ثبت نام اکسچنج
دانشنامهلغت نامهمتاورس و NFT

همه چیز درباره NFT 2.0 یا نسل دوم NFT

هنوز چندی از ایجاد و ظهور توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) نگذشته است که صحبت از نسل دوم آنها یعنی NFT 2 به میان آمده است. توکن‌های غیر قابل‌ معاوضه نوعی از دارایی‌های دیجیتال غیرمتمرکز هستند که در جهان‌ها و بازی‌های متاورسی کاربرد بسیاری دارند و علاوه بر این با ثبت و حفظ مالکیت انواع هویت، آثار و محتوای دیجیتال؛ در صنعت موزیک و هنر نیز انقلابی نو به پا کرده‌اند.

با استفاده از اولین نسل NFT، افراد امکان توکنیزه کردن هر نوع دارایی یا المان موجود در دنیای واقعی را پیدا کرده و افقی جدید را در برابر خود مشاهده کردند.

با توجه به اهمیت این توکن‌های بی‌همتا در آینده، تصمیم گرفتیم تا درباره نسل‌های مختلف NFT، ویژگی‌ها و کاربردها، کیف پول و پروژه‌های آنها توضیحات مفید و کاربردی را شما عزیزان ارائه کنیم. پس برای اطلاع از ماهیت نسل دوم توکن‌های غیرمثلی یا نسل NFT 2.0 با ما تا انتهای این مطلب همراه شوید.

نسل دوم NFT یا نسل NFT 2.0 چیست؟

دومین نسل از توکن‌های NFT یا NFT 2، اصطلاحی است که توسط شبکه RMRK (بخوانید: ریمارک) به وجود آمده و به نوعی از NFT اصلاح شده و با قابلیت‌های بیشتر (در شبکه پولکادات) نسبت داده می‌شود.

 این کمپانی به جای استفاده از قراردادهای هوشمند پیچیده، از مفهومی به نام لگوها (Legos) استفاده کرده که در آن  اطلاعات مربوط به هر توکن NFT را در بلاک‎های جداگانه‌ای از زنجیره لگوها یادداشت و ثبت می‌شود.

تا این بخش از مفهوم الگوهای NFT بسیار شبیه به زنجیره‌های بلاکچینی است. اما تفاوت اصلی NFT2 با نسل اول بلاکچین در این است که این بلوک‌های NFT مانند آجرهای رنگی لگوهای اسباب‌بازی عمل کرده و می‌توانند برای ساختن اشکال و انواع مختلف NFT جدید مورد استفاده قرار بگیرند.

برای مثال می‌توان این Legoها یا توکن‌های نسل دوم NFT را در کنار هم قرار داد و به هم متصل کرد و یا آنها را درون همدیگر جا داد و با این کار به پیچیدگی لایه اول NFT افزود.

نسل دوم NFT یا NFT2.0 چیست؟

زنجیره کوساما – Kusama

کمپانی RMRK همزمان با کار کردن بر روی یک زنجیره رله (تقویتی) به نام کوساما (Kusama)، می‌تواند شبکه‌های بلاکچین مختلفی مانند بیت کوین یا اتریوم را نیز به یکدیگر متصل کند.

مشابه با زنجیره بلاکچین مرکزی شبکه پولکادات، کوساما نیز قابلیت‌های هر شبکه متصل به خود را به مجموعه قابلیت‌های خود اضافه می‌کند. شرکت‌های مختلف می‌توانند بلاکچین‌هایی که برای یک کاربردهای بخصوص طراحی شده‌اند را بکار ببرند تا از این طریق حریم شخصی و امنیت داده‌های خود را تأمین و حفظ کنند. این کار خصوصاً برای تأمین امنیت اطلاعات سازمان‌های بزرگ بسیار مفید  و منطقی است.

تصور کنید که بازیکنان بازی‌های متاورسی دارای آواتارهایی باشند که قابلیت‌ها و ویژگی‌های آنها در قالب توکن‌های NFT تعریف شده باشند. از طرف دیگر این آواتارها (شخصیت‌ها) می‌توانند لباس‌هایی نیز بپوشند که این لباس‌ها هم از جنس توکن غیرمثلی هستند.

به این روند NFT nesting یا تودرتو کردن NFT می‌گویند که در آن یک NFT اصطلاحاً در NFT دیگر لانه‌سازی می‌کند. با این وجود فناوری NFT 2 از این حد نیز فراتر رفته و با فراهم کردن فناوری‌های رندرینگ و گزینه‌های مختلف دیگر، استفاده از این توکن‌های غیر قبل معاوضه را بسیار آسان‌تر و منعطف‌تر کرده است.

NFT2 در پروژه قناری Kanaria

قناوری یا Kanaria نام اولین بازی است که در آن از توکن‌هایNFT نسل دوم استفاده شده است. این پروژه توسط مجموعه‌ای از NFTها، که هرکدام دارای ویژگی‌های نسل جدید NFT هستند، ارائه شده است.

تصور کنید که کاراکتر بازی متاورسی شما، که خود یک NFT است، بتواند قفسه‌ای داشته باشد که در آن انواع ابزارها، آیتم‌ها و اسلحه‌های مختلف، که آنها هم از نوع توکن NFT هستند، نگهداری شود. این شخصیت بازی قادر خواهد بود تا این قفسه را باز کرده و هر آیتمی را که بخواهد انتخاب و استفاده کند.

تمامی این المان‌ها در زنجیره NFT، در یک زنجیره مالکیت طولانی به هم متصل شده‌اند که این موضوع کار کردن و تعامل با آنها را بسیار آسانتر می‌کند. علاوه بر این، پروژه قناری خاصیت «احساسات درون‌زنجیره‌ای» و «رندرینگ شرطی» دارد که بسته به پلتفرم میزبان و ارزش توکن‌ها متفاوت عمل می‌کند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
آموزش تحلیل فاندامنتال یا بنیادی به زبان ساده (Fundamental Analysis)

قابلیت‌های NFT 2.0 ارائه شده توسط RMRK

فناوری نسل دوم NFT، از نقطه نظر گیمیفیکیشن بسیار قابل توجه و جالب است اما فیچرهای کاربردی و مفیدی از این نوآوری مدرن نیز می‌تواند توسط کسب و کارها مورد استفاده قرار گیرد.

NFTها این قابلیت را دارند که تنها به عنوان توکن‌های تک منظوره استفاده نشده و موارد استفاده زیاد و گسترده‌ای داشته باشند و به جای خاک خوردن در کیف پول دیجیتال شما، برنامه‌ریزی شده و در موارد مهم و مختلف دیگری بکار برده شوند. مدل NFT2 ارائه شده توسط RMRK ویژگی‌های مهمی را به NFT سابق اضافه کرد که در ادامه برخی از مهمترین آنها را مشاهده می‌کنید.

✔ NFT‌های تودرتو Nested NFTs

در نسل دوم توکن‌های غیرقابل معاوضه، برخی از NFTها می‌توانند صاحب NFTهای دیگر نیز باشند که به این خصوصیت NFT Nesting یا NFTهای تودرتو گفته می‌شود. برای درک بهتر این موضوع می‌توانید یک شخصیت بازی که دارای چندین ابزار، لباس یا قابلیت است را تصور کنید.

NFTها می‌توانند درون توکن‌های NFT دیگر مینت شده و قرار بگیرند و با این کار توانایی‌های جدیدی را به توکن‌های مورد نظر اضافه کنند. کاربرد این قابلیت می‌تواند در کلکسیون‌های جمع‌آوری شده توسط کاربران نیز خلاصه شود، به طوری که کاربر به جای لیست کردن تک تک توکن‌های کلکسیون خود، قادر خواهد بود تا همه این توکن‌های کلکسیونی NFT را در قالب یک «توکن بزرگِ دارای زیرمجموعه» لیست کرده و به‌فروش برساند.

NFT‌های تودرتو Nested NFTs

✔ NFT‌های چند‌منبعی on-chain emotes

ایموجی‌ها و استیکرهای نرم‌افزار چت آنلاین تلگرام (Telegram) می‌تواند مثال خوبی برای رفتن از NFT1 به سوی NFT2 باشد. نسل دوم NFTها ویژگی احساسات درون‌زنجیره‌ای را ارائه کرده و رابط کاربری ضعیف فعلی را ارتقا می‌دهد و با این کار کیفیت تعامل کاربران با این توکن‌ها را تا حد بسیار زیادی بهبود می‌بخشد.

مفهوم NFT2.0 از مجموعه‌ای از احساسات یونیکد پشتیبانی می‌کند که قابلیت رندر شدن توسط هر رابط کاربری که از استانداردهای جدید استفاده می‌کند را دارند. این کار باعث می‌شود تا فعالیت‌های اجتماعی کاربران و واکنشی که نسبت به یک توکن NFT نشان می‌دهند، در سراسر اکوسیستم و برای تمام کاربران قابل مشاهده باشد.

قابلیت احساسات درون‌زنجیره‌ای، با منعکس کردن احساسات کاربران نسبت به توکن‌های مختلف، استفاده از مکانیزم‌های کشف قیمت جذابی را برای ما ممکن می‌کنند که با آنها می‌توانیم توکن‌های محبوب و جالب توجه کاربران را پیدا کرده و روی این NFTهای ارزشمندتر سرمایه‌گذاری کنیم.

✔ NFT‌های واکنشی conditional rendering

مفهوم NFT نسل دوم، خروجی این بازار را با استفاده از راهکارهای درون‌زنجیره‌ای و برون‌زنجیرهای خود تغییر می‌دهد. اما منظور از رندرینگ شرطی دقیقاً چیست؟

«رندرینگ شرطی» توانایی یک NFT را برای نشان دادن ویژگی‌های ظاهری مختلف مانند تغییر زاویه یا پس‌زمینه یک اثر هنری NFT‌شده یا حتی برخی از رفتارهای آن را بر اساس شرط‌های مشخص و از پیش تعیین‌شده نشان می‌دهد.

با توجه به Reactive NFTs اگر یک متغیر در داخل زنجیره قرار داشته باشد، NFT می‌تواند با تغییر دادن ظاهر یا عملکرد خود نسبت به آن متغیر واکنش نشان دهد.

حال اگر یک سوئیچ مشخص در خود NFT چرخانده کند، می‌تواند رندر (تغییر) دیگری را برای این توکن فراخوانی و فعال کند. در واقع شما در نسل دوم NFTها قابلیت برنامه‌ریزی کردن و ایجاد دستورهای شرطی را برای توکن‌های خود خواهید داشت. مثلاً در صورتی که ساعت بین 8 شب تا 8 صبح باشد، آواتار شما عینک دودی خود را نمایش ندهد.

NFT‌های واکنشی conditional rendering

✔ توکن‌های غیرمثلی دائو محور NFT DAO

یک توکن NFT را تصور کنید که بیش از نیم میلیون دلار ارزش داشته باشد! چند نفر را می‌شناسید که توانایی مالی خریدن این NFT گران‌قیمت را داشته باشند؟

از طرفی دیگر در حال حاضر سرمایه‌گذاران بسیار زیادی در بازار دیجیتال وجود دارند که مایلند بر روی دارایی‌های دیجیتالی مانند توکن‌های غیرمثلی (NFT) سرمایه‌گذاری کنند.

نسل اول NFTها قابل تقسیم شدن نبوده و بایستی به صورت کامل معامله و منتقل می‌شدند، اما NFT2.0 این مشکل را حل کرده و امکان تقسیم شدن این توکن‌ها را فراهم کرده است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
معرفی بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) و نحوه کسب درآمد دلاری

با این قابلیت می‌توان توکن‌های بزرگ و گران‌قیمت را به چندین توکن کوچک و ارزانتر تقسیم کرد و NFT را زودتر و آسانتر به فروش رساند. همچنین می‌توان یک توگن را به تعداد بسیار زیادی از اجزای مختلف تقسیم کرد و به هرکدام از این جزءها قابلیت DAO داد تا مالکان این مینی-توکن‌ها بتوانند به صورت دسته‌جمعی، غیرمتمرکز و خودمختارانه برای تغییرات، سرنوشت و رفتار توکن خود تصمیم‌گیری کنند.

NFT Staking و پلتفرم‌های برتر آن

3 کاربرد پروژه NFT 2.0

برخی از کاربردهای مهمی که نسل دوم NFT با خود به همراه داشته‌اند را در ادامه مشاهده می‌کنید:

3 کاربرد پروژه NFT 2.0

1. ذخیره‌سازی قوی و چند منبعی NFT

ذخیره‌سازی یک NFT با استفاده از قابلیت عملکرد چند منبعی می‌تواند بسیار قوی‌تر انجام شود. در حال حاضر اغلب NTها در پروتکل IPFS ذخیره شده‌اند که به این معنی است که هر NFT دارای لینکی به منبع میزبانی شده خود در  IPFS است.

نکته دیگری که در مورد IPFS وجود دارد این است که علاوه بر اینکه محتوای شما همواره در حال برقراری تعامل است، شما برای ارسال محتوای خود به نودها نیز باید مبلغی را بپردازید.

به بیان ساده‌تر، شما برای مدت زمانی مشخص، تأمین‌کنندگان حافظه را دعوت به میزبانی از فایل‌های خود می‌کنید. با استفاده از پروتکل RMRK، شما می‌توانید منابع دیگرب را نیز به NFT خود اضافه کنید (که در واقع همزادهایی از همان توکن هستند).

این منابع جدید، به جای سنجاق شدن به IPFS، از یک سرویس دیگر مانند Crust یا Arweave استفاده کرده و به این ترتیب ذخیره‌سازی NFT را غیرمتمرکزتر می‌کنند. همچنین دسترسی و فراوانی این دارایی‌ها در آینده نیز تضمین می‌شود.

2. موزیک لیبل DAO

اکثر موزیک‌های مدرنی که امروزه تولید می‌شوند، نتیجه همکاری بین تهیه‌کنندگان مختلف موزیک در سرتاسر جهان است که معمولاً با روی کار آمدن مسائل مالی یا واسطه‌ها بر علیه هم می‌شوند!

با استفاده از مدل ارائه شده NFT2 توسط RMRK، شرکت‌های دائو ضبط و پخش موزیک بدون اینکه به مشاجره یا استثمار یکدیگر بپردازند، با یکدیگر به طور غیرمتمرکز و خودمختار همکاری کنند.

یک دائو ضبط موزیک را تصور کنید که از استعدادهای موزیک و علاقه‌مندان این حوزه تشکیل شده است که به گروه‌های مختلفی بسته به حوزه فعالیت هنری و خلاقیتشان تقسیم شده‌اند. هرکدام از هنرمندان این گروه‌ها، مانند موزیسین‌های مختلف، آهنگساز، خواننده، تنظیم‌‌کننده و…، به اضافه کردن آثار مرتبط خود به این گروه‌ها مشغول هستند.

تا جایی که یک موزیک کامل شده و کاربران دائو به آثار‌ نمونه مختلف موجود رأی می‌دهند تا بهترین گزینه‌ها به عنوان نمونه نهایی به موزیک اضافه شود. این گزینه‌ها، در واقع اجزای مختلف یک توکن NFT واحد است که در نهایت موزیک جدید را تشکیل می‌دهد.

با این کار موزیک‌های یک آلبوم موزیک غیرمتمرکز NFT به ترتیب تولید می‌شوند و مزیت این موضوع گنجانده شدن حق امتیاز هنرمندان در پروتکل اصلی موزیک است.

3. NFT‌های نجات سگ

هر کدام از این NFTها (pups) نشان‌دهنده یک سگ در پناهگاه سگ‌ها است که با خرید آن می‌توانید بدون حمایت فیزیکی از این حیوانات، با واریز وجه نقد یا تأمین مایحتاج آنها، حمایت آنها را از راه دور برعهده بگیرید (حتی برای مدت کوتاهی تا یک حامی دائمی برای آنها پیدا شود).

در ازای این حمایت‌ها به مرور زمان عکس‌ها و منابع جدیدی از این حیوانات به NFT اضافه شده و این NFT گسترش میابد. پس از اینکه این سگ‌ها به طور فیزیکی و دائمی به یک خانواده یا فرد واگذار شدند، این توکن می‌تواند به عنوان یک توکن saved pup به کلکسیون پت‌های دیجیتال شما اضافه شود. ایده اصلی این پروژه که توسط RMRK ارائه شده است، می‌تواند برای کودکان بی‌سرپرست یا اشیا گمشده نیز مورد استفاده قرار گیرد.

NFT‌های نجات سگ

ویژگی‌های NFT 2.0

نسل دوم NFT دارای سه ویژگی مهم توسعه‌پذیری، قابلیت ارتقا و پویایی است که هرکدام از آنها به نوبه خود این دارایی‌ها را ارزشمندتر کرده‌‌اند.

  • قابلیت توسعه‌پذیری یا Extensibility در NFT2 به لایه‌های مالکیت این توکن‌ها اشاره دارد و ارتباط و اتصال بین توکن‌ها را تعریف می‌کند.
    انعطاف بالای توکن‌های NFT2 برای قرار گرفتن درون همدیگر یا اتصال به یکدیگر می‌تواند یکی از مهمترین ویژگی‌های این دارایی باشد که در مفهوم Legos به خوبی توضیح داده شده است.
  • قابلیت بروزرسانی یا Upgradability در NFT2 به این موضوع اشاره دارد که NFTهای ما بعد از مینت شدن نیز امکان تغییر کردن را خواهند داشت و می‌توان در صورت نیاز منابع، متادیتا یا اسناد جدیدی را به آنها الحاق کرد یا آنها را تغییر داد.
  • ویژگی پویایی NFT2 یا Dynamism، این توکن‌ها را قابل برنامه‌ریزی کرده و با استفاده از این ویژگی توکن‌هایی دستورپذیر، متغیر و هوشمند را خواهیم داشت که در زمینه گیمینگ و آواتارهای بازی بسیار کاربردی خواهد بود.
مطلب پیشنهادی مرتبط
عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال ارزهای دیجیتال

تفاوت نسل دوم NFT با نسخه اول آن

در نسل دوم توکن‌های بی‌همتا، قابلیت‌های جدیدی به NFTها اضافه شد که مزایا بسیار زیادی داشته و دامنه استفاده از آنها را بسیار گسترده‌تر کرده و آنها را از حالت یک «دارایی لاکچری کلکسیونی» خارج کرد.

در طرح ارائه شده از RMRK برای نسل دوم توکن‌های NFT، این توکن‌ها دارای قابلیت خرد و تقسیم شدن به چندین NFT کوچکتر را دارند. علاوه بر این NFT2 توانایی برنامه‌ریزی شدن را دارد و می‌تواند رفتاری واکنشی بر اساس شرط‌های پیش‌فرض یا احساسات درون‌شبکه‌ای از خود نشان دهد. همچنین  از NFT2 به روش چندزنجیره‌ای، چندمنبعی و دائو‌محور نیز می‌توان بهره برد و کاربردهای جدیدی برای این دارایی بوجود آورد.

تفاوت نسل دومNFT  با نسخه اول آن

اما شاید بتوان گفت جالب‌ترین قابلیتی که به نسل دوم NFTها اضافه شده است این است که این توکن‌های جدید قابلیت Nesting و Legos دارند؛ یعنی می‌توانند درون یکدیگر قرار گرفته و یا به یکدیگر متصل شوند و بدین ترتیب حتی به صورت مجموعه‌ای خرید و فروش و معامله شوند. علاوه بر این، موارد بسیار دیگری نیز وجود دارد که نسل دوم NFT را از نسل اول آن متفاوت می‌کند که به مرور زمان با آنها آشنا خواهید شد.

کیف پول NFT2.0

شما می‌توانید از همه کیف پول‌هایی که از نسل اول NFT پشتیبانی می‌کنند برای نگهداری و هولد توکن‌های NFT2 خود نیز استفاده کنید. اما دقت داشته باشید که یک کیف پول امن و معتبر را برای این منظور انتخاب کنید تا دارایی خود را از دست ندهید.

گفتنی است که یک کیف پول (Wallet) دیجیتال به نام NFT2 نیز وجود دارد که توسط شبکه LTO ایجاد و ارائه شده است و اجازه نگهداری و معامله نظیر به نظیر دارایی‌های دیجیتال غیرمتمرکز را به کاربران خود می‌دهد.

اینترنت نسل سوم (Web 3) چیست و چه کاربردی دارد؟

مفهوم لگوی هنری در  NFT2.0

در نسل دوم NFTها که توسط ریمارک ارائه شده است مفهومی به نام لگو (Legos) مطرح شده است که به قابلیت جدیدی از NFTها اشاره دارد.  NFT Legos در واقع یک مجموعه بزرگ از چندین آجر رنگی یا لِگوی مستقل است که قابلیت اتصال به یکدیگر را داشته و خالقان NFT را قادر می‌سازند که با در کنار هم قرار دادن آنها NFTهای پیچیده دلخواه خود را بسازند.

مفهوم لگوی هنری در  NFT2.0

آینده NFT

حتماً تابه‌حال متوجه این موضوع شده‌اید که بیشتر NFTها فقط در کیف پول صاحبان خود جا خوش کرده و در حال خاک خوردن هستند! در بهترین حالت هم این هولدها، توکن‌های خود را در اولین فرصتی که بدست بیاورند خواهند فروخت.

به همین دلیل هم نسل دوم توکن‌های غیرمثلی یا مفهوم لگوی NFT (NFT Legos) روی کار آمده و در حال حاضر نیز موضوع مورد بحث فعالان این بازار سرمایه غیرمتمرکز است.

آینده NFT

در این مطلب به چیزی بیش از توکن‌های شناخته شده NFT، یعنی ERC-721 و ERC-1155، پرداختیم و درباره ماهیت NFT 2.0 و مفهوم لگوی هنری که توسط RMRK ارائه شده است نیز توضیحات مختصری دادیم.

ان‌اف‌تی‌ها قابلیت‌های بسیار زیادی دارند که به مرور زمان و روی کار آمدن نسل‌های بعدی این توکن‌های غیر قابل معاوضه، با آنها آشنا شده و قطعاً از آنها در زندگی، کار و سرمایه‌گذاری‌های خود استفاده خواهیم کرد.

برای اطلاع از موضوعات ترند و مهم دنیای ارز دیجیتال و بلاکچین، مقالات دیگر ما را نیز مطالعه کنید.


اکسچنج سیتکس با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.
5/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا