ثبت نام اکسچنج
معامله و سرمایه گذاریلغت نامه

سوئینگ تریدینگ در بازار ارز دیجیتال چیست؟

در دنیای ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری راه‌ها و روش‌های متعددی وجود دارد که هر کدام نقاط مثبت و منفی خاص خود را داشته و نوع خاصی از سرمایه‌گذاران را به خود جلب می‌کند. سوئینگ تریدینگ یکی از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری و انجام معاملات است که توانسته نسبت به سایر روش‌ها طرفداران بیشتری پیدا کند. با توجه به محبوبیت و اهمیت این روش، قصد داریم در این مقاله از بلاگ اکسچنج سیتکس به معنا و مفهوم سوئینگ تریدینگ پرداخته و با نحوه اجرای آن آشنا شویم.

سوئینگ تریدینگ چه معنایی دارد؟

در روش سوئینگ تریدینگ یک تریدر سعی دارد معاملات خود را به‌گونه‌ای انجام دهد که بتواند از تغییرات کوتاه یا میان‌مدت قیمت یک دارایی استفاده کرده و به سود برسد. تریدرهایی که از این روش استفاده می‌کنند گاهی معاملات خود را برای یک روز تا چند هفته باز می‌گذارند تا بتوانند پس از بروز نوسان یا تغییر در روند مورد نظر به سود برسند. به‌صورت کلی تریدرهای سوئینگ منتظر یکی از دو حالت زیر هستند:

  1. نوسانات صعودی: زمانی که یک دارایی در قیمت اوج خود معامله می‌شود و با توجه به بالا بودن احتمال شروع روند نزولی، یک تریدر سوئینگ وارد موقعیت شورت می‌شود.
  2. نوسانات نزولی: زمانی که یک دارایی در کف قیمتی خود بوده و احتمال شروع روند صعودی وجود دارد و تریدر نیز وارد موقعیت لانگ می‌شود.

با اینکه سوئینگ تریدینگ در هر شرایطی از بازار امکان‌پذیر است؛ اما یک سوئینگ تریدر در دوره‌هایی که یک ترند قوی بر بازار حکمرانی می‌کند بیشترین فرصت را برای کسب سود در اختیار خواهد داشت. این تریدر می‌تواند با استفاده از تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال زمان احتمالی وقوع تغییر در روند را شناسایی کرده و با توجه به آن در موقعیت مناسب کسب سود قرار گیرد.

برای مثال، یک سوئینگ تریدر در بازار خرسی منتظر توقف این روند و شروع بازار گاوی خواهد بود تا با خرید دارایی مورد نظر در کف قیمت بتواند به سود برسد.

به همین ترتیب در بازه‌هایی که بازار روند ثابتی داشته و روند قدرتمندی بر بازار حکمفرما نیست، امکان اجرای موفق روش سوئینگ تریدینگ سخت‌تر خواهد بود.

سوئینگ تریدینگ چگونه کار می‌کند؟

با اینکه در ابتدای این مقاله سوئینگ تریدینگ را به‌عنوان یک استراتژی تریدینگ معرفی کردیم و کم نیستند افرادی که چنین باوری دارند؛ اما حقیقت این است که سوئینگ تریدینگ یک مَنِش یا یک استایل برای انجام معاملات است که برخی از سودآورترین استراتژی‌ها و روش‌های تریدینگ بر اساس آن ساخته شده‌اند.

تریدرهای سوئینگ عموماً در بازه‌های چندروزه فعالیت کرده و بیشتر استراتژی‌های ساخته‌شده بر اساس این مدل به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند تا یک روند جدید را شناسایی کرده و با استفاده از آن و زمان‌بندی ورود یا خروج به بازار به کسب سود بپردازند.

همچنین در بیشتر مواقع، تریدرهای سوئینگ موقعیت‌ها و معاملات خود را برای روزها یا حتی هفته‌ها و تا زمان تغییر روند مورد نظر باز می‌گذارند تا بتوانند از این تغییر روند، برای کسب سود بیشتر استفاده کنند. به‌صورت کلی، بازه فعالیت سوئینگ تریدرها را می‌توان بلندتر از تریدرهای روزانه و کوتاه‌تر از هولدرها در نظر گرفت.

مطلب پیشنهادی مرتبط
استیبل کوین چیست؟ + معرفی ۵ استیبل کوین مهم بازار

البته اگر تغییر روند مورد نظر یک سوئینگ تریدر در بازه‌های روزانه رخ دهد، بازه فعالیت این تریدر نیز کوتاه‌تر شده و به تریدرهای روزانه نزدیک‌تر خواهد شد؛ اما از آنجایی که احتمال رخداد تغییر روند شدید در بازه روزانه پایین است، بازه فعالیت تریدرهای سوئینگ عموماً بلندتر از تریدرهای روزانه خواهد بود.

CHART

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، موقعیت تریدرهای سوئینگ (منحنی سفید) ممکن است چند روز یا هفته به‌طول انجامد. نکته جالب اینجاست که در این بازه شاهد چند تغییر روندهای کوچک هستیم، اما تریدر مورد بررسی بدون توجه به نوسانات کوچک و روزانه بازار منتظر زمان مناسب و تغییر روند مانده تا بتواند بیشترین سود را کسب کند.

این در حالی است که در همین شرایط، تریدرهای روزانه احتمالاً وارد چندین موقعیت شده و معاملات متعددی را انجام می‌دادند. در صورتی که هر دو تریدر روزانه و سوئینگ در تمام معاملات خود موفق باشند، سود هر دوی آنها در نهایت یکسان خواهد بود؛ با این تفاوت که تریدرهای روزانه متحمل استرس بیشتری شده و باید تصمیمات متعددی را بگیرند که احتمال اشتباه را افزایش خواهد داد.

البته سوئینگ تریدینگ نیازمند دانش و تجربه بیشتری بوده و به‌صورت کلی، امکان اجرای آن سخت‌تر از ترید روزانه تلقی می‌شود.

چگونه از سوئینگ تریدینگ استفاده کنیم؟

تریدرهای سوئینگ عموماً از نمودارهای روزانه برای رصد ترندها و روند بازار استفاده کرده و در موقعیت‌های مناسب دست به انجام معامله می‌زنند. البته، این تریدرها از تغییر و تحولات بازار در بازه‌های زمانی کوچک‌تر نیز برای شناسایی سطوح شکست نزولی یا صعودی استفاده می‌کنند تا نقاط ورود و خروج را با دقت بیشتری پیش‌بینی کنند.

به بیان دیگر، تریدرهای سوئینگ با استفاده از نمودارها و تغییرات بازه‌های زمانی بلندتر، از ایجاد تغییر در روند بازار اطمینان حاصل کرده و با رصد تغییر و تحولات بازار در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر، سعی در پیش‌بینی محل دقیق تغییر روند بازار دارند.

به همین دلیل، بخش قابل توجهی از تریدرهای سوئینگ استفاده از تحلیل تکنیکال را به سایر روش‌های مطالعه و بررسی بازار ترجیح می‌دهند؛ اما بر خلاف تریدرهای روزانه، تماماً بر آنها اتکا نمی‌کنند. بیشتر تریدرهای سوئینگ نتایج تحلیل تکنیکال خود را با تحلیل فاندامنتال ادغام می‌کنند تا مطمئن شوند رویداد یا اتفاق خاصی بر روند بازار تأثیر نداشته و آن را جابجا نمی‌کند.

از میان روش‌ها و ابزارهای تحلیل تکنیکال نیز میانگین‌های متحرک، شاخص نسبی قدرت (RSI)، ابزارهای بازگشتی فیبوناچی و باندهای بولینگر از ابزارهای مورد علاقه تریدرهای سوئینگ هستند که برای شناسایی نقاط ورود و خروج و ایجاد تغییر در روند بازار کاربرد دارند. البته و به‌صورت کلی مواردی نظیر پرایس اکشن، الگوهای کندل استیک، اندیکاتورهای سوئینگ تریدینگ و سطوح حمایت و مقاومت نیز اهمیت بالایی برای سوئینگ تریدرها دارند.

روش‌های استفاده از سوئینگ تریدینگ

همان‌طور که دیدیم، در سوئینگ تریدینگ استفاده توأمان از چند ابزار تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال بسیار رایج است و بیشتر روش‌ها و استراتژی‌های این مدل از انجام معاملات نیز از ابزارهای متعدد برای کسب سود استفاده می‌کنند. در ادامه اما، با برخی از محبوب‌ترین استراتژی‌های سوئینگ تریدینگ آشنا خواهید شد.

FIBO

ترید بازگشت قیمت

این روش از انجام معاملات با اتکا بر تغییرات ایجادشده بر روند حرکتی قیمت انجام می‌شود؛ به بیان دیگر، استراتژی بازگشت قیمت سعی دارد با استفاده از تغییر روند بازار به سود برسد. برای مثال، اگر بیت کوین پس از یک روند صعودی نشانه‌هایی از ضعیف‌ترشدن این روند از خود نشان دهد، با شکست نزولی سطوح حمایتی بیت کوین، سوئینگ تریدرها وارد موقعیت شورت می‌شوند (دست به فروش بیت کوین می‌زنند).

مطلب پیشنهادی مرتبط
زمان مناسب برای خرید بیت کوین در ایران

بازگشت قیمت می‌تواند بسته به شرایط بازار خرسی یا گاوی باشد؛ یعنی اتفاقاتی که پیشتر توضیح دادیم، به‌شکل معکوس در بازار گاوی رخ خواهند داد.

به‌صورت کلی و همان‌طور که گفتیم تریدرهای سوئینگ از چند اندیکاتور تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند؛ اما استفاده از اسیلاتورها نظیر اندیکاتور استوکاستیک و شاخص نسبی قدرت برای شناسایی تغییرات روند یک دارایی بیشترین کاربرد را دارند.

ترید اصلاح قیمت

اصلاح قیمت به تغییرات کوچک قیمت در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت گفته می‌شود. این تغییرات را می‌توان نوعی «بازگشت کوچک» در نظر گرفت که در میان سطوح حمایتی و مقاومتی یک دارایی رخ می‌دهند.

تریدرهایی که از این استراتژی استفاده می‌کنند منتظر تغییرات کوچک قیمت در روند کلی بازار باقی می‌مانند تا با استفاده از آنها بتوانند به سود برسند. بخش اصلی و سخت کار این تریدرها تشخیص اصلاح قیمت از بازگشت کلی قیمت است؛ چراکه اصلاح قیمت یک دارایی شباهت زیادی به بازگشت قیمت آن دارایی دارد.

شکست صعودی و شکست نزولی

برخلاف استراتژی‌های ترید بازگشت یا اصلاح قیمت که عموماً مخالف بر جهت بازار انجام می‌شوند، استراتژی‌هایی که همسو با بازار پیش می‌روند بیشترین محبوبیت را میان تریدرهای سوئینگ دارند.

در روش شکست صعودی، تریدرها (ترجیحاً در ابتدای شکل‌گیری روند صعودی) وارد موقعیت لانگ شده و منتظر شکست صعودی سطح مقاومتی آن دارایی می‌مانند تا با فروش دارایی مورد نظر به سود برسند.

در مقابل، زمانی که یک دارایی سطح حمایت خود را به‌صورت نزولی می‌شکند، این تریدرها وارد موقعیت شورت می‌شوند.

در کنار استفاده از سطوح مقاومتی یا حمایتی یک دارایی، تریدرها می‌توانند از میانگین‌های متحرک، خصوصاً میانگین‌های متحرک نمایی برای شناسایی نقاط حساس یک دارایی استفاده کنند. برای مثال، زمانی که یک دارایی از سطح میانگین متحرک نمایی خود به‌صورت صعودی عبور کند، می‌توان انتظار شکل‌گیری یک روند صعودی را داشت. برای یک پیش‌بینی بهتر می‌توان از میانگین‌های متحرک نمایی (EMA) در بازه‌های کوتاه و بلندمدت استفاده کرد.

مثلاً استفاده همزمان از میانگین متحرک نمایی 9، 13 و 50 روزه می‌تواند نتایج بسیار دقیقی بدست دهد؛ بدین ترتیب که عبور صعودی یک میانگین متحرک کوتاه‌مدت از یک میانگین متحرک نمایی بلندمدت می‌تواند نویدبخش ایجاد یک روند صعودی قدرتمند باشد.

STRESS

مزایا و معایب استفاده از سوئینگ تریدینگ

در ادامه برخی از مزایا و معایب به‌کارگیری سوئینگ تریدینگ را مشاهده می‌کنید:

مزایای استفاده از سوئینگ تریدینگ

  • استرس و فشار کمتر: نسبت به تریدرهای روزانه که همواره مشغول مطالعه، تصمیم‌گیری و انجام معامله هستند.
  • سودهای بزرگتر نسبت به سایر روش‌ها: تعداد کمتر معاملات شرایط را برای انجام معاملات بزرگتر و در نتیجه، دریافت سودهای بیشتر فراهم می‌کند.
  • وقت آزاد بیشتر: عدم نیاز به ترید همیشگی، وقت بیشتری را در اختیار تریدر می‌گذارد.

معایب استفاده از سوئینگ تریدینگ

  • بیشتر بودن اثر معاملات ناموفق بر کل سرمایه: بالا بودن ارزش هر معامله منجر به افزایش وزن هرکدام از آنها نسبت به کل سرمایه شده و آسیب ناشی از معاملات ناموفق را افزایش می‌دهد.
  • سخت‌تر بودن جبران معاملات ناموفق: تعداد معاملات تریدرهای روزانه بیشتر است و به همین سبب و در مقایسه با سوئینگ تریدرها، این تریدرها فرصت بیشتری برای جبران معاملات خود دارند.
  • احتمال پرداخت کارمزد برای معاملات باز در هر روز: برخی صرافی‌ها یا کارگزاری‌ها برای معاملاتی که در طول شب باز باشند مقداری کارمزد دریافت می‌کنند.
مطلب پیشنهادی مرتبط
انواع اندیکاتورهای پرکاربرد در تحلیل تکنیکال کدامند؟

سخن آخر

سوئینگ تریدینگ در کنار ترید روزانه یکی از محبوب‌ترین روش‌های فعالیت مالی در دنیای سرمایه، خصوصاً دنیای ارزهای دیجیتال است که می‌تواند ضمن ارائه تجربه‌ای کم‌استرس (در مقایسه با ترید روزانه)، شرایط را برای یافتن فرصت‌های مالی مناسب فراهم کرده و تریدرها را به سود برساند.

این روش بیشتر مناسب کسانی است که می‌توانند برای چند روز دست به معامله نزده و هنگام نوسانات کوچک بازار آرامش خود را حفظ کنند. در مقابل، این روش برای کسانی که به انجام چند معامله عالاقمند بوده و دوست دارند همواره معاملات خود را همگام با بازار تغییر دهند، مناسب نیست.

به‌صورت کلی اما، بهتر است بدانید که درست مانند هر استایل و متد تریدینگ دیگری، انجام معاملات با استفاده از سوئینگ تریدینگ نیز نیازمند تمرین و مطالعه بسیار است و بهتر است در ابتدای مسیر، از معاملات کوچک شروع کنید تا با ضرر کمتری مواجه شوید.

به این نوشته امتیاز دهید.
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا