ثبت نام اکسچنج
لغت نامهمعامله و سرمایه گذاری

نحوه جلوگیری از لیکویید شدن Liquidation

یکی از اتفاقات تلخ و نا‌امید کننده در دنیای امروز، لیکویید (Liquid) شدن در بازار ارز دیجیتال است. در یک تعریف ساده می‌توان گفت لیکوئید شدن به‌معنای از دست رفتن سرمایه شما حین انجام معاملات کریپتوکارنسی است. اما مفهوم لیکویید ارز دیجیتال چیست؟

لیکویید (Liquidation) زمانی رخ می‌دهد که درصد سقوط ارزش یک ارز بیشتر از میزان سرمایه شما باشد و در پوزیشن معامله باز قرار داشته باشید. در سبک‌های مختلف معاملاتی، نحوه لیکوئید شدن متفاوت است. با این مقاله از وبلاگ سیتکس همراه باشید، تا علاوه‌بر آشنایی با شرایط لیکوئید در معاملات مختلف، روش‌های جلوگیری از این اتفاق را نیز بیاموزید.

اصطلاح لیکویید شدن در بازار ارزهای دیجیتال به‌معنای از دست رفتن کامل دارایی است. اما یک مفهوم متفاوت از لیکوئید شدن نیز با نامی مشابه در دایره اصطلاحات ارزهای دیجیتال به‌چشم می‌خورد. عبارت لیکوئیدیتی (Liquidity) به‌معنای نقدشوندگی، با لیکوئید شدن کاملا متفاوت است. باید توجه داشته باشید که این دو مفهوم را با یکدیگر اشتباه نگیرید.

لیکویید شدن یا liquidations چیست؟

بسته شدن پوزیشن یا حساب معاملاتی در معاملات مارجین یا لوریج را لیکویید شدن می‌گویند. این شرایط زمانی رخ می‌دهد که سرمایه معامله‌گر به‌دلیل کاهش ارزش ارز مورد معامله دیگر برای باز بودن پوزیشن و ادامه روند معامله کافی نیست. برای درک دقیق‌تر اصطلاح لیکویید شدن باید در ابتدا با انواع بازارهای معاملاتی ارز دیجیتال آشنا شوید.

لیکویید شدن یا liquidations چیست؟

انواع سبک معاملاتی

به‌طور کلی در دنیای کریپتوکارنسی‌ها سه سبک معاملاتی وجود دارد: اسپات، مارجین، فیوچرز.

✔ معاملات اسپات (Spot)

در معاملات اسپات مالکیت دارایی‌های ارز دیجیتال بین طرفین معامله منتقل می‌شود. به معنای ساده‌تر یک تریدر دارایی خود را می‌فروشد و تریدر دیگر در همان زمان این دارایی را می‌خرد.

✔ معاملات مارجین (Margin)

معاملات مارجین با قرض گرفتن از صرافی ثبت می‌شوند. تصور کنید قصد دارید موجودی بیت کوین خود را در بستر یک صرافی به ارز فیات یا کوین دیگری تبدیل کنید، اما به میزان بیشتری از این ارز برای تراکنش ایده‌آل و سود هدف خود نیاز دارید. در این شرایط از سیستم لوریج (Leverage) استفاده می‌کنید و از صرافی مقداری کوین قرض می‌گیرید تا معامله خود را ثبت کنید.

✔ معاملات فیوچرز (Futures)

در معاملات فیوچرز (به‌معنای آینده یا آتی)، دارایی جابه‌جا نمی‌شود و فقط یک قرارداد بین تریدر و صرافی منعقد می‌گردد. در این معاملات تریدرها، بر‌اساس پیش‌بینی‌شان از تغییر قیمت ارز مشخصی در آینده یک معامله ثبت می‌کنند.

برای ثبت این معامله نیازی به سرمایه کافی از کوین مورد‌نظر نیست و کاربر می‌تواند معامله را با موجودی کمتر از مبلغ معامله نیز ثبت کند. در این بازار معاملاتی، صرافی در‌واقع یک واسطه است و ضرر معاملات تریدرها به‌عنوان سود معاملات تریدرهای دیگر، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لیکویید شدن چگونه اتفاق می‌افتد؟

در معاملات اسپات که مالکیت کوین‌های بین تریدرها مبادله می‌شود، لیکویید زمانی رخ می‌دهد که ارزش دارایی مورد معامله به صفر برسد و دارایی تریدر به‌طور کامل از بین برود.

اما در معاملات مارجین و فیوچرز شرایط لیکوئید شدن متفاوت است. این دو معامله در عین این‌که به‌یکدیگر شبیه هستند، تفاوت‌هایی نیز دارند.

در یک معامله مارجین مالکیت کوین‌ها بین تریدرها انتقال می‌یابد اما تریدر فروشنده بخشی از دارایی مورد معامله را از صرافی قرض یا لوریج می‌گیرد و معامله را ثبت می‌کند. اگر قیمت این ارز کاهش داشته باشد و پوزیشن معامله هنوز در حالت باز باشد، تریدر در موقعیت ضرر قرار می‌گیرد و ممکن است این ضرر تا حدی باشد که سرمایه اصلی نیز از بین برود.

مطلب پیشنهادی مرتبط
توکن‌های غیرمثلی NFT چیست و چه کاربردهایی دارد؟

در این حالت صرافی‌ها برای کنترل ریسک و برداشتن دارایی خود از حساب کاربر، پوزیشن را به‌طور خودکار می‌بندند و مقدار باقیمانده از سرمایه را برمی‌دارند.

لیکویید شدن چگونه اتفاق می‌افتد؟

در معاملات فیوچرز، که دارایی جابه‌جا نمی‌شود و تنها یک قرارداد بین تریدر و صرافی بر اساس پیش‌بینی‌ها ثبت شده نیز شرایط به‌همین شکل است. هنگامی که میزان ضرر بیشتر از مبلغ تعیین شده در معامله باشد، صرافی پوزیشن شما را به‌طور خودکار می‌بندد و سرمایه اصلی‌تان نیز به حساب صرافی انتقال داده می‌شود.

لوریج (Leverage) چیست؟

در معاملات مارجین یا فیوچرز می‌توان با استفاده از لوریج سرمایه انجام معامله را چند برابر کرد؛ به این سبک معاملاتی، معاملات اهرمی نیز گفته می‌شود.

همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم لوریج قرض گرفتن از سیستم صرافی برای ثبت یک معامله با مبلغ بالاتر از سرمایه معامله‌گر است. صرافی‌ها با‌توجه به میزان دارایی‌های خود و بر‌اساس سیاست‌های داخلی‌شان، مقادیر لوریج متفاوتی را به کاربران ارائه می‌کنند.

طمع، چاشنی معاملات تمامی بازارهای سرمایه است. تریدرها در اغلب اوقات تنها به سود بیشتر فکر می‌کنند و استفاده از لوریج راه‌حلی برای کسب سود بیشتر است. با کمک لوریج می‌توان با سرمایه کمتر سود بالاتری به‌دست آورد.

اما باید توجه داشته باشید که اگر با تحلیل اشتباه یا در زمان نادرستی معامله‌ای که در آن از لوریج استفاده کرده‌اید را انجام دهید نتیجه آن چیزی جز لیکویید شدن در صرافی نخواهد بود.

بنابراین استفاده از این گزینه در‌صورتی پیشنهاد می‌شود که شما یک تحلیل بسیار درست از شرایط بازار داشته باشید و زمان زیادی از حضور شما در بازار خرید و فروش ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک معامله‌گر گذشته باشد؛ به‌عبارت عامیانه از قدیمی‌های بازار باشید.

چرا معاملات لیکویید می‌شوند؟

لیکویید شدن چگونه اتفاق می‌افتد؟ لیکویید شدن به پوزیشن معامله شما بستگی دارد. در معاملات مارجین و فیوچرز دو سبک پوزیشن لانگ (Long) یا خرید استقراضی و شورت (Short) یا فروش استقراضی، استفاده می‌شود.

در یک پوزیشن لانگ معاملاتی اگر قیمتی که قصد معامله روی آن را دارید از قیمتی که به معامله وارد شدید کمتر شود، پوزیشن شما ابتدا به محدوده ضرر و پس از آن وارد مرز تسویه با صرافی شده و توسط سیستم بسته یا متوقف خواهد شد.

در یک پوزیشن معامله شورت، معامله‌گر با تحلیل کاهش قیمت وارد پوزیشن می‌شود و درصورت افزایش قیمت وارد محدوده ضرر و تسویه، در نهایت بسته شدن پوزیشن خواهد خواهد شد.

چرا معاملات لیکویید می‌شوند؟

لیکویید شدن به چه عواملی بستگی دارد؟

  • هرچه میزان لوریج بالاتر باشد، احتمال لیکویید شدن بیشتر است. (درصد لوریج)
  • ورود به پوزیشن‌های معاملاتی با تحلیل و داده‌های نادرست احتمال لیکوئید را افزایش می‌دهد.
  • در لوریج بالا، درصد کم تغییر قیمت سبب لیکوئید می‌شود.
  • شرایط بازار روی احتمال لیکوئید شدت تاثیر مستقیم دارد.
  • میزان سرمایه اصلی تریدر از دلایل مهم لیکوئید شدن است.
  • زمان اجرای پوزیشن معامله از عوامل مهم در لیکویید شدن است.

اصطلاح لیکویید شدن کاربر در صرافی

همان‌طور که تا به این‌جا اشاره شد، لیکویید شدن به شرایطی گفته می‌شود که تریدر یا معامله‌گر سرمایه کافی برای باز نگه‌داشتن پوزیشن خود ندارد. در‌واقع میزان کاهش ارزش کوین مورد معامله در بستر صرافی بیش از میزان سرمایه اصلی او بوده است. اغلب صرافی‌ها قبل از صد‌در‌صد شدن میزان ضرر، پوزیشن کاربر را بسته و سرمایه باقی‌مانده را به‌عنوان مبلغ کارمزد و بدهی خود برمی‌دارند.

در یک جمله می‌توان گفت:

وقتی حد ضرر یک معامله به اندازه کل سرمایه تریدر باشد صرافی پوزیشن را بسته و حساب را تسویه و صفر می‌کند.

بیشتر بدانید:

اگر صرافی قبل از بستن پوزیشن اقدام به برداشت دارایی خود نکند از روش‌های زیر ضرر را جبران خواهد کرد: صندوق بیمه (Insurance fund): صندوق بیمه چیست؟ صندوقی که توسط صرافی‌ها برای اطمینان از برداشت سود توسط تریدرها و برداشت ضرر و زیان‌های احتمالی ایجاد شده است. سیستم زیان‌های اجتماعی (Socialized Losses): دارایی برداشت شده از پوزیشن‌های با شرایط لیکوئید، به‌‌عنوان سود میان دیگر معامله‌گران در‌حال معامله تقسیم می‌شود. لیکوئید کردن با اهرم‌زدایی خودکار (Auto-deleveraging liquidation): با استفاده از اهرم‌زدایی خودکار، صرافی پوزیشن‌های در معرض لیکویید را برای پوشش سود پوزیشن سایر تریدرها، با‌توجه به میزان سود و اهرم می‌بندد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
NFT Staking و پلتفرم‌های برتر آن

معاملات فیوچرز (Futures) ارز دیجیتال چیست؟

روش محاسبه‌ قیمت لیکویید شدن

به‌طور معمول صرافی‌ها هنگامی که قصد دارید یک پوزیشن معامله از طریق لوریج را باز کنید، به شما درصد احتمال لیکوئید یا همان قیمت لیکویید را نمایش می‌دهند.

اما در این پلتفرم‌ها یک ماشین حساب نیز تعبیه شده که کاربران از این طریق می‌توانند قیمت لیکوییدن شدن را محاسبه کنند.

فرمول تعیین قیمت لیکوئید

درصد (قیمت) لیکویید شدن = 100/ میزان لوریج

برای مثال اگر از لوریج ۵ استفاده کنید و قیمت ارز دیجیتال مورد معامله شما کاهش ۲۰ درصدی داشته باشد شما لیکویید خواهید شد. (۲۰=۵/۱۰۰)

چگونه از لیکویید شدن جلوگیری کنیم؟

با همه این تفاسیر مسلما راهکارهایی نیز برای ممانعت از قرار گرفتن در موقعیت لیکویید (Liquidation) وجود دارد. نکاتی را هنگام اجرای معاملات لوریج باید در‌نظر داشته باشید و قبل از باز کردن پوزیشن معاملاتی باید این نکات را رعایت کنید تا درصد و احتمال لیکویید شدن پوزیشن شما کاهش پیدا کند.

چگونه از لیکویید شدن جلوگیری کنیم؟

✔ از لوریج بالا استفاده نکنید

یکی از اصلی‌ترین عوامل در لیکویید شدن درصد لوریج است. قبل‌تر هم گفتیم هرچه میزان لوریج بیشتر باشد، احتمال لیکوئید شدن بالاتر خواهد رفت.

برای مثال نوسان قیمت ۲۰ درصدی در یک معامله با لوریج ۵ منجر به لیکوئید می‌شود. اما در یک پوزیشن با لوریج ۱۰ تنها ۱۰ درصد نوسان، پوزیشن را بسته و تریدر لیکوئید خواهد شد.

✔ بدون تحلیل و استراتژی معامله نکنید

هیچ‌گاه نباید در بازار کریپتوکارنسی بدون تحلیل و استراتژی معامله کنید. این نکته در معاملات مارجین و فیوچرز که با استفاده از لوریج انجام می‌شود بسیار حائز اهمیت است.

اگر تحلیل درستی نداشته باشید و بدون برنامه و استراتژی یک پوزیشن معاملاتی را با استفاده از لوریج باز کنید، احتمال لیکوئید شدن شما قطعا بالا خواهد رفت. اما اگر بازار را دقیق رصد کنید و استراتژی درستی داشته باشید می‌توانید قبل از لیکویید شدن پوزیشن خود را بسته و از معامله خارج شوید.

✔ حتما حد ضرر (Stop Loss) را مشخص کنید

مهم‌ترین راه برای جلوگیری از لیکویید شدن تعیین حد ضرر یا Stop Loss است. همچنین تعیین حد سود یا Take Profit منطقی برای ممانعت از بسته شدن پوزیشن معاملاتی روشی بسیار کارآمد است. تعیین حد ضرر و حد سود، ریسک پوزیشن معاملاتی شما را مدیریت می‌کند.

سعی کنید پس از تعیین این دو پارامتر با تغییرات بازار در آنها تغییری ایجاد نکنید و به حدودی که در ابتدا و با‌توجه به استراتژی معاملاتی خود تعیین کرده‌اید پایبند باشید.

✔ ارزهای دیجیتال ناشناس را وارد معاملات لوریج نکنید

همه با نوسانات بازار کریپتوکارنسی آشنا هستیم. بارها شده پروژه‌های ارز دیجیتال جدید در ابتدا ظهورشان رشد قیمت بسیاری داشته و توانسته‌اند بخش بزرگی از معامله‌گران را جذب کنند. اما در موارد متعددی شاهد بوده‌ایم که این ارزها پس از مدتی روندی نزولی در پیش گرفته‌اند. با این حال هنگامی که این قیمت این ارزها روند صعودی دارد، بسیاری از افراد برای کسب سود بیشتر وارد معاملات مارجین یا فیوچرز آنها می‌شوند.

این پوزیشن‌های معاملاتی بسیار پر‌ریسک هستند. زیرا پروژه‌های نو‌ظهور همیشه در آغاز کار نوسان‌های شدیدی را تجربه خواهند کرد.

✔ سرمایه زیادی را وارد معاملات لوریج نکنید

قطعا این جمله را بارها شنیده‌اید، با بخشی از دارایی خود که توان از دست دادن آن را دارید وارد بازارهای معاملاتی شوید. اهمیت این نکته در رابطه با معاملات پر‌ریسک مارجین و فیوچرز که با استفاده از لوریج صورت می‌گیرند، چند برابر است.

توصیه ما به شما این است که هیچ‌گاه تمام دارایی خود را وارد این معاملات نکنید. زیرا در‌صورت بسته شدن پوزیشن تمام موجودی شما از بین خواهد رفت و دامنه لیکویید شدنتان گسترش می‌یابد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
بهترین کیف پول‌ها برای استیکینگ ارز دیجیتال

لیکویید شدن در سیستم وام‌دهی (Lending) پروژه‌های دیفای

اگر با سیستم‌های وام‌دهی ارزهای دیجیتال یا لندینگ آشنایی داشته باشید، می‌دانید که در این سیستم‌ها افراد دارایی ارز دیجیتال خود را هولد می‌کنند و سیستم لندینگ از طریق دارایی‌های هولد شده به متقاضیان وام کریپتویی می‌دهد. پروتکل‌های لندینگ این روزها یکی از اصلی‌ترین روش‌های کسب درآمد از ارزهای دیجیتال هستند.

در آن‌سوی دیگر گروهی هستند که نمی‌خواهند ارز دیجیتال خود را با تصور این که در آینده قیمت آن افزایش می‌یابد، بفروشند، اما نیاز به نقدینگی دارند. بنابراین از این پلتفرم‌ها وام دریافت می‌کنند.

لیکویید شدن در سیستم وام‌دهی (Lending) پروژه‌های دیفای

اگر قصد دریافت وام از یک پلتفرم وام‌دهی ارز دیجیتال را دارید، باید چیزی بیشتر از مبلغ وام درخواستی را به‌عنوان وثیقه پرداخت و در سیستم قفل کنید.

اما لیکوئید شدن در سیستم‌های لندینگ چطور رخ می‌دهد؟

در این پروتکل‌ها افراد زمانی لیکوئید (Liquidation) می‌شوند که ارزش وامی که از سیستم گرفته‌اند از میزان وثیقه قفل شده آنها، بیشتر شود. در این حالت سیستم به کاربر پیام لیکویید شدن می‌دهد و برخی صرافی‌ها در این شرایط دارایی قفل شده وام‌گیرنده را با تخفیف به مزایده گذاشته و می‌فروشند.

در حالتی دیگر هنگامی که وام‌گیرنده در آستانه لیکوئید شدن است، کاربران دیگر می‌توانند با فرانت‌ران کردن تراکنش و تسویه وام یا افزایش وثیقه قفل شده در سیستم، او را لیکویید اعلام کنند و با تخفیف دارایی‌های قفل شده وام‌گیرنده را از پلتفرم لندینگ خریداری کنند.

سخن پایانی

بهترین راه برای جلوگیری از لیکویید شدن استفاده از معاملات اسپات است که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم. اما اگر قصد دارید معاملات مارجین یا فیوچرز را تجربه کنید، به این نکته مهم توجه داشته باشید که حین باز بودن پوزیشن بازار را به‌طور لحظه‌ای رصد کرده و معامله باز را به حال خود رها نکنید.

همچنین توجه داشته باشید که بازارهای مالی همیشه سود‌ده نیستند و ضرر و زیان همواره بخشی از معاملات تمامی بازار هستند و نمی‌توان به‌طور صد‌در‌صدی از آن جلوگیری کرد.

اما بزرگ‌ترین اشتباه در برابر ضرر کردن، ورود سریع به یک معامله دیگر برای جبران ضرر است و شرایط بدتر زمانی خواهد بود که شما از معاملات پر‌ریسک مارجین و فیوچرز با استفاده از اهرم یا لوریج برای جبران ضرر خود استفاده کنید.

بارها مشاهده شده که تریدرها از لوریج‌های بالا برای جبران ضرر استفاده کرده و در کسری از ثانیه تمام دارایی ارز دیجیتال خود را از دست داده‌اند. کنترل هیجان و احساسات مهم‌ترین رکن ورود به بازارهای سرمایه‌گذاری و شروع انواع معاملات است.

سوالات متداول

لیکویید شدن در صرافی‌ بایننس چگونه اتفاق می‌افتد؟

در صرافی بایننس امکان اجرای معاملات مارجین و فیوچرز برای کاربران فراهم است. در این صرافی می‌توان با استفاده از لوریج معاملاتی را با بودجه‌ای بیشتر از موجودی اجرا کرد.

صرافی بایننس از روش واسطه‌گری میان کاربران معاملات لیکویید شده را اجرا می‌کند. سرمایه باقی‌مانده معامله‌گر متضرر به‌حساب معامله‌گرانی می‌رود که در معاملات خود سود کرده‌اند.

جلوگیری از لیکویید شدن در کوینکس چگونه است؟

بهترین روش برای جلوگیری از لیکوئید شدن در صرافی کوینکس رصد لحظه‌ای پوزیشن معاملاتی باز است. هنگامی که یک پوزیشن در بستر این صرافی دارید باید به‌طور لحظه‌ای بازار را رصد کنید تا اگر پوزیشن شما رو به ضرر و بسته شدن پیش رفت قبل از لیکویید از پوزیشن خارج شوید.


اکسچنج سیتکس صرافی آنلاین خرید و فروش ارز دیجیتال با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.

5/5 - (3 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا