ثبت نام اکسچنج
دیفای و فینتکدانشنامه

دیفای Defi و امور مالی غیرمتمرکز در ارز دیجیتال

دیفای چیست؟ دیفای (Decentral Finance) یا امور مالی غیرمتمرکز، یک فناوری مالی نوظهور است که مانند ارزهای دیجیتال بر پایه دفاتر توزیع‌شده امن ایجاد شده است.

این سیستم مالی، قدرت کنترل‌ پول را از بانک‌ها و موسسات مالی دیگر گرفته و دارایی را تبدیل به مفهومی غیرمتمرکز می‌کند. امروزه با توجه به افزایش نیاز جامعه بشریت به دیجیتالی شدن، زیرساخت‌های دیفای و قوانین و مقررات استفاده از این راهکارها به سرعت در حال توسعه و گسترش هستند.

دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست؟

امور دیفای در ارز دیجیتال و سرمایه‌گردانی مدرن تأثیر به‌سزایی دارد؛ به‌طوری که شبکه‌های بلاکچین مختلفی در حال حاضر از این راهکارها استفاده می‌کنند.

برنامه‌های دیفای باعث می‌شوند تا افراد از طریق کیف پول‌های دیجیتال و سرویس‌های مالی آنلاین، کنترل بیشتری بر پول خود داشته باشند. در دیفای نام و هویت افراد فاش نشده اما شفافیت بسیار زیادی در آن وجود دارد که باعث می‌شود تمامی تراکنش‌ها توسط اعضاء شبکۀ دیفای قابل ردیابی و نظارت باشند.

برای اینکه مفهوم دیفای را به درستی متوجه شویم نیاز است تا از تعریف امور مالی متمرکز و غیرمتمرکز و تفاوت میان این دو اطلاع داشته باشیم.

تفاوت امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و امور مالی متمرکز (CeFi)

در نظام مالی متمرکز، «پول» در بانک‌ها و سازمان‌هایی که هدف اصلی آنها درآمدزایی است نگه‌داشته می‌شود.

در سیستم مالی اشخاص ثالث و واسطه‌های زیادی وجود دارند که انتقال پول را برای افراد راحت‌تر کرده و در قبال آن کارمزد (حق‌الزحمه) دریافت می‌کنند.

هر واسطه در این زنجیرۀ مالی برای ارائه خدمات خود مبلغی را دریافت می‌کند که در واقع هزینه‌ای اجباری و تحمیلی بوده و افراد برای انجام امور مالی خود در نظامی متمرکز، راه دیگری نخواهند داشت!

خدمات ارائه شده در این نظام عموماً وابسته به قوانین بانک و ساعات اداری آن بوده و حتی ممکن است با مسافرت یا تغییر شعبه بانک، دیگر قادر به دریافت خدمات بانکی موردنیاز خود نباشید.

تفاوت امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و امور مالی متمرکز (CeFi)

دیفای در ارز دیجیتال چیست؟

دیفای در ارز دیجیتال به معنی مجموعه راهکارهای مالی غیرمتمرکزی است که واسطه‌های مالی از جمله بانک‌ها، موسسات مالی و حتی دلالان سرمایه‌گذاری را از گردش‌های مالی و سرمایه‌گذاری‌ها حذف می‌کنند.

دو هدف مهم و اساسی در دیفای، کم کردن زمان انجام تراکنش‌های مالی و افزایش امکان دسترسی افراد به خدمات مالی است که هردو در شکل‌گیری یک نظام مالی هدفمند و کارآمد بسیار موثر هستند.

در دیفای مجوز انجام تراکنش‌ها به جای افراد یا سازمان‌ها توسط الگوریتم‌های اجماع، قراردادهای هوشمند و نرم‌افزار‌های دیفای موجود در “شبکه مالی نظیر به ‌نظیر” یا “پلتفرم دیفای‌‌محور” صادر می‌شود.

افراد در هر نقطه از جهان، تنها با اتصال به اینترنت و ورود به شبکه بلاکچین قادر خواهند بود تراکنش‌های مالی مورد نظر خود را با نظارت و تائید نرم‌افزارهای موجود در آن شبکه انجام داده و اقدام به خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری کنند. با استفاده از دیفای و دفترکل غیرمتمرکز و توزیع شدۀ آن، در هر لحظه امکان دسترسی به خدمات مالی برای همگان وجود دارد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
منظور از اسپات در ارز دیجیتال چیست؟

اجزاء تشکیل دهندۀ دیفای

امور مالی غیرمتمرکز از فناوری‌های مدرن و نوظهور استفاده می‌کنند تا واسطه‌های مالی موجود را از گردش‌های مالی سطح جهان حذف کنند.

اجزاء تشکیل دهندۀ دیفای

اجزاء تشکیل دهندۀ دیفای شامل ارزهای دیفای (استِیبِل کوین‌ها)، نرم‌افزارهای مختلف و سخت‌افزارهایی که امکان توسعه این برنامه‌ها را فراهم می‌کنند، است.

پلتفرم‌های دیفای چه ویژگی‌هایی دارند؟

جاذبه‌ها و مزایای اصلی پلتفرم‌های دیفای برای افرادی که از این راهکارها در امور مالی خود بهره می‌گیرند، شامل موارد زیر است:

✔ دیفای با حذف کارمزدهای دریافتی واسطه‌ها، بانک‌ها و شرکت‌های مالی دیگر، هزینه‌های جانبی انجام تراکنش‌های مالی را کاهش می‌دهد.

✔ به علت استفاده از کیف ‌پول‌های دیجیتال برای نگهداری و انتقال دارایی، امنیت سرمایه افراد در دیفای به مراتب بالاتر از نگهداری آن در حساب بانکی متمرکز است.

✔ استفاده از راهکارهای دیفای نیاز به احراز هویت و یا مراحل اداری نداشته و تنها با اتصال به اینترنت میسر می‌شود.

✔ شما در دیفای به آسانی و تنها با صرف چند دقیقه از زمان خود قادر هستید که در هر زمان، هر مقدار پول دلخواه را به هر نقطه از جهان منتقل کنید.

✔ راهکارهای DeFi متعلق و وابسته به هیچ ارگان، سازمان یا کشوری نیست. به همین علت مفهوم تحریم یا محدودیت در این روش‌ها جایگاهی نخواهد داشت.

 

کاربردهای دیفای چیست؟

راهکارهای دیفای امروزه در تمامی امور مالی می‌توانند تاثیر‌گذار باشند و محدودیتی برای استفاده از آنها وجود ندارد. با این حال، اکثر افراد تنها استفاده از این فناوری مدرن را در بلاکچین‌ها و ارزهای دیجیتال می‌دانند.

در کنار ارزهای دیجیتال امکانات دیگری نیز مانند دریافت وام دیفای نظیر به نظیر نیز با استفاده از راهکارهای مالی غیرمتمرکز به وجود آمده است که در ادامه به آن می‌پردازیم…

کاربردهای دیفای چیست؟

دریافت وام با استفاده از دیفای

تراکنش‌های مالی نظیر به نظیر (P2P) یکی از دلایل اصلی ایجاد دیفای است. یک تراکنش دیفای P2P به معنی توافق طرفین معامله برای مبادله ارزهای دیجیتال خود در قبال دریافت کالا یا خدمات است؛ در حالی که با شخص ثالث دیگری نیز در معامله خود درگیر هستند.

این موضوع تقریباً مشابه با روند دریافت وام از بانک در نظام مالی متمرکز است. به‌طوری که شما پس از تأیید وام‌دهنده، در قبال دریافت مبلغی به عنوان وام، ملزم به پرداخت بهره و هزینه خدمات به بانک وام‌دهنده خواهید بود.

می‌توان گفت “دریافت وام نظیر به نظیر دیفای” به معنی پرداخت نکردن کارمزد و بهره نیست و به این معنی است که شما گزینه‌ها و انتخابات بیشتری برای دریافت وام خواهید داشت؛ چراکه وام‌دهنده شما می‌تواند در هر نقطه از دنیا قرار داشته باشد.

در دیفای شما با استفاده از اپلیکیشن‌های مالی غیرمتمرکز (dApp) خود، نیازمندی وام خود را اعلام کرده و وام‌دهندگان مناسب با درخواست خود را جستجو و مشاهده می‌کنید؛ پس از پذیرفتن شرایط یکی از وام‌دهندگان، می‌توانید وام خود را دریافت کنید.

روند دریافت وام نیز از طریق شبکه بلاکچین انجام می‌شود که شامل تأیید تراکنش دریافت وام شما توسط الگوریتم اجماع است. در این حالت روند بازپرداخت وام دیفای نیز به صورت خودکار در بلاکچین ایجاد شده و تراکنش‌های اقساط وام نیز برنامه‌ریزی می‌شوند.

تاثیر  DeFi بر بلاکچین و ارز دیجیتال

دیفای به گونه‌ای طراحی شده است تا از آن در تراکنش‌های ارز دیجیتال و شبکه‌های بلاکچین استفاده شود و همچنان نیز در حال توسعه و گسترش است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
شاخص ترس و طمع و کاربرد آن در ارز دیجیتال

تاثیر  DeFi بر بلاکچین و ارز دیجیتال

مفهوم دیفای عموماً حول محور استیبل کوین‌ها می‌گردد که به یک ارز فیات مانند دلار متصل بوده و یا پشتوانه‌ای قوی مانند یک اداره یا یک نهاد خاص دارند.

سوالات متداول

ارتباط اتریوم با DeFi چیست؟

اتریوم یکی از ارزهای دیجیتال محبوب در سطح جهان است که مانند سایر توکن‌های دیفای در شبکه بلاکچین خود از راهکارهای دیفای برای مدیریت و تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کند. در آیندۀ نزدیک یک بروزرسانی جدید از اتریوم به نام اتریوم 2.0 خواهد آمد که در آن از الگوریتم اجماع اثبات سهام به جای مکانیزم اثبات کار استفاده خواهد شد و سرعت بسیار بالاتری در تأیید و انجام سفارشات نیز خواهد داشت.

دیفای چگونه بر بازار جهانی تاثیر می‌گذارد؟

دیفای با غیرمتمرکزسازی امور مالی در سطح جهان و افزایش سرعت و ارزان‌تر کردن تراکنش‌های مالی، نظام اقتصادی دنیا را دگرگون ساخته و در مسیر سرمایه‌گذاری، واسطه‌های مالی پرخرج را از سر راه افراد برمی‌دارد. با استفاده از دیفای هیچ مرز جغرافیایی برای امور مالی وجود نخواهد داشت و بازار مالی 24 ساعته خواهد شد.

آیا سرمایه‌گذاری در دیفای امن است؟

به علت استفاده از ابزارهای کنترل‌کننده و تأییدکننده در امور مالی دیفای (مانند قراردادهای هوشمند)، سرمایه‌گذاری در آن بسیار امن‌تر از حالت متمرکز است. همچنین در حالت دیفای شما برای انجام تبادلات خود نیاز به «اعتماد» به شخص ثالث دیگری نداشته و پول خود را در اختیار «واسطه‌ها» قرار نخواهید داد.

اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.
به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا