ثبت نام اکسچنج
بلاکچیندانشنامهدیفای و فینتکلغت نامهمعامله و سرمایه گذاری

اسکم در ارز دیجیتال چیست و چگونه جلوی آن را بگیریم؟

از گذشته تا‌کنون بازارهای مالی یک بستر وسوسه‌کننده برای کلاهبرداری بوده‌اند. کلاهبرداران همواره از عطش کسب سود بیشتر سرمایه‌گذاران استفاده کرده و دارایی آنها را سرقت می‌کنند. همه می‌دانیم که بازار ارزهای دیجیتال در چند سال اخیر به یکی از داغ‌ترین و محبوب‌ترین بسترهای سرمایه‌گذاری تبدیل شده است. بنابراین دور از ذهن نیست که کلاهبرداران نیز از روش‌های مختلف در این بازار فعالیت کنند.

کریپتوکارنسی یک بازار جدید و تقریبا پیچیده است که هیاهوی آن طی این سال‌ها سبب شد بسیاری از کسانی که هیچ اطلاعاتی از ارزهای دیجیتال نداشتند نیز با سودای کسب سودهای کلان در این بازار سرمایه‌گذاری کنند. کلاهبرداران نیز از دریچه عدم دانش و آگاهی این افراد وارد می‌شوند و به‌راحتی دارایی‌شان را سرقت می‌کنند. به کلاهبرداری‌‌ها این حوزه اسکم در ارز دیجیتال گفته می‌شود. عبارت اسکم به معنای کلاهبرداری است.

اسکم در ارز دیجیتال چیست؟

می‌دانیم که ارز دیجیتال بر‌پایه بلاکچین بنا می‌شود. بلاکچین یک بستر کاملا غیر‌متمرکز است که توسط هزاران کامپیوتر در سراسر جهان اداره می‌شود. هک کردن این شبکه‌ها مستلزم هزینه و زمان بسیار زیادی است. همچنین برخی شبکه‌های ارز دیجیتالی پر‌طرفدار مانند بیتکوین و اتریوم به‌دلیل آن‌که کاربران بسیار زیادی دارند، عملا در برابر هک شدن مقاوم‌اند. بنابراین کلاهبرداران از روش دیگری برای دستیابی به دارایی‌های دیجیتالی کاربران استفاده می‌کنند. آنها یک وب‌سایت جعلی طراحی می‌کنند و از طریق آن ارزهای دیجیتال را سرقت می‌کنند.

این وب‌سایت‌ها با کمپین‌های تبلیغاتی پر سرو‌صدا از طریق مهندسی اجتماعی فعالان حوزه کریپتوکارنسی را جذب می‌کنند. مهندسی اجتماعی افراد در این طرح‌ها از طریق ترغیب آنها برای استفاده از خدمات وب‌سایت‌شان به‌واسطه اهدای هدایای جذاب برای ثبت‌نام صورت می‌گیرد. سودهای کلان در مدت زمان کوتاه و جوایز ترغیب‌کننده برای دعوت از دیگران نیز سایر کانال‌های جذب کاربر توسط گردانندگان وب‌سایت‌های اسکم ارز دیجیتال هستند. کاربران پس از ورد به چنین بسترهایی با یک سایت نسبتا حرفه‌ای با طراحی مشابه پلتفرم‌های مطرح رمزارزی مواجه می‌شوند. بنابراین پس از ورود به وب‌سایت نیز تشخیص اسکم بودن آن کار آسانی نیست. 

این پلتفرم از شما درخواست اطلاعات می‌کند و مسلما اطلاعاتی که از شما می‌خواهد داده‌های محرمانه در رابطه با محل ذخیره دارایی ارز‌های دیجیتال‌تان خواهد بود. همچنین بسیاری از وب‌سایت‌های اسکم از شما می‌خواهند که کیف پول ارز دیجیتال خود را به‌طور مستقیم به پلتفرم آنها متصل کنید. 

زمانی که میزان اطلاعات به‌دست آمده به حد قابل قبول برای کلاهبرداران برسد، عملیات اصلی آنها آغاز می‌شود. وب‌سایت از دسترس خارج خواهد شد و تمامی دارایی کاربران در عرض چند دقیقه از کیف پول‌ها یا حساب‌های کاربری‌‌شان خارج می‌شود.

سایت‌های اسکم ارز دیجیتال

سایت‌هایی که به این منظور طراحی می‌شوند هرکدام از یک دریچه خاص وارد می‌شوند و همه آنها خود را با یک عنوان معرفی نمی‌کنند.

فیشینگ در اسکمینگ ارز دیجیتال

فیشینگ

قطعا این عبارت را در سال‌های گذشته بارها شنیده‌اید. فیشینگ این روزهای یک روش رایج برای سرقت دارایی‌های افراد از طریق بستر وب است. بستر کاملا آنلاین ارز‌های دیجیتال نیز سبب شده است که عملیات فیشینگ در این بازار بسیار مرسوم باشد.

در عملیات فیشینگ کلاهبرداران طعمه‌های خود را به‌‌صورت کاملا موجه قانع می‌کنند که اطلاعات محرمانه‌شان را در اختیار آنها بگذارند. سپس از طریق این اطلاعات دارایی افراد به سرقت می‌رود. فیشینگ یک عبارت کلی است و انواع مختلفی دارد. 

 • لینک جعلی در گوگل

کلاهبرداران یک آدرس سایت (URL) کاملا مشابه با یک وب‌سایت معتبر می‌سازند. این URL یا یک تغییر بسیار جزئی ایجاد می‌شود. مثلا به‌جای آدرس اصلی صرافی مطرح کوین‌بیس یعنی Coinbase.com با اضافه کردن حرف e در آدرس سایت جعلی می‌نویسند Coinebase.com و این آدرس را از طریق روش‌های بهینه‌سازی سایت (SEO) ارتقا می‌دهند و به رتبه‌های نخست گوگل می‌رسانند (حجم کلاهبرداری از این روش به‌قدری بالاست که ارزش چنین هزینه‌هایی را دارد). 

هنگامی که کاربران این صرافی در مرورگرها آدرس آن را جستجو می‌کنند ممکن است وارد لینک جعلی شوند. در نگاه نخست تشخیص نادرست بودن این آدرس کار بسیار دشواری است. بنابراین کاربران وارد سایت شده اطلاعات حساب کاربری خود در سایت اصلی را در این وب‌سایت جعلی وارد می‌کنند (طراحی این وب‌سایت نیز مانند سایت اصلی است). افراد پشت لینک جعلی از طریق این داده‌ها وارد حساب کاربری شخص در سایت اصلی می‌شوند و دارایی‌ او را سرقت می‌کنند.

 • ارسال لینک جعلی
مطلب پیشنهادی مرتبط
توکن ApeCoin چیست؟ ارز دیجیتال در پشت مجموعه Bored Ape Yacht Club

در این شیوه کلاهبرداران از طریق شماره تلفن (در پیام‌رسان‌های مطرح) یا آدرس ایمیل سازمان‌ها و مجموعه‌های مطرح ارز دیجیتال، برای افراد پیام‌های مهمی ارسال می‌کنند و از آنها می‌خواهند با کلیک روی لینک موجود در پیام عملیاتی را اجرا کنند. عموما این پیام‌ها با هشدارهای امنیتی از قبیل از دست رفتن دارایی کاربران صورت می‌گیرد. حتی ممکن است یک پاپ‌آپ در صفحه وب با نام یک وب‌سایت مطرح دریچه ورود به سایت‌های اسکم ارز دیجیتال باشد.

کاربران به این لینک‌ها مراجعه کرده و برای انجام فرایندهای خواسته شده در پیام اطلاعات محرمانه خود را وارد می‌کنند. اما این پیام و لینک درون آن جعلی است و نتیجه ورود اطلاعات سرقت دارایی آنها خواهد بود.

 • جعل هویت

یکی دیگر از روش‌های فیشینگ استفاده از نام افراد مطرح است. کلاهبرداران یک کمپین تبلیغاتی ایجاد کرده و ادعا می‌کنند فلان شخصیت مطرح یا یکی از فعالان سرشناس حوزه رمزارز از پروژه‌ آنها حمایت رسمی کرده‌اند یا حتی از بنیان‌گذاران آن هستند. این کمپین‌ها به‌قدری سریع و پرهزینه انجام می‌شود که تا آن شخص جعلی بودن آن را اعلام کند هزاران نفر در تله اسکم افتاده و اطلاعات‌شان را در اختیار وب‌سایت تعیین‌شده قرار می‌دهند.

حتی برخی اوقات یک حساب کاربری به‌ظاهر معتبر با نام افراد مطرح به این منظور در شبکه‌های اجتماعی مختلف ساخته می‌شود. (گاهی برای این عملیات حساب کاربری افراد شناخته شده هک می‌شود)

سایت صرافی اسکم ارز دیجیتال

کاملا نحوه فعالیت یک سایت اسکم صرافی ارز دیجیتال مشخص است. به‌قصد کلاهبرداری یک سایت حرفه‌ای صرافی ایجاد می‌شود و کاربر جذب می‌کند. این صرافی‌های جعلی کاربران خود را به استفاده از کیف پول وب‌سایت‌شان تشویق می‌کنند. در ابتدای کار همه چیز عادی است و معاملات رمزارز در این بستر به درستی انجام می‌شود. اما پس از مدتی که دارایی‌های ذخیره شده در کیف پول صرافی به رقم قابل توجهی رسید، در عرض چند دقیقه وب‌سایت حذف می‌شود و دارایی کاربران به سرقت می‌رود.

سایت کیف پول اسکم ارز دیجیتال

روش دیگری نیز وجود دارد که کلاهبرداران مستقیما یک کیف پول ارز دیجیتال آنلاین طراحی کرده و از این طریق و با همان روش صرافی دارایی افراد را سرقت می‌کنند. 

طراحی سایت برای اسکم در ارز دیجیتال به همین روش‌ها ختم نمی‌شود برخی دیگر از سارقین با طراحی وب‌سایت‌های قرعه‌کشی، بازی و شرط بندی یا یک بستر به شکل فروشگاه آنلاین اقدام به دریافت اطلاعات کیف پول ارز دیجیتال کاربران می‌کنند و از این طریق به دارایی‌های‌شان دسترسی پیدا می‌کنند.

چگونه سایت‌های اسکم را شناسایی کنیم؟

 1. آدرس سایت را با دقت بررسی کنید. توجه داشته باشید که URL سایت باید با عبارت Https آغاز شده باشد یا هنگام باز کردن صفحات آن در کنار آدرس سایت باید یک علامت قفل دیده شود.
 2. به دامنه سایت توجه کنید. سایت‌هایی که صرفا با هدف کلاهبرداری طراحی می‌شوند، عموما از دامنه و هاست (میزبانی) رایگان استفاده می‌کنند تا هزینه‌های خود را کاهش دهند.
 3. طراحی سایت نکته مهم بعدی است. به کیفیت آیکون‌ها و تصاویر سایت دقت کنید. سایت‌های خدمات مالی عموما هزینه‌های سنگینی برای طراحی سایت خود پرداخت می‌کنند.
 4. محتوای سایت را بررسی کنید. در‌حال حاضر کسب‌وکارها سعی می‌کنند محتوایی دقیق و صحیح به کاربران ارائه دهند و روی این موضوع دقت فراوان می‌کنند. به لحن و درست‌نویسی وب‌سایت‌ها همیشه دقت داشته باشید زیرا اسکمرها روی این نکات توجه ویژه‌ای ندارند.
 5. نکته مهم دیگر صفحه درباره ما و تماس با مجموعه است. این صفحه باید حاوی اطلاعات دقیق شرکت پشتیبان سایت باشد.
 6. درگاه پرداخت سایت را به‌طور بسیار دقیق بررسی کنید. سایت‌های اسکم عموما از درگاه‌های پرداخت غیر‌رسمی استفاده می‌کنند.
 7. صفحه قوانین سایت را مطالعه کنید. وب‌سایت‌های مالی اغلب قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای کاربران وضع می‌کنند.

انواع اسکم در ارز دیجیتال 

اسکم در ارز دیجیتال تنها به این سایت‌ها ختم نمی‌شود و روش‌های متنوع‌تری برای سرقت دارایی‌های دیجیتالی طی این سال‌ها ابداع شده است.

کلاهبرداری در ارز دیجیتال

فروش ارز دیجیتال تقلبی

ICO یا همان عرضه اولیه‌های یکی از پر‌تکرار‌ترین طرح‌های اسکم در ارز دیجیتال هستند که همچنان بعد از گذشت چندین سال کلاهبرداران از این طریق می‌توانند کاربران را فریب دهند. 

رویدادهای عرضه اولیه زمانی برگزار می‌شود که یک پروژه می‌خواهد توکن‌های خود را به فعالان حوزه کریپتوکارنسی معرفی کند و از این طریق این توکن‌ها را به گردش بیاندازد. افرادی که از طریق ICO اقدام به کلاهبرداری می‌کنند، اغلب برای معتبر نشان دادن پروژه خود بلاکچین اتریوم را بستر پشتیبان توکن‌های خود معرفی می‌کنند و یک وایت‌پیپر قابل قبول و استاندارد منتشر می‌کنند (البته با دقت بیشتر جعلی بودن آن مشخص می‌شود).

مطلب پیشنهادی مرتبط
شاردینگ چیست و تکنولوژی شاردینگ (Sharding) به چه معناست؟

آنها از طریق کمپین‌های تبلیغاتی پر سرو‌صدا رویداد عرضه اولیه خود و اهداف پروژه‌شان را اعلام می‌کنند.

بسیاری از افراد آشنا و ناآشنا با دنیای ارزهای دیجیتال پس از رشد قیمت بیتکوین طی سال‌های اخیر این تصور را دارند که اگر در روزهای آغازین معرفی این ارز دیجیتال روی آن سرمایه‌گذاری می‌کردند امروزه از ثروتمندان جهان بودند. کلاهبردارانی که از طریق رویداد ICO‌ عملیات کلاهبرداری خود را پیش می‌برند، عموما از این احساس کاربران استفاده می‌کنند و به آنها این حس را القا می‌کنند که اگر در سال ۲۰۰۹ بیتکوین نخریده‌اید امروز وقت خرید بیتکوین جدید یعنی توکن‌های پروژه آنهاست.

توکن‌های یک پروژه‌ دروغین با این ترفندها به فروش می‌رود و مبلغ قابل توجهی از این طریق به‌حساب افراد پشت آن واریز می‌شود. اما پس از گذشت چند روز وب‌سایت‌ها و حساب‌های کاربری پروژه در شبکه‌های اجتماعی مختلف از دسترس خارج شده و توکن‌های آن کاملا بی‌ارزش می‌شوند. به این ترتیب یک عملیات اسکم ارز دیجیتال از طریق رویداد عرضه اولیه صورت می‌گیرد.

بسیاری به توکن‌های ارائه شده در این طرح‌ها شت کوین می‌گویند.

طرح‌های پانزی

بیشترین سهم اسکم در ارز دیجیتال مربوط به طرح‌های پانزی است. در کلاهبرداری پانزی، یک پروژه به‌ظاهر معتبر با تبلیغات فراوان پیرامون آینده آن معرفی می‌گرد و به افراد وعده سودهای نجومی با سرمایه‌گذاری روی این پروژه داده می‌شود. طرح‌های پانزی اغلب به‌صورت هرمی انجام می‌گیرند و بانیان طرح شما را ترغیب می‌کنند تا با زیرمجموعه‌گیری سود دریافتی خود را افزایش دهید. اما پشت پرده هیچ خبری از پروژه سود ده و سرمایه‌گذاری نیست. در‌واقع افراد پشت این طرح فقط با پول طعمه‌ها یا همان سرمایه‌گذاران بازی می‌کنند. آنها از طریق پولی که افراد جدید (زیرمجموعه‌های سرمایه‌گذاران قبلی) به حساب‌شان واریز می‌کنند، در ابتدای کار سود سرمایه‌گذاران قدیمی‌تر را می‌دهند تا برای خود اعتبار بخرند.

اما پس از مدتی که حجم سرمایه در صندوق پروژه به میزان مورد رضایت‌شان رسید، وب‌سایت و تمام حساب‌های کاربری آن در شبکه‌های اجتماعی را حذف می‌کنند و حساب بانکی اصلی را تخلیه کرده و از دسترس خارج می‌شوند.

گاهی در طرح‌های پانزی هرمی از کاربران درخواست می‌شود محصولاتی دروغین یا حتی واقعی که هیچ ارزشی ندارند را با وعده‌های عجیب‌وغریب و با قیمت‌های کذایی به فروش برسانند.

راگ پول

Rug Pool به‌معنای کشیدن فرش از زیر پای کسی است. در این روش از طریق ترفند پامپ کردن ارزش یک پروژه و توکن آن را به‌طور غیر‌واقع در مدت زمانی کوتاه به‌طور قابل توجهی افزایش می‌دهند. تریدرهای تازه‌کار عموما بر‌اساس حس طمع این توکن‌ها را در حجم بالا خریداری می‌کنند. صاحبان پروژه پس از جذب نقدینگی غیب‌شان می‌زند. پروژه‌ای که ایجاد کرده‌اند هم صرفا یک پروژه بی‌پشتوانه و غیر‌واقعی است و کسانی که توکن‌های آن را خریداری کرده‌اند چیزی جز یک ارز دیجیتال بی‌ارزش به‌دست نمی‌آورند. در نتیجه فرش از زیر پای آنها کشیده شده است.

استخراج ابری

این طرح‌ها با وعده‌های استخراج ارزان قیمت بیت کوین یا بیت کوین رایگان تبلیغات خود را انجام می‌دهند. آنها مدعی می‌شوند که یک مجموعه ماینینگ ارز دیجیتال هستند. سپس به افراد می‌گویند که با پرداخت مبالغی می‌توانند در فرایند استخراج شریک باشند و سودهای کلان کسب کنند. آنها مدعی‌اند که هزینه‌های دریافت شده از افراد را فقط برای تامین هزینه خرید و نگهداری دستگاه‌های ماینینگ خرج می‌کنند. در ابتدا نیز در ازای مبالغ دریافتی به کاربران سود می‌دهند تا اعتماد افراد بیشتری را جذب کنند.

اما در‌واقع هیچ خبری از استخراج ارز دیجیتال نیست. آنها صرفا یک پروژه برای جمع‌آوری پول از افراد طراحی کرده‌اند و در مدت زمانی کوتاه تمامی راه‌های ارتباطی خود را بسته، سپس از دسترس خارج می‌شوند.

ارز دیجیتال هدیه بگیرید

این روش در بستر شبکه‌های اجتماعی انجام می‌شود. کمپین‌های تبلیغاتی این طرح به کاربران اعلام می‌کنند که در ازای واریز مقداری از واحدهای ارز دیجیتال مطرح خود به یک حساب مشخص یا حتی فقط با اتصال کیف پول‌شان به آدرسی خاص مقدار زیادی از یک ارز جدید یا حتی مقداری بیشتر از همان ارز واریزی را به‌عنوان هدیه دریافت خواهند کرد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
صفر تا صد ارز فیات + کاربرد آن در ارز دیجیتال

اما سرانجام این عملیات چیزی جز تخلیه کیف پول ارز دیجیتال کاربران یا سرقت واحدهای رمزارزی که به آن آدرس منتقل کرده‌اند، نخواهد بود.

توجه داشته باشید که برای این کار ممکن است از روش جعل هویت استفاده کنند و وعده هدیه از زبان افراد سرشناس به‌شما داده شود.

پیام از تیم پشتیبانی

کانال دیگر کلاهبرداری ارز دیجیتال ارسال پیام‌هایی از تیم پشتیبانی یک وب‌سایت‌های مطرح است. برای این کار عموما کلاهبرداران از طریق شبکه‌های اجتماعی دنبال‌کنندگان حساب‌های کاربری پلتفرم‌‌های ارز دیجیتال را شناسایی و به آنها پیام‌هایی با مضامین امنیتی ارسال می‌کنند. سپس از کاربران می‌‌خواهند اطلاعات محرمانه حساب کاربری یا رمز عبور کیف پول‌شان را اعلام کنند و با دریافت این اطلاعات دارایی‌های‌شان را به سرقت می‌برند.

توجه داشته باشید که استفاده از اپلیکیشن‌های غیر‌معتبر نیز برای ذخیره دارایی ارز دیجیتال و انجام معاملات رمزارزی، بسیار رایج است. افراد با یک جستجوی نادرست یا تبلیغات غیر‌واقعی جذب نرم‌افزارهای کلاهبرداری می‌شوند و داریی‌های‌شان را از دست می‌دهند. بنابراین فراموش نکنید که اپلیکشین‌ صرافی‌ها، کیف پول‌های ارز دیجیتال و سایر پلتفرم‌های این‌چنینی را فقط از وب‌سایت‌های رسمی آنها دانلود کنید.

مشخصات پروژه اسکم

 1. وایت‌پیپر ضعیف با اطلاعات کم (در روش ICO)
 2. عدم ارائه اطلاعات دقیق در رابطه با بنیان‌گذاران پروژه (در روش ICO)
 3. کاربردی نبودن پروژه ارز دیجیتال معرفی شده (در روش ICO)
 4. وعده‌های غیر‌واقعی و سودهای نجومی یا هدایای غیر‌منطقی
 5. اسرار بیش از حد به زیر‌مجموعه گیری (دعوت از دیگران)
 6. پیش‌بینی‌های کاملا دقیق از ارزش پروژه در‌ آینده
 7. درخواست هرگونه اطلاعات محرمانه خارج از چارچوب حساب کاربری
 8. رشد ناگهانی قیمت یک ارز دیجیتال در بازه زمانی چند ساعته

چگونه در برابر اسکم ها ایمن شویم؟

چگونه در برابر اسکم ها ایمن شویم

اولین نکته بی‌توجهی به هرگونه وعده غیرمنطقی کسب سود است. قطعا هیچ کدام از بازارهای مالی شما را یک شبه پولدار نخواهد کرد. نکته بعدی تحقیق و جستجو است. هنگامی که قصد دارید اطلاعات خود یا دارایی‌تان را به یک بستر جدید منتقل کنید حتما در رابطه با آن در فضای اینترنت یا از افراد خبره‌تر اطلاعات کسب کنید. فراموش نکنید مطالعه نظرات سایر کاربران بسیاری اوقات شما را از تله کلاهبرداران نجات خواهد داد.

پروژه‌هایی که قصد تحریک احساسات شما را دارند و پیام‌های آنها احساسی است عموما یک کانال کلاهبرداری هستند. چه از دریچه وظایف انسان دوستانه و اجتماعی وارد شوند چه حس طمع بیش از حد شما را تحریک کنند، هدف‌شان به احتمال بسیار قوی سرقت دارایی‌تان است.

پیام‌های دریافتی از تمامی پلتفرم‌های مطرح با دقت بررسی کنید. به املای کلمات و لحن بیان پیام توجه ویژه داشته باشید. تا حد امکان روی لینک‌های موجود در پیام‌ها کلیک نکنید. این را فراموش نکنید که یک سیستم حرفه‌ای مالی در صورت نیاز با یک پیام کاملا رسمی و از طریق یک پلتفرم معتبر، با شما ارتباط برقرار خواهد کرد. این پیام‌ها نیز عموما قابل پاسخ‌گویی نیستند و یک طرفه ارسال می‌شوند.

همچنین به‌یاد داشته باشید که هیچ پلتفرمی با پیام از تیم پشتیبانی از شما درخواست اطلاعات نخواهد کرد. چنین پیام‌هایی قطعا دریچه سرقت دارایی‌تان است.

وبسایت‌های پر‌مراجعه خود را ذخیره کنید؛ زیرا ممکن است روی لینک جعلی آنها فرایندهای بهینه‌‌سازی انجام شود و هنگام جستجوی آن در موتورهای جستجو در دام کلاهبرداران گرفتار شوید.

اما روش‌های حرفه‌ای‌تری نیز برای مصون ماندن از این کلاهبرداری‌ها وجود دارد. شما می‌توانید یک نرم‌افزار ضد فیشینگ نصب کنید تا چنان‌چه ناخواسته در دام کلاهبرداران افتادید، این نرم‌افزار جعلی بودن آدرس‌ سایت، وب‌سایت، اپلیکیشن یا هر پلتفرم دیگری را به شما اطلاع دهد.

در آخر اینکه فراموش نکنید ارزهای دیجیتال غیر‌قابل ردگیری هستند و تقریبا پیگیری اسکم در ارز دیجیتال از مجاری قانونی تا حد زیادی غیرممکن است. بنابراین حفظ امنیت دارایی‌های شما به‌طور صد‌درصدی در دست خودتان است و این شما هستید که می‌توانید با کمی دقت و کسب اطلاعات کلاهبرداران را مایوس کنید.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.
5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا