binance Chain) یک استاندارد فنی برای ایجاد و استفاده از توکن‌ها در زنجیره بایننس است.

این استاندارد یک دسته از قوانین و مشخصات فنی را که توکن‌ها برای فعالیت در اکوسیستم بایننس چین بایستی آنها را رعایت کنند، تعریف و مشخص می‌کند. یک استاندارد توکن مشابه با BEP2 در شبکه بلاکچین اتریوم به نام ERC-20 وجود دارد.

از برجسته‌ترین استیبل کوین‌های BEP2 می‌توان BUSD را نام برد که علاوه بر آن و Bitcoin BEP-2 بسیاری از پروژه‌های مولتی‌چین دیگر نیز از مزایای BEP2 بهره می‌برند.

استاندارد bep2 چیست؟

توکن‌های BEP2 دارای خصوصیات زیر هستند:

 • آدرس منبع: آدرس و مشخصات مالک یا مالکان توکن موردنظر.
 • نام توکن: نام کامل توکن موردنظر.
 • سمبل: علامت شناسایی توکن جدید.
 • عرضه کل: تعداد کل توکن‌های عرضه شده فعلی.
 • تعداد توکن قابل مینت: محدودیت عرضه و تعداد کل توکن‌هایی که در آینده عرضه خواهند شد.

استاندارد bep20 چیست؟

با بروز برخی از مشکلات زنجیره بایننس و استاندارد توکن BEP2، بایننس ایجاد زنجیره جدید هوشمند خود به نام «بایننس اسمارت چین» را در دستور کار خود قرار داد که در آن از قراردادهای هوشمند برای مدیریت توکن‌ها و کاربران استفاده شده است و توکن آن نیز BEP20 نام‌گذاری شد.

BEP20 نیز در واقع نامی است که بر استاندارد توکن شبکه هوشمند بلاکچین بایننس گذاشته شده، بستری که محل رشد و پیشرفت برای پروژه‌های DeFi به شمار می‌رود. (به شبکه‌ای که قادر باشد قراردادهای هوشمند را اجرا کند شبکه هوشمند گفته می‌شود.)

استاندارد bep20 چیست؟

گسترش طیف وسیعی از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (DAppها)، مهاجرت بسیاری از پروتکل‌های DeFi و ایجاد دَپ‌های بومی در بستر این شبکه از جمله دستاورد‌های BEP20 به شمار می‌رود.

مطلب پیشنهادی مرتبط
توکن‌های غیرمثلی NFT چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در همین حال بسیاری از پروتکل‌های دیفای (DeFI) مانند پنکیک سواپ (PanCakeSwap)، ونوس (Venus) یا اتوفارم (Autofarm) نیز بیشترین فعالیت‌های خود را در زنجیره‌ هوشمند بایننس انجام می‌دهند. حتی بسیار از بازی‌ها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز شرط‌بندی نیز به همراه برخی NFTها، توانسته‌اند راه خود را به اکوسیستم بزرگ بایننس اسمارت چین و توکن‌های BEP20 باز کنند.

مزایای استفاده از شبکه زنجیره هوشمند بایننس

 • شبکه هوشمند بایننس بسیار مقیاس‌پذیر است و مستقیماً توسط بایننس پشتیبانی می‌شود.
 • شما می‌توانید به آسانی توکن‌ها و قراردادهای هوشمند دلخواه خود را ایجاد کرده و به‌کار بگیرید.
 • به نسبت سایر شبکه‌های بلاکچینی تراکنش‌ها نسبی و سریع‌تر هستند.

تفاوت شبکه bep2 و bep20 در چه مواردی است؟

تفاوت استاندارد شبکه bep2 و bep20 در استفاده از این دو فرمت در اکوسیستم بایننس است. زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس هرکدام از استانداردهای توکن مختلفی استفاده می‌کنند که به ترتیب bep2 و bep20 نام دارند.

تفاوت شبکه bep2 و bep20

تفاوت میان این دو استاندارد علاوه بر عملکرد آنها به جنبه عملیاتی نیز وابسته است. یکی از موراد اختلاف میان این دو در این است که BEP20 با استاندارد توکن اتریوم یعنی ERC20 سازگاری دارد و انتقال دارایی‌ها به این شبکه را ممکن می‌سازد. در جدول زیر توضیحات بیشتری را درباره این موضوع مشاهده می‌کنید:

عملکرد استاندارد BEP20 BEP2
هزینه تراکنش برای صرافی متمرکز بایننس
هزینه تراکنش برای صرافی غیرمتمرکز بایننس
انتقال ارز دیجیتال
هزینه تراکنش برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در زنجیره هوشمند بایننس
استیکینگ
سازگاری با استاندارد ERC20 اتریوم
انتقال دارایی به شبکه اتریوم

هر دوی توکن‌‌های BEP2 و BEP20، با استفاده از یک سوخت مشترک به نام ارز دیجیتال بایننس (BNB) استفاده می‌کنند. این موضوع ریشه در این حقیقت دارد که BEP-2 و BEP-20 هر دو با یک «معماری زنجیره دوگانه» طراحی شده‌اند که در آن زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس یکدیگر را پشتیبانی می‌کنند.

این معماری منحصربفرد زنجیره دوگانه، یک روش مفید برای دستیابی همزمان به تراکنش‌های سریع و کاربردهای زنجیره هوشمند است.

تفاوت توکن استاندارد ERC20 و BEP20

بزرگترین تفاوت شبکه‌های ERC20 و BEP20 در این است که استاندارد ERC20 مبتنی بر شبکه اتریوم بوده و استاندارد BEP20 مبتنی بر شبکه بایننس اسمارت چین است اما این دو استاندارد سه تفاوت مهم و کلیدی نیز با یکدیگر دارند که عبارتند از:

1. گس فی

هزینه کارمزدهای داخلی یا همان گس برای توکن‌های شبکه بایننس (BEP20) کمتر از توکن‌های شبکه شلوغ و محبوب اتریوم (ERC20) است. تفاوت گس اتریوم و بایننس بسیار زیاد است برای مثال گس در استاندارد ERC20 در حدود 12 دلار است اما در استاندارد BEP20 کمتر از یک دلار است.

1. سرعت تأیید تراکنش‌ها

میانگین سرعت تأیید بلاک‌ها یا همان انجام گرفتن تراکنش‌های داخلی شبکه در استاندارد BEP20 بایننس سریعتر از استاندارد ERC20 اتریوم است و یکی از علت‌های آن نیز استفاده شبکه هوشمند بایننس از روش اعتبار‌سنجی PoSA در تأیید بلاک‌های زنجیره است.

2. امنیت

با وجود هزینه کمتر و سرعت بالاتر تراکنش در شبکه BSC، به علت استفاده از متد PoSA در تأیید تراکنش‌ها و بالاتر بودن تعداد نودهای تأییدکننده بلاک‌ها در شبکه اتریوم نسبت به شبکه بایننس اسمارت چین، امنیت استاندارد توکن ERC20 بالاتر از استاندارد BEP20 خواهد بود. تعداد ولیداتورهای شبکه هوشمند بایننس (BSC) 21 نود مشخص و بخصوص بوده، در حالی که ولیداتورهای اتریوم متشکل از بیش از 70 هزار نود توزیع‌شده در سراسر جهان است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
ارز دیجیتال دوج کوین (Dogecoin) چیست؟

تفاوت توکن استاندارد ERC20 و BEP20

علی‌رغم اینکه BEP20 و BEP2 متفاوت هستند و عمده تمرکز BEP2 بر سرعت و مقیاس‌پذیری معطوف است اما هر دو به‌طور موازی با یکدیگر فعالیت می‌کنند. در حقیقت می‌توان استاندارد توکن BEP20 را به ماهیتی مشابه ERC20 اما با سهولت بیشتر برای توسعه‌دهندگان، توصیف کرد.

کیف پول‌های پشتیبانی کننده از استاندارد BEP-20

در ابتدا کیف پول‌های محدودی از BEP20 پشتیبانی می‌کردند اما در حال حاضر بسیاری از کیف پول‌ها مانند MetaMask، Ellipal، SafePal، Math Wallet از این استاندارد توکنیزیشن پشتیانی می‌کنند.

با افزایش متقاضیان بستر DeFi و همچنین اهمیت افزایش سرعت، کاهش هزینه‌ها و کارمزد پایین؛ توجه کاربران بیش از پیش به شبکه هوشمند بایننس جلب شد.

کیف پول‌های پشتیبانی کننده از استاندارد BEP-20

با وجود ویژگی‌های موجود در این بستر، مجموعه‌ی اکسچنج سیتکس مفتخر است که برای اولین بار در ایران امکان استفاده از استاندارد توکن BEP20 از زنجیره هوشمند بایننس را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ آموزش ساخت انواع کیف پول

بهترین کیف پول‌های بایننس اسمارت چین کدامند؟

برای استفاده دسکتاپ کیف پول‌های اکستنشنی زیادی وجود دارند که می‌توانید از آنها برای نگهداری توکن‌های شبکه بایننس استفاده کنید از جمله این کیف پول‌ها می‌توان به متامسک (MetaMask)، مث‌ولت (MathWallet) و کیف پول زنجیره بایننس (Binance Chain Wallet) اشاره کرد. البته کیف پول اکسچنج سیتکس نیز، تعدادی از توکن‌های شبکه بایننس را پشتیبانی می‌کند.

اما اگر به استفاده از موبایل علاقه دارید و به دنبال بهترین کیف‌پول‌های موبایلی بایننس هستید، می‌توانید از متامسک و مث‌والت استفاده کنید.کیف پول‌های تراست‌ولت و سیف‌پل نیز برای اندروید و آیفون در دسترس بوده و به صورت غیرمتمرکز فعالیت می‌کنند. علاوه بر این شما می‌توانید از کیف پول اکسچنج سیتکس نیز در تلفن همراه خود استفاده نمایید.

بایننس چین (Binance Chain) چیست؟

یکی از امکاناتی که بایننس به کاربران خود ارائه کرده است، شبکه یا زنجیره بایننس (Binance Chain) است. هدف از ایجاد این شبکه در ابتدا میزبانی از توکن بومی این شبکه با نام BEP2  یا Binance Chain Evolution Proposal 2 و ساده‌تر کردن فرآیندهای تراکنشی بود.

پس از مدتی با افزایش و فراگیری استفاده از قراردادهای هوشمند، زنجیره ساخته شده با مشکلات متعددی مواجه شد. اشکالات بوجود آمده در این زنجیره، مجموعه بایننس را مجاب به توسعه شبکه‌ای با پشتیبانی از قراردادهای هوشمند کرد.

بایننس اسمارت چِین یا BSC چیست؟

بایننس اسمارت چِین یا BSC چیست؟

شبکه Binance Smart Chain یا زنجیره هوشمند بایننس در سپتامبر سال 2020 کار خود را آغاز کرد. این شبکه، که به اختصار BSC نیز نامیده می‌شود، از استاندارد توکنی تحت عنوان BEP20 پشتیبانی می‌کند.

 باید به این نکته اشاره کرد که ساخت این زنجیره به هیچ عنوان برای رقابت با اتریوم نبوده و تنها برای سازگاری بیشتر استاندارد قبلی (BEP2) با استاندارد ERC20 اتریوم شکل گرفت.

علت استقبال از زنجیره‌ هوشمند بایننس و استاندارد توکن BEP20 را می‌توان به دلیل مشکلات ERC2 و انتقال توکن‌ها و همچنین کارمزدهای بالای اتریوم دانست.

تبدیل bep2 به bep20 در تراست ولت

برای این که بتوانید استاندارد توکن‌های BEP2 خود را به BEP20 تبدیل کنید، می‌توانید از چند روش مختلف استفاده کنید که یکی از این راه‌ها استفاده از قابلیت سواپ برخی از توکن‌های این دو شبکه در کیف پول دیجیتال تراست ولت است.

 • برای این کار ابتدا باید به صفحه مربوط به توکن BEP2 / BEP20 موردنظر خود در تراست ولت بروید.
مطلب پیشنهادی مرتبط
استیبل کوین چیست؟ + معرفی ۵ استیبل کوین مهم بازار

تبدیل bep2 به bep20 در تراست ولت

 • گزینه More را انتخاب کرده و سپس گزینه Swap to Smart Chain / Swap to Binance Chain را انتخاب کنید.

تبدیل bep2 به bep20 در تراست ولت

 • مقدار توکن موردنظر خود را تعیین کرده و Approve کنید.
 • سپس آدرس و کارمزد تراکنش را نیز چک کرده و با زدن گزینه send انتقال را انجام دهید.

تبدیل bep2 به bep20 در تراست ولت

 • ممکن است این روند چند دقیقه زمان ببرد که می‌توانید با انتخاب گزینه More Details این روند را به‌صورت لحظه‌ای رصد کنید.

تبدیل bep2 به bep20 در تراست ولت

آدرس‌های شبکه bep2 و bep20 چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

اگر شما یک اکانت چند‌کوینی ایجاد کرده باشید، آدرس BEP2 شما، همان آدرس BNB تراست ولت‌تان و آدرس BEP20 شما نیز کوینی به نام SmartChain خواهد بود. آدرس BEP2 با عبارت bnb شروع شده و آدرس BEP20 نیز مانند آدرس‌های اتریومی با عبارت 0x شروع خواهد شد.

واریز و برداشت در شبکه BEP2

بر خلاف شبکه BEP20، شما برای واریز و برداشت از شبکه BEP2 علاوه بر آدرس کیف پول، نیاز به MEMO یا تگ نیز دارید. اما در هر دو مورد برای واریز یا برداشت نیاز به مقداری ارز دیجیتال بومی بایننس (BNB) برای پرداخت کارمزد تراکنش خواهید داشت. شما می‌توانید با استفاده از BEP2 تمامی توکن‌های پشتیبانی شده توسط شبکه BNB را انتقال دهید.

ویدئو آموزش برداشت ارز دیجیتال از کیف پول اکسچنج سیتکس با استفاده از BEP20

در حال حاضر تمامی ارزهای دیجیتال لیست شده در اکسچنج سیتکس (23 ارز دیجیتال مختلف) قابلیت انتقال بر بستر ERC20، BEP20 و  TRC20را دارند.

در ادامه با یک ویدئو کاربردی، نحوه برداشت ارزهای خود از کیف پول صرافی سیتکس را با استفاده از استاندارد BEP20 به شما آموزش می‌دهیم.

 

جمع‌بندی مقایسه BEP2 با BEP20

در مجموع، اگر به دنبال یک پلتفرم بهینه با کارمزدهای پایین و تراکنش‌های سریع به همراه قابلیت استفاده از قراردادهای هوشمند هستید،پیشنهاد می‌کنیم که در جایی غیر از زنجیره هوشمند بایننس (BSC) به دنبال آن نگردید!

استانداردهای توکن BEP-20 و BEp-2 مزایای بسیار زیادی برای دارندگان این توکن‌ها و افرادی که قصد توسعه توکن‌هایی مانند این دو را دارند، بهمراه دارند؛ از جمله این مزایا می‌توان به گس فی و کارمزد بسیار پایین در کنار سرعت بالای تراکنش‌ها و نیز قابلیت استفاده شدن این توکن‌ها در انواع پروژه‌های دیفای و لیست شدن در انواع صرافی‌های غیرمتمرکز اشاره کرد.

در این مقاله از بلاگ اکسچنج سیتکس به توضیح دو استاندارد مهم شبکه بزرگ بایننس یعنی bep 2 و bep 20 پرداخته و تفاوت این دو استاندارد ایجاد توکن را نیز برای شما شرح دادم. امیدوارم تا از این مطلب نیز کمال استفاده را برده باشید.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.

منبع

4.9/5 - (35 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا