ثبت نام اکسچنج
بلاکچیندانشنامهلغت نامه

بررسی سافت فورک (Soft Fork) و هارد فورک (Hard Fork) در بیت کوین

فورک (Fork) در لغت به معنای چنگال است اما در دنیای بلاکچین معنایی متفاوت دارد که به ایجاد تغییر در ساختار اصلی بلاکچین‌ها اشاره دارد. فورک‌ها با هدف بهبود شبکه‌های بلاکچینی و ارزهای دیجیتال انجام می‌گیرند و ممکن است منجر به چندشاخه شدن زنجیره اصلی بلاکچین یا ایجاد ارزهای دیجیتال جدید بر مبنای ارزهای موفق قدیمی‌تر از جمله بیت کوین و اتریوم شود.

در این مقاله از سیتکس قصد داریم تا به شما بگوییم که Fork چیست و کاربرد آن در شبکه‌های بلاکچینی به چه صورت است. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید تا درباره تأثیر سافت فورک و هارد فورک بر ارزهای دیجیتال و بخصوص بیت کوین اطلاعات کسب کنید.

فورک (Fork) چیست؟

ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) از طریق نرم‌افزارهایی غیرمتمرکز و متن‌باز به نام بلاکچین (Blockchain) قدرت گرفته‌اند که هرکس و از هرگوشه از جهان می‌تواند در آنها مشارکت داشته باشد.

این فناوری به این علت بلاکچین نام گرفته است که از زنجیره‌ای از بلاک‌های حاوی داده‌های شبکه تشکیل شده است که مشابه با قطاری بسیار بزرگ و طولانی با واگن‌های بی‌شمار و به هم پیوسته است که به همین علت می‌توانید تراکنش‌ها را تا اولین تراکنش دنبال کرده و تمام اطلاعات شبکه را ردیابی کنید.

به دلیل این که بلاکچین‌ها نرم‌افزارهایی Open Source هستند، برای نگهداری و توسعه کدهای زیرساختی خود نیاز به مشارکت جامعه خود دارند. یک فورک (Fork) زمانی اتفاق می‌افتد که جامعه یک بلاکچین، تغییراتی را در پروتکل یا مجموعه‌ای از قوانین بنیادی نرم‌افزار شبکه اعمال کند.

با چنین اقدامی زنجیره به دو قسمت تقسیم می‌شود و یک زنجیره دوم ایجاد می‌شود که تمام تاریخچه آن با زنجیره اصلی مشترک بوده اما از این به بعد، مسیر متفاوتی را از زنجیره اولیه دنبال می‌کند.

دلایل ایجاد فورک در بلاکچین

همان‌طور که همه محصولات نرم‌افزاری نیاز به بروزرسانی و آپدیت شدن دارند، بلاکچین‌ها نیز بهعنوان یک نرم‌افزار نیاز به بهینه‌سازی و بروز شدن دارند. اکثر ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین دارای تیم‌های توسعه مستقلی هستند که مسئولیت تغییرات و بهبودهای بلاکچین را بر عهده دارند.

مشابه با تغییراتی که در ساختار و پروتکل اینترنت به وجود آمده است و آن را به مرور زمان بسیار کاربردی‌تر از سابق ساخته، گاهی اوقات یک فورک نیز برای ارتقا امنیت بلاکچین یا اضافه کردن فیچرهای جدید به آن ایجاد می‌شود.

برخی از مهمترین دلایلی که باعث اعمال تغییر در نرم‌افزار شبکه‌های بلاکچینی‌ و اصطلاحاً رخ دادن فورک می‌شوند عبارتند از:

  • اضافه کردن قابلیت‌های جدید به شبکه بلاکچین
  • شناسایی و آدرس‌دهی خطرات امنیتی احتمالی موجود در بلاکچین
  • برطرف کردن مشکلات مرتبط با اختلاف نظر اعضای شبکه در مورد مسیر و روند پیشرفت ارز دیجیتال
  • استفاده از یک فورک برای ایجاد یک ارز دیجیتال و اکوسیستم کاملاً جدید بر مبنای یک ارز دیجیتال دیگر

انواع فورک‌ها

به‌طور کلی فورک‌ها، از لحاظ نوع تغییراتی که در کدهای بلاکچین اعمال می‌کنند، به دو دسته اصلی فورک‌های سخت یا Hard Fork و فورک‌های نرم یا Soft Fork تقسیم‌بندی می‌شوند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
منظور از سختی شبکه بیت کوین (Difficulty) چیست؟

علاوه بر این، فورک‌ها از نظر نحوه ایجاد آنها نیز به دو دسته فورک‌های تصادفی یا Accidental Fork و فورک‌های عمدی یا Intentional Fork تقسیم می‌شوند. در ادامه این دو دسته‌بندی مختلف فورک‌ها را توضیح می‌دهیم و تفاوت‌های آنها را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

انواع فورک‌ها

سافت فورک Soft Fork

سافت فورک یا فورک نرم (Soft Fork) در واقع یک آپدیت نرم‌افزاری برای بلاکچین است و تا زمانی که این تغییرات نرم‌افزاری توسط تمامی اعضا شبکه بلاکچین مورد استفاده قرار گیرد، به‌عنوان استانداردهای بروز شبکه درنظر گرفته می‌شوند.

از سافت فورک‌ها برای اضافه کردن فیچرهای جدید یا بهبود عملکرد شبکه بلاکچین ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم استفاده شده است که معمولاً در سطح برنامه‌نویسی اعمال می‌شوند.

نتیجه نهایی این سافت فورک‌ها، یک زنجیره بلاکچین واحد است و به تقسیم شدن زنجیره به دو بخش منتهی نمی‌شود و به همین دلیل نیز تغییرات جدید با بلاک‌های قبل از رخ دادن فورک نرم، سازگار خواهند بود.

برای سازگاری بلاک‌های شبکه پس از سافت فورک‌ها لازم است که بلاک‌هایی که با استفاده از قوانین جدید فورک ایجاد می‌شوند با تمام قوانین قبلی نیز مطابقت داشته باشند اما بلاک‌های قبلی با قوانین جدید سازگار نباشند. به این ترتیب در سافت فورک‌ها، گره‌ها الزامی ندارند که آپدیت شوند و نودهای قدیمی‌ می‌توانند با استفاده از ورژن قبلی نرم‌افزار به‌عنوان نودهای تأییدکننده تراکنش‌های شبکه به فعالیت و مشارکت خود در بلاکچین ادامه دهند.

سافت فورک‌ها می‌توانند توسط کاربران یا ماینرها فعال شوند که این فورک‌های نرم به ترتیب UASF (user activated soft fork) و MASF (miner activated soft forks) نام دارند.

هارد فورک Hard Fork

یک هارد فورک یا فورک سخت (Hard Fork) زمانی رخ می‌دهد که تغییرات اعمال شده در بلاکچین تا حدی شدید یا زیاد باشند که دیگر با بلاک‌های قبلی زنجیره بلاکچین مطابقت و سازگاری نداشته باشند و در چنین سناریویی زنجیره بلاکچین به دو قسمت زنجیره اولیه و زنجیره جدی تقسیم می‌شود.

نودهایی که در زمان رخ دادن هارد فورک آپدیت جدید را دریافت نکرده و به آن مهاجرت نکنند، حق مشارکت در اجماع با قوانین جدید را نخواهند داشت و به یک زنجیره جداگانه منتقل می‌شوند تا با قوانین قبلی به فعالیت خود ادامه دهند و این امر دلیل اصلی دو تکه شدن زنجیره بلاکچین در این نوع از فورک‌ها است.

در این حالت  زنجیره اولیه به روش سابق و قوانین قبلی عمل کرده و زنجیره جدید با قوانین جدیدی که در فورک اعمال شده است به مسیر خود ادامه می‌دهد. کاربرانی که قبل از هارد فورک در شبکه بلاکچین دارای ارز دیجیتال بوده‌اند، می‌توانند این دارایی‌های خود را در زنجیره اولیه یا زنجیره جدید مشاهده کرده و آن را دریافت کنند.

این عمل در واقع ارز دیجیتال جدیدی را می‌سازد که نمونه‌های شناخته شده بسیاری از آنها در میان ارزهای دیجیتال فعلی وجود دارد.
برای مثال ارزهای دیجیتال بیت کوین کش (Bitcoin Cash) و بیت کوین گلد (Bitcoin Gold) با استفاده از اعمال هارد فورک از زنجیره اصلی بیت کوین (Bitcoin) به وجود آمده است.

فورک تصافی (Accidental) و عمدی (Intentional) در بلاکچین

Accidental Fork: در هر لحظه، هزاران ماینر مختلف بر سر تولید بلاک جدید و اضافه کردن آن به زنجیره بلاکچین بیت کوین رقابت دارند که این موضوع باعث به کارگیری توان پردازشی عظیمی در هر ثانیه می‌شود و گاهی حتی دو یا چند ماینر مختلف به طور همزمان یک بلاک واحد را تولید می‌کنند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
کاربرد DAO در بانکداری

زمانی که این اتفاق میافتد یک فورک تصادفی یا غیرعمدی رخ می‌دهد و هرکدام از این بلاک‌ها به یک زنجیره فرعی منتقل می‌شوند. این مشکل زمانی حل می‌شود که بلاک‌های جدیدی به یکی از این زنجیره‌های فرعی اضافه شود و در این زمان بلاکچین از طریق  زنجیره‌‌ای که طولانی‌تر باشد به روند خود ادامه می‌دهد و مابقی زنجیره‌ها رها می‌شوند.

Intentional Fork: در مقابل زمانی یک فورک عمدی صورت می‌گیرد که شبکه در یک مسیر و زنجیره واحد ادامه کار ندهد و همزمان با زنجیره‌هایی موازی کار کند. این نوع از فورک‌ها توسط توسعه‌دهندگان بلاکچین‌ها برای ایجاد تغییر در کد نرم‌افزار آنها به کار گرفته می‌شوند.

برای مثال دولوپرها ممکن است از فورک‌های اینتنشنال برای افزایش سایز بلاک‌ها، کم کردن زمان تولید بلاک‌ها و یا حتی تغییر دادن الگوریتم مورد استفاده در فرایند اجماع استفاده کنند. فورک‌های عمدی می‌توانند از جنس فورک‌های نرم یا سخت باشند که از لحاظ سازگاری با شبکه‌های دیگر و برنامه‌های کاربردی آن با یکدیگر متفاوتند.

تفاوت هارد فورک و سافت فورک

برخلاف هارد فورک که منتهی به دوگانه شدن ادامه مسیر زنجیره بلاکچین می‌شود، تغییراتی که توسط سافت فورک اعمال می‌شود با تمام زنجیره (بلاک‌های قبل و بعد از فورک) سازگاری دارند و کاربران به راحتی به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

از طرف دیگر در زمان رخ دادن هارد فورک‌ در یک ارز دیجیتال اعضای آن شبکه بلاکچین، که شامل کاربران و ماینرها هستند، باید تصمیم بگیرند که می‌خواهند Node خود را آپدیت کرده و به زنجیره جدید هارد فورک بپیوندند و یا با همان تنظیمات (نرم افزار) قبلی خود در زنجیره اولیه فعالیت خود را ادامه می‌دهند.

تفاوت هارد فورک و سافت فورک

لیست انواع فورک‌های بیت کوین

فورک‌های بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال جهان، بسیار مورد توجه هستند و برخی از آنها مانند بیت کوین کش یا بیت کوین گلد، نمونه‌های خوبی برای آموزش و یادگیری مفهوم Fork در بلاکچین به شمار می‌روند.

به جز سافت فورک‌های اعمال شده در زنجیره اصلی بیت کوین، تا امروز 74 پروژه هارد فورک بیت کوین فعال وجود دارد که 45 مورد از آنها قابل استفاده برای ایجاد تراکنش هستند و 29 مورد از آنها در حال توسعه هستند و در آینده مورد بهره‌برداری قرار خواهند گرفت.

لیست انواع فورک‌های بیت کوین

بهترین فورک‌های فعال بیت کوین را می‌توانید در لیست زیر مشاهده کنید.

فورک‌های فعال و قابل استفاده فورک‌‌های فعال و در حال توسعه
BITCLASSIC COIN BIG BITCOIN BITCOIN BODY BITCOIN ALL
BITVOTE BITCORE BITCOIN CLASSIC BITCOIN CASH PLUS
BITCOIN AIR BITCOIN 2 BITCOIN DAO BITCOIN CORAL
BITCOIN CANDY BITCOIN ATOM BITCOIN FAITH BITCOIN DOLLAR
BITCOIN CLASHIC BITCOIN CASH BITCOIN HOT BITCOIN HOLDCAUST
BITCOIN CLOUD BITCOIN CLEAN BITCOIN OIL BITCOIN METAL
BITCOIN CORE BITCOIN COMMUNITY BITCOIN ORIGIN BITCOIN ORE
BITCOIN FILE BITCOIN DIAMOND BITCOIN PIZZA BITCOIN PARALLEL
BITCOIN GOLD BITCOIN GOD BITCOIN PRO BITCOIN PRIME
BITCOIN INTEREST BITCOIN HUSH BITCOIN STAKE BITCOIN SMART
BITCOIN LAMBO BITCOIN KING CERENEUM BITCOINCASH ZERO
BITCOIN PAY BITCOIN NANO FOX BTC DALILCOIN
BITCOIN RM BITCOIN POST-QUANTUM MIMBLEWIMBLECOIN HEX
BITCOIN SV BITCOIN REFFERENCE LINE QEDITAS OIL BITCOIN
BITCOIN TOP BITCOIN STASH SMART BITCOIN
BITCOIN WORLD BITCOIN WONDER
BITCOINX [email protected]
CLAMS BITHEREUM
FASTBITCOIN CLASSICBITCOIN
NEW BITCOIN MICROBITCOIN
SEGWIT2X QUANTUM BITCOIN
UNITED BITCOIN SUPER BITCOIN
WORLD BITCOIN
مطلب پیشنهادی مرتبط
پامپ و دامپ (Pump and Dump) ارز دیجیتال و نحوه تشخیص آن

تاثیر فورک بر قیمت ارز دیجیتال چیست؟

با توجه به مطالب گفته شده فکر می‌کنید که آیا fork روی تغییر قیمت ارز دیجیتال تاثیر دارد؟ بله مسلماً هر اتفاقی که در نرم‌افزار و شبکه بلاکچین ارزهای دیجیتال رخ دهد، می‌تواند در ارزش، نحوه عملکرد و سرنوشت آن ارز دیجیتال تأثیرگذار باشد.

آموزش 8 روش سرمایه‌گذاری با بیت کوین رایگان

فورک‌های موفق و قدرتمندی از بیت کوین مانند بیت کوین کش یا بیت کوین گلد به خوبی نشان دادند که می‌توان با اعمال تغییراتی مثبت در ساختار ارزهای دیجیتال (حتی ارز دیجیتال برتر جهان)، قدرت و کیفیت عملکرد این ارزهای دیجیتال را افزایش داده و به ساهتارهایی باثبات‌تر و کارآمدتر دست پیدا کرد. از طرفی فورک جدید و معروف اتریوم که اتریوم 2.0 نام دارد نیز به منظور بهینه‌سازی هر چه بیشتر ‌الگوریتم‌های اجماع این ارز دیجیتال و حل مشکلات مقیاس‌پذیری آن مطرح شده و در حال پیاده‌سازی است.

تاثیر فورک بر قیمت ارز دیجیتال چیست؟

این موضوع اجتناب ناپذیر است که هرچه سرعت، دقت، امنیت و کیفیت خدمات ارزهای دیجیتال بالاتر رود، این شبکه‌ها ارزش بالاتری نیز پیدا کرده و کاربران بیشتری به فعالیت و مشارکت در آنها تشویق می‌شوند.

به این ترتیب ارتقا و آپدیت کردن بلاکچین ارزهای دیجیتال با استفاد از فورک‌های نرم و سخت می‌تواند از بهترین روش‌ها برای حفظ ارزش این ارزهای دیجیتال و گسترش استفاده از آنها باشد.

معمولاً ارزش یک ارز دیجیتال در زمان رخ دادن فورک کاهش پیدا می‌کند تا مشخص شود آیا اعمال تغییرات به بهبود شبکه کمکی می‌کند یا خیر. اما با موفقیت آن فورک جدید ارزش ارز دیجیتال مجدداً بالا رفته و حتی افزایش نیز پیدا خواهد کرد.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.

5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا