ثبت نام اکسچنج
دیفای و فینتکلغت نامهمعامله و سرمایه گذاری

ETP چیست؟ محصول سرمایه‌گذاری قابل مبادله (تفاوت با ارز ETP)

یکی از عبارات نه چندان آشنا در حوزه ارزهای دیجیتال که این روزها شنیده می شود، ETP یا محصول قابل معامله در بورس است. بسیاری از فعالان قدیمی حوزه کریپتوکارنسی نیز در‌خصوص این مفهوم اطلاعات چندانی ندارند و با آن ناآشنا هستند و می‌توان گفت از مفاهیم پیچیده‌ بازار به‌شمار می‌رود.

ETP‌ها را می‌توان راهی برای ورود رمزارزها به بازار بورس اوراق بهادار دانست. همچنین یک سرمایه‌گذاری کم‌ریسک و با سود استاندارد در صنعت کریپتوکارنسی و بدون خرید مستقیم ارز دیجیتال، محسوب می‌شود. برای آشنایی بیشتر این مفهوم، با سیتکس همراه باشید.

ETP چیست؟

محصول قابل معامله در بورس (Exchange Traded Product) که در اصطلاحی رایج به آن ETP گفته می‌شود، چیزی شبیه به اوراق بهادار یا همان سهام‌های عرضه شده در بازار بورس است؛ با این تفاوت که این محصول یک شاخص، ارز، کالا یا سایر دارایی‌ها و ابزارهای مالی را ردیابی می‌کند و ارزش خود را از این اقلام می‌گیرد. یا می‌توان گفت ارزش ETP نسبت به دارایی‌هایی که روی آنها سرمایه‌گذاری کرده‌، تعیین می‌شود.

در یک بیان ساده ETP صندوقی متشکل از دارایی‌های ارزشمند مختلف است (سهام، ارز، ارز دیجیتال، کالاهای گرانبها، اقلام انرژی و…) و ارزش آن به‌واسطه ارزش دارایی‌هایی که رصد می‌کند (درون ETP) تامین می‌شود.

ETP همچون سهام در بازار بورس معامله می‌شود و نوسانات روزانه آنها مانند تمامی سهام‌های بورسی است. سرمایه‌گذاری در ETP‌ها برای دارندگانشان همچون سایر بازارهای مالی، می‌تواند سودآور باشد. بنابراین سرمایه‌گذاری روی ETP، مستعد ریسک و ضرر نیز خواهد بود.

نکته:

قیمت دارایی‌های درون ETP عموما بر‌اساس حجم خرید‌وفروش یا عرضه‌وتقاضای آنها مشخص می‌شود. در‌نتیجه ارزش یک ETP بر‌اساس حجم معاملات دارایی‌ها تعیین می‌گردد.

انواع ETP

همان‌طور که گفته شد محصول قابل معامله در بورس یا همان ETP را می‌توان با اقلام و دارایی‌های مختلفی ایجاد کرد؛ مثل کالا، سهام، ارز دیجیتال، اوراق بهادار و بسیاری موارد این‌چنینی دیگر. پس ETP‌ها می‌توانند شامل صدها دارایی قابل سرمایه‌گذاری باشند، اما به‌طور کلی به سه دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند.

1. صندوق قابل معامله در بورس (ETF)

صندوق قابل معامله در بورس (Exchange Traded Fund) که به اختصار به آن ETF گفته می‌شود، یک سبد متشکل از چند دارایی قابل سرمایه‌گذاری است. این دارایی‌ها می‌توانند سهام شرکت‌های مختلف، کالاهای ارزشمند مانند طلا و نفت، ارز دیجیتال و سایر موراد این‌چنینی باشند.

ارزش این صندوق‌ها بستگی به قیمت دارایی‌های درون آنها دارد. سهام این صندوق‌‌ها، مانند سایر سهام‌های موجود در بورس خرید‌وفرو‌ش می‌شوند. قیمت ETF نوسان دارد و این نوسانات مسبب سود و ضرر دارندگان سهام آنها خواهد شد. افرادی که سهام ETF دارند، هیچ‌گاه مالک دارایی‌های درون آن نخواهند بود.

2. اوراق قابل معامله در بورس (ETN)

etn چیست

اوراق قابل معامله در بورس (Exchange Traded Notes) که در اصطلاحی معروف به آنها ETN می‌گویند، شبیه به صندوق‌های ETF هستند؛ با این تفاوت که این صندوق‌ها به‌عنوان مجموعه‌ای از اوراق بهادار بدهی بدون تضمین عمل می‌کنند. تفاوت این صندوق با ETF در این است که ETNها به عنوان مجموعه‌ای از اوراق بهادار بدهی بدون تضمین عمل می‌کنند. افرادی که در یک ETN سرمایه‌گذاری می‌کنند، در‌‌واقع دنبال‌کننده بازده دریافتی از شاخصی‌اند که در سررسید برای آنها تعیین شده است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
آشنایی با مفهوم الگوریتم اثبات سهام (PoS) در بلاکچین و ارز دیجیتال

این صندوق‌ها کاملا مشابه به اوراق قرضه هستند و دارندگان آنها در زمان سر‌رسید اصل سرمایه‌شان را دریافت می‌کنند؛ آنها در دوره سرمایه‌گذاری، سود دوره‌ای دریافت نخواهند کرد. همچنین دارندگان سهام ENT مالک اوراق بهادار دورن آنها نیستند.

3. صندوق‌های کالایی قابل معامله در بورس (ETC)

کالای قابل معامله در بورس (Exchange Traded Commodities) یا ETC نوعی اوراق بهادار است که افراد بدون خرید مستقیم کالاها یا مشتقات (مانند فلزات یا انرژی‌ها) می‌توانند از طریق خرید سهام ETC روی آنها سرمایه‌گذاری کنند.

عملکرد و قیمت ‌ETC‌ها بر‌اساس قیمت لحظه‌ای کالاهایی که در آن موجود است (قیمت تحویل فوری) یا بر‌اساس قیمت آینده آنها (قرارداد مشتقه برای تحویل در تاریخ آتی) تعیین می‌شود.

مزایا و معایب ETP

  • مزایا
  1. ایجاد تنوع در سبد سرمایه‌گذاری
  2. دسترسی آسان به اوراق‌ و شاخص‌ها و سایر دارایی‌ها
  3. افزایش محبوبیت و جذب نقدینگی زیاد
  • معایب 
  1. نوسان زیادی دارد
  2. ENT‌ مشابه اوراق قرضه است و سود‌دهی ندارد
  3. قیمت آنها بر‌اساس حجم معاملات دارایی‌ها و شاخص‌های موجود در صندوق تعیین می‌گردد و نقدینگی آنها متغیر است

ETP‌ چگونه ارزش‌گذاری می‌شود؟

قیمت محصول قابل معامله در بورس یا ETP، بر‌اساس ارزش تمامی دارایی‌های درون آن تعیین می‌شود. ارزش این دارایی‌ها نیز عموما بر‌اساس حجم معاملات‌شان در بورس تعیین می‌گردد. ارزش سهام ETP نیز بر‌اساس قیمت کلی صندوق یا ارزش کل ETP مشخص می‌شود.

تاثیر ETP‌ در ارزهای دیجیتال

کارشناسان ETP ارز دیجیتال را مسیری جهت قانونمند و رسمی شدن صنعت کریپتوکارنسی می‌دانند. این محصولات یا صندوق‌ها راهی کاملا رسمی جهت ورود رمزارزها به بازار بورس اوراق بهادار هستند. بنابراین بسیاری ETP را یک محور مهم جهت به رسمیت شناختن ارزهای دیجیتال توسط دولت‌ها می‌دانند.

با ارز دیجیتال Metaverse ETP اشتباه نگیرید!

یک اشتباه رایج میان افراد عدم اطلاع از وجود یک ارز دیجیتال به نام ETP است که سبب می‌شود تصور کنند صندوق قابل معامله در بورس که به آن ETP می‌گویند یک رمزارز است.

اما ارز ETP Metaverse، رمزارز بومی بلاکچین متاورس است که در سال ۲۰۱۸ راه‌ندازی شد. این ارز ۱۰۰ میلیون واحد در‌حال گردش دارد و در معاملات بلاکچین متاورس به‌عنوان وسیله پرداخت استفاده می‌شود. بلاکچین ارز ETP از فناوری‌های قرارداد هوشمند و هویت دیجیتالی پشتیبانی می‌کند.

تفاوت ETP و ETF

etf چیست

ETF‌ها یا صندوق‌های قابل معامله در بورس، یکی از انواع ETP هستند که قیمت آنها بر‌اساس دارایی‌های درونشان تعیین می‌شود. این دارایی می‌تواند سهام یک شرکت، ارزهای دیجیتال، کالاهای گرانبها یا سایر دارایی‌های مشابه باشد. بنابراین یک ETF عملا تفاوتی با ETP ندارد و تنها یکی از انواع آنهاست. این روزها EFT بیت کوین و اتریوم در بسیاری از کشورها راه‌اندازی شده و افراد بسیاری جذب سرمایه‌گذاری روی این صندوق‌ها شده‌اند.

آیا ETP بیت کوین ارزش سرمایه گذاری دارد؟

اگر قصد شرکت در یک سرمایه‌گذاری کم‌ریسک و بدون دردسر را دارید، صندوق‌های ETP بیت کوین روشی مناسب برای شما خواهد بود. در این نوع سرمایه‌گذاری افراد سودی استاندارد دریافت می‌کنند و برای ادامه روند سرمایه‌گذاری‌شان نیازی به رصد لحظه‌ای بازار ارزهای دیجیتال و دانش تحلیل این ارزها ندارند.

سرمایه‌گذاری روی ETP بیت کوین یک روش منفعل است و سرمایه‌گذار مالک بیت کوین نخواهد شد و صرفا سهام صندوق‌های دارای بیت کوین را می‌خرد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
مفهوم نود (Node) یا گره در بلاکچین و انواع آن

ارزش سرمایه‌گذاری روی یک ETP بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال، به هدف فرد از سرمایه‌گذاری و سایر شرایط شخصی او مانند زمان، دانش و تخصص،‌ بازده مورد انتظار، درصد تحمل ریسک و موارد مشابه دیگر بستگی دارد.

3.7/5 - (3 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا