ثبت نام اکسچنج
دانشنامهمعامله و سرمایه گذاری

در دنیای ارزهای دیجیتال چه زمانی و چگونه دست به برداشت سود بزنیم؟

بازار ارزهای دیجیتال پر است از تلاطم و افزایش و کاهش قیمت که فرصت‌های متعددی را برای خرید، فروش و برداشت سود فراهم می‌کند. با اینکه هیچ فرمول جادویی و خاصی برای پیش‌بینی زمان مناسب ورود یا خروج از بازار وجود ندارد؛ اما چند استراتژی و نکته کلی وجود دارد که می‌تواند برای تعیین و انتخاب زمان برداشت سود کاربردی باشد. در این مقاله از بلاگ پلتفرم مالی سیتکس نیز قصد داریم به بررسی این نکات و معرفی آنان بپردازیم.

منظور از برداشت سود چیست؟

برداشت سود به فروش ارزهای دیجیتال یا هر گونه دارایی مالی دیگر پس از یک دوره افزایش قیمت اشاره دارد که در جهت دریافت مابه‌التفاوت میان سرمایه اولیه و قیمت نهایی آن دارایی انجام می‌شود.

برداشت سود در برابر هولد کردن (Holding) قرار دارد که طی آن، سرمایه‌گذار برای مدت طولانی و به امید افزایش قیمت، از فروش یک دارایی خودداری می‌کند. این استراتژی عموماً در بازه‌های 3 تا 5 ساله کاربردی بوده و نیازمند صبر و تحمل زیادی است.

همچنین، هولد کردن موجب از دست رفتن فرصت‌های دریافت سود متعددی می‌شود؛ زیرا قبل از آنکه بیشتر کوین‌ها و توکن‌های دیجیتال به یک قیمت مشخص برسند، نوسانات متعددی را تجربه می‌کنند که موقعیت‌های مناسبی برای دریافت سود و سرمایه‌گذاری مجدد را در اختیار سرمایه‌گذار قرار می‌دهد. سرمایه‌گذارانی که توانایی و دانش لازم برای استفاده از این نوسانات را دارند می‌توانند نسبت به هولدرها (Holder) به سود بیشتری برسند.

به‌علاوه، هولدرها عموماً در روزهای پایانی یک روند (خرسی یا گاوی) دست به خرید می‌زنند که آنها را در خطر خرید در قیمت‌های بالا و اوج قیمتی قرار می‌دهد؛ بدین ترتیب کم نیستند هولدرهایی که پس از خرید دارایی مورد نظر خود مجبور به تحمل اصلاح و کاهش قیمت می‌شوند که گاهی کاهش 25 درصدی ارزش دارایی را به‌همراه دارد.

از آنجایی که بیشتر هولدرها تجربه کمی در بازارهای مالی و ارزهای دیجیتال دارند، به خوبی نمی‌دانند که چه زمانی باید دست به برداشت سود زد و در بیشتر مواقع، در زمان نامناسب اقدام به انجام معامله خرید یا فروش می‌کنند.

این در حالی است که با استفاده از چند استراتژی و نکته ساده می‌توان نقاط مناسب برای ورود و خصوصاً خروج از بازار و دریافت سود را شناسایی کرده و سود نهایی را به بیشترین حالت خود رساند.

مزایا و معایب برداشت سود در دنیای ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال بسیار پرتلاطم است و برخلاف دنیای بورس و فارکس، تجربه سود یا ضرر دورقمی رواج زیادی در آن دارد. در واقع، تغییر یک یا دو درصدی دارایی خریداری‌شده تنها چند دقیقه پس از خرید یا فروش اصلاً اتفاق عجیبی نیست. استفاده از یک استراتژی برداشت سود مناسب به شما کمک می‌کند تا از همین تغییرات کوچک نیز بهره برده و عملکرد بهتری نسبت به یک هولدر داشته باشید.

مزایای دریافت سود در دنیای ارزهای دیجیتال را می‌توان در نکات زیر خلاصه کرد:

  • افزایش سود دریافتی از سرمایه‌گذاری
  • دریافت سود در حین افزایش دارایی‌های دیجیتال
  • استفاده از شرایط بازار به نفع خود
  • کاهش خطر نسبت به سرمایه‌گذاری بلندمدت
  • یادگیری نکات اولیه‌ای که در نهایت راه را برای تبدیل‌شدن به یک تریدر حرفه‌ای باز می‌کنند.
مطلب پیشنهادی مرتبط
میزان امنیت پل‌های بلاکچینی و علت هک شدن بریج‌ها

با تمام این مزایا و تفاسیر، در صورتی که اطلاعات و دانش لازم را نداشته باشید، دریافت سود در دنیای ارزهای دیجیتال می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد. خوشبختانه یادگیری این موارد کار چندان دشواری نیست و با درک مواردی نظیر سطوح حمایت و مقاومت، سطوح فیبوناچی و چند ابزار اصلی تحلیل فاندامنتال می‌توانید نقاط ورود و خروج را به خوبی شناسایی کنید.

PROS

مسلماً عدم یادگیری نکات ابتدایی تریدینگ، شانس شما برای تبدیل‌شدن به یک تریدر موفق و برداشت سود در زمان‌های مناسب را به‌مراتب کاهش می‌دهد.

البته برداشت سود معایب خود را دارد که در ادامه می‌توانید آنها را مشاهده کنید:

  • نیازمند داشتن درک کلی از تحلیل تکنیکال
  • لزوم به پایبندی به یک استراتژی و برنامه مشخص
  • افزایش کارمزد تراکنش به‌دلیل افزیش تعداد تراکنش‌ها و معاملات

چه زمانی دست به برداشت سود بزنیم؟

علی‌رغم مزایای متعدد برداشت سود در دنیای ارزهای دیجیتال، کم نیستند سرمایه‌گذاران تازه‌واردی که توانایی انتخاب زمان مناسب فروش و برداشت سود را نداشته و فرصت‌های مناسب این کار را از دست می‌دهند. با اینکه پیش‌بینی دقیق بهترین زمان برای خرید یا فروش یک دارایی تقریباً غیرممکن است؛ اما با استفاده از چند نکته کلی و شناختن چند نشانه می‌توان متوجه نزدیک‌شدن به نقاط مناسب خرید یا فروش شد. در ادامه برخی از این نشانه‌ها را مشاهده می‌کنید.

شکل‌گیری الگوهای کندل خرسی

شروع و روزهای ابتدایی ایجاد یک الگو یا روند خرسی یکی از بهترین زمان‌ها برای فروش و برداشت سود است. الگوهایی نظیر تقاطع مرگ (Death Cross)، شانه و سر (Head and Shoulders)، ستاره دنباله‌دار (Shooting Star) و سایر الگوهایی که نشان از شکل‌گیری یک روند خرسی یا تغییر روند بازار دارند از مهمترین ابزارهای یک تریدر برای انتخاب نقاط مناسب دریافت سود به‌شمار می‌روند.

شروع بازه ثبات

توقف روند رشد و شروع بازه ثبات قیمتی از دیگر نشانه‌های پرکاربردی است که سرمایه‌گذاران می‌توانند برای شناسایی نقاط مناسب برای برداشت سود استفاده کنند. لزوم دریافت این سیگنال از چند اندیکاتور یا الگو مهمترین نکته مهم در استفاده از این نشانه است؛ چراکه شکل‌گیری یک دوره «استراحت» و کاهش نوسانات قیمت میان دو روند صعودی بسیار رایج بوده و فروش در این شرایط سرمایه‌گذار را از بهره‌مندی از روند صعودی بعدی محروم خواهد کرد.

تغییر در شرایط فاندامنتال

تغییر ناگهانی در شرایط فاندامنتال یک ارز دیجیتال یکی دیگر از نشانه‌های مناسب برای شناسایی نقاط فروش و برداشت سود به‌شمار می‌رود. شناسایی این تغییرات نیز نیازمند آشنایی و استفاده از تحلیل فاندامنتال است.

برخلاف تحلیل تکنیکال که با استفاده از نمودارهای قیمت، الگوها و اندیکاتورها انجام می‌شود؛ تحلیل فاندامنتال از طریق بررسی تعداد خریداران و کاربران یک ارز دیجیتال، تغییرات تیم توسعه‌دهنده و سایر اطلاعات حیاتی مربوط به پروژه مورد نظر انجام می‌شود.

تلاطم در اقتصاد کلان

درست مانند تغییرات در مسائل فاندامنتال یک پروژه، تغییرات شکل‌گرفته در اقتصاد کلان نیز می‌تواند شرایط را برای فروش فراهم کند. از میان این تغییرات می‌توان به جنگ، همه‌گیری بیماری، رکود اقتصادی و… اشاره کرد که بر مسائلی نظیر بورس و بازارهای مالی نظیر بازار ارزهای دیجیتال تأثیر مستقیمی دارند.

در حقیقت، هر رخدادی که تغییر یا ضربه شدیدی را به یک بازار یا دارایی وارد کند می‌تواند نشانه‌ای برای فروش آن دارایی و برداشت سود باشد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
معرفی بهترین ارزهای دیجیتال ایرانی

PROFIT

چگونه دست به برداشت سود بزنیم؟

شناسایی زمان مناسب برداشت سود با استفاده از تحلیل فاندامنتال یا تکنیکال خود مسئله مهمی بوده و نیازمند یادگیری و تسلط به آنهاست؛ اما چگونگی برداشت سود نیز خود اهمیت بالایی دارد. آیا پس از رسیدن به X درصد سود، ناگهان دست به برداشت می‌زنید؟ یا استراتژی برداشت سود شما بر پایه برداشت سود در سطوح حمایت یا مقاومت ساخته شده است؟ شاید هم تصمیم برداشت سود شما با استفاده از نقاط پیوت (Pivot Point) و سطوح فیبوناچی اتخاذ می‌شود؟ تریدرهای حرفه‌ای از تمام ابزارها و روش‌های مذکور استفاده می‌کنند.

تعیین تارگت قیمت

ورود به بازار و ثبت خرید یک ارز دیجیتال بسیار ساده است؛ اما نحوه و زمان خروج از این معامله است که سوددهی آن را مشخص می‌کند. بسیاری از تریدرها با استفاده از ابزارهایی نظیر معاملات Stop-loss دست به برداشت سود می‌زنند. بسته به نوع استراتژی مورد استفاده، این تارگت یا هدف می‌تواند بر اساس یک قیمت مشخص، یا افزایش درصد نسبت به قیمت خرید تعیین شود.

برای مثال، فرض کنید بیت کوین را به قیمت 31,450 دلار خریداری کرده و قصد دارید 2 درصد سود کنید. برای اینکار کافی است سفارشی برای فروش بیت کوین در قیمت 32,079 دلار باز کنید. در صورتی که با توجه به تحلیل‌های مختلف انتظار داشته باشید که بیت کوین به قیمت 32,347 دلار برسد، می‌توانید سفارش فروش را بر پایه این قیمت تعیین کنید.

در هر صورت و صرف نظر از نحوه تعیین قیمت نهایی فروش (درصدی یا قیمت مشخص)، تمام تصمیمات شما باید بر پایه نتایج صحیح از تحلیل‌های مختلف حاصل شده و به دور از احساسات باشد.

خطر در برابر پاداش

بررسی نسبت خطر در برابر پاداش یکی دیگر از مسائل مهم در تریدینگ و برداشت سود در بازار ارزهای دیجیتال است که می‌تواند در نهایت شما را به یک تریدر سودده تبدیل کند.

باید توجه داشته باشید که موفقیت در تمام معاملات و سودده بودن تمام آنها تقریباً غیرممکن است؛ آنچه اهمیت دارد، بیشتر بودن تعداد و میزان معاملات موفق و سودده شماست.

برای مثال، اگر میانگین سود حاصل از معاملات موفق شما برابر با 11 دلار و میانگین ضرر حاصل از معاملات ناموفق شما برابر با 6 دلار باشد؛ برای آنکه بتوانید در نهایت به سود برسید، کافی است در 40 درصد از معاملات خود موفق عمل کنید.

این موضوع باعث اطمینان خاطر شما شده و استرس شما در انجام معاملات را کاهش می‌دهد. همچنین، با مدیریت انتظارات از این طریق، تصویر واضح‌تری برای رسیدن به سود خواهید داشت.

TA

استفاده از تحلیل تکنیکال برای یافتن نقاط خروج

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، ابزارها و اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال کاربرد زیادی در شناسایی نقاط مناسب برای فروش و برداشت سود دارند و با توجه به اینکه تعداد این ابزارها و اندیکاتورها بسیار بالاست؛ در ادامه به معرفی سه مورد از کاربردی‌ترین این ابزارها برای شناسایی نقاط برداشت سود در بازار ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت.

1. سطوح مقاومت و حمایت

برای شناسایی این سطوح کافی است نگاهی به نمودار قیمتی دارایی مورد نظر داشته باشید؛ سطح مقاومت به قیمتی اشاره دارد که روند صعودی آن دارایی در آن متوقف شده است. سطح حمایت نیز به قیمتی اشاره دارد که دارایی مورد نظر به پایین‌تر از آن نرسیده است.

مطلب پیشنهادی مرتبط
شباهت و تفاوت کلاهبرداری در طرح پانزی و هرمی در ارز دیجیتال

صرف نظر از آنکه قصد خرید دارید یا فروش، از طریق بررسی گذر صعودی یا نزولی قیمت از این سطوح می‌توانید نقاط ورود یا خروج مناسب را شناسایی کنید.

FIBUNACCI

2. سطوح فیبوناچی

درست مانند سطوح حمایت و مقاومت، سطوح فیبوناچی نیز می‌توانند برای شناسایی زمان مناسب فروش و برداشت سود بسیار کاربردی باشند. خصوصاً که بازار ارزهای دیجیتال عموماً به‌گونه‌ای عمل می‌کند که قیمت یک دارایی به سطوح مختلف فیبوناچی می‌رسد. با مشاهده دقیق این سطوح و بررسی آنها (به‌ویژه اصلاح فیبوناچی) به‌عنوان بخشی از ابزارهای همیشگی برداشت سود، می‌توانید شانس خود برای کسب بیشترین سود ممکن را افزایش دهید.

3. نقاط پیوت

نسبت به دو ابزار قبلی، نقاط پیوت ممکن است کمتر شناخته‌شده باشد؛ اما درست مانند آن دو ابزار، این نقاط نیز می‌توانند برای برداشت سود بسیار مناسب باشند.

سخن آخر

درست است که بخش قابل توجهی از فعالان، خصوصاً تازه‌واردان، بازار ارزهای دیجیتال به هولد کردن دارایی‌های دیجیتال و فروش آنها در بازه‌های بلندمدت علاقه دارند؛ اما حقیقت این است که با استفاده از چند نکته و استراتژی ساده می‌توان نقاط مناسب برای فروش دارایی مورد نظر را شناسایی کرده و سود دریافتی را در نهایت افزایش داد.

بدین ترتیب در این مقاله سعی کردیم نکات لازم برای شناسایی نقاط فروش و کسب سود مناسب را به‌صورت خلاصه معرفی کرده و مورد بررسی قرار دهیم.

4/5 - (1 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

آوا اشرفی

آوا اشرفی هستم یک نِرد :) حوزه‌های مختلف فناوری و آینده‌پژوهی مواردی هستن که من هرگز از دنبال کردنشون خسته نمی‌شم؛ به نظرم دنبال کردن تکنولوژی مثل خوردن آب از دریاست، هر چی بیشتر ازش بخوری، تشنه‌تر میشی. ;)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا