ثبت نام اکسچنج
دانشنامهکوین هالغت نامهمعامله و سرمایه گذاری

ارز دیجیتال دای (DAI) چیست و چرا محبوب است؟

ارز دیجیتال دای (DAI) یک ارز دیجیتال پایدار یا یک استیبل کوین (Stable Coin) است که به‌طور صد‌در‌صدی غیر‌متمرکز تولید و کنترل می‌شود. توکن‌های استیبل کوین دای، همگی بر بستر بلاکچین اتریوم و بر‌پایه استاندارد توکن‌سازی ERC20 ایجاد و عرضه می‌شوند. قیمت ارز دیجیتال DAI همواره یک دلار آمریکاست و ارزش آن به‌واسطه فرایند توکن‌سوزی تثبیت می‌شود. توکن دای استیبل کوین پروتکل وام‌دهی ارز دیجیتال (Lending) میکر‌دائو (MakerDAO) است.

قبل از آن‌که به بررسی چیستی این ارز پایدار بپردازیم، بهتر است بیشتر با مفهوم استیبل کوین آشنا شویم.

استیبل کوین (Stablecoin) چیست؟

استیبل کوین (Stable Coin) یا ارز دیجیتال پایدار به دسته‌ای از ارزهای رمز‌نگاری شده گفته می‌شود که دارای پشتوانه هستند. این پشتوانه می‌تواند ارز فیات، کالاهای ارزشمند همچون طلا، ارزهای دیجیتال یا الگوریتم‌های خاص شبکه‌های بلاکچینی باشد.

قیمت استیبل کوین‌ها همواره ثابت است و دلیل این ثبات قیمت، وجود پشتوانه آنهاست. دلیل اصلی به‌وجود آمدن استیبل کوین، حفظ ارزش دارایی و در امان ماندن سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال از نوسانات شدید بازار است. 

بازار کریپتوکارنسی نوسان‌های ذاتی دارد که عملا نمی‌توان آنها را کنترل کرد. در این نوسانات در کنار این‌که برخی سرمایه‌گذاران سودهای کلان به‌دست آورده‌اند، گاهی نیز برخی معامله‌گران یا سرمایه‌گذاران تمام دارایی‌شان را از دست داده‌اند. 

ارزهای دیجیتال پایدار یک روش منطقی برای حفظ دارایی‌ افراد در شرایط ناپایدار بازار کریپتوکارنسی هستند؛ زیرا قیمت آنها از طریق پشتوانه‌شان تثبیت می‌شود و تحت‌تاثیر نوسانات بازار قرار نخواهد گرفت.

استیبل کوین

این ارزهای دیجیتال به ۲ دسته متمرکز و غیر‌متمرکز تقسیم می‌شوند.

استیبل کوین متمرکز چیست؟

این دسته از استیبل کوین‌ها پشتوانه ارز فیات یا کالاهای گران‌بها مانند طلا دارند و توسط یک نهاد متمرکز کنترل و تولید می‌شوند. بسیاری از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال به‌دلیل نیاز به اعتمادسازی میان سرمایه‌گذاران و نهاد ثالث، این دسته از استیبل کوین‌ها را به‌طور کامل متضاد با ماهیت غیر‌متمرکز بودن رمزارزها می‌دانند.

استیبل کوین غیرمتمرکز چیست؟

به ارزهای دیجیتال پایدار که توسط یک ارز دیجیتال دیگر پشتیبانی می‌شوند، استیبل کوین غیر‌متمرکز می‌گویند. فعالان حوزه کریپتوکارنسی این استیبل کوین‌ها را امن‌تر و قابل اطمینان‌تر می‌دانند؛ زیرا در پشتیبانی از آنها خبری از ارزهای فیات متمرکز و یک نهاد کنترل‌کننده به‌عنوان شخص ثالث وجود ندارد.

ثبات قیمت این ارزها با اقتصاد متمرکز جهانی ارتباط نداشته و تمامی پروتکل‌های مورد‌نیاز برای حفظ ارزش آنها در بستر بلاکچین‌ها و به‌طور غیر‌متمرکز اجرا می‌شوند.

ارز دیجیتال دای DAI چیست؟

اما استیبل کوین غیرمتمرکز دای DAI چیست؟ این ارز دیجیتال پایدار، اولین استیبل کوین غیر‌متمرکز است که پشتوانه ارز فیات یا کالاهای قیمتی مانند طلا ندارد. ارز دای یک رمزارز مبتنی بر استاندارد توکن‌سازی ERC20 در بستر بلاکچین اتریوم است. توکن‌های DAI از طریق قفل کردن سایر ارزهای دیجیتال در قراردادهای هوشمند مبتنی‌بر اتریوم، در بستر پروتکل آن ایجاد می‌شوند.

بستر اصلی تولید توکن‌های DAI پروتکل منبع باز و غیر‌متمرکز میکر‌دائو (MakerDAO) است. (دائو به سازمان‌های غیرمتمرکز مستقل گفته می‌شود) به بیان ساده میکردائو یک پروتکل وام‌دهی از طریق وثیقه ارز دیجیتال، در بستر بلاکچین اتریوم است. روش ثبات قیمت ارز دیجیتال DAI، سوزاندن توکن دیگر این پروتکل به‌نام میکر با نماد اختصاری MKR‌ است که توکن حاکمیتی سیستم محسوب می‌شود. این توکن به‌عنوان پشتیبان ارز DAI برای تثبیت قیمت آن تعیین شده است. دارندگان ارز MKR با‌توجه به میزان دارایی خود در پروتکل حق رای دارند. پلتفرم میکر برای تسهیل فرایندهای پس‌انداز و وام‌دهی در بستر بلاکچین‌ اتریوم توسعه یافته و کاربران آن می‌توانند از طریق قفل کردن ارزهای دیجیتال در صندوق ذخیره این سیستم، وام دریافت کنند. واحدهای استیبل کوین DAI نیز از همین طریق تولید می‌شوند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
شباهت و تفاوت کلاهبرداری در طرح پانزی و هرمی در ارز دیجیتال

تاریخچه استیبل کوین دای

 

تاریخچه دای

پروتکل میکر در سال ۲۰۱۴ میلادی توسط یک کارآفرین دانمارکی و فارغ‌التحصیل دانشگاه کپنهاگ، به نام ران کریستنسن (Run Christensen) تاسیس شد و در‌حال حاضر رهبری تیم توسعه‌دهنده آن برعهده خالق اتریوم، ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) است. یک سال بعد از شروع به‌کار پلتفرم در سال ۲۰۱۵ توکن حاکمیتی آن MKR بر پایه استاندارد ERC20 به‌طور رسمی عرضه شد. این توکن مسئول کنترل قیمت استیبل کوین DAI ‌است.

پروتکل میکر بر‌مبنای گواه اثبات سهام (PoS) فعالیت می‌کند و دارندگان MKR‌ می‌توانند با استیک یا ذخیره کردن دارایی خود در صندوق ذخیره آن و مشارکت در فرایندهای رای‌گیری، پاداش دریافت کنند. بسیاری از کارشناسان حوزه ارز دیجیتال، میکردائو را بهترین و کاربردی‌ترین پلتفرم مالی غیر‌متمرکز حال حاضر می‌دانند.

توکن‌های DAI در ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ به‌طور رسمی به بازار ارزهای دیجیتال معرفی شدند. در آن زمان تنها با ذخیره ارز اتریوم (ETH) امکان دریافت وام ارز دیجیتال DAI فراهم بود. در ازای ذخیره واحدهای ETH کاربران واحدهای ارز DAI را تولید و از همین ارز وام دریافت می‌کردند. پس از مدتی ارز دیجیتال بت (BAT) هم به فهرست ارزهای قابل وثیقه‌گذاری میکر اضافه شد و پس از آن تعداد ارزهای دیجیتال موجود در این فهرست به‌مرور افزایش یافت. در‌حاضر میکر برای تولید DAI وثیقه رمزارزهای ریپ (REP)، گولم (GNT)، اومیسه گو (OMG)، زیرو ایکس (ZRX) و دیجیکس دائو (DGD) را نیز پشتیبانی می‌کند.

به‌طور کلی نسخه فعلی پروتکل میکر به‌روز‌رسانی شده و تبدیل به یک پروتکل Multi Collateral گردیده که امکان تولید توکن دای با کمک وثیقه‌‌های رمزارزی مختلف را در آن فراهم کرده است. نسخه ابتدایی این پروتکل Single Collateral نام داشت که فقط امکان تولید استیبل کوین با واحدهای ارز دیجیتال اتریوم در آن وجود داشت و نام توکن‌های استیبل کوین آن سای (SAI) بود.

 

بیشتر بدانید: در پروتکل میکر افراد از طریق قرارداد‌های هوشمند ارز دیجیتال ذخیره کرده و در ازای آن توکن‌های DAI تولید می‌کنند. فرایند تعریف شده در این سیستم، کاملا مشابه با وثیقه‌گذاری در بانک‌ است که در آن افراد به دنبال دریافت وام هستند واستیبل کوین‌های تولید شده نیز وام دریافتی از سیستم میکر خواهند بود. هنگامی که قصد داشته باشید موجودی ذخیره شده را از سیستم پس بگیرید باید مبلغ وام را به اضافه کارمزد آن به سیستم بازگردانید. در‌صورتی که رمزارزهای ذخیره شده در صندوق دچار نوسان قیمت شدید شوند و ارزش آنها به‌طور چشم‌گیری کاهش پیدا کند، شما می‌توانید قبل از آن‌که دارایی‌تان در این سیستم برای تامین مبلغ وام به حراج گذاشته شود وام دریافتی را تسویه و دارایی‌تان را برداشت کنید.

مکانیسم حفظ ثبات قیمت دای

حفظ ثبات قیمت ارز دیجیتال دای از طریق وثیقه‌گذاری در پروتکل میکر انجام می‌شود. گفتیم برای تولید واحدهای DAI کاربران باید ارزهای دیجیتال خود را در صندوق سپرده‌گذاری یا Vault این پروتکل قفل کنند. این صندوق در واقع یک قرارداد هوشمند به نام CPD یا Collateralized Debt Position است که کاربران دارایی‌های خود را وارد این قرارداد می‌کنندو در ازای آن توکن DAI‌ تولید می‌شود. 

صندوق سپرده‌گذاری در واقع یک آدرس کیف پول اتریومی است که کاربران با انتقال ارزهای دیجیتال خود به این آدرس می‌توانند در فرایند تولید دای و دریافت وام رمزارزی شرکت کنند. (با مراجعه به وب‌سایت رسمی MakerDAO و اتصال یک کیف پول با قابلیت پشتیبانی از شبکه اتریوم)

برای تولید هر واحد دای باید وثیقه‌ای که به Vault‌ سپرده می‌شود ۵۰ درصد بیش از مبلغ وام مورد‌نیاز باشد. این ساز‌وکار برای حفظ ارزش وثیقه درصورت کاهش قیمت آن تعیین شده است تا اگر وثیقه دچار نوسان منفی شدید شد، پشتوانه دای از بین نرود.

مطلب پیشنهادی مرتبط
بهترین کیف پول‌ها برای استیکینگ ارز دیجیتال

در یک جمله می‌توان گفت مکانیسم حفظ ثبات قیمت دای از طریق وثیقه‌گذاری ارز‌های دیجیتال در قرارداد هوشمند با نام CPD در پروتکل میکر‌دائو است. حفظ ثبات ارزش دای به‌هیچ نهاد یا شخص ثالثی وابسته نیست و کاملا غیر‌متمرکز انجام می‌گیرد.

قیمت دای

چرا ارز دیجیتال دای (Dai) جایگزین تتر شد؟

دای مانند سایر استیبل کوین‌ها، قیمتی ثابت معادل با یک دلار آمریکا دارد و می‌تواند جایگزین مناسبی برای ارز فیات باشد. اما شاید این سوال مطرح شود که تتر نیز این ویژ‌گی را دارد و DAI مزیتی نسبت به آن رائه نکرده است. 

اما با کسب اطلاعات اندک در رابطه با پروژه‌‌های غیر‌متمرکز متوجه خواهید شد که تتر با ماهیت غیر‌متمرکز و عدم وابستگی به نهادهای قدرت یا دولت‌‌ها مغایر است. این ارز دیجیتال قدرت خود را از یک ارز فیات (دلار آمریکا) می‌گیرد، این ارز توسط دولت آمریکا چاپ و توزیع می‌شود و افراد برای اطمینان به تتر ابتدا باید به این دولت اطمینان داشته باشند. دولت آمریکا همان نهاد ثالث است که کارشناسان ارزهای دیجیتال وجود آن را مغایر با ماهیت ارزهای دیجیتال می‌دانند.

اما در رابطه با استیبل کوین دای این‌طور نیست. این ارز دیجیتال پایدار توسط فرایندهای استیکینگ در پروتکل میکر تولید و اداره می‌شود و قیمت آن نیز از همین طریق تثبیت می‌گردد و هیچ نهاد قدرتی به‌جز استیکرهای شبکه (ذخیره‌کنندگان ارز دیجیتال در صندوق سپرده‌گذاری) در تولید و کنترل آن دخالت ندارد و در رابطه با دای خبری از اعتماد کردن به یک شخص ثالث نیست. بنابراین می‌توان آن را یک ارز دیجیتال پایدار دانست که به‌طور صد‌در‌صدی غیر‌متمرکز است. این تفاوت سبب شده تا بسیاری از فعالان بازار کریپتوکارنسی DAI را یک جایگزین مناسب برای تتر بدانند.

راهنمای خرید DAI؛ چگونه دای بخریم؟

اگر قصد داشته باشید استیبل کوین دای را به سبد سرمایه‌گذاری خود اضافه کنید، دو راه برای آن وجود دارد:

  1. شرکت در فرایند استیکینگ پروتکل میکر
  2. خرید ارز دیجیتال دای از صرافی‌

در روش اول شما نیاز به دانش و تخصص بیشتری دارید و باید به‌طور کلی با فرایند استیکینگ و قوانین پروتکل میکر آشنا باشید. برای این کار باید یک والت ارز دیجیتال که از توکن‌های ERC20 یا همان شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کند را به سیستم میکر متصل کنید. سپس یکی از ارزهای دیجیتال که امکان تولید دای از طریق آنها در این سیستم فراهم است (مثل اتر یا بت) را به آدرس صندوق سپرده‌گذاری منتقل کرده و در ازای آن ارز DAI دریافت کنید.

اما روش دوم قطعا آسان‌تر است؛ شما می‌توانید در بستر صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی یا خارجی و از طریق ارزهای فیات یا مبادله رمزارزهای خود با این استیبل کوین، DAI را به سبد سرمایه‌گذاری‌تان اضافه کنید.

فراموش نکنید که انجام معاملات رمزارزی در صرافی‌های خارجی همواره محدودیت‌ها و خطرات متعددی را برای کاربران ایرانی داشته و دارد. بنابراین استفاده از بسترهای خرید و فروش ارز دیجیتال داخلی قطعا روش امن‌تری برای خرید ارز دای است.

اکسچنج سیتکس نیز امکان خرید و فروش ارز DAI را به کاربران خود ارائه می‌‌دهد. شما پس از تکمیل مراحل ثبت‌نام و احراز هویت می‌توانید با شارژ ریالی حساب کاربری‌تان، استیبل کوین DAI را از صرافی سیتکس خریداری کنید. همچنین امکان ثبت سفارش فروش این ارز در سیتکس فراهم است.

کیف پول های مناسب استیبل کوین دای

کیف پول دای

برای نگهداری ارز دیجیتال دای کافی است یک کیف پول با قابلیت پشتیبانی از شبکه اتریوم را تهیه کرده و دارایی خود را به این بستر منتقل کنید. همان‌طور که گفتیم، ارز DAI با استاندارد توکن‌سازی ERC20 که استاندارد مخصوص شبکه اتریوم است عرضه می‌شود. بنابراین برای ذخیره آن نیاز به یک والت ارز دیجیتال با قابلیت پشتیبانی از توکن‌های بلاکچین اتریوم خواهیم داشت. 

مطلب پیشنهادی مرتبط
آشنایی جامع با بلاکچین الگورند و ارز دیجیتال آن

برای تولید ارز دای به‌واسطه استیکینگ در پروتکل میکر نیز نیاز به یک کیف پول پشتیبانی کننده از شبکه اتریوم و توکن‌های ERC20 دارید.

قیمت ارز دیجیتال دای

قیمت ارز دیجیتال دای مانند سایر استیبل کوین‌ها روی یک دلار آمریکا ثابت است و دچار نوسانات بازار کریپتوکارنسی نمی‌شود. قیمت دای از طریق وثیقه‌گذاری ارز دیجیتال در پروتکل میکر تعیین می‌شود و اگر به‌هر دلیل تغییری در آن رخ دهد (دلیل تغییر قیمت می‌تواند کاهش ارزش ارزهای دیجیتالی که در CPD ذخیره شده‌اند باشد)، سیستم به‌طور خودکار میزان عرضه و تقاضا را تعدیل می‌کند تا قیمت مجددا به سطح ثبات یک دلار برسد. تعدیل عرضه و تقاضا از طریق سوزاندن توکن‌های MKR انجام می‌گیرد. زیرا همان‌طور که اشاره کردیم، ارز دیجیتال میکر پشتیبان اصلی قیمت و ثبات ارز DAI است.

آینده ارز دیجیتال DAI

استیبل کوین‌ها با توجه به نوسانات بازار ارزهای دیجیتال تا به امروز جایگاه قابل قبولی میان فعالان این حوزه به‌دست آورده‌اند. در رابطه با ارز دیجیتال DAI نگرانی آن دسته از فعالانی که استیبل کوینی مانند تتر را غیر‌متمرکز نمی‌دانستند هم بر‌طرف شد؛ زیرا این ارز به‌طور کامل غیر‌متمرکز و موافق با تمامی ارزش‌های رمزارزهاست. بنابراین می‌توان حدس زد که تعداد دارندگان دای مانند سال‌های اخیر همچنان رو‌به افزایش باشد. 

اما برخی کارشناسان نقدهایی به این پروتکل و ارز دای دارند. آنها پشتوانه ارز دیجیتال را یک پایگاه قوی برای تثبیت قیمت استیبل کوین‌ها نمی‌دانند. زیرا بر‌این باورند که استیبل کوین‌‌ برای ایجاد ثبات در بازار رمزارزها به‌وجود آمده‌ است و پشتوانه آنها نمی‌تواند یک ارز دیجیتال با نوسانات بالا باشد.

اما چیزی که تا‌کنون محرز شده تعداد طرفداران ارز دیجیتال دای بوده که در این سال‌ها به‌طور قابل توجهی افزایش پیدا کرده است و این ارز توانسته جایگاه مناسبی را در بازار کریپتوکارنسی کسب کند و این شرایط نوید از آینده روشن آن دارد.

 

سوالات متداول

آیا DAI سرمایه گذاری خوبی است؟

به‌طور کلی ماهیت تمامی استیبل کوین‌‌ها برای حفظ ارزش دارایی و در امان ماندن از نوسانات است. از طریق ارزهای دیجیتال پایدار نمی‌توان سود به‌دست آورد. بنابراین سرمایه‌گذاری روی آنها به‌طور کامل به اهداف سرمایه‌گذار بستگی دارد. چنانچه قصد شما تنها حفظ ارزش پول‌تان باشد قطعا ارز DAI یک بستر امن برای ذخیره‌سازی دارایی‌‌های شما به‌طور کاملا غیر‌متمرکز خواهد بود. اما اگر می‌خواهید در بازار رمزارزها سود کنید باید به سراغ ارزهای دیجیتال ناپایدار بروید.

ارزش توکن DAI چقدر است؟

قیمت ارز دیجیتال دای همواره روی یک دلار آمریکا ثابت است و اگر بر‌اساس شرایطی تغییری در آن رخ دهد، پروتکل میکر با سوزاندن ارز MKR میزان عرضه و تقاضای آن را متعادل می‌کند تا قیمت مجددا در کانال یک دلار تثبیت شود.

ثبات قیمت ارز دیجیتال دای چگونه تأمین می‌شود؟

استیکینگ ارز دیجیتال در قرارداد هوشمند CPD پروتکل میکر، روش حفظ ثبات قیمت ارز دیجیتال دای است. این استیبل کوین در دسته استیبل کوین‌های با پشتوانه ارز دیجیتال قرار می‌گیرد.

 


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.

 

5/5 - (3 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا