ثبت نام اکسچنج
متاورس و NFTدانشنامهلغت نامه

Otherside Metaverse چیست: هر چیزی که باید درباره Bored Ape Metaverse بدانید

کمپانی یوگا‌لبز (Yuga Labs)، در تاریخ ۱۸ مارس امسال در توییتر رسمی خود نوشت: «در ماه آپریل آن سوی دیگر (Otherside) را می‌بینیم.»

این توییت یک ویدیوی پیوست نیز داشت که تریلر بازی متاورسی پروژه Bored Ape با نام “Otherside” بود. این تریلر ۱/۸ میلیون بار دیده شد و بیشتر بینندگان آن اعضای باشگاه Bored Ape و گیمرهای طرفدار بازی‌های متاورسی بودند. پروژه Otherside Metaverse یک بازی در بستر متاورس و وابسته به باشگاه قایق تفریحی میمون کسل (Bored Ape (Yacht Club  است.

اما باشگاه قایق تفریحی میمون کسل چیست؟ 

برای آشنایی بیشتر با پروژه Otherside و آشنایی با باشگاه میمون‌های کسل با این مقاله از وبلاگ سیتکس همراه باشید.

Bored Ape Yacht Club چیست؟

Bored Ape Yacht Club یا باشگاه قایق تفریحی میمون کسل (BAYC)، یک پروژه NFT آواتار (تصاویری که به‌عنوان عکس پروفایل استفاده می‌شود) است.

این NFT‌ها بر پایه بلاکچین اتریوم و استاندارد ERC-20 ساخته و در اواخر ماه آپریل ۲۰۲۱ معرفی شدند. از این توکن‌های NFT‌ تنها ۱۰ هزار عدد ایجاد شد و می‌توان آنها را در زمره NFT‌های کمیاب قرار داد.

Bored Ape Yacht Club چیست؟

توکن‌های غیر‌مثلی میمون‌های کسل در ابتدای کار با قیمتی کمتر از ۲۰۰ دلار عرضه شد؛ اما حدود ۶ ماه پس از عرضه، قیمت هریک از آنها به حدود ۸۰ هزار دلار رسید. دارندگان NFT میمون کسل کلید عضویت در محفل خصوصی Swamp Club یا باشگاه باتلاق را دارند.

میمون‌های کسل از کجا آمده‌اند؟

در سال ۲۰۲۰ که بازار ارزهای دیجیتال پس از یک رکود طولانی مدت روند صعودی در پیش گرفت؛ تریدرها با انتشار یک تصویر از فیلم ظهور سیاره میمون‌ها (Rise Of The Planet Of The Apes) تصمیم گرفتند یکدیگر را میمون صدا کنند.

دو نفر از سرمایه‌گذاران با نام‌های گارگامل (Gargamel) و گوردون گونر (Gordon Goner)، که امروزه آنها را باعنوان بنیان‌گذاران باشگاه قایق تفریحی میمون کسل می‌شناسیم؛ تصمیم به تولید NFT‌هایی با این نام گرفتند.

پیش از NFT‌های میمون‌های کسل، این توکن‌ها فقط برای تصاویر آواتار در توییتر استفاده می‌شدند و تنها ویژگی بارز آنها منحصر‌به‌فرد بودنشان، به‌شمار می‌آمد.

اما توکن‌های NFT میمون کسل، چیزی فراتر از یک آواتار هستند. آنها نشان‌‌دهنده شخصیت مجازی دارندگان این توکن‌ها هستند و کلید ورود به یک باشگاه اختصاصی و جذاب (Swamp Club) نیز به‌شمار می‌روند.

میمون‌های کسل از کجا آمده‌اند؟

همچنین توکن‌های NFT میمون‌های جهش یافته (Mutant Apes)، به‌طور رایگان میان دارندگان Bored Apes NFT عرضه شد. Mutant Apes NFT، در حال حاضر با قیمت پایه ۲۰ هزار دلار به‌فروش می‌رسد و گفته می‌شود برخی از این توکن‌ها تا یک میلیون دلار ارزش‌گذاری شده‌اند.

عرضه اولیه Bored Ape NFT در ماه آپریل ۲۰۲۱، با قیمت ۰/۰۸ اتریوم آغاز شد و تمامی مجموعه NFT‌ها تنها در عرض ۱۲ ساعت به‌طور کامل به فروش رفتند. پروژه میون کسل تا کنون به تمامی کاربران خود یک اتریوم رایگان نیز هدیه داده است.

Apecoin Crypto چیست؟

BAYC طی ماه‌های اخیر یک توکن بومی نیز به‌نام ApeCoin و با نماد اختصاری APE عرضه کرده است. این ارز یک توکن ERC-20 بر‌پایه بلاکچین اتریوم است که حداکثر عرضه آن یک میلیارد واحد خواهد بود.

ApeCoin پروتکل توکن‌سوزی ندارد و تعداد واحدهای آن در طول زمان تغییری نمی‌کند. APE یک توکن حاکمیتی محسوب می‌شود و مخصوص دارندگان BAYC NFT است.

Apecoin Crypto چیست؟

این ارز در حال حاضر در صرافی‌های مطرحی چون بایننس، کوین‌بیس، جمینی و کراکن لیست شده است. چند روز پس از رویداد عرضه اولیه، ۱۵۰ هزار توکن APE به دارندگان توکن‌های NFT میمون کسل (BAYC) و میمون جهش یافته (MYYC)، ایردراپ شد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
تله گاوی چیست و چطور در دام آن نیفتیم؟!

آنها از تاریخ شروع ایردراپ، ۹۰ روز زمان دارند تا با کلیک روی لینک‌های اعلام شده، درخواست دریافت ۱۰،۹۵۰ توکن APECoin خود را ثبت کنند.  پس از اتمام این زمان اگر درخواستی را ثبت نکرده باشند، توکن‌ها به‌طور خودکار به شبکه بازگردانده می‌شوند.

پروژه Otherside Metaverse چیست؟

Otherside پروژه متاورسی باشگاه میمون‌های کسل است. این پروژه‌ها توکن‌های NFT با نام Otherdeed دارد که برای خرید این توکن‌‌ها باید توکن APE داشته باشید.

پروژه Otherside، یک بازی در فضای متاورس است و توکن‌های Otherdeed دارایی یا سندی برای مالکیت زمین‌های متاورس متعلق به مجموعه میمون‌های کسل محسوب می‌شوند.

پروژه Otherside Metaverse چیست؟

متاورس چیست؟

واژه Metaverse ترکیبی از دو عبارت Meta به معنای «فراتر» و Universe به معنای جهان است که می‌توان آن را «فراجهان» معنی کرد. متاروس یک فضای سه بعدی بر بستر وب (آنلاین) غیرمتمرکز است که از طریق هدست‌های واقعیت مجازی، عینک‌های واقعیت افزوده، گوشی‌های هوشمند، رایانه‌های شخصی و کنسول‌های بازی می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد.

آشنایی با فضای Otherside

در تریلر منتشر شده توسط یوگا‌لبز، یک میمون کسل و بی‌حوصله را می‌بینید که در فضایی خارج از باشگاه در حال ماهی‌گیری است؛ اما به‌جای ماهی یک اکسیر نصیب او شد. پس از نوشیدن اکسیر این میمون وارد دنیای Otherside می‌شود.

این فضا محیطی از رنگ‌های یخی و بنفش کریستالی با ترکیبی از گدازه و شن است که یک محیط عرفانی از حالت شیمیایی زمین را برای انسان تداعی می‌کند که با فضا و رنگ دنیای متاورس آمیخته شده است.

در این فضا هزاران قطعه زمین برای فروش وجود دارد  که  در کنار زمین‌ها یک شخصیت (شبیه به آدم فضایی‌ها) به‌نام Koda طراحی شده که گفته می‌شود صاحبان برخی از زمین‌ها می‌توانند مالک شخصیت‌های Koda نیز باشند.

وظیفه اصلی کودا بردن میمون‌های کسل به فضای Otherside‌ است. می‌توان حدس زد کودا قرار است یک شخصیت مبهم باقی بماند؛ زیرا یوگا‌لبز اطلاعات چندانی در رابطه با این موجودات ارائه نمی‌دهد و تا‌کنون هاله‌ای از ابهام برای آنها در نظر گرفته است. برخی معتقدند کودا در‌آینده شاید به شکل NFT به کاربران بازی فروخته شود.

آشنایی با فضای Otherside

یکی از نکات مورد‌توجه در این ویدیو، تمسخر چند آی‌پی NFT مطرح در طول پخش محتوا است.اما با دقت کامل به مضمون تیزر می‌توان حدس زد Otherside به‌طور اختصاصی برای اعضای BAYC طراحی نشده و قصد دارد میزبان کاربران بیشتری باشد.

5 روش سرمایه گذاری در متاورس و کسب در آمد از آن

ویژگی‌های بازی Otherside BAYC چیست؟

Otherside ترکیبی از فناوری‌های Web3 ،MMOPR، هوش مصنوعی و فیزیک پیشرفته است که ۱۰ هزار نفر به‌طور هم‌زمان می‌توانند در این بازی حضور داشته باشند و فرمان‌ها در کسری از ثانیه در این فضا اجرا خواهد شد.

این بازی بر‌پایه نقش‌آفرینی به‌شکل RPG یا جهان‌باز و روی بلاکچین اتریوم پیاده‌سازی شده است.

OtherSide اکنون با دیگر پروژه‌های NFT مانند CryptoPunks ،World of Wome ،Mutant ،Cool Cats و … سازگار است.

Otherdeeds NFT چیست؟

همان‌طور که اشاره شده Otherdeeds NFT توکن‌های غیرمثلی NFT مورد استفاده در فضای متاورس Otherside هستند که برای مالکیت زمین‌های این فضا باید در کیف پول کاربران موجود باشد.

می‌دانیم که این پروژه بر پایه بلاکچین اتریوم بنا شده است؛ بنابراین برای خرید توکن‌های Otherdeed باید یک والت ارز دیجیتال با قابلیت پشتیبانی از توکن‌های مبتنی بر اتریوم (ERC-20) را به سیستم متصل کنید.

فروش NFT های بازی متاورسی بورد ایپ با نام Otherside یا همان توکن‌های Otherdeed، تنها با ارز بومی این شبکه APE (ایپ کوین) انجام می‌شود و قیمت هر‌یک از این NFT‌ها ۳۰۵ ایپ کوین تعیین شده است.

البته کاربران برای خرید این توکن‌ها باید در کیف پول خود مقداری اتریوم نیز برای پرداخت کارمزد شبکه داشته باشند. در حال حاضر ۵۵ هزار Otherdeed NFT برای فروش عرضه شده است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
دردسرهای سختی شبکه بیت کوین برای محیط زیست

Otherdeeds NFT چیست؟

بررسی خرید زمین در Otherside Metaverse

همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم، سند زمین‌های Otherside Metaverse توکن‌های Otherdeed هستند که می‌توان از طریق اتصال یک کیف پول ارز دیجیتال با قابلیت پشتیبانی از توکن‌های ایجاد شده بر بستر اتریوم مانند متامسک، آنها را خریداری کرد.

برای این کار ابتدا باید به سایت somethingisbrewing مراجعه کرده و والت خود را ثبت (احراز هویت) کنید.  فراموش نکنید که باید ارزهای APE و ETH (برای پرداخت کارمزد) داشته باشید.  پس از آن به سایت otherside.xyz مراجعه کرده و در مزایده شرکت کنید.

  • احراز هویت والت ارز دیجیتال شما در سایت somethingisbrewing برای شرکت در این مزایده اجباری است.

آموزش خرید زمین مجازی رایگان در دنیای متاورس

قیمت هر قطعه زمین در این مزایده چقدر است؟

حراج زمین‌های متاورس Otherside‌ با قیمت ثابت هر Otherdeed برابر با ۳۰۵ ایپ کوین (APE) و در بازه قیمتی ۵ تا ۷ هزار دلار برگزار شده است. اما مشخص نیست در آینده دارندگان Otherdeed NFT چه رویه‌ای برای قیمت‌گذاری‌ها در پیش خواهند گرفت و روند افزایش یا شاید کاهش قیمت این توکن‌ یا زمین‌ها به چه شکل خواهد بود.

نحوه فروش زمین Otherside NFT

در حال حاضر نمی‌توان اطلاعات چندانی از نحوه و شرایط فروش توکن‌های NFT یا قطعات زمین بازی Otherside ارائه کرد. زیرا تعداد دارندگان این توکن‌ها محدود است و تا‌کنون هیچ‌یک از آنها تمایلی برای فروش دارایی خود نداشته‌‌اند و باید منتظر تحولات قیمتی و نحوه عرضه این توکن‌های غیر‌مثلی در طول زمان بود.

اما با‌توجه به سود هنگفت این حراج برای کمپانی یوگا‌لبز و جنب‌وجوش و هیجان کاربران BAYC، می‌توان تصور کرد که زمین‌های متاورس Otherside در آینده با قیمت‌های بالایی به فروش برسند.

تاریخ انتشار The Otherside Metaverse چه زمانی بوده است؟

در روز ۳۰ آپریل سال ۲۰۲۲ و در ساعت ۹ شب (به‌وقت محلی)، مزایده زمین‌‌ها یا به‌عبارت دقیق‌تر توکن‌های پروژه متاورسی Otherside آغاز شد.

۵۵ هزار قطعه زمین با ارزش کلی ۳۵۷ میلیون دلار در این حراج عرضه شد. قیمت هر قطعه یا توکن ۳۰۵ ایپ کوین و کارمزد آن ۳ اتریوم بود. تعیین قیمت ثابت برای هر توکن عملا انتخاب عنوان مزایده را برای این رویداد به یک اشتباه تبدیل کرد و این رویداد چیزی شبیه به یک حراج بزرگ NFT بود.

برای شرکت در این حراج محدودیت خرید دو قطعه زمین برای هر کاربر تعیین شده بود که هدف از اعمال آن جلوگیری از هجوم نهنگ‌های بازار برای خرید قطعات بوده است.

اجبار در احراز هویت کیف پول ارز دیجیتال برای خرید توکن‌ها نیز یکی دیگر از محدودیت‌های اعمال شده در حراج زمین‌های متاورس متعلق به مجموعه میمون‌های کسل است. البته اعلام شد پس از تکمیل خرید تمامی کاربرانی که احراز هویت والت را انجام داده‌اند، امکان خرید Otherdeeds NFT برای کاربران دیگر نیز فراهم خواهد شد.

تاریخ انتشار The Otherside Metaverse

همچنین در این رویداد تعدادی از زمین‌های Otherside به‌‌طور رایگان در اختیار دارندگان توکن‌های میمون جهش یافته (MAYC) و میمون کسل (BAYC) قرار گرفت. این کاربران می‌توانند پس از ۲۱ روز بدون نیاز به احراز هویت زمین‌های خود را دریافت کنند.

نکته مهم در رویداد فروش Otherdeed NFTs این بود که تنها چند دقیقه پس از شروع حراج، اعلام شد که دیگر زمینی برای فروش موجود نیست. این مزایده چنان پرشور بود که گس تراکنش‌های شبکه اتریوم را از ۲/۶ به ۵ رساند. این وقایع و اعلام زود هنگام اتمام حراج سبب شد بسیاری از کاربران و کارشناسان، کمپانی یوگا‌لبز را متهم به دست‌کاری و تقلب در مزایده کنند.

چه کسی Otherside را ایجاد کرده و مالک آن است؟

کمپانی یوگا‌لوبز با کمپانی‌های Animoca Brands و The Sandbox برای ساخت و توسعه پروژه متاورس Otherside همکاری مستقیم داشته است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
توکن طرفداری و کاربرد Fan Token در سرمایه‌گذاری دیجیتال

این کمپانی برای جذب و تامین سرمایه از کمپانی سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر Andreessen Horowitz نیز کمک گرفت. میزان سرمایه جذب شده به کمک شرکت Andreessen Horowitz، حدود ۴۵۰ میلیون دلار بود.

همچنین کمپانی‌های بزرگی چون Google ،FTX ،MoonPay و Sound ventures، یوگا‌لبز را در توسعه و اجرای پروژه Otherside همراهی کرده‌اند.

آینده بازی Otherside

با همه این تفاسیر بازی متاورس Otheside باید با غول‌های دنیای متاورس مثل The Sandbox ،Decentraland و NFT Worlds رقابت کند. این رقبا در حال حاضر ارزش بازار بالا و شرایط مطلوبی در فضای متاورس دارند و مسلما رقابت با آنها کار ساده‌ای نخواهد بود.

خرید زمین‌های متاورس متعلق به مجموعه میمون‌های کسل، در عین جذابیت می‌تواند ریسک زیادی داشته باشد. به‌طور کلی سرمایه‌گذاری روی NFTها درصد ریسک بالایی دارد و در حالی که می‌تواند بسیار پر‌سود باشد، قابلیت ضرر‌های قابل توجه را نیز همواره خواهد داشت.

در رابطه با NFT پروژه BAYC یا همان بازی Otherside‌ نیز به‌دلیل نبود اطلاعات کافی، سرمایه‌گذاران محتاط سعی کردند از خرید این توکن‌ها تا زمان انتشار اطلاعات تکمیلی خودداری کنند.

بسیاری از سرمایه‌گذاران دیگر نیز  جذابیت پروژه باشگاه قایق تفریحی میمون کسل را برای خرید توکن‌های Otherdeed کافی دانستند و اقدام به خرید این توکن‌ها در همان آغاز حراج کردند. عمده این خریداران افراد سرشناس مانند ورزشکاران و بازیگران مطرح بوده‌‌اند.

15 تا از بهترین بازی‌های متاورس برای کسب درآمد

اما چون تحلیل دقیق پشت پرده این خریدها نبود و صرفا جذابیت پروژه میمون کسل سبب ایجاد این حراج پر‌شور شد، قطعا شاهد نوسانات شدید در قیمت Otherdeed NFTs پس از راه‌اندازی رسمی بازی خواهیم بود.

بنابراین در حال حاضر به‌طور قطع نمی‌توان گفت سرمایه گذاری روی این پروژه و توکن‌های آن سودآور است یا خیر و راهی جز انتظار برای زمان راه‌اندازی رسمی بازی متاورسی Otherside نیست.

سوالات متداول

چگونه NFT های بازی Otherside را خریداری کنیم؟

برای خرید توکن‌های NFT بازی متاورسی Otherside باید یک والت ارز دیجیتال با قابلیت پشتیبانی از توکن‌های ERC-20 (توکن بستر اتریوم) داشته باشید. در مرحله بعد باید موجودی اتریوم و ایپ کوین خود را شارژ کرده و از این طریق توکن NFT بازی Otherside را از وب‌سایت otherside.xyz خریداری کنید.

آیا می توانم The Otherside Metaverse Land را بخرم؟

حراج اولیه توکن‌های بازی متاورسی Otherside‌ در حال حاضر برگزار شده و گفته می‌شود ۳۳ هزار قطعه از زمین‌های این بازی تنها در چند دقیقه به فروش رسیده است.

با‌توجه به توزیع رایگان زمین به دارندگان توکن‌های NFT میمون کسل و میمون جهش یافته، امکان خرید این زمین‌های در حال حاضر از وب‌سایت رسمی فراهم نیست و حراج پایان یافته؛ بنابراین باید منتظر فروش زمین‌ها یا NFT‌ها از سوی مالکین آن باشید.

Koda در Otherside Metaverse چیست؟

کودا‌ (Koda)، شخصیت‌های موجود در فضای متاورسی بازی Otherside هستند. گفته می‌شود آنها آخرین نژاد فرا‌زمینی‌ها ‌هستنند که Bored Apes و سایر NFTهای قابل همکاری را به سرزمین Otherside می‌آورند. دارندگان Otherdeed یا همان قطعه‌های زمین در این بازی می‌توانند این شخصیت‌ها را نیز در اختیار بگیرند.

اما این شرایط برای همه زمین‌ها صدق نمی‌کند (برخی شایعه کرده‌اند که تنها ۱۰ درصد از دارندگان زمین می‌توانند Koda داشته باشند). باید دید چه الگوریتم‌هایی برای دریافت کودا در این بازی تعیین شده است. اما در حال حاضر مشخص شده که هر قطعه زمین حداکثر ۴ کودا می‌تواند داشته باشد.

 


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.
5/5 - (7 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا