ثبت نام اکسچنج
دانشنامهکوین هالغت نامهمعامله و سرمایه گذاری

استیبل کوین چیست؟ + معرفی ۵ استیبل کوین مهم بازار

تاریخ بازار ارزهای دیجیتال پر است از نمودارهای صعودی و نزولی با شیب زیاد که هرکدام از آنها تبعات قابل‌توجهی برای سرمایه‌گذاران و فعالان این حوزه ایجاد کرده‌اند. این بازار دارای نوسانات ذاتی است که امکان کنترل یا جلوگیری از وقوع‌شان عملا وجود ندارد. بسیاری از مخالفان رمزارزها نیز یکی از اصلی‌ترین دلایل مخالفت‌ خود را این نوسانات ناگهانی و عدم ثبات قیمت آنها اعلام می‌کنند. بنابراین وجود یک راه‌حل اساسی برای در‌امان ماندن از نوسانات، لازمه بازار کریپتوکارنسی‌ها است. ارزهای دیجیتال با ارزش پایدار یا استیبل کوین‌‌ها یک راه‌حل قابل‌قبول و کارآمد برای کنترل این چالش محسوب می‌شوند.

ارز دیجیتال پایدار که در اصطلاح به آن استیبل کوین (Stable Coin) گفته می‌شود را می‌توان یک سد دفاعی در برابر نوسانات ذاتی بازار رمزارزها دانست. درحال حاضر حجم مبادلات مربوط به استیبل کوین‌ها با حجم مبادلات رمزارزهای مطرحی چون بیت کوین و اتریوم تفاوت چندانی ندارد و این ارزها در رده‌های بالای فهرست کریپتوکارنسی‌ها قرار گرفته‌اند.

اما استیبل کوین چیست؟ چطور در برابر امواج صعودی و نزولی این بازار پر‌هیجان مقاومت می‌کند؟ با این مقاله اکسچنج سیستکس همراه باشید، تا علاوه‌بر آشنایی بیشتر با مفهوم استیبل کوین، با معروف‌ترین این ارزها نیز آشنا شوید.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین (Stable Coin) یا ارز دیجیتال پایدار دسته‌ای از ارزهای رمز‌نگاری شده‌اند که در یک تعریف ساده می‌توان گفت در برابر نوسانات شدید بازار رمزارزها مقاومت می‌کنند و قیمت آنها دچار نوسان نمی‌شود. این ارزها دارای یک پشتوانه ارزشمند هستند که به حفظ ثبات قیمت‌شان کمک می‌کند. همچنین قیمت استیبل کوین‌ها به این پشتوانه بستگی دارد.

استیبل کوین‌ها یک راه منطقی برای در امان ماندن از تحولات ناگهانی بازار و بهترین روش برای حفظ ارزش دارایی‌ها در دنیای کریپتوکارنسی‌ محسوب می‌شوند.

این ارزها بدون توجه به شرایط بازار همواره ثبات قیمت دارند (برخی بنابر پشتوانه‌ای که دارند ممکن است تحت‌تاثیر نوسانات قرار بگیرند) و هدف از ایجاد آنها محافظت از سرمایه‌گذاران در برابر نوسانات ذاتی بازار کریپتوکارنسی است.

استیبل کوین با پشتوانه دلار

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای استیبل کوین حفظ ارزش است. بسیاری از فعالان بازار در شرایط نامساعد و نزولی دارایی خود را به استیبل کوین تبدیل می‌کنند تا ارزش دارایی‌شان ثابت باقی بماند.

عده زیادی نیز صرفا جهت تبدیل دارایی‌های ارز فیات خود به یک دارایی غیر‌متمرکز، ارزهای دیجیتال پایدار را انتخاب می‌کنند که دارایی‌شان دچار افت ارزش نشود.

بسیاری افراد این ارزها را با نام تتر (با نماد USDT) می‌شناسند و تصور می‌کنند تتر تنها ارز پایدار بازار است. اما استیبل کوین‌ها با نام‌ها و انواع مختلف در بازار کریپتوکارنسی خرید‌وفروش می‌شوند.

چرا استیبل کوین ها مهم هستند؟

در بازار پر‌نوسانی مانند کریپتوکارنسی که در هر‌لحظه امکان ایجاد رالی‌های پر‌سرعت نزولی یا حتی صعودی وجود دارد، بودن یک ارز دیجیتال که فارغ از این نوسانات به فعالیت خود ادامه دهد بسیار اهمیت دارد.

معامله‌گران می‌توانند هنگام بروز شرایط نامساعد در بازار و امکان کاهش ارزش دارایی‌های موجود در سبد سرمایه‌گذاری‌شان، به‌سرعت دارایی خود را تبدیل به یک استیبل کوین کنند و آن را از نوسانات محفوظ نگه دارند.

یکی‌دیگر از کاربردهای مهم استیبل کوین، سهولت نقل‌و‌انتقال‌ها در بستر صرافی‌های ارز دیجیتال است. در‌حال حاضر برخی صرافی‌ها که تعداد آنها کم نیست از ارزهای فیات پشتیبانی نمی‌کنند و کاربران در آنها فقط مجاز به استفاده از ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده (رمزارز) هستند. استیبل کوین‌‌ها در بسترهای این‌چنینی قابلیت اجرای نقش ارز فیات را دارند.

همچنین این ارزها به‌دلیل آن‌که دچار نوسان‌ نمی‌شوند و می‌توان با خاطری آسوده از آنها در تبادلات مالی استفاده کرد، در دنیای اقتصاد دیجیتال بسیار کارآمد هستند و حضورشان به‌طور قطع لازم است.

در حال حاضر تعدادی از مجموعه‌های آنلاین فروشگاهی در جهان به‌دلیل نوسانات متعدد رمزارزها، امکان خرید کالا و خدمات با آنها را ارائه نمی‌دهند و تعدادی از وب‌سایت‌هایی که این امکان را برای کاربران فراهم کرده بودند بعد از چند نوسان شدید در بازار، خدمات فروش رمزارزی خود را عملا تعلیق یا متوقف کردند. اما استیبل کوین‌ها را می‌‌توان به‌عنوان یک ارز رایج برای خرید‌‌وفروش‌های روزمره نیز استفاده کرد.

استیبل کوین‌ ها چگونه کار می‌کنند؟

استیبل-کوین-ها

استیبل کوین‌ها مانند تمامی ارزهای دیجیتال روی شبکه‌های بلاکچینی فعال‌اند. در یک اصطلاح رایج گفته می‌شود که این ارزها همچون ارزهای فیات پشتوانه دارند که بسیاری کارشناسان به‌خصوص در رابطه با استیبل کوین تتر این تئوری را رد می‌کنند.

اما به‌طور کلی به‌ازای هر یک واحد استیبل کوین باید یک واحد از پشتوانه آن وجود داشته باشد. البته این فرمول در رابطه با آن دسته‌ از استیبل کوین‌ها که پشتوانه ارز فیات دارند صدق می کند. در موارد دیگر میزان و حد دارایی پشتوانه توسط توسعه دهندگان شبکه و به ازای هر واحد استیبل کوین مشخص می گردد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
همه‌چیز درباره کلکسیون NFT Okay Bears

پلتفرم‌های ارزهای دیجیتال پایدار از روش‌های مختلف تلاش می‌کنند تا ارزش کوین‌‌ها ثابت باقی بماند و پروتکل‌های متفاوتی برای مقاومت آنها در برابر نوسانات بازار کریپتوکارنسی در نظر می‌گیرند.

برنامه‌نویسان متعددی تا‌کنون روی نحوه کنترل ثبات قیمت این ارزها کار کرده‌‌اند و تلاش شده تا استیبل کوین‌ها را از فضاهای سنتی و رایج اقتصادی به‌بیان واضح‌تر از ارزهای فیات، به‌واسطه پروتکل‌های مختلف مجزا و مستقل کنند.

در‌حال حاضر استیبل کوین‌ها در کنار پشتوانه ارز فیات و کالاهای فیزیکی ارزشمند با سازوکارهای مختلفی چون پشتوانه ارز دیجیتالی، اعطای وام‌های کریپتویی و پروتکل‌های الگوریتمی پشتیبانی می‌شوند، که در ادامه به بررسی هر‌یک از این سازوکارها خواهیم پرداخت.

انواع استیبل کوین ها کدامند؟

انواع استیبل کوین ها

استیبل کوین با پشتوانه دلار:

پشتوانه دسته‌ای از استیبل کوین‌ها ارزهای فیات مانند دلار، یورو، پوند و … هستند. به‌این ترتیب که به‌ازای هر یک واحد از آنها یک دلار یا هر ارز فیات دیگر در خزانه تعیین‌شده ذخیره می‌شود. هرچند بسیاری این مسئله را یک فرضیه دروغین می‌دانند. قیمت این ارزهای دیجیتال بستگی به ارزش پشتوانه آنها دارد و ثبات خود را از این ارزها می‌گیرند.

در حال حاضر استیبل کوین‌هایی با پشتوانه دلار آمریکا، یورو و ین، وجود دارد. نسبت این استیبل کوین‌ها با ارز پشتوانه‌ای که دارند یک به یک است؛ یعنی به‌ازای هر یک کوین یک ارز فیات وارد خزانه شبکه استیبل کوین مورد‌نظر می‌شود.

بیشتر بدانید:

ارز فیات چیست؟

ارز فیات ارزهای رایج در کشورهای مختلف است که تولید و کنترل آن بر‌عهده دولت آن کشورهاست. ارزهای فیات دارای پشتوانه هستند و پشتوانه آنها عموما طلاست. میزان اعتبار و ارزش این ارزها به‌طور مستقیم به شرایط اقتصادی کشور تولید کننده آن بستگی دارد.

استیبل کوین با پشتوانه طلا:

پشتوانه دسته‌ای دیگر از ارزهای دیجیتال پایدار یک کالای ارزشمند است و ارزش نهفته در این کالا یا دارایی سبب حفظ ثبات این دسته از استیبل کوین‌هاست.

فلزات گران‌بها اصلی‌ترین کالا‌های ارزشمند در سراسر جهان هستند که در میان آنها طلا از اهمیت بیشتری برای ذخیره ارزش برخوردار است. بنابراین دور از تصور نیست که توسعه‌دهندگان استیبل کوین‌ها برای پشتیبانی از این ارزها به‌سراغ فلزات گران‌بها چون طلا نیز رفته باشند. در‌حال حاضر در بازار رمزارزها استیبل کوین‌هایی با پشتوانه طلا وجود دارد که ارزش‌شان توسط قیمت طلا به ثبات می‌رسد و به این نرخ وابسته است.

اما برخی استیبل کوین‌‌های دیگر با پشتوانه سایر کالا‌ها یا دارایی‌های ارزشمند نیز وجود دارند. مثلا برخی از این ارزها پشتوانه سند املاک و مستغلات ارزشمند و گران‌‌‌قیمت در نقاط مختلف جهان را دارند.

استیبل کوین با پشتوانه ارز دیجیتال:

دسته‌ای دیگر از ارزهای دیجیتال پایدار وجود دارد که پشتوانه آنها یک ارز دیجیتال دیگر است. برای پشتیبانی از این کوین‌ها عموما از یک رمزارز قدرتمند مانند بیت کوین یا اتریوم استفاده می‌شود.

قطعا این پرسش برای شما مطرح خواهد شد که این ارزها برای کاهش نوسان ارزهای دیجیتالی چون بیت کوین و اتریوم به‌وجود آمده‌اند، پس چطور خود این ارزها پشتیبان یک استیبل کوین می‌شوند. پاسخ این پرسش عبارت «وام ارز دیجیتال با وثیقه مازاد» است. این وام چیست؟ چطور پشتوانه یک استیبل کوین می‌شود؟

استیبل کوینی که پشتوانه رمزارزی دارد، عموما از طریق یک سبد دارایی شامل چند ارز دیجیتال برتر و قدرتمند، پشتیبانی می‌شود. به‌دلیل احتمال بالای نوسان قیمت این ارزها، توسعه‌دهندگان شروع به اعطای وام ارز دیجیتال با وثیقه‌هایی چند برابر مبلغ وام می‌کنند.

این وثیقه‌ها در قراردادهای هوشمند تعیین‌شده قفل می‌‌شوند و به‌‌عنوان پشتوانه استیبل کوین عمل می‌کنند. در‌صورتی که ارزش هر‌یک از دارایی‌های موجود در قرارداد هوشمند به‌طور قابل توجهی سقوط کند، سیستم به‌طور خودکار آن ارز را به ارز فیات تبدیل کرده و در‌برابر بی‌ارزش شدن وثیقه مقاومت می‌کند.

استیبل کوین الگوریتمی:

از نام این دسته مشخص است که بر‌اساس تعیین الگوریتم‌های خاص تعیین شده توسط شبکه پشتیبان، ارزش و قیمت‌شان به‌ثبات می‌رسد. شبکه این ارزها بر‌مبنای ساز‌وکارهای برنامه‌ریزی شده در زمان‌هایی که شرایط به‌سمت احتمال نوسان استیبل کوین پیش می‌رود، سریعا میزان عرضه آن را کاهش یا افزایش می‌دهد و قیمت ارز را به نقطه ثبات مورد‌نظر می‌رساند.

رپد توکن:

Warped Token یک استیبل کوین با پشتوانه رمزارزی است. رپد توکن به‌معنای توکن پوششی است و تعداد بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه رمزارزها آن را در دسته استیبل کوین‌ها قرار نمی‌دهند. کارشناسان بر‌این باورند که کاربردهای این توکن بسیار محدود است و استقلال کافی را برای تبدیل شدن به یک ارز دیجیتال پایدار ندارد. 

همان‌طور که از نام این دسته پیداست، تحت پوشش یک کوین یا توکن دیگر قرار می‌گیرند و نحوه تولیدشان به این شکل است که واحدهای یک رمزارز به آدرس خاصی منتقل می‌شود، سپس در ازای هر یک واحد از این ارز دیجیتال به‌طور خودکار یک واحد استیبل کوین در پلتفرم تعیین شده برای آن تولید و عرضه می‌شود.

مطلب پیشنهادی مرتبط
منظور از سختی شبکه بیت کوین (Difficulty) چیست؟

معروف ترین استیبل کوین ها

معروفترین استیبل کوین ها

قبل‌تر هم اشاره کردیم که بسیاری تصور می‌کنند تتر تنها استیبل کوین موجود است. اما در حال حاضر تعداد زیادی ارز دیجیتال پایدار به دنیای کریپتوکارنسی‌ها معرفی شده است که ساز‌وکارهای متفاوتی برای حفظ ارزش دارند. در ادامه به بررسی معروف‌ترین استیبل کوین‌ها خواهیم پرداخت.

USDT

همان‌طور که گفتیم تتر (Tether) که با نماد اختصاری USDT شناخته می‌شود؛ معروف‌ترین استیبل کوین است که متقاضیان بسیاری در بازار ارزهای دیجیتال دارد. پشتوانه این ارز دیجیتال پایدار دلار آمریکا تعیین شده و قیمت آن نیز همواره یک دلار آمریکاست. 

در حال حاضر ۳ نوع تتر در شبکه‌های بلاکچینی متفاوت فعال است:

  1. تتر بلاکچین بیت کوین Omni
  2. تتر بلاکچین اتریوم ERC-20
  3. تتر بلاکچین ترون TRC-20

USDC

یو اس دی سی کوین (USDC Coin) که با نماد اختصاری USDC شناخته می‌شود؛ یک استیبل کوین نسبتا جدید است که توسط صرافی مطرح Coinbase و کمپانی ارائه‌دهنده خدمات مالی Circle عرضه شده و توانسته در مدت زمانی کوتاه تبدیل به یکی ارزهای دیجیتال پایدار پرطرفدار شود. پشتوانه این ارز نیز دلار آمریکاست و قیمت آن همیشه یک دلار آمریکا باقی می‌ماند.

BUSD

دلار بایننس که با نماد اختصاری BUSD‌ شناخته می‌شود؛ استیبل کوین صرافی بزرگ Binanc‌ است. این ارز برای تسهیل تراکنش‌‌های رمزارز در بستر این صرافی طراحی شده است. همان‌طور که از نامش پیداست BUSD‌ داخل صرافی بایننس نقش دلار را ایفا می‌کند و در دسته استیبل کوین‌ها با پشتوانه الگوریتم قرار دارد (الگوریتم توکن سوزی). قیمت BUSD همواره یک دلار آمریکاست.

DAI

استیل کوین DAI که این روزها در رده محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال پایدار قرار دارد، استیبل کوین سازمان غیر‌متمرکز Maker DAO است. این سازمان از طریق قراردادهای هوشمند بلاکچینی و به‌طور کاملا غیر‌متمرکز اداره می‌شود. توکن‌های DAI نیز توکن‌های حاکمیتی این سازمان محسوب می‌شوند. استیبل کوین دای در‌دسته ارزهای دیجیتال پایدار با پشتوانه ارز دیجیتال قرار دارد که ارز اصلی پشتوانه آن اتریوم است. قیمت DAI همواره روی یک دلار آمریکا ثابت خواهد بود.

UST

استیبل کوین شبکه ارز دیجیتال ترا با نماد اختصاری UST شناخته می‌شود. این ارز دیجیتال در دسته پشتیبانی شونده‌ها با الگوریتم قرار گرفته و از طریق سوزاندن توکن‌های Luna ‌(توکن دیگر شبکه ترا) ارزش آن ثابت می‌ماند. قیمت UST‌همواره یک دلار آمریکاست.

چرا ارزهای دیجیتال پایدار محبوب هستند؟

از ابتدای این مطلب به‌دلایلی که موجب افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال پایدار و پذیرش گسترده آنها میان افراد مختلف شد، بارها اشاره کردیم. اما حالا قصد داریم با یک مثال به این موضوع بپردازیم تا به‌‌طور دقیق درک کنید که چرا وجود استیبل کوین‌ها در بازار ارزهای دیجیتال لازم و ضروری است.

یک کارگر مهاجر را تصور کنید که برای کسب درآمد بیشتر ناچار به مهاجرت شده و قصد دارد درآمد خود در کشور مقصد را به خانواده یا نزدیکانش در کشورش برساند. قبل از پیدایش ارزهای دیجیتال و آشنایی اقشار مختلف جوامع با آن، این افراد باید درآمد خود را از طریق صرافی‌های ارز فیات به کشورشان حواله می‌کردند و برای این انتقال کارمزد بالایی می‌پرداختند. درسوی دیگر نیز گیرنده باید ارزهای دریافت شده را به ارز رایج کشور خود تبدیل می‌کرد و این تبدیل نیز مستلزم پرداخت هزینه بود. علاوه‌بر این‌ها انجام این فرایند به یک بازه زمانی چند روزه نیاز داشت.

اما پس از پیدایش ارزهای دیجیتال انجام فرایندهای انتقال پول میان کشورها به‌مراتب ساده‌تر شد. افراد می‌توانستند به‌سادگی و از طریق سیستم‌های کامپیوتری شخصی، با پرداخت هزینه‌های به‌مراتب پایین‌تر و تنها طی چند دقیقه از یک کشور به کشوری دیگر پول انتقال دهند. از همه مهم‌تر این‌که این پول در سیستم‌های غیر‌متمرکز که وابستگی به کشورهای مقصد و مبدا را نداشت انتقال می‌یافت و مشمول مالیات‌های گاه ناعادلانه دولت‌ها نمی‌شد.

اما پس از مدتی که بازار ارزهای دیجیتال داغ و پر‌تب‌وتاب شد و افراد زیادی به‌قصد کسب درآمد و سرمایه‌گذاری به آن روی آوردند. نوسانات گاه عجیب‌وغریب این ارزها سبب شد بسیاری از افراد همچنان ارزهای فیات را روشی مطمئن‌تر و باثبات‌تر برای انتقال درایی‌‌های خود به نقاط مختلف جهان بدانند. اینجاست که اهمیت استیبل کوین‌ها آشکار می‌شود.

همان کارگر را تصور کنید که قصد دارد حقوق ماهیانه خود را برای خانواده‌اش در یک کشور دیگر ارسال کند، ممکن است اگر حقوقش را برای مثال به ارز دیجیتال کاردانو (ADA) تبدیل کند این ارز در مدت زمان کوتاه دچار یک نوسان روبه پایین شده و ارزش آن به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا کند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
آیا ارز لونا به روزهای اوج بازمی‌گردد؟

 پس در این شرایط به یک ارز دیجیتال با‌ثبات نیاز است تا کارگر داستان ما مطمئن باشد از لحظه تبدیل دارایی خود تا انتقال پول و دریافت آن توسط گیرنده و حتی تا زمان تبدیل این ارز به ارز رایج کشورش قیمت و ارزش آن دچار نوسان نشود.

استیبل کوین راهی برای دور زدن تحریم

دور زدن تحریم با ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال این روزها یکی از موثرترین روش‌های انتقال پول برای کشورهای تحت‌تحریم مثل کشور ما هستند. ناشناس ماندن طرفین تراکنش و عدم امکان پیگیری آسان و سریع تراکنش‌ها در شبکه‌های ارز دیجیتال، کشورهایی که مبادلات مالی و مجاری تجاری‌شان به‌واسطه تحریم‌ها محدود شده است را متقاعد کرد که از این ارزها برای نقل‌و‌انتقالات مالی‌ استفاده کنند. 

با‌توجه به این‌که صحبت بر سر مبادله مالی بین‌المللی و در ابعاد بزرگ مبادلات دولتی است، قطعا نوسانات رمزارزها روی این تبادلات تاثیر منفی می‌گذارد.

چاره چیست؟ مسلما استیبل کوین. بارها اشاره کردیم که این ارزها به‌دلیل ثبات قیمت بهترین روش برای انتقال دارایی در سطوح بین‌المللی با خاطر آسوده هستند؛ مخصوصا زمانی که حجم مبادله بزرگ باشد، قطعا بهترین گزینه استفاده از ارزهای دیجیتال پایدار است.

کاربرد استیبل کوین ها چیست؟

  1. به‌دلیل ثبات قیمت، می‌توانند جایگزین ارزهای فیات در خریدها و پرداخت‌های روزمره باشند.
  2. در عین شباهت‌هایی که به ارز فیات (از لحاظ ثبات ارزش) دارند، تمامی ویژگی‌های محبوب ارزهای دیجیتال را دارند.
  3. تبادلات مالی بین‌المللی با این ارزها سریع، ارزان و بدون قابلیت پیگیری انجام می‌شوند.
  4. ریسک سبد دارایی‌های دیجیتال را کاهش می‌دهند.
  5. امکان ذخیره محرمانه دارایی و خارج از سیستم‌های متمرکز بانکی را فراهم می‌کنند.
  6. یک دارایی قابل پیش‌بینی و با‌ثبات هستد.
  7. سرمایه‌گذار نگران آینده دارایی خود نیست.

سخن پایانی

نکته بسیار مهم در رابطه با استیبل کوین‌ها استفاده از این ارزهای دیجیتال در ایران است. تا به‌اینجا به‌طور واضح مشخص شد که قیمت مطرح‌ترین استیبل کوین‌ها روی یک دلار آمریکا حفظ می‌شود. همه می‌دانیم که نرخ دلار در کشور ما ثبات ندارد و نوسانات آن شاید به اندازه رمزارزها نباشد، اما بارها شاهد نوسان قیمت زیادی در این بازار بوده‌ایم.

بنابراین هنگامی که قصد دارید ریال خود را به استیبل کوین تبدیل کنید به این نکته که نرخ دلار در ایران نوسان دارد، توجه ویژه‌ای داشته باشید. زیرا ممکن است هنگام تبادل مجدد این ارزها با پول ملی (ریال) مبلغ دریافتی شما از مبلغی که در ابتدا برای خرید همان میزان استیبل کوین پرداخته‌اید، کمتر یا بیشتر باشد.

در آخر اینکه شما می‌توانید استیبل کوین‌‌های مطرح و محبوب بازار رمزارزها را از اکسچنج سیتکس در مدت زمانی کوتاه و به‌سادگی خریداری کنید.

 

سوالات متداول

استیبل کوین‌ها چه معایبی دارند؟

در کنار تمام مزایای ارزهای دیجیتال پایدار که به آنها اشاره شد، باید گفت این ارزها به‌طور صد‌در‌صدی بی‌نقص نیستند و معایبی نیز دارند:

استیبل کوین‌ها برای کسب اطمینان و اعتبار نیاز ب یک شخص ثالث (یک نهاد قدرت) دارند و این مخالف آرمان‌های ابتدایی ارزهای دیجیتال است.
به‌دلیل کنترل نرخ این ارزها توسط یک منبع قدرت ثانویه نمی‌توان‌ آنها را به‌طور قطع غیر‌متمرکز دانست و بسیاری معتقدند این ارزها را شاید بتوان نیمه متمرکز نامید.
در خرید استیل کوین‌ها از سودهای کلان بازار ارزهای دیجیتال خبری نیست و این ارزها صرفا جهت حفظ ارزش دارایی قابل استفاده‌اند.

آیا امکان دارد استیبل کوین کاهش قیمت داشته باشد؟

بله ممکن است شرایطی ایجاد شود که قیمت استیبل کوین از ثبات خارج شده و کاهش پیدا کند؛ مانند آنچه در مورد استیبل کوین شبکه ارز دیجیتال ترا یا همان توکن UST در ماه می سال ۲۰۲۱ شاهد بودیم و قیمت این ارز به‌طور قابل توجهی کاهش پیدا کرد.

آیا سرمایه‌گذاری روی استیبل کوین‌‌ها کار درستی است؟

خرید استیبل کوین تنها یک راه‌حل منطقی برای حفظ ارزش دارایی است. هنگام نوسانات شدید بازار خرید استیبل کوین‌ها می‌تواند یک استراتژی درست برای حفظ ارزش سبد سرمایه‌گذاری شما باشد، اما قیمت ثابت آنها سودی نصیب سرمایه‌گذار نخواهد کرد.

در کشور ما که همواره امکان سقوط بیشتر ارزش پول ملی وجود دارد، استفاده از ارزهای دیجیتال پایدار می‌تواند یک ترفند مناسب برای حفظ ارزش دارایی‌ها و ذخیره آنها در یک نهاد مالی غیر‌متمرکز باشد. اما باید توجه داشته باشید که نرخ دلار نیز روی خرید‌وفروش استیبل کوین در کشور ما تاثیر‌گذار است.

 


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.

 

5/5 - (2 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا