ثبت نام اکسچنج
دانشنامهکوین ها

ارز دیجیتال تتر (USDT) چیست؟ + کارمزدهای انتقال تتر

ارز دیجیتال تتر به‌عنوان بزرگترین استیبل‌کوین جهان سعی دارد قیمت خود را همواره برابر با یک دلار آمریکا نگه داشته و از این طریق، با حل نوسان بالا در دنیای ارزهای دیجیتال، به یکی از پرکاربردترین ابزارهای تریدرها تبدیل شود. با توجه به اهمیت بالای این ارز، در این مقاله از بلاگ اکسچنج سیتکس قصد داریم به معرفی ارز دیحیتال تتر و چیستی آن بپردازیم.

ارز دیجیتال تتر (USDT) چیست؟

همان‌طور که گفتیم، ارز دیجیتال تتر یک استیبل‌کوین بوده و قیمت آن همواره برابر با یک دلار آمریکا حفظ می‌شود. در حقیقت، تتر اولین استیبل‌کوین بازار ارزهای دیجیتال است که در سال 2014 توسط براک پیرس (Brock Pierce)، ریو کالینز (Reeve Collins) و کریگ سلارز (Craig Sellars) و با نام RealCoin بر بستر شبکه بیت کوین (با استفاده از شبکه Omni) راه‌اندازی شده و با ارائه قیمت ثابت، در دنیای پرنوسان ارزهای دیجیتال بسیار محبوب شده است.

منظور از استیبل‌کوین نیز، ارز دیجیتالی است که ارزش آن به یک ارز یا دارایی دیگر متصل شده و همواره برابر با آن حفظ می‌شود؛ بدین ترتیب قیمت ارز دیجیتال تتر نیز همواره برابر با یک دلار آمریکا حفظ می‌شود. برای مثال، توکن رپد بیت کوین (wBTC) نیز یک استیبل‌کوین است که ارزش آن همواره برابر با یک بیت کوین حفظ شده و برای به‌کارگیری از بیت کوین در سایر شبکه‌های بلاکچینی استفاده می‌شود.

از آنجایی که تتر یک توکن است و شبکه بلاکچینی مخصوص خود را ندارد نیز، تنها محدود به یک شبکه بلاکیچین نبوده و در بیشتر شبکه‌های بلاکچینی می‌توان از آن استفاده کرد. در حقیقت، با اینکه تتر ابتدا بر بستر شبکه بیت کوین فعالیت خود را آغاز کرد، اما در ادامه شاهد پشتیبانی آن از شبکه‌های بلاکچینی دیگر نظیر اتریوم، ترون، ائوس، سولانا و… بودیم که افزایش چشمگیر انعطاف‌پذیری استفاده از این ارز را به‌همراه داشت.

با اینکه ارز دیجیتال تتر توسط سه فرد یاد شده راه‌اندازی شده است؛ اما در حال حاضر ارز دیجیتال تتر توسط بنیاد تتر مدیریت می‌شود که وظیفه تولید، عرضه یا حذف توکن‌های تتر از بازار را داشته و با استفاده از این ابزارها، برای حفظ ارزش تتر در برابر دلار تلاش می‌کند. در حقیقت، برخلاف ارزهای دیجیتال که مواردی نظیر ارزش ذاتی، احساسات و شرایط بازار در تعیین قیمت آنها نقش دارند، قیمت ارز دیجیتال تتر یا همان USDT توسط بنیاد تتر کنترل می‌شود. اما این بنیاد چگونه قیمت تتر را برابر با یک دلار حفظ می‌کند؟

چرا قیمت Tether همیشه ثابت است؟

به بیان ساده، ارز دیجیتال تتر به نحوی تولید و عرضه می‌شود که همواره به ازای هر تتر، یک دلار آمریکا در حساب‌های ذخیره‌ای بنیاد تتر وجود داشته باشد؛ بدین ترتیب هر توکن تتر توسط یک دلار آمریکا پشتیبانی شده و قیمت آن برابر با یک دلار حفظ می‌شود. اما برای درک نحوه ثابت ماندن قیمت ارز دیجیتال تتر، بهتر است نگاهی به چرخه زندگی هر توکن تتر نگاهی داشته باشیم. این چرخه را می‌توان در 5 مرحله توصیف کرد:

 1. تأمین پشتوانه:

در مرحله اول، یکی از مشتریان بنیاد تتر که مراحل احراز هویت را گذرانده، مقداری دلار آمریکا به حساب بانکی بنیاد تتر واریز می‌کند.

 1. تولید تتر:

در این مرحله، بنیاد تتر با کسر کردن کارمزد و سایر هزینه‌های مربوطه و بسته به میزان واریزی، مقدار توکن تتر جدید تولید کرده و در اختیار مشتری قرار می‌دهد. مشتری نیز برای دریافت این توکن‌ها باید یک آدرس بلاکچینی در اختیار بنیاد تتر قرار دهد.

 1. گردش در بازار:

پس از دریافت توکن‌های تتر، فرد می‌تواند از آن برای مصارف مختلفی استفاده کند؛ از خرید ارزهای دیجیتال در صرافی‌های مختلف گرفته تا انتقال بین‌المللی دلار با استفاده از شبکه‌های بلاکچینی سریع و ارزان قیمت. بدین ترتیب تتر تولید شده در بازار به گردش خواهد افتاد.

 1. تبدیل تتر به دلار:

درست مانند تولید تتر، کاربرانی که مراحل احراز هویت را در بنیاد تتر گذرانده باشند می‌توانند در ازای پرداخت توکن تتر به این بنیاد، دلار آمریکا دریافت کنند.

 1. کاهش موجودی در گردش:

در این مرحله، بنیاد تتر بسته به میزان دریافتی توکن تتر از کاربر مذکور، به وی دلار آمریکا پرداخت می‌کند. بدین ترتیب با کاهش میزان پشتوانه، موجودی در گردش توکن تتر کاهش یافته و قیمت آن برابر با یک دلار آمریکا حفظ می‌شود.

مطلب پیشنهادی مرتبط
10 مورد از بهترین مشاغل NFT در سال 2022

با استفاده از این مکانیزم، هر توکن تتر توسط یک دلار آمریکا پشتیبانی شده و قیمت آن همواره ثابت می‌ماند؛ در حقیقت، تغییرات جزئی که قیمت تتر در طی روز، در نتیجه این فرآیند ایجاد می‌شوند.

تاریخچه تتر

تاریخچه تتر چیست؟

همان‌طور که گفتیم، تتر اولین استیبل‌کوین موفق بازار ارزهای دیجیتال است که در سال 2014 راه‌اندازی شده است؛ اما ایده ساخت استیبل‌کوین را می‌توان در اوراق سفید منتشر شده توسط جی آر ویلت (J. R. Willet) در سال 2012 جست‌وجو کرد که به بررسی نحوه ساخت ارزهای دیجیتال بر پایه شبکه بلاکچینی بیت کوین می‌پرداخت. ویلت باور داشت که با ساخت یک شبکه بلاکچینی لایه دوم بر پایه شبکه بیت کوین، می‌توان ارزهای دیجیتال مختلفی (از جمله استیبل‌کوین‌ها) را بر پایه این شبکه ساخت. وی در نهایت ایده خود را در قالب ارز دیجیتال مسترکوین (MasterCoin) و شبکه لایه دومی Omni عملی ساخت؛ این ارز دیجیتال و شبکه نیز توسط بنیاد Omni پشتیبانی می‌شدند.

در ادامه نیز شبکه اومنی به‌عنوان شبکه اولیه ساخت ارز دیجیتال تتر مورد استفاده قرار گرفت؛ در حقیقت نقش این شبکه در ایجاد تتر چندان پررنگ بود که دو تن از هم‌بنیان‌گذاران ارز دیجیتال تتر (براک پیرس و کریگ سلاریس) از سران ارشد و بنیاد اومنی بودند. این دو نفر همراه با ریو کالینز در ماه جولای سال 2014 ارز دیجیتال جدید خود با نام RealCoin را بر پایه شبکه اومنی راه‌اندازی کردند که در 20 ام نوامبر همان سال به تتر تغییر نام داد.

مدیرعامل وقت بنیاد تتر، ریو کالینز در همین روز خبر از راه‌اندازی توکن‌های تتر برای ارزهای دلار، یورو و ین ژاپن داد و اعلام کرد که هر یک توکن از این ارزها، توسط یک واحد از آنها پشتیبانی خواهد شد. در ژانویه سال 2015 نیز صرافی بیت فینکس (Bitfinex) امکان تبادل و ترید تتر را به صرافی خود اضافه کرد.

در پی این تصمیم صرافی بزرگ بیت فینکس، محبوبیت و میزان استفاده از توکن تتر افزایش چشمگیری داشته و بین سال‌های 2017 تا 2018، موجودی توکن‌های تتر از 10 میلیون دلار به رقم شگف‌انگیز 2.8 میلیارد دلار افزایش یافت.

با اینکه تتر یک استیبل‌کوین است و ارزش آن باید همواره برابر با یک دلار آمریکا حفظ شود، اما در تاریخ 15 اکتبر سال 2018 شاهد کاهش قیمت آن به 0.88 دلار بودیم که در نتیجه خرید میزان زیادی بیت کوین با استفاده از تتر رخ داده بود. به غیر از این رویداد، توکن تتر توانسته در بیشتر مواقع قیمتی برابر یا نزدیک به یک دلار را حفظ کند.

USDT مخفف چیست؟

هر ارز در دنیای ارزهای دیجیتال با استفاده از یک نماد اختصاری نمایش داده می‌شود؛ برای ارز دیجیتال تتر نیز نماد USDT به‌کار می‌رود که مخفف عبارت United States Dollar Tether است. در حقیقت، توکن تتر دلاری تنها توکن بنیاد تتر نیست و این بنیاد برای ارزهای دلار آمریکا، یورو و یوان چین و طلا نیز استیبل‌کوین عرضه می‌کند. بدین ترتیب این بنیاد نیازمند روشی برای ایجاد تفاوت میان این توکن‌هاست، نمادهای اختصاری توکن‌های بنیاد تتر را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 • استیبل‌کوین دلار: USDT
 • استیبل‌کوین طلا: XAUT
 • استیبل‌کوین یورو: EURT
 • استیبل‌کوین یوان: CNHT
مطلب پیشنهادی مرتبط
دیفای Defi و امور مالی غیرمتمرکز در ارز دیجیتال

معاملات تتر

چگونه ارز دیجیتال را به تتر تبدیل کنیم؟

درست مانند هر ارز دیجیتال دیگری، برای خرید و فروش ارز دیجیتال تتر می‌توان سه روش کلی تبیین کرد. سه روش خرید تتر و تبدیل سایر ارزهای دیجیتال به این استیبل‌کوین را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 1. خرید از افراد: می‌توانید با پرداخت ارز دیجیتال یا سایر ارزها به افراد عادی، مقداری توکن تتر خریداری کنید. البته این روش به هیچ وجه رایج نیست و مشکلات متعددی را به‌همراه دارد.
 2. استفاده از صرافی‌های غیرمترکز (DEX): در روش دیگر، می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را با استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز به تتر تبدیل کنید. این روش ممکن برای برخی از کاربران پیچیده بوده و بسته به پلتفرم مورد استفاده می‌تواند کارمزد بسیار بالایی داشته باشد.
 3. استفاده از صرافی‌های متمرکز: استفاده از صرافی‌های متمرکز رایج‌ترین و ساده‌ترین روش خرید و فروش تتر و سایر ارزهای دیجیتال است. برای استفاده از این روش کافی است در یک صرافی معتبر مانند سیتکس ثبت نام کرده و با انجام مراحل احراز هویت، تتر یا ارز دیجیتال مورد نظر را خریداری کنید.

بهترین کیف پول‌های Tether

با توجه به محبوبیت بسیار بالای تتر، تقریباً تمام کیف پول‌های ارزهای دیجیتال از این پشتیبانی کرده و امکان دریافت و ارسال آن را برای کاربران خود فراهم کرده‌اند؛ در نتیجه کاربران می‌توانند بسته به نیاز خود از میان کیف پول‌های متعددی دست به انتخاب بزنند. با این حال، برخی کیف پول‌ها امنیت و امکانات بیشتری را ارائه داده و محبوبیت بیشتری دارند. نام برخی از این کیف پول‌های محبوب تتر را در ادامه مشاهده می‌کنید:

 1. بهترین کیف پول نرم افزاری تتر:
  1. تراست والت
  2. متامسک
  3. اتمیک والت
  4. اگزودوس
 2. بهترین کیف پول سخت افزاری تتر:
  1. لجر نانو ایکس
  2. لجر نانو اس

در کنار این کیف پول‌ها، می‌توانید از کیف پول اکسچنج سیتکس نیز استفاده کنید. بدین ترتیب، علاوه‌بر نگهداری از تتر خود، می‌توانید آن را با بیت کوین و اتریوم نیز تبادل کنید.

PROS AND CONS مزایا و معایب تتر

مزایا و معایب تتر (USDT) نسبت به دلار

می‌دانیم که ارزش هر تتر همواره برابر با یک دلار آمریکاست و می‌توان از آن به جای دلار آمریکا استفاده کرد. مهمترین مزیتی که می‌توان برای تتر نسبت به دلار در نظر گرفت، امکان استفاده از شبکه بلاکچینی برای انجام تراکنش‌های تتر است که ورای هر مرز و مانع اقتصادی فعالیت می‌کند. در حقیقت، برای انتقال بین‌المللی دلار تنها می‌توانید از صرافی‌های ارز فیات (سنتی) استفاده کنید که بسیار کند بوده و کارمزد بالایی دارند؛ با استفاده از تتر اما می‌توانید به کمک شبکه بلاکچین و کارمزد بسیار پایین، دارایی‌های خود را به هر جای جهان ارسال کنید.

همچنین، برای خرید و فروش دلار نیز تنها محدود به صرافی‌های سنتی و بازار سیاه خواهید بود که محدودیت‌ها و دردسرهای خود را به‌همراه دارد؛ اما به کمک تتر و شبکه بلاکچینی می‌توانید به بازار جهانی مالی وصل شده و از استخر نقدینگی بزرگ‌تری بهره‌مند شوید.

انواع USDT کدامند؟

همان‌طور که گفتیم، ارز دیجیتال تتر یک توکن است و از سایر شبکه‌های بلاکچینی برای پردازش و انجام تراکنش‌های خود استفاده می‌کند؛ بدین ترتیب شاهد انواع مختلفی از این توکن هستیم. به‌صورت کلی، ارز دیجیتال تتر در شبکه‌های اومنی (Omni) بیت کوین، اتریوم (با استاندارد ERC-20) و ترون (با استاندارد TRC-20)، شبکه بایننس اسمارت چین (با استاندارد BEP20) و شبکه ائوس (EOS) و… توزیع می‌شود و در بیشتر شبکه‌های بلاکچینی مهم بازار می‌توان از آن استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
تحمل خطای بیزانس چیست و چه کاربردی در ارز دیجیتال دارد؟

این موضوع افزایش انعطاف استفاده از تتر را به‌همراه داشته و دست کاربر را در انتخاب شبکه بلاکچینی باز می‌گذارد.

کارمزد‌های شبکه‌های مختلف تتر به چه مواردی بستگی دارد؟

بسته به میزان شلوغی و نحوه عملکرد شبکه‌های بلاکچینی، کارمزد استفاده از تتر در آنها می‌تواند بسیار متفاوت باشد. برای مثال استفاده از تتر در شبکه شلوغ اتریوم بسیار پرهزینه‌تر از شبکه ترون است و بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از این شبکه برای انتقال تتر استفاده کنند. از طرف دیگر، اگر قصد استفاده از پلتفرم‌های مالی اتریوم، مانند صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ را داشته باشید، باید از تتر ERC-20 استفاده کنید. در حقیقت باید بسته به کاربرد مد نظر خود، شبکه بلاکچینی مناسب خود را انتخاب کنید.

 

سوالات متداول

 

آیا تتر تنها استیبل کوین دلاری بازار است؟

خیر، در حال حاضر استیبل‌کوین‌های دلاری متعددی در بازار ارزهای دیجیتال دیده می‌شود؛ مواردی نظیر دای (DAI)، یو اس دی کوین (USDC) و بایننس یو اس دی (BUSD) و…

توسعه دهندگان تتر چه کسانی هستند؟

در حال حاضر ارز دیجیتال تتر توسط بنیاد تتر کنترل و مدیریت می‌شود.

آیا تتر همیشه دقیقا یک دلار می ماند؟

از آنجایی که تتر یک استیبل‌کوین است، قیمت آن باید همواره برابر با ارز پشتوانه آن، یعنی دلار، باشد. البته با توجه به تغییرات لحظه‌ای در عرضه و تقاضای تتر، ممکن است قیمت آن تغییرات جزئی نسبت به دلار را تجربه کند.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.
5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا