ثبت نام اکسچنج
دانشنامهبلاکچینلغت نامه

مرج اتریوم چیست و چه زمانی انجام می شود؟ + جزئیات کامل آپدیت اتریوم 2.0

دنیای ارزهای دیجیتال پر است از بروزرسانی‌هایی که سعی دارند نحوه عملکرد این فضا را بهبود بخشیده و کاربردها و ویژگی‌های جدیدی به این دنیا اضافه کنند. در میان این بروزرسانی‌ها اما، می‌توان رخداد ادغام یا مرج شبکه بلاکچینی اتریوم را یکی از مهمترین و پرمجادله‌ترین آنها دانست. با توجه به اهمیت بسیار بالای شبکه اتریوم و رویداد مرج، در مقاله امروز از بلاگ اکسچنج سیتکس به بررسی آن خواهیم پرداخت.

آپدیت اتریوم 2.0 چیست؟

پیش از آنکه در مورد رویداد مرج یا همان ادغام اتریوم صحبت کنیم، بهتر است به بروزرسانی‌های اتریوم 2.0 نگاهی داشته باشیم. برخلاف تصور عموم، اتریوم 2.0 یک ارز دیجیتال یا شبکه بلاکچینی جدید نیست، بلکه به بروزرسانی‌هایی اشاره دارد که سعی دارند شبکه بلاکچینی اتریوم را بهبود بخشیده و عمکلرد آن را بهتر کنند.

به بیان دیگر، رخداد ادغام یا مرج اتریوم بخشی از بروزرسانی‌هایی است که قرار است برای بهبود شبکه بلاکچینی اتریوم عملیاتی شوند. البته قبل از آنکه بیشتر در مورد بروزرسانی اتریوم 2.0 صحبت کنیم، بهتر است بدانید که اصطلاح «اتریوم 2.0» دیگر کاربرد زیادی ندارد و بنیاد اتریوم نیز از آن برای اشاره به بروزرسانی‌های شبکه بلاکچینی اتریوم استفاده نمی‌کند.

اما به صورت کلی، اتریوم 2.0 یا مجموعه بروزرسانی‌هایی که پیشتر با این نام شناخته می‌شدند، سعی دارند شبکه بلاکچینی اتریوم را از سه جهت بهبود بخشند:

  1. مقیاس‌پذیری
  2. امنیت
  3. پایداری (از نظر محیط زیست)

در ادامه هر کدام از این موارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

1. مقیاس‌پذیری

مقیاس‌پذیری یکی از مهمترین مسائل دنیای ارزهای دیجیتال و شبکه‌های بلاکچینی است که از نقاط ضعف شبکه بلاکچینی اتریوم به‌شمار می‌رود. مقیاس‌پذیری را می‌توان به‌عنوان توانایی یک شبکه بلاکچینی برای مدیریت افزایش تعداد تراکنش‌های آن شبکه توصیف کرد؛ یعنی یک شبکه بلاکچینی مقیاس‌پذیر، شبکه‌ای است که بتواند با استفاده از روش‌های مختلف مانند افزایش تعداد نودهای فعال در شبکه و… روند افزایشی تعداد تراکنش‌های درخواستی کاربران را مدیریت کند.

بدین ترتیب، این شبکه بلاکچینی باید به گونه‌ای عمل کند که در صورت افزایش تعداد تراکنش‌ها، زمان پردازش آنها افزایش پیدا نکرده و اصطلاحاً شبکه «مسدود» (Clog) نشود. یکی از بهترین معیارهای سنجش مقیاس‌پذیری، میزان تعداد تراکنش بر حسب ثانیه یا TPS است که برای بیان میزان توانایی یک شبکه بلاکچینی برای پردازش تراکنش‌ها در هر ثانیه کاربرد دارد.

در حال حاضر و در بهترین حالت، شبکه اتریوم توانایی پردازش 30 تراکنش بر ثانیه را دارد که به مراتب بیشتر از شبکه بلاکچینی بیت کوین با 5 تا 10 تراکنش بر ثانیه است. اما با توجه به کاربردهای متنوع اتریوم و پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و کاربردهای متنوع این شبکه و نقش آن به‌عنوان «پایه و اساس اقتصاد غیرمتمرکز»، افزایش این عدد ضروری جلوه می‌کند.

این افزایش نیز یکی از اهداف مجموعه بروزرسانی‌های اتریوم 2.0 است.

2. امنیت

با اینکه هم‌اکنون نیز اتریوم یکی از امن‌ترین شبکه‌های بلاکچینی به‌شمار می‌رود، اما با افزایش استفاده از این شبکه و ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز مختلف بر پایه آن، خطر هک‌شدن نیز همواره در حال افزایش است.

بدین ترتیب، بنیاد اتریوم سعی دارد با استفاده از بروزرسانی‌های موجود در مجموعه «اتریوم 2.0» موجب افزایش هر چه بیشتر امنیت این شبکه شده و استفاده از آن را برای کاربران ساده‌تر کند.

مزایای اتریوم مرج

3. پایداری

همان‌طور که می‌دانید، چند دهه است که توجه جامعه جهانی نسبت به مسئله گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی افزایش یافته و کشورها و شرکت‌های مختلف در تلاش‌اند تا با کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و مصرف انرژی، خصوصاً انرژی حاصل از منابع فسیلی، روند گرمایش جهانی را کنترل کنند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
راهنمای خرید بیت کوین در ایران با کمترین کارمزد

این موضوع باعث شده تا مصرف‌کنندگان نیز به‌دنبال راه‌هایی سبزتر و بهینه‌تر برای انجام امور خود باشند؛ بدین ترتیب برای آنکه شبکه بلاکچینی اتریوم بتواند به ادامه حیات خود ادامه دهد، باید در این راستا قدم برداشته و به بستر سبزتری تبدیل شود.

بخشی از بروزرسانی‌های موجود در مجموعه بروزرسانی‌هایی که پیشتر با نام اتریوم 2.0 شناخته می‌شدند نیز به بهبود پایداری و کاهش مصرف انرژی شبکه بلاکچینی اتریوم اختصاص دارند. در ادامه بیشتر در این خصوص صحبت خواهیم کرد.

فازهای بروزرسانی یا آپدیت اتریوم 2.0

همان‌طور که پیشتر گفتیم، اتریوم 2.0 تنها به یک بروزرسانی مشخص اشاره ندارد، بلکه برای اشاره به مجموعه‌ای از بروزرسانی‌هایی استفاده می‌شود که در نهایت شبکه بلاکچینی اتریوم را بهتر می‌کنند. بدین ترتیب، برای آنکه تیم توسعه‌دهنده اتریوم بتواند به‌صورت موفق و موثر این بروزرسانی‌ها را عملی کند، آنها را به چند فاز تقسیم کرده است.

فازهای بروزرسانی اتریوم را در ادامه مشاهده می‌کنید:

1. بیکن چین (Beacon Chain)

بیکن چین اولین فاز از فازهای بروزرسانی‌های اتریوم یا همان اتریوم 2.0 است که در یکم دسامبر سال 2020 راه‌اندازی شده و هم‌اکنون در حال فعالیت است. در حال حاضر بیکن چین تغییر خاصی در نحوه استفاده از شبکه بلاکچینی اتریوم توسط کاربران ایجاد نکرده است؛ چراکه این شبکه به‌عنوان لایه اجماع یا Consensus Layer فعالیت داشته و توانایی پردازش تراکنش‌ها یا پشتیبانی از قراردادهای هوشمند را ندارد.

به بیان دیگر، بیکن چین یا زنجیر فانوس یک شبکه بلاکچینی در کنار شبکه اتریوم است که برخلاف شبکه اصلی اتریوم از الگوریتم اثبات سهام استفاده کرده و فعلاً برای ایجاد اجماع کاربرد دارد. استفاده از الگوریتم اثبات سهام در بیکن چین منجر به مصرف بسیار پایین انرژی در این شبکه و افزایش مقیاس‌پذیری شده و امکان استیکینگ اتر (ETH) و کسب درآمد از این راه را برای کاربران ایجاد کرده است.

عدم توانایی پردازش تراکنش‌ها توسط بیکن چین نیز باعث شده تا از آن با نام لایه اجماع یا Consensus Layer یاد شده و به شبکه اصلی اتریوم (Mainnet) نیز لایه عملیاتی یا Execution Layer گفته شود.

2. ادغام یا مرج (Merge)

پیشتر دیدیم که هم‌اکنون بیکن چین در کنار زنجیر اصلی شبکه بلاکچینی اتریوم فعالیت می‌کند و به‌غیر از استفاده از الگوریتم اثبات سهام به‌جای الگوریتم اثبات کار و در نتیجه، معرفی استیکینگ به اتریوم، چندان تغییر خاصی در استفاده روزمره از شبکه بلاکچینی اتریوم ایجاد نکرده است. این عدم ایجاد تغییر اما قرار است با رخداد مرج تغییر کند.

در زمان نوشتن این مقاله رخداد ادغام یا مرج اتریوم اهمیت بسیار بالایی پیدا کرده و جامعه دنیای ارزهای دیجیتال، خصوصاً کاربران و سرمایه‌گذاران اتریوم بی‌صبرانه منتظر آن هستند؛ چراکه ادغام یا مرج اتریوم قرار است دو زنجیره اجماع و عملیاتی را با یکدیگر ادغام کرده و منجر به مهاجرت اتریوم از الگوریتم اثبات کار به استفاده از الگوریتم اثبات سهام شود.

توسعه‌دهندگان اتریوم انتظار دارند که در نتیجه این تغییر، مصرف انرژی شبکه بلاکچینی اتریوم به اندازه 99.95 درصد کاهش پیدا کند!

مرج رخداد مهمی است و در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

شاردینگ اتریوم

3. شاردینگ (Sharding)

در حال حاضر و بر اساس برنامه پیش‌بینی‌شده توسعه‌دهندگان اتریوم، شاردینگ آخرین مرحله از بروزرسانی‌های اتریوم یا اتریوم 2.0 خواهد بود. این بروزرسانی که خود از چند فاز تشکیل خواهد شد نیز قرار است پس از عملی‌شدن رویداد مرج انجام شود. بنیاد اتریوم سال 2023 تا 2024 را برای اجرایی‌کردن بروزرسانی شاردینگ در نظر گرفته است.

شاردینگ در دنیای علوم کامپیوتر کاربرد زیادی دارد و به معنای تقسیم افقی کارها و بار پردازشی یک پایگاه داده است و از آنجایی که یک شبکه بلاکچینی نیز یک پایگاه داده غیرمتمرکز به‌شمار می‌رود، تیم توسعه‌دهنده اتریوم تصمیم گرفته است تا از این روش برای بهبود مقیاس‌پذیری و کاهش بار پردازشی این شبکه استفاده کند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
حباب بیت کوین چیست؟ مفهوم حباب قیمت در ارز دیجیتال

در نهایت، شاردینگ باعث خواهد شد تا رول‌آپ‌های (Rollups) اتریوم و راه‌حل‌های لایه دوم این شبکه بتوانند به‌صورت موثرتری با شبکه اتریوم همکاری کرده و آن را بهبود بخشند. همچنین، این بروزرسانی راه‌اندازی و اجرای نودها را ساده‌تر خواهد کرد؛ به‌گونه‌ای که امکان استفاده از گوشی موبایل برای راه‌اندازی یک نود نیز وجود خواهد داشت.

البته با توجه به عملیاتی نشدن رویداد پیش‌نیاز شاردینگ، یعنی ادغام یا مرج اتریوم، شاردینگ چندان مورد توجه عامه مردم نیست.

چرا بروزرسانی یا آپدیت اتریوم 2.0 مهم است؟

اهمیت بروزرسانی‌های شبکه اتریوم را باید در اهمیت و اهداف خودِ این شبکه جست و کرد. از زمان راه‌اندازی اتریوم توسط ویتالیک بوترین و همکاران، اتریوم سعی داشته بیشتر از یک شبکه بلاکچینی برای مدیریت و پردازش تراکنش‌های مالی عمل کند؛ در واقع تیم سازنده این شبکه و ارز دیجیتال اعتقاد داشتند که شبکه بلاکچینی بیت کوین تنها توانایی پردازش تراکنش‌های این ارز را دارد و ارزش افزوده دیگری را برای کاربران ایجاد نمی‌کند.

بدین ترتیب این تیم تصمیم گرفت تا اتریوم را به‌گونه‌ای بسازد که بتواند علاوه بر مدیریت و پردازش تراکنش‌های ارز این شبکه، امکان ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) و ارائه کاربردهای متنوع دیگری را نیز برای کاربران به‌ارمغان آورد؛ لزوم ایجاد این کاربردها نیز استفاده از قراردادهای هوشمند بود.

با استفاده از قراردادهای هوشمند است که شبکه اتریوم می‌تواند بستری برای فعالیت دنیای مالی غیرمتمرکز (DeFi)، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، پلتفرم‌های دریافت و پرداخت وام، بازارهای خرید و فروش NFT و… ایجاد کند. اما همان‌طور که مشاهده می‌کنید، کاربردهایی که شبکه بلاکچینی اتریوم توانسته با استفاده از قراردادهای هوشمند به کاربران ارائه کند بسیار گسترده‌اند و این شبکه در حالت فعلی خود، توانایی مدیریت بهینه تمام آنها را ندارد.

حقیقت این است که شبکه اتریوم به‌قدری شلوغ است که کاربران آن برای انجام تراکنش‌های خود مجبورند هزینه کارمزدهای هنگفتی را پرداخت کنند؛ کارمزدی که گاهی از 20 دلار برای هر تراکنش نیز بیشتر می‌شود.

همان‌طور که قبلاً گفتیم، در حال حاضر و در بهترین شرایط اتریوم توانایی پردازش 30 تراکنش بر ثانیه دارد و این عدد برای تبدیل‌شدن به بهترین و بزرگترین شبکه بلاکچینی برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) کافی نیست و برای آنکه اتریوم بتواند جایگاه خود را به‌عنوان محبوب‌ترین شبکه بلاکچینی برای ساخت و اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز حفظ کند، باید آن را افزایش دهد.

در نتیجه شبکه بلاکچینی اتریوم نیازمند بروزرسانی‌هایی است که بتواند این شبکه را برای رسیدن به هدف  تبدیل‌شدن به «کامپیوتر جهانی» کمک کند و به همین سبب است که اجرای مجموعه بروزرسانی‌های اتریوم 2.0 در دستور کار قرار دارد.

اتریوم مرج چه زمانی اتفاق می افتد؟

ادغام یا مرج اتریوم چیست؟

حال که با بروزرسانی اتریوم 2.0 و فازها و دلایل اهمیت آن آشنا شدیم، می‌توانیم به نزدیک‌ترین رویداد مربوط به آن بپردازیم. همان‌طور که پیشتر دیدیم، رخداد ادغام یا مرج اتریوم جزو فاز دوم بروزرسانی‌های شبکه بلاکچینی اتریوم است و قرار است دو زنجیره اجماع و عملیاتی را با یکدیگر ادغام کند.

در نتیجه این رویداد، زنجیره بیکن یا بیکن چین (Beacon Chain) با زنجیره اصلی (Mainnet) فعلی اتریوم ادغام می‌شود و در ادامه آن، شبکه بلاکچینی اتریوم از الگوریتم اثبات سهام برای ایجاد اجماع میان نودها و پردازش نودها استفاده خواهد کرد. به بیان دیگر، رویداد مرج اتریوم امکان استخراج اتریوم را غیرممکن خواهد ساخت.

در این راستا نیز قرار است یک بمب سختی یا Difficulty Bomb در شبکه اتریوم فعال شده و سختی این شبکه را به‌قدری بالا ببرد که دیگر امکان استخراج اتریوم برای ماینرها وجود نداشته باشد.

استفاده از الگوریتم اثبات سهام نیز پیش‌نیازی است برای شاردینگ شبکه بلاکچینی اتریوم که افزایش مقیاس‌پذیری این شبکه را به‌دنبال خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی مرتبط
اسکم در ارز دیجیتال چیست و چگونه جلوی آن را بگیریم؟

به‌صورت کلی می‌توان اثرات رویداد ادغام یا مرج اتریوم را در نکات زیر خلاصه کرد:

  1. ترکیب دو زنجیر اجماع و عملیاتی
  2. مهاجرت اتریوم از الگوریتم اثبات کار (PoW) به الگوریتم اثبات سهام (PoS)
  3. اجرایی‌شدن بمب سختی و غیرممکن‌شدن استخراج اتریوم

مقایسه PoS با PoW

رویداد ادغام یا مرج اتریوم قرار است در راستای تحقق‌سازی بروزرسانی اتریوم 2.0، منجر به مهاجرت شبکه اتریوم از الگوریتم اثبات کار به الگوریتم اثبات سهام شود. اما ممکن است از خود سوال کنید که این اتفاق چه تأثیری بر نحوه عملکرد اتریوم خواهد گذاشت؟ اصلاً چرا مهاجرت از الگوریتم اثبات کار به الگوریتم اثبات سهام ضروری است؟

مهمترین دلیل استفاده از الگوریتم اثبات سهام به‌جای الگوریتم اثبات کار را می‌توان در کاهش مصرف انرژی جست‌وجو کرد؛ چراکه مصرف انرژی الگوریتم اثبات سهام به مراتب کمتر از الگوریتم اثبات کار است.

در ساده‌ترین حالت، می‌توان دلیل این تفاوت در میزان مصرف انرژی را در نحوه اثبات درستکاری نودها توصیف کرد. بدین معنی که در الگوریتم اثبات کار، نودهای شبکه باید از طریق حل مسائل پیچیده ریاضی و انجام کار (در نتیجه مصرف انرژی) ثابت کنند که به‌درستی عمل خواهند کرد. در مقابل، برای اثبات عملکرد درست در الگوریتم اثبات سهام، کاربران باید مقداری اتر (ETH) به‌عنوان وثیقه در شبکه اتریوم قفل کنند؛ در صورتی که از آنها خطایی سر بزند نیز شبکه مقداری از آن را به‌عنوان جریمه برداشت خواهد کرد.

بدین ترتیب نودهای الگوریتم اثبات سهام می‌توانند با مصرف انرژی کمتر به فعالیت بپردازند. البته باید توجه داشت که موضوع مد نظر در پاراگراف مذکور بسیار ساده‌سازی شده است و پرداختن به دلایل تفاوت مصرف انرژی این دو الگوریتم خود می‌تواند موضوع یک مقاله کامل باشد.

به‌صورت کلی اما، تفاوت‌های میان دو الگوریتم اثبات سهام و اثبات کار را می‌توان در جدول زیر خلاصه کرد:

الگوریتم اثبات کار (Proof of Work) الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake)
مصرف انرژی بالا مصرف انرژی کمتر
نیازمند ماینر نیازمند ولیدیتور یا تأییدکننده
نیازمند تجهیزات مخصوص امکان فعالیت با سخت‌افزار ساده‌تر
در خطر حمله 51 درصد احتمال کمتر حمله 51 درصد
انتخاب نود هر بلاک بر اساس قدرت ماینینگ انتخاب نود هر بلاک بر اساس معیارهای متنوع
امتحان خود را در شبکه‌های بزرگ پس داده است تاکنون در مقیاس بزرگ مورد استفاده قرار نگرفته است

الگوریتم اثبات سهام در برابر اثبات کار

رویداد مرج (Merge) اتریوم چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

از زمان معرفی رویداد ادغام یا مرج اتریوم بارها شاهد به تعویق افتادن آن بوده‌ایم و در زمان نوشتن این مقاله، ادغام یا مرج اتریوم قرار است در اواسط ماه سپتامبر سال 2022 (اواخر تابستان 1401) عملیاتی شود. البته براساس توییت‌های یکی از توسعه‌دهندگان ارشد اتریوم، بمب سختی احتمالاً با تعویق بیشتری اجرایی شود.

اتریوم مرج چه اهمیتی برای سرمایه‌گذاران دارد؟

همان‌طور که در این مقاله دیدیم، رویداد مرج اتریوم یکی از مهمترین قدم‌های بهبود این شبکه بلاکچینی است که در نهایت منجر به مهاجرت این شبکه از الگوریتم اثبات کار به استفاده از الگوریتم اثبات سهام خواهد شد.

اما سرمایه‌گذاران و هولدرهای اتریوم باید بدانند که نیازی نیست دارایی‌های خود را جابجا کرده یا برای حفظ آنها کاری انجام دهند؛ در واقع بنیاد اتریوم امیدوار است تا رویداد مرج را بدون از کار انداختن اتریوم عملیاتی کند.

اما به غیر از این موضوع و از آنجایی که رخداد مرج اتریوم منجر به بهبود عملکرد این شبکه و کاهش مصرف انرژی آن خواهد شد، بسیاری از فعالان بازار معتقدند که در پی این رویداد، ارزش اتریوم افزایش پیدا خواهد کرد. در واقع حتی اگر خودِ مرج منجر به افزایش ارزش اتریوم نشود، شرایط ایجادشده توسط این رویداد که در نهایت منجر به شاردینگ اتریوم می‌شود، می‌تواند افزایش قیمت اتر را به همراه داشته باشد.

5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا