ثبت نام اکسچنج
بلاکچیندانشنامهدیفای و فینتکلغت نامهمعامله و سرمایه گذاری

ETF بیت کوین چیست و چرا مهم است؟

ETF بیت کوین یکی از اصطلاحات رایج این روزها در بازار ارزهای دیجیتال است. به‌تازگی برخی از تریدرها و سرمایه‌گذاران برای کسب سود دائمی و برخی دلایل دیگر تصمیم گرفته‌اند که ETF‌ها را به سبد سرمایه‌گذاری خود اضافه کنند.

اما ETF بیت کوین چیست؟ چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟ شباهت‌های آن با بیت کوین چیست؟ ETF بیت کوین بهتر است یا بیت کوین؟

به‌طور خلاصه ETF یکی از ابزارهای سرمایه‌گذاری در بازار بورس اوراق بهادار بود که به دلایل مختلف به بازار ارزهای دیجیتال راه یافت. به‌عبارت دقیق‌تر ETF که به آن صندوق قابل معامله گفته می‌شود، مسیر ورود ارزهای دیجیتال را به بازار بورس، هموار کردند.

برای آشنایی با مفهوم ETF و همچنین ETF بیت کوین و بررسی نقاط ضعف آن، با این مقاله اکسچنج سیتکس همراه باشید.

ETF چیست؟

ETF مخفف عبارت Exchange trade fund است که در اصطلاحی رایج در بازار بورس به آنها صندوق قابل معامله می‌گویند. این صندوق‌ها شامل یک یا چند گروه از دارایی‌هایی هستند که افراد بدون تملک مستقیم می‌توانند روی آنها سرمایه‌گذاری کرده و سهام آنها را خریداری کنند. این روند کاملا مشابه خرید سهام‌های بورسی انجام می‌گیرد. به این شکل که سرمایه‌گذار به‌جای خرید مستقیم یک کالای گرانبها یا عضویت در یک شرکت معتبر، سهام این صندوق‌ها را خریداری می‌کند. صندوق قابل معامله نیز محلی برای ذخیره دارایی‌های ارزشمند است که ظرفیت سرمایه‌گذاری دارند.

به‌بیان ساده‌تر سرمایه‌گذار دارایی‌های درون صندوق را خریداری نمی‌کند و صرفا روی آنها جهت کسب سود سرمایه‌گذاری می‌کند. کسانی که روی سهام ETF می‌خرند عموما افرادی هستند که تجربه چندانی در بازارهای مالی و دانش چندانی در‌خصوص روندهای سرمایه‌گذاری ندارد. این افراد همچنین توانایی تحلیل دقیق بازار و پیگیری دائمی آن را ندارند. بنابراین ترجیح می‌دهند فقط به سود و ضرر توجه کرده و ریسک سرمایه‌گذاری خود را با این روش کاهش دهند.

قدیمی‌ترین EFTها در بازارهای بورس جهانی مربوط به نفت و طلا هستند. سرمایه‌گذاران بدون دخالت در خرید‌وفروش این کالاها و تنها با خرید سهام صندوق‌های قابل معامله، در سود مبادلات آنها مشارکت می‌کنند. در‌واقع آنها نفت و طلا نمی‌خرند و فقط روی دارایی دیگران (صاحبان صندوق) سرمایه‌گذاری می‌کنند. 

صندوق‌های قابل معامله در بازار بورس بسیاری از کشورها به‌دلیل سهولت در سرمایه‌‌گذاری و کاهش میزان ریسک آن، بسیار پرطرفدار هستند. بازار ارزهای دیجیتال تفاوت‌های عمده‌ای با بازار بورس اوراق بهادار دارد، اما بسیاری از سبک‌های معاملاتی و ابزارهای مورد استفاده در بازار بورس به‌دلیل کارآمد بودن، وارد بازار کریپتوکارنسی نیز شد. ETF یکی از این ابزارها یا سبک‌های معاملاتی است که به دنیای معاملاتی ارزهای دیجیتال راه پیدا کرد. یا به‌طور دقیق‌تر می‌توان گفت ارزهای دیجیتال از این طریق وارد بازار بورس شده‌اند.

مفهوم ETF بیت کوین چیست؟

ETF بیت کوین (BITCOIN ETFS) به یک صندوق با موجودی بالای بیت کوین و قراردادهای فیوچر (Future) یا آتی گفته می‌شود. سرمایه‌گذاران می‌توانند سهام این صندوق‌ها را از طریق بازار بورس اوراق بهادار خریداری کنند. سهام EFT مانند سایر سهم‌ها در بازار بورس اوراق بهادار فروخته می‌شود و قیمت آن به‌طور کامل به قیمت بیت کوین و نوسانات بازار ارزهای دیجیتال بستگی دارد.

سرمایه‌گذاری روی ETF بیت کوین، ریسک سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد و چالش‌های نگهداری دارایی (BTC) که درخصوص ارزهای دیجیتال نیاز به رعایت موارد امنیتی بسیار دارد را از میان برمی‌دارد.

سهام این صندوق‌ها به‌راحتی در بورس قابل خرید‌وفروش هستند و معاملات آنها طبق روال کاری این بازار (‌براساس ساعت کار بورس)، انجام می‌گیرند. خریدو‌فروش سهام صندوق معامله بیت کوین مانند خرید‌وفروش رمزارزها در تمام ساعات شبانه‌روز امکان‌پذیر نیست.

بیشتر بدانید:

قرارداد آتی چیست؟ قرارداد یا همان معامله آتی که با نام معاملات فیوچر (Future Contract) نیز شناخته می‌شوند؛ نوعی از معاملات ارز دیجیتال است که حین انجام آن دارایی جابه‌جا نمی‌شود و تنها یک قرارداد بین تریدر و صرافی منعقد می‌گردد. در چنین معاملاتی تریدر، بر‌اساس پیش‌بینی‌ خود از تغییر قیمت یک ارز دیجیتال در آینده معامله‌ای را ثبت می‌کند. جهت ثبت این معامله در بستر صرافی‌ها نیازی به سرمایه کافی از کوین مورد‌نظر نیست و کاربر می‌تواند معامله را با موجودی کمتر از مبلغ معامله نیز ثبت کند (با استفاده از اهرم یا لوریج). طی این قراردادها بدون توجه به قیمت ارز مورد معامله در زمان مقرر، معامله انجام می‌گردد.

تاریخچه سهام بیت کوین

تاریخچه etf بیت کوین

عموما در‌خصوص قانون‌گذاری‌های مالی و وضع قوانین برای انجام معاملات بورسی، نگاه دنیا به سمت ایالات متحده آمریکاست. زیرا بورس اوراق بهادار این کشور بزرگ‌ترین بازار معاملاتی جهان محسوب می‌شود و اغلب مرجع قانون‌گذاری مالی و معاملاتی در جهان است. 

طی سال‌های اخیر کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکا (SEC)، درخواست‌های متعددی از افراد حقیقی و حقوقی در‌خصوص را‌ه‌اندازی ETF بیت کوین دریافت کرده است. اولین درخواست راه‌اندازی Bitcoin ETF در بورس ایالات متحده توسط دوقلوهای معروف دنیای ارزهای دیجیتال یعنی برادران وینکلوس (Winklevoss) حدود ۱۰ سال پیش ثبت شد. درخواست صرافی ارز دیجیتال Gemini نیز در این زمینه دوبار از سوی SEC رد شد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
استخراج ابری بیت کوین چیست؟ + معرفی پلتفرم های آن

در اواخر سال ۲۰۲۱ اولین ETF بیت کوین در بورس و اوراق بهادار (TSX) با نام Purpose Bitcoin ETF (به اختصار BTCC) راه‌اندازی شد و توانست طی ۴۸ ساعت حدود ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند. این موضوع سبب شد سرانجام سازمان بورس اوراق بهادار ایالات متحده از موضع خود عقب‌نشینی کرده (پس از بحث‌ها و جلسات متعدد) و صندوق قابل معامله در بورس پروشرز (Proshares) با نماد اختصاری BITO توانست‌های مجوزهای لازم را از SEC دریافت کند. این صندوق در نخستین روزهای فعالیت بیش از ۵۵۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرد و سهام آن هم‌اکنون در بازار بورس نیویورک (NYSE) معامله می‌شود. 

بنابراین صندوق قابل معامله بیت کوین توانست گام‌های نخست را محکم و پر‌قدرت بردارد و تمامی کارشناسان و فعالان اقتصادی را متقاعد کند که ورود این صندوق‌ها به بازار بورس اوراق بهادار می‌تواند گامی مثبت در گردش نقدینگی و افزایش ارزش شاخص این بازارها باشد.

پس از راه‌اندازی رسمی ETF بیت کوین در ایالات متحده و کانادا، مجوزهای لازم برای راه‌اندازی صندوق‌های قابل معامله بیت کوین در اتحادیه اروپا نیز صادر شد و در‌حال حاضر ‌ETF‌های بیت کوین در کشورهای اروپایی نیز فعالیت دارند.‌

انواع ETF بیت کوین

صندوق‌های قابل معامله اوراق بهادار انواع مختلفی دارند. صندوق قابل معامله سهامی، صنعتی، کالایی و ارز معکوس، انواع صندوق‌های قابل معامله در بورس هستند. اما صندوق‌های قابل معامله بیت کوین که سهام آنها در بورس اوراق بهادار عرضه می‌شوند به‌طور کلی در دو دسته اصلی با پشتوانه فیزیکی و پشتوانه فیوچر، راه‌اندازی می‌شوند.

 • ETF فیزیکی:

ETF بیت کوین که پشتوانه فیزیکی دارد مانند همان صندوق‌های سنتی ETF که در بورس اوراق بهادار فعال هستند، حجم زیادی بیت کوین در آنها ذخیره می‌شود (مانند طلا و نفت). ارزش سهام این صندوق‌ها نیز به‌واسطه همین دارایی ذخیره‌شده پشتیبانی می‌شود. اما نگهداری حجم بالایی از بیت کوین برای صاحبان اصلی صندوق ریسک بالایی دارد.

 • ETF فیوچر:

در صندوق‌های قابل معامله فیوچر خبری از ذخیره واحدهای BTC نیست در آنها فقط قراردادهای آتی بیت کوین ذخیره می‌شود. ارزش سهام صندوق فیوچر نیز مانند ETF فیزیکی به‌واسطه قیمت بیت کوین تغییر می‌کند. در این ETF‌ها ریسک نگهداری حجم بالای بیت کوین برای صاحبان صندوق از بین می‌رود.

گفته می‌شود که ETF‌های بیت کوین مورد پذیرش سازمان بورس اوراق بهادار ایالات متحده، قرار است تنها از نوع فیوچر باشد.

به‌طور کلی تعداد ETF بیت کوین قرارداد آتی باتوجه به ریسک نگهداری حجم بالای بیت کوین در‌ نوع صندوق‌های با پشتوانه فیزیکی، در‌حال حاضر بسیار بیشتر است. 

ویژگی‌ های سهام صندوق قابل معامله بیت‌‌ کوین

 1. صندوق قابل معامله بیت کوین به‌دلیل آنکه در بورس اوراق بهادار عرضه می‌شود، کاملا قانونی و مشروع است.
 2. در یک ETF بیت کوین، حجم زیادی از این ارز ذخیره می‌شود و سرمایه‌گذاران محدودیتی در حجم سرمایه‌گذاری ندارند.
 3. سهام ETF بیت کوین مانند سایر اوراق بهادار از مالیات معاف است.
 4. خرید‌وفروش ETF بیت کوین تنها از طریق ارز‌های فیات امکان‌پذیر است و نمی‌توان آن را با سایر ارزهای دیجیتال معامله کرد.
 5. افراد مبتدی و ناآشنا با مفاهیم دنیای کریپتوکارنسی بدون نیاز به آشنایی با مفاهیم این بازار می‌توانند روی این صندوق‌ها به آسانی سرمایه‌گذاری کنند.
 6. میزان سود دریافتی از این صندوق‌ها متاثر از نوسانات قیمت بیت کوین است.
 7. کارمزدهایی که مدیران صندوق از سرمایه‌گذاران دریافت می‌کنند، گاهی منطقی نیست.
 8. سرمایه‌گذاران را به‌طور کامل از مخاطرات نگهداری رمزارزها مصون می‌کنند.
 9. گاهی صاحبان این صندوق‌ها علاوه بر بیت کوین دارایی‌های دیگری مثل طلا، یا سهام یک شرکت معروف مثل تسلا را نیز ذخیره می‌کنند. حتی ممکن است سایر رمزارزها نیز در این صندوق‌ها ذخیره شده باشد.
 10. صندوق قابل معامله بیت کوین به‌طور کامل متمرکز اداره می‌شود.
 11. خرید‌وفروش ETF بیت کوین از طریق کارگزاری‌های بورس امکان‌پذیر است.
 12. سهام صندوق قابل معامله بیت کوین یک دارایی محسوب می‌شود و به‌عنوان بخش از میراث فرد قابل انتقال است.
 13. خرید‌وفروش سهام بیت کوین تنها در ساعات کاری سازمان بورس هر کشور امکان‌پذیر است.

تاثیر ETF ‌روی بیت کوین

قطعا این موضوع که سازمان اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار مالی جهان اجازه ورود ارزهای دیجیتال به این بازار را صادر کرده است، می‌تواند تاثیرات قابل توجهی روی ارزش بیت کوین بگذارد. این مسیر را می‌توان راهی برای قانونی و رسمی شدن کامل بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال دانست. ورود سرمایه از طریق این رمزارز به بورس آمریکا و سایر کشورها نکته حائز اهمیتی برای وضعیت اقتصادی آنها محسوب می‌شود. می‌توان گفت که مسئولان اقتصادی در تمامی کشورها نمی‌توانند ورود چنین سرمایه‌ای به بازار بورس کشورشان که رشد شاخص آن تاثیر مستقیم روی اقتصاد کلان دارد را نادیده بگیرند. بنابراین به احتمال قوی ETF بیت کوین به مرور وارد بازار بورس سایر کشورها نیز خواهد شد.

ورود رسمی ارزهای دیجیتال به بازار اوراق بهادار قطعا بسیاری از افرادی که به‌دلیل غیر‌قانونی شمردن این ارزها توسط برخی دولت‌مردان، از سرمایه‌گذاری روی آنها اجتناب می‌کردند را متقاعد می‌کند که بیت کوین و سایز رمزارزها می‌توانند بستری سودآور و در‌عین حال مطمئن، برای سرمایه‌گذاری باشند. پس اصلی‌ترین اتفاق بعد از گسترش ETF بیت کوین در سراسر جهان، افزایش قابل توجه تعداد سرمایه‌گذاران و معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال و به‌تبع آن افزایش تقاضا برای رمزارزها خواهد بود.

همگی با تاثیر افزایش تقاضا روی ارزش و قیمت دارایی‌های مختلف آشنا هستیم. در‌نتیجه این صندوق‌ها قطعا سبب رونق بیشتر بازار کریپتوکارنسی‌ها و افزایش قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال خواهند شد. اما در کنار همه مزایایی که صندوق قابل معامله بیت کوین برای بازار بورس اوراق بهادار، وضعیت اقتصادی کشورها و همچنین بازار رمزارزها خواهد داشت، قطعا بدون نقص نمی‌تواند باشد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
بهترین ارز دیجیتال برای استیکینگ در سال 2022

مزایای ETF بیت کوین

 1. میزان نقدشوندگی بالای صندوق‌های قابل معامله بیت کوین (حجم بالای معاملات بورسی)
 2. سهولت در سرمایه‌گذاری
 3. عدم نیاز به دانش تخصصی در حوزه کریپتوکارنسی
 4. مصون ماندن از مخاطرات و ریسک‌های نگهداری بیت کوین
 5. معافیت کامل دارایی از مالیات
 6. قانونی و رسمی بودن ETF بیت کوین بر‌خلاف ارز دیجیتال بیت کوین
 7. بدون نیاز به خرید مستقیم بیت کوین روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنید (کاهش ریسک)
 8. تنوع به سبد سرمایه‌گذاری (برخی صندوق‌ها به جز بیت کوین ارزهای دیجیتال یا دارایی‌های دیگر ذخیره می‌کنند)
 9. ارتباط مستقیم بین دو بازار مهم بورس و کریپتوکارنسی
 10. افزایش مقبولیت رمزارزها
 11. ورود نقدینگی به جریان‌های اقتصادی کلان

معایب ETF بیت کوین

 1. کارمزد بالای خرید‌وفروش
 2. احراز هویت کامل برای ورود به بورس (خبری از ناشناس ماندن تراکنش و دارایی نیست)
 3. شما مالک بیت کوین نیستید
 4. همواره باید مطیع تصمیمات مدیر صندوق باشید (ایجاد تمرکز می‌کند)
 5. قیمت خرید‌وفروش سهام این صندوق‌ها با قیمت اصلی بیت کوین مطابقت ندارد (تنها تحت تاثیر قیمت بیت کوین است)
 6. امکان مبادله سهام ETF بیت کوین با سایر ارزهای دیجیتال وجود ندارد و فقط با ارز فیات قابل معامله است
 7. خبری از کسب سودهای کلان در بازار ارزهای دیجیتال نیست (سود مشخص دارد)
 8. معاملات این صندوق‌ها شبانه‌روزی نیست و خرید‌وفروش آنها تنها در ساعات کاری بازار بورس امکان‌پذیر است
 9. امکان انجام مبادلات مالی از طریق ETF بیت کوین فراهم نیست (وسیله پرداخت تراکنش و انتقال پول محسوب نمی‌شود)

قیمت سهام بیت کوین

قیمت سهام بیت کوین

قیمت سهام بیت کوین به‌طور کامل تحت تاثیر قیمت ارز دیجیتال BTC و نوسانات بازار کریپتوکارنسی است. اگر قیمت بیت کوین صعودی باشد قیمت این سهام افزایش پیدا می‌کند و در روند نزولی BTC قیمت سهام ETF آن نیز کاهش پیدا می کند. این روند برای هر دو نوع ETF فیزیکی و فیوچر بیت کوین صدق می‌کند.

اما توجه داشته باشید که قیمت ETF بیت کوین با قیمت بیت کوین مطابقت ندارد. به‌دلیل نیاز به پرداخت کارمزدهای مربوط به هر صندوق این دو نرخ به‌طور کامل با یکدیگر متفاوت هستند و گاهی سرمایه‌گذاری روی ETF بسیار پر‌هزینه‌تر از خرید همان میزان بیت کوین به‌طور مستقیم است. به‌عبارت دقیق‌تر قیمت این سهام تنها تحت تاثیر نوسانات بیت کوین است و با آن برابر نیست.

خرید ETF بیت کوین

برای خرید ETF بیت کوین باید مانند خرید سهام بورسی از طریق کارگزاری‌های بورس اقدام کنید. مراحل خرید سهام بیت کوین کاملا مشابه با خرید هر سهام فعال دیگر در بازار بورس اوراق بهادار است.

سرمایه‌گذاران ابتدا باید در وب‌سایت‌های مشخص شده ثبت‌نام کرده و احراز هویت شوند، پس از آن می‌توانند از طریق مجموعه‌های کارگزاری بورس سفارش خرید خود را ثبت کنند و مبلغ خریدشان را به حساب کارگزاری واریز کنند. این مجموعه‌ها در ساعات کاری سازمان بورس در هر کشوری، خرید شما را انجام می‌دهند. سود دریافتی شما نیز از طریق همین کارگزاری‌ها در زمان‌های مشخص به حساب‌تان واریز خواهد شد.

فروش سهام بیت کوین نیز مانند خرید آن از طریق کارگزاری‌های بورس انجام می‌گیرد و دارندگان این سهام باید سفارش فروش خود را به کارشناسان این مجموعه‌ها اعلام کنند؛ آنها سهام را به فروش می‌رسانند و مبلغ حاصل از آن را به حساب‌ شخص واریز می کنند.

کاربردهای سهام بیت‌ کوین

کاربرد سهام بیت کوین یا سهام ETF Bitcoin صرفا به مقاصد سرمایه‌گذاری و کسب سود منتهی می‌شود و عملا کاربرد دیگری ندارد. خرید سهام این صندوق‌های قابل معامله هیچ‌گونه تملکی در‌خصوص دارایی‌های درون آنها برای خریداران سهم ایجاد نمی‌کند و این افراد فقط در یک سرمایه‌گذاری سود ده شریک‌اند. از طرفی امکان استفاده از این سهام به‌عنوان وسیله پرداخت در تراکنش‌های مالی وجود ندارد و از این جهت نیز سهام ETF بیت کوین کاربردی ندارد. بنابراین می‌توان گفت سهام بیت کوین را صرفا یک بستر سرمایه‌گذاری یا دارایی سود ده، بدون هیچ کاربرد دیگر است.

کیف پول‌ های ETF بیت کوین

بارها اشاره شد که ذخیره ETF بیت کوین توسط سرمایه‌گذاران صورت نمی‌گیرد و نبود چالش‌های ذخیره‌سازی این دارایی، یکی از نقاط قوت آن محسوب می‌شود. بیت کوین‌های موجود در صندوق‌های معامله توسط صاحبان صندوق‌ها ذخیره می‌شوند و کسانی که سهام این صندوق‌ها را خریداری می‌کنند، نقشی در ذخیره دارایی‌های درون آن و حفاظت از آنها را ندارند. بنابراین سهام بیت کوین کیف پول به‌خود مخصوص ندارد.

بهترین ETF های بیت کوین

پس از آن‌که صندوق قابل معامله بیت کوین در بورس آمریکا و کانادا راه‌اندازی شد، کارشناسان اقتصادی در کشورهای مختلف شاهد جذب سرمایه‌های بالا از این طریق بودند که می‌توانست تاثیر به‌سزایی در بهبود شرایط اقتصاد داخلی هر کشور داشته باشد. در‌نتیجه صندوق‌های ETF بیت کوین در قاره اروپا نیز مجوز فعالیت گرفتند. بنابراین تعداد صندوق‌‌های قابل معامله بیت کوین این روزها در‌حال افزایش است و شرکت‌های متعددی اقدام به راه‌اندازی این صندوق‌ها و عرضه سهام آنها در بازار بورس اوراق بهادار کرده‌اند. در این میان برخی از آنها توانسته‌اند جایگاه بهتری کسب کنند و جذب سرمایه آنها نسبت به رقبا به‌مراتب بیشتر بوده است.

1- ProShares Bitcoin Strategy ETF 

 • به اختصار BITO
 • اولین ETF ایجاد شده در بورس کانادا بود
 • دارایی تحت مدیریت: بیش از یک میلیارد دلار
 • از نوع با پشتوانه قرارداد آتی
مطلب پیشنهادی مرتبط
کپی تریدینگ چیست؟

 

2- Valkyrie Bitcoin Strategy ETF

 • به اختصار BTF
 • دومین ETF ‌ایجاد شده بود (در بورس آمریکا)
 • دارایی تحت مدیریت: نزدیک به ۴۰ میلیون دلار
 • از نوع با پشتوانه قرارداد آتی

 

3- VanEck Bitcoin Strategy ETF

 • به اختصار XBTF
 • دارایی تحت مدیریت: نزدیک به ۱۸ میلیون دلار
 • از نوع با پشتوانه قرارداد آتی

 

4- Simplify U.S. Equity PLUS GBTC ETF

 • به اختصار SBPS
 • از نوع با پشتوانه فیزیکی ( ذخیره بیت کوین دارد)
 • دارایی تحت مدیریت: بیش از ۱۰۰ میلیون دلار

 

5- Valkyrie Balance Sheet Opportunities ETF

 • به اختصار VBB
 • دارایی تحت مدیریت: حدود نیم میلیون دلار
 • از نوع با پشتوانه فیزیکی ( ذخیره بیت کوین و دارایی‌های دیگر دارد)

 

6- Global X Blockchain & Bitcoin Strategy 

 • به اختصار BITS
 • دارایی تحت مدیریت: بیش از ۱۰ میلیون دلار
 • از نوع با پشتوانه قرارداد آتی

ETF بیت کوین بخریم یا بیت کوین؟

etf بیتکوین چیست؟

بسیاری از کارشناسان ایجاد ETF برای بیت کوین را مسیری جهت قانونمند شدن کامل ارزهای دیجیتال و به رسمیت شناختن آنها می‌دانند. از سوی دیگر این صندوق‌ها می‌توانند سرمایه کلان وارد بازار بورس کنند که می‌تواند نکته‌ای بسیار مثبت برای اقتصاد در کشورهای مختلف باشد. پس می‌‌توان ETF بیت کوین را یک بازی دو سر سود برای بازار ارزهای دیجیتال و همچنین بازار بورس اوراق بهادار دانست. 

اما پرسش اصلی در‌حال حاضر برای بسیاری این است که سرمایه‌گذاری روی بیت کوین بهتر است یا ETF بیت کوین؟

انتخاب بین ETF بیت کوین و بیت کوین به‌طور کامل بستگی به سبک سرمایه‌گذاری، بازه در‌نظر گرفته شده برای آن و هدف و دیدگاه‌ افراد نسبت به سرمایه‌گذاری دارد. برای افرادی که قصد شرکت در یک سرمایه‌گذاری با ریسک پایین همراه با سود استاندارد را دارند، قطعا صندوق معامله بیت کوین گزینه مناسب‌تری خواهد بود. اما سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند یک سرمایه‌گذاری فعال، با درصد ریسک بالاتر که سود بیشتری نیز به‌همراه دارد را تجربه کنند، قطعا خرید‌وفروش مستقیم بیت کوین گزینه ایده‌آل‌تری برای آنهاست.

البته میزان دانش فنی و تخصصی در حوزه کریپتوکارنسی نیز گزینه تعیین کننده‌ای در این انتخاب خواهد بود.

اما برخی از فعالان بازار کریپتوکارنسی به‌طور صد‌در‌صدی با ETF بیت کوین مخالف‌اند. آنها معتقدند که بیت کوین و رمزارزهای دیگر، تنها یک وسیله برای سرمایه‌گذاری و کسب سود نیست. بلاکچین‌ها و ارزهای دیجیتال با هدف تسهیل تراکنش‌های مالی و پرداخت‌های بین‌المللی ایجاد شدند و قرار بود شبکه‌های پرداخت سریع، ارزان و غیرمتمرکز باشند؛ اما ذخیره آنها در صندوق‌های قابل معامله که توسط افراد خاصی مدیریت می‌شوند، نخست غیر‌متمرکز بودن این ارزها را به‌طور کامل تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و پس از آن استفاده از بیت کوین را به‌عنوان یک وسیله پرداخت کاملا غیر‌ممکن می‌کند.

 

سوالات متداول

آیا قیمت و سود ETF بیت کوین ثابت است؟

خیر؛ هیچ‌یک از بازارهای سرمایه سود ثابت ندارند و بسته به نوسانات بازار سود سرمایه‌گذاران در آن تغییر خواهد کرد. سود سهام صندوق‌های قابل معامله بیت کوین نیز مانند سایر سهام‌های عرضه شده در بازار سهام، سود نوسانی دارند و دلیل اصلی این نوسانات، افت‌وخیز قیمت بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال است.

آیا ETF ها برای سایر ارزهای دیجیتال نیز وجود دارند؟

بله؛ اولین ETF‌ها برای بیت کوین ایجاد شد، اما پس از مدتی ETF اتریوم نیز راه‌اندازی شد. در‌حال حاضر مطرح‌ترین صندوق‌های قابل معامله ارز دیجیتال مربوط به این دو رمزارز است. اما با‌توجه به میزان مقبولیت آنها طی این مدت زمان کم و رکوردهای قابل توجه در جذب سرمایه، به احتمال بسیار زیاد در آینده شاهد ایجاد صندوق‌های قابل معامله برای سایر رمزارزها نیز خواهیم بود.

سرمایه گذاری در ETF بیت کوین بهتر است یا خود بیت کوین؟

با‌توجه به مطالبی که در مقاله ارائه شد اگر قصد شما صرفا یک سرمایه‌گذاری کم ریسک است، خرید سهام ETF بیت کوین می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. اما باید توجه داشته باشید که در خرید سهام ETF خبری از سودهای کلان بازار ارزهای دیجیتال نیست. همچنین شما در این سرمایه‌گذاری مالک بیت کوین نمی‌شوید و صرفا روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنید.

نکته بعدی نیز وجود تمرکز در مدیریت این صندوق‌هاست؛ با خرید سهام آنها در هر شرایطی باید تابع دستورات مدیران ETF مورد‌نظر باشید.

در آخر هم باید بدانید سهام بیت کوین یک وسیله انجام مبادلات مالی نیست و همچنین شما نمی‌توانید آن را با سایر رمزارزها مبادله کنید (فقط با ارزهای فیات قابل خرید‌وفروش است).

صرافی های صندوق قابل معامله بیت کوین کدامند؟

در‌حال حاضر خریدو‌فروش سهام بیت کوین مانند سایر سهام‌های عرضه شده در بازار بورس، تنها از طریق کارگزاری‌های بورسی امکان‌پذیر است و بستر معاملاتی این سهام‌ صرافی‌های ارز دیجیتال نیستند.

برای خرید سهام ETF بیت کوین باید در وب‌سایت سازمان بورس کشورها ثبت‌نام کرده و احراز هویت شوید. سپس می‌توانید از طریق کارگزاری‌های بورس سفارش خرید خود را ثبت کنید. برای فروش سهام ETF بیت کوین نیز باید از همین طریق اقدام کنید.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.
به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا