ثبت نام اکسچنج
دانشنامهکوین ها

ارز دیجیتال دوج کوین (Dogecoin) چیست؟

همگام با رشد سریع دنیای ارزهای دیجیتال طی چند سال گذشته، میم‌کوین‌ها و شت‌کوین‌ها توانسته‌اند با ساخت میلینورهای یک شبه توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران و فعالان این بازار را به خود جذب کنند. دوج کوین را می‌توان موفق‌ترین میم‌کوین تاریخ نامید و به همین سبب در این مقاله از بلاگ پلتفرم مالی سیتکس قصد داریم به معرفی این ارز دیجیتال محبوب بپردازیم.

دوج کوین چگونه کار می‌کند؟

دوج کوین یک ارز دیجیتال متن‌باز و هتابه‌همتاست که از دسامبر سال 2013 شروع به کار کرده است. از نظر بسیاری دوج کوین اولین میم‌کوین تاریخ است و درواقع هدف از ساخت آن نیز مسخره کردن تعدد معرفی ارزهای دیجیتال جدید طی سال‌های 2012 و 2013 تعریف می‌شود.

درست مانند هر ارز دیجیتال دیگری، دوج کوین نیز بر پایه یک شبکه بلاکچینی ساخته شده و از آن برای پردازش و تأیید تراکنش‌ها و عرضه کوین‌های جدید از طریق پرداخت پاداش به ماینرها استفاده می‌کند. شبکه بلاکچین این ارز دیجیتال از الگوریتم Scrypt استفاده کرده و کد منبع آن از کد لایت کوین مشتق شده است.

از مهمترین ویژگی‌های دوج کوین، می‌توان به قیمت پایین و موجودی نامحدود آن اشاره کرد. برخلاف ارزهای ضدتورمی مانند بیت کوین که حداکثر می‌توان 21 میلیون کوین از آن را استخراج کرد، موجودی دوج کوین نامحدود بوده و حداکثری برای آن تعیین نشده است.

دوج کوین از کجا شروع شد؟

جکسون پالمر به‌عنوان سازنده دوج کوین شناخته می‌شود که هنگام راه‌اندازی این ارز دیجیتال، در سمت مدیر پروژه دفتر Adobe در شهر سیدنی استرالیا کار می‌کرد؛ وی در سال 2013، اقدام به ساخت و راه‌اندازی دوج کوین کرد. درواقع جمله «دوج کوین به‌عنوان یک شوخی شروع شد!» یکی از شناخته‌شده‌ترین جملات در دنیای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود.

با اینکه پالمر ارزهای دیجیتال و فناوری بلاکچین را از نزدیک دنبال می‌کرد، اما یکی از منتقدان بود و این حقیقت را می‌توان از توییت‌های وی در آن زمان دریافت کرد. هر چند پس از استقبال گسترده از دوج کوین، پالمر دامنه dogecoin.com را خریداری کرد.

در همین حین، بیلی مارکوس که در شهر پورتلند ایالت اورگون به‌عنوان برنامه‌نویس شرکت IBM فعالیت می‌کرد قصد داشت تا ارز دیجیتال خود را راه‌اندازی کند اما تلاش‌های وی برای تبلیغ پروژه‌ها و ایده‌ها راه به جایی نمی‌بردند. در نتیجه پس از آشنایی با دوج کوین و مشاهده محبوبیت بالای آن، مارکوس از پالمبر برای کار بر نرم‌افزار دوج کوین درخواست اجازه کرد.

مارکوس کد دوج کوین را بر پایه لاکی کوین (LuckyCoin) که خود از لاتی کوین مشتق شده است، ساخت و در ابتدا از سیستم پاداش تصادفی به ماینرها استفاده کرد؛ البته این سیستم در ادامه به پاداش ثابت تغییر پیدا کرد. همان‌طور که گفتیم، دوج کوین نیز مانند لایت کوین از الگوریتم Scrypt استفاده می‌کند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
ارز دیجیتال دییم (Diem) فیسبوک یا لیبرا (Libra) چیست و چه کاربردی دارد؟

استفاده از الگوریتم Scrypt منجر به افزایش حجم مموری لازم برای استخراج ارز دیجیتال می‌شود که در نتیجه استخراج آن با استفاده از کارت گرافیک و در نهایت دستگاه‌های ASIC را ناممکن می‌کند. البته با معرفی دستگاه‌های ASIC که می‌توانند این فناوری را دور بزنند، کارایی این فناوری نیز کاهش یافته است.

دوج کوین از کجا شروع شد؟

کیف پول‌های دوج کوین

تنوع کیف‌پول‌های بلاکچینی در دنیای ارزهای دیجیتال، بسیار زیاد است و هرکدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند که هر کاربر می‌تواند بر اساس نیازهای خود یکی از آنها را انتخاب کند. این انتخاب‌ها برای ارز دیجیتال محبوبی مانند دوج کوین نیز تعداد بالایی دارند و در حال حاضر، تقریباً تمام کیف‌پول‌های رایج بازار از دوج کوین پشتیبانی می‌کنند.

درواقع بسیاری از افراد تصور می‌کنند که هر ارز دیجیتال کیف‌پول مخصوص به خود را دارد و برای استفاده از هر ارز دیجیتال، باید از کیف‌پول مخصوص به آن استفاده کرد. با اینکه هستند ارزهای دیجیتالی کیف‌پول مخصوص به خود را دارند و استفاده از این کیف‌پول‌ها بهترین راه برای داشتن بیشترین استفاده از این ارزهاست، اما این ارزها را می‌توان در کیف‌پول‌های شخص ثالث نگهداری کرد.

در نتیجه برای نگهداری، دریافت و پرداخت دوج کوین کافی است بر اساس نیازهای خود کیف‌پول مناسب را انتخاب کرده و از آن برای نگهداری از دوج کوین استفاده کنید. در ادامه می‌توانید برخی از رایج‌ترین کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال را مشاهده کنید:

 • تراست والت (Trust Wallet)
 • سیف پل (SafePal)
 • اتمیک والت (Atomic Wallet)
 • لجر (Ledger)
 • انواع صرافی‌های مختلف مانند سیتکس، بایننس، کوین بیس و…

مزایای دوج کوین

از آنجایی که دوج کوین یک ارز دیجیتال است و به‌صورت متن‌باز توسعه یافته و برای تراکنش‌های همتابه‌همتا قابل استفاده است، برخی از مزایای آن مشابه با سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین است. مواردی مانند کارمزد تراکنش پایین، امکان استفاده به‌صورت ناشناس، سرعت بالای تراکنش‌ها و… از مزایای مشترک میان بسیاری از ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند.

برخلاف شبکه‌های بلاکچینی مانند اتریوم که امکان استفاده از قراردادهای هوشمند بر بستر آنها را فراهم می‌کنند، شبکه دوج کوین تنها برای پردازش و تأیید تراکنش‌ها کاربرد دارد و از این نظر، کاربرد دوج کوین نیز تنها به خود ارز آن محدود می‌شود.

از میان مزایای دوج کوین، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. جامعه کاربری بزرگ، علاقه‌مند و رو به رشد
 2. امکان ترید در بسیاری از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز
 3. سادگی تراکنش‌ها
 4. امکان استفاده به‌صورت ناشناس

مزایای دوج کوین

کاربردهای دوج کوین

همان‌طور که گفتیم، کاربردهای دوج کوین محدود به خود ارز دوج کوین کوین هستند و استفاده از شبکه آن برای انجام کارهای دیگر ممکن نیست. بر این اساس، کاربردهای دوج کوین نیز بیشتر فرم دریافت و پرداختی دارند، در ادامه می‌توانید برخی از کاربردهای این ارز دیجیتال محبوب را مشاهده کنید:

 1. مناسب برای تراکنش‌های روزانه و همتابه‌همتا: با اینکه این ویژگی میان بسیاری از ارزهای دیجیتال یکسان است، اما قیمت پایین دوج کوین استفاده از آن را برای مقادیر خرج روزانه که عموماً کم هستند ساده می‌کند.
 2. پرداخت انعام: مدتی است که پرداخت انعام در شبکه‌‌های اجتماعی رونق یافته و دوج کوین یکی از رایج‌ترین راه‌های غیررسمی برای پرداخت انعام در سطح اینترنت شناخته می‌شود.
 3. پرداخت حق خدمات: کم نیستند تعداد شرکت‌هایی که از دوج کوین برای پرداخت حق خدمات خود پشتیبانی می‌کنند؛ البته بیشتر این شرکت‌ها، شرکت‌های کوچک هستند و پذیرش دوج کوین در شرکت‌های بزرگ در حد توییت‌ها و صحبت‌های جسته و گریخته مطرح می‌شود.
 4. کسب سود: مانند سایر روش‌های سرمایه‌گذاری و دارایی‌ها، از دوج کوین نیز می‌توان برای ترید، هولد و کسب سود استفاده کرد.
مطلب پیشنهادی مرتبط
اسکم در ارز دیجیتال چیست و چگونه جلوی آن را بگیریم؟

نماد دوج کوین چیست؟

نماد دوج کوین یک سگ شیبا اینو (نژاد سگ ژاپنی) است که یکی از دلایل محبوبیت آن شناخته می‌شود؛ چراکه استفاده از آن در میم‌ها (Meme) و ویدئوهای مختلف سبب آشنایی کاربران با تصویر این سگ شده بود.

موفقیت دوج کوین به قدری زیاد بود که بسیاری از میم‌کوین‌های جدید نیز همچنان از عکس سگ‌های بامزه استفاده می‌کنند؛ مهمترین نمونه چنین ارزی، شیبا اینو (SHIB) است که از نسخه دیگری از عکس سگ شیبا اینو استفاده می‌کند.

نماد دوج کوین چیست؟

علت حمایت ایلان ماسک از DogeCoin

علت حمایت یکی از پولدارترین مردان جهان از دوج کوین را می‌توان در مصاحبه وی با مجله Times پیدا کرد. در این مصاحبه ماسک می‌گوید: «بسیاری از افرادی که من با آنها در خطوط تولید تسلا یا ساخت موشک‌های اسپیس ایکس (SpaceX) کار می‌کنم دوج کوین دارند. این افراد کارشناسان مالی یا فعالان سرسخت حوزه فناوری نیستند و به همین سبب حس کردم دوج کوین ارز دیجیتال مردم است.»

توییت‌های ایلان ماسک یکی از عوامل افزایش محبوبیت و قیمت دوج کوین شناخته می‌شود و در بازه زمانی که این کارفرما مرتباً در مورد دوج کوین توییت می‌زد، ارزش این ارز دیجیتال رشد 800 درصدی را نیز توانست تجربه کند.

شایان ذکر است که پس از لغو پذیرش بیت کوین به‌عنوان روش پرداخت در شرکت تسلا، دوج کوین به‌عنوان جایگزین این ارز دیجیتال معرفی شد. هر چند که برخلاف بیت کوین، نمی‌توان با استفاده از دوج کوین یک خودرو خریداری کرد؛ بلکه با پرداخت دوج کوین، خرید برخی قطعات و لوازم کلکسیونی با تیم تسلا ممکن خواهد بود.

معرفی بهترین استیبل کوین‌ها در سال 2022

روش‌های به دست آوردن و خرید دوج کوین چیست؟

درست مانند هر ارز دیجیتال دیگر، در صرافی‌های مختلف می‌توان با تبادل ارز فیات (سنتی) یا سایر ارزهای دیجیتال با دوج کوین، اقدام خرید دوج کوین کرد. به دلیل محبوبیت بالای این ارز دیجیتال، بسیاری از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز از این این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند و خرید آن بسیار ساده است.

همچنین، از آنجایی که دوج کوین از الگوریتم اثبات کار استفاده می‌کند، ماینینگ نیز یکی از روش‌های بدست آوردن این میم کوین محسوب می‌شود؛ در ادامه بیشتر به استخراج دوج کوین خواهیم پرداخت.

خرید دوج کوین

خرید ارز دیجیتال دوج کوین از صرافی ایرانی

برای خرید دوج کوین با استفاده از تومان یا با پرداخت سایر ارزهای دیجیتال، می‌توانید از صرافی آنلاین خرید و فروش ارز دیجیتال سیتکس استفاده کنید. اکسچنج سیتکس یک صرافی متمرکز و همتابه‌همتاست که یکی از کوتاه‌ترین بازه‌های زمانی انجام احراز هویت را میان صرافی‌های داخلی دارد.

خرید ارز دیجیتال دوج کوین از صرافی خارجی

به دلیل تحریم‌ها، استفاده از بیشتر صرافی‌های خارجی نیازمند استفاده از فیلترشکن با IP ثابت است که با خطر بلوکه‌شدن دارایی‌ها همراه است. اما اگر قصد دارید برای خرید دوج کوین از صرافی‌های خارجی استفاده کنید، تقریباً تمام صرافی‌ها از این ارز پشتیبانی می‌کنند. صرافی‌هایی مانند بایننس، کوینکس، کوین بیس، کوکوین و… همگی از دوج کوین پشتیبانی می‌کنند.

نحوه استخراج دوج کوین

دوج کوین از الگوریتم اثبات کار (Proof of Work) استفاده می‌کند، به این معنی که دریافت آن منوط به استخراج آن با استفاده از دستگاه‌های ماینینگ است. استخراج دوج کوین از سه طریق ممکن است:

 1. پردازنده (CPU): این روش چندان رایج نیست، اما ممکن است.
 2. کارت گرافیک (GPU): یکی از رایج‌ترین راه‌های استخراج دوج کوین محسوب می‌شود.
 3. دستگاه‌های ASIC: به دلیل استفاده از الگوریتم Scrypt، امکان استخراج با ASICها به تازگی به دوج کوین اضافه شده است و استفاده از آنها نیز رو به افزایش است.
مطلب پیشنهادی مرتبط
بهترین استراتژی اندیکاتور مکدی (MACD) چیست؟

سخن آخر

دوج کوین اولین میم کوین تاریخ است و موفقیت آن توانست منجر به ساخت دسته‌بندی جدیدی در دنیای ارزهای دیجیتال شود و همچنان نیز شاهد ساخت میم کوین‌ها هستیم. از نظر برخی کارشناسان حوزه ارز دیجیتال، دوج کوین نسبت به بیت کوین ظاهر دوستانه‌تر و کاربرپسند‌تری دارد و به همین دلیل برای جذب افراد جدید به دنیای ارزهای دیجیتال بسیار موفق عمل کرده و خواهد کرد. البته هستن کسانی که میم کوین‌ها را بی‌استفاده دانسته و حضور آنها را برای فضای ارزهای دیحیتال مضر می‌دانند.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.

به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا