ثبت نام اکسچنج
متاورس و NFTاخباراخبار سیتکسدانشنامه

معرفی متاورس Metaverse در ارز دیجیتال

دنیای خارق‌العاده متاورس (Metaverse) همه را مجذوب خود کرده و آینده زندگی انسان به نوعی به این دنیا گره خورده است. با وجود اینکه طرح تئوری به وجود آمدن متاورس قدمتی 30 ساله دارد، پس از این که تغییر نام کمپانی بزرگ فیسبوک (شرکت مادر اینستاگرام، فیسبوک و واتس‌اَپ) به متا (Meta) به گوش افراد مختلف رسید، توجه فعالان حوزه ارز دیجیتال و بلاکچین بیش از پیش به متاورس جلب شد.

درواقع برخی این حرکت فیسبوکِ سابق را دلیلی محکم برای پیشرفت متاورس در آینده نزدیک و سرمایه‌گذاری در متاورس دانسته و به مطالعه و تحقیق درباره آن روی آوردند.

با ورود متاورس به فناوری‌های مورد استفاده در زندگی روزمره انسان، همه ما قادر خواهیم بود تا زندگی خود را تا حد بی‌نهایت بسط داده و با ظاهر و قابلیت‌های متفاوتی در جهان‌های موازی دلخواه خود قدم بزنیم.

تا جایی که لذت تجربه دست‌نیافتنی‌ترین آرزوها با ورود به متاورس و حسگرهای متنوع واقعیت مجازی آن برای ما میسّر خواهد شد. در ابتدا بهتر است بدانیم که متاورس چیست و چه کاربردی در زندگی انسان خواهد داشت.

متاورس در ارز دیجیتال چیست؟

اخیراً از گوشه و کنار دنیا، اخباری حاکی از استقبال دولت‌ها، شرکت‌ها و افراد مهم و تأثیرگذار از فناوری‌های مدرن و آینده‌داری مانند ارز دیجیتال، بلاکچین، NFTها، متاورس، وب3 و… به گوشمان می‌خورد.

این فناوری‌‌های مدرن در آینده نه‌چندان دور به هم نزدیک‌تر شده و نتیجه ادغام آنها کیفیت زندگی آینده همه ما را رقم خواهد زد. برای آشنایی با متاورس یا جهان دیجیتال باید بدانیم که منظور ما از کلمه متاورس دقیقاً چیست.

متاورس در ارز دیجیتال چیست؟

منظور از متاورس چیست؟ متاورس از دو بخش «Meta» به معنی «وراء یا فراتر» و «verse» به نشانۀ «Universe یا جهان هستی» تشکیل شده و در دیکشنری آکسفورد معنای کلمه متاورس به این شکل تعریف شده است:

a “virtual-reality space in which users can interact with a computer-generated environment and other users”

“یک فضا از جنس دنیای مجازی که در آن کاربران می‌توانند با یکدیگر و محیطی ساخته شده توسط کامپیوتر تعامل برقرار کنند.”

کاربرد فناوری Metaverse در زندگی انسان

متاورس از اجزای مختلفی مانند شبکه‌های فراگیر(broadcast)، ارزهای دیجیتال، شبکه‌های بلاکچین، واقعیت مجازی (VR و AR) و توکن‌های NFT تشکیل شده است.

همچنین ابزارها و گجت‌های مختلفی در دنیای مجازی وجود دارند که با استفاده از آنها می‌توانیم ابعاد فیزیکی خود را به جهان متاورس متصل کرده و تجربه واقعی‌تری را برای خود رقم بزنیم.

برای مثال دستکش واقعیت مجازی، کفش واقعیت مجازی، عینک واقعیت مجازی و… گجت‌های مرسوم در متاورس با هدف ایجاد فضایی با ویژگی‌های واقعیت توسعه‌یافته (XR) برای کاربران هستند.

کاربرد متاورس Metaverse در زندگی انسان

نماد متاورس در ارز دیجیتال

نماد متاورس در ارز دیجیتال غالباً به شکل VR است که نشان‌دهنده فعالیت شبکه یک توکن یا کوین در حوزه متاورس است. همچنین یک ارز دیجیتال با نام Metaverse نیز وجود دارد که نماد توکن آن ETP است و متعلق به سازمان متاورس (https://mvs.org/) است. ارزش فعلی ارز دیجیتال متاورس 0.14 دلار (کمی بیش از چهار هزار تومان) است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
شبکه همتا به همتا (P2P) و نقش آن در بلاکچین

ارز دیجیتال متاورس

هوش مصنوعی و متاورس

متاورس با هوش مصنوعی ارتباطی نزدیک دارد و می‌توان گفت تمامی فناوری‌های قرن 22 به‌نحوی از هوش مصنوعی (AI) در سیستم خود استفاده می‌کنند.
هوش مصنوعی به فناوری‌های نوین کمک می‌کند تا الگوی رفتاری کاربران را رصد و آنالیز کرده و از نتایج بدست آمده برای رقم زدن تجربه کاربری بهتر و بر‌اساس سلیقه کاربر استفاده نماید.

با استفاده از هوش مصنوعی حضور و دخالت انسان در دنیای متاورس کمرنگ‌تر شده و تقریباً همه چیز به شکل سریع، اتوماتیک، بهینه و خودگردان ایجاد و مدیریت خواهد شد.

البته برخی افراد مهم مانند ایلان ماسک پیشرفت هوش مصنوعی و تاثیرگذاری آن در زندگی انسان را اتفاقی نه چندان خوشایند (برای بشریت) دانسته و پیشنهاد آنها به تاًخیر انداختن استفاده از AI در تمام ابعاد زندگی است.

چگونه وارد متاورس شویم؟

در ابتدای ورود به metaverse شاید به نظرتان بیاید که همه‌ چیز درباره آن پیچیده و مبهم است، که علت اصلی این موضوع می‌تواند جدید بودن این فناوری و حضور آن در روزمرگی‌های ما باشد.

چه باورتان شود یا نشود، در آینده متاورس عضوی جدا‌نشدنی از زندگی ما خواهد شد؛ همان‌طور که اگر در سال 1990 درباره بلاکچین و ارزهای دیجیتال صحبت می‌کردیم، برای شنونده دنیای امروز ما بسیار غیرقابل درک و عجیب به نظر می‌رسید.

چگونه وارد متاورس شویم؟

چطور وارد متاورس شویم؟ متاورس در حال حاضر بر اینترنت، فناوری بلاکچین و توکن‌های غیرمثلی تکیه دارد. برخلاف واقعیت مجازی (Virtual Reality) افراد در متاورس می‌توانند مالکیت زمین، خانه، وسایل، اشیاء و حتی شخصیت‌های مختلف را در اختیار گرفته و آنها را خرید و فروش کنند. به همین دلیل نیز متاورس به سرعت تبدیل به بستری مناسب و وسوسه‌انگیز برای سرمایه‌گذاری افراد مختلف شده است.

چگونه در متاورس سرمایه گذاری کنیم؟

شما می‌توانید سرمایه‌گذاری در متاورس و ورود به آن را با خرید ارزهای دیجیتال و زمین‌های متاورسی شروع کنید. همچنین برخی از افراد نیز علاقه دارند تا از طریق خرید و فروش NFTها در برنامه‌ها و بازی‌های متاورسی سرمایه‌گذاری و کسب درآمد کنند.

پروژه‌های متاورسی قابل سرمایه‌گذاری شامل “بازی‌ها و پلتفرم‌های متاورسی” و “کمپانی‌های سازنده این دنیاهای مجازی متاورسی” است. به همین علت نیز برخی افراد به جای مشارکت مستقیم، در پروژه‌های زیرساختی متاورس سرمایه‌گذاری می‌کنند.

امروزه با گذشت بیش از 13 سال از شروع فعالیت بیت‌ کوین و سایر ارزهای دیجیتال ذهن افراد به روی تکنولوژی‌های جدید بازتر شده و خرید املاک و مستغلات (عمدتاً زمین) در متاورس طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

برای مثال دیسنترالند و سندباکس از بسترهای موفق و محبوب متاورس هستند که با استفاده از ارزهای دیجیتال بومی آنها (MANA و SAND) می‌توانید به خرید زمین در متاورس (Land) و خانه مجازی بپردازید.

جالب‌تر اینکه می‌توانید در خانه یا زمین متاورسی خود به برگزاری انواع ایونت، مراسم یا نمایشگاه پرداخته و از فروش بلیط ورودی خود در قالب یک توکن NFT درآمدزایی کنید!

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در متاورس

پس از اطلاع از اهمیت متاورس و ارتباط آن با دنیای ارزهای دیجیتال (cryptocurrency) خالی از لطف نیست که بدانیم سرمایه‌گذاری در متاورس کدام ارزهای دیجیتال مناسب‌ترند و توکن‌های متاورسی کدامند.

بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در متاورس

لیست ارزهای حوزه متاورس لیستی طویل بوده و تعداد کل این ارزهای متاورسی در تاپ لیست coinmarketcap حدود 200 عدد است؛ در ادامه بیست مورد از بهترین ارزهای دیجیتال حوزه متاورس را مشاهده می‌کنید:

مطلب پیشنهادی مرتبط
بهترین ارز دیجیتال برای استیکینگ در سال 2022
رد نام توکن رد نام توکن
1 دیسنترالند MANA 11 مای‌نیبِر آلیس Alice
2 اَکسی اینفینیتی AXS 12 فانتاسما SOUL
3 سَندباکس SAND 13 دی‌ویژن نتورک DVI
4 تِتا‌ نتورک THETA 14 وِمیکس WEMIX
5 انجین‌کوین ENJ 15 ایلوویوم ILV
6 سوشی‌سواپ SUSHI 16 مِتا هیرو HERO
7 وَکس WAXP 17 رادیو کاکا RACA
8 کیک وی آر CEEK 18 یو ا‌ف او گِیمینگ UFO
9 کٌرومیا CHR 19 یِیلد‌گیلد گِیمز YGG
10 اولترا UOS 20 پلِی ‌دَپ PLA

مزایای ورود به دنیای متاورس

فهمیدیم که اضافه شدن دنیای متاورس به زندگی انسان اجتناب‌ناپذیر است و به همین علت لازم است تا درباره آن اطلاعات درستی داشته باشیم. حتماً برایتان جالب است که بدانید با ورود به متاورس چه تغییراتی در جهان به وجود خواهد آمد و آیا این بهبودها ارزش ایجاد چنین دنیای هوشمندی را دارند یا خیر.

از مهمترین مزایای به وجود آمدن دنیای متاورس و وارد شدن آن به زندگی بشری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

✔ امکان بازی در زمین‌های برابر برای افراد ساکن در کشورها و مناطق ضعیف‌تر

✔ راحت‌تر شدن انجام روند اداری در سطح بین‌المللی (بانک‌ها، ادارات ویا سفارت‌خانه‌های مجازی)

✔ تثبیت استفاده از فناوری‌های دیجیتال در زندگی انسان

✔ سرعت‌بخشی سرمایه‌گذاری‌ها و حذف واسطه‌ها از روند خرید و فروش

✔ حذف سانسور و قوانین منطقه‌ای و کشوری حاکم بر اطلاعات بین‌المللی و فرآیندهای مالی

✔ افزایش شفافیت و امنیت تا حد ممکن

✔ نزدیک شدن به توان بالقوه اینترنت در زندگی روزمره انسان

✔ امکان کار و افزایش سرمایه بدون نیاز به جا‌به‌جایی برای افراد معلول یا ناتوان

metavers benefits

متاورس و تأثیر آن در زندگی آینده انسان

در این مقاله درباره متاورس و تأثیر ورود آن به زندگی انسان‌ها توضیح دادیم و همچنین ارتباط دنیای متاورس را با ارزهای دیجیتال دیدیم. باتوجه به پیشرفت سریع علم و فناوری‌های جدید در سال‌های اخیر، ارزهای دیجیتال متاورسی آینده خوبی داشته و سرمایه‌گذاری بلندمدت در آنها به علاقه‌مندان این حوزه پیشنهاد می‌شود.

گرچه هیچ‌کس از آینده خبر ندارد، اما احتمال دارد تا چند سال آینده شاهد ایجاد جهان‌های موازی در فضای مجازی توسط انسان باشیم. در این جهان‌ها هر فرد، فارغ از موقعیت جغرافیایی، توانایی محقق کردن تمامی آرزوها و تخیلات ذهنی خود و تجربه زندگی خارج از چهارچوب و قوانین جهان واقعیت را خواهد داشت. در این مرحله باید صبر کرد و دید افراد تا چه اندازه از این فناوری استقبال کرده و آن را وارد زندگی روزمره خود می‌کنند.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.

به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا