ثبت نام اکسچنج
دانشنامهبلاکچینلغت نامه

تعریف دقیق White Paper + فوت و ‌فن‌های نوشتن یک وایت پیپر عالی

وایت پیپر یا سپیدنامه، یک سند اطلاعاتی یا در واقع شناسنامه یک پروژه ارز دیجیتال است که در آن به هویت و مفهوم اصلی پروژه در کنار نقشه راه و چشم انداز آینده آن پرداخته می‌شود. وایت پیپر ارز دیجیتال توسط مؤسسان و صاحبان پروژه و عموماً در زمان رونمایی و عرضه اولیه توکن‌‌ها و کوین‌های آن منتشر می‌شود تا علاقمندان بتوانند تمام اطلاعات مرتبط با طراحی و ساخت، اهداف و مسیر آینده این پروژه را در یک سند واحد مشاهده کنند و تصمیمات سرمایه‌گذاری آگاهانه‌تری بگیرند.ندازی

در ادامه این مقاله از پلتفرم مالی سیتکس به تعریف وایت پیپر و کاربرد آن در دنیای ارزهای دیجیتال می‌پردازیم و در نهایت اجزاء کلیدی  یک سپیدنامه را نیز به شما معرفی می‌کنیم.

با ما تا انتهای مطلب همراه باشید…

وایت پیپر (White Paper) چیست؟

وایت پیپر (Whitepaper) که در فارسی به آن سفیدنامه یا سپیدنامه (یا به اشتباه کاغذ سفید) نیز گفته می‌شود، اصطلاحی است که در دنیای ارز دیجیتال بسیار کاربرد دارد و به معنی یک سند اطلاعاتی است که توسط شرکت یا سازمانی عام‌المنفعه ارائه می‌شود و از طریق آن به معرفی و تبلیغ ویژگی‌های محصولات، راهکارها یا خدمات فعلی (یا آینده) خود می‌پردازند.

همچنین از وایت پیپر به عنوان متدی کاربردی برای ارائه قوانین و سیاست‌های دولتی و سنجش واکنش عمومی نیز استفاده می‌شود.

وایت پیپر

جالب است بدانید که اصطلاح «وایت پیپر» اولین بار برای اشاره به پیش‌نویس اولیه قانون اساسی بریتانیا مورد استفاده قرار گرفت که نسخه‌هایی از آن بین نمایندگان پارلمان UK توزیع شد.

بسیاری از وایت پیپرها برای آگاه کردن سرمایه‌گذاران از نحوه عملکرد یک پروژه ارز دیجیتال، فناوری تشکیل‌دهنده آن و دلیل تمایزش با رقبا، استفاده می‌کنند.

از طرفی برای استارت‌آپ‌های رمز ارز ضروری است که حتماً در اولین فرصت یک وایت پیپر منتشر کنند، چرا که داشتن وایت پیپر عنصری کلیدی است که مشروعیت و اعتبار پروژه‌های مختلف از جمله کریپتو‌کارنسی را تعیین می‌کند.

وایت پیپر چه کاربردی در ارز دیجیتال دارد؟

ارزهای دیجیتال (Cryptocurrency) یا همان رمز ارزها، پروژه‌های بلاکچینی هستند که به انتشار و ارائه وایت پیپر معروف‌اند.

در دهه 2010 و زمان اوج‌گیری شور و شوق و استفاده کاربران از ارزهای دیجیتال، شرکت‌های کریپتو و عرضه اولیه سکه (ICO) سپیدنامه‌های متعددی را منتشر می‌کردند تا بتوانند کاربران و خصوصاً «سرمایه‌گذاران» بیشتری را به پروژه‌هایشان جذب کنند.

گذشته از این که بسیاری از این پروژه‌ها دارای مشکل یا نوعی کلاهبرداری مالی بودند، استثناهای بسیار خوب و موفقی هم در بین این وایت پیپرها وجود داشت.

برای مثال ارز دیجیتال بیت کوین، تنها چند ماه پس از انتشار وایت پیپر معروف خود در فضای آنلاین و توسط ساتوشی ناکاموتو (که در اکتبر 2008 با ارسال یک ایمیل همگانی صورت گرفت) به بازار آمد.

در واقع، خواندن وایت پیپر بهترین روش ممکن برای درک پروژه ارز دیجیتالی است که به آن علاقه‌مند هستید.

اما بسیاری از افراد نمی‌دانند که چگونه باید وایت پیپر را بررسی کرده و در سپیدنامه دقیقاً دنبال چه اطلاعاتی باید بگردند!

وایت پیپر

وایت پیپرها مدارکی مهم هستند که نباید به صورت سطحی خوانده شوند و اگر فردی هستید که زیاد از تکنولوژی‌های روز سر در نمی‌آورید، بهتر است سراغ white paper پروژه‌های موردنظر خود نروید و از مشاوران قابل اعتماد در تصمیمات خود کمک بگیرید.

با این حال، خواندن و فهمیدن اطلاعات یک وایت پیپر ارز دیجیتال، نیاز به داشتن دانش تخصصی کامپیوتری ندارد.

برای فهمیدن وایت پیپر، کافی است تا آشنایی مختصری با مفاهیمی مانند بلاکچین، سافت فورک و هارد فورک،  حاکمیت، قرارداد هوشمند و… داشته باشید.

مطلب پیشنهادی مرتبط
بررسی تفاوت استیکینگ ارز دیجیتال (Staking) و ییلد فارمینگ (Yield Farming)

چرا توجه به وایت پیپر مهم است؟

اولین و مهمترین گام در جذب سرمایه‌گذاران به یک پروژه ارز دیجیتال، ارائه یک وایت پیپر کامل و شفاف است. در وایت پیپر، هرچه جزئیات بیشتری از سیر تکامل و اهداف پروژه رمز ارز و دلیل ارزشمند بودن توکن‌های آن برای سرمایه‌گذاری ارائه شود، سپیدنامه جذاب‌تر و قانع‌کننده‌تری خواهیم داشت که قادر است مخاطبان بیشتری را نیز به پروژه جذب کند.

وایت پیپر

چنانچه یک وایت پیپر به خوبی و با ذکر جزئیات دقیق پروژه نوشته شده باشد، می‌تواند توجه سرمایه‌گذاران را به پروژه مربوطه جلب کرده و همچنین موفقیت آن را نیز در ادامه راه تضمین کند.

همچنین، یکی از اصلی‌ترین کانال‌های ارتباطی پروژه با مخاطبان که همیشه به آن رجوع خواهند کرد، سپیدنامه است که می‌توان از طریق آن اطلاعات لازم را به آنها داده و سرمایه‌گذاران را با مزایای مشارکت در پروژه خود آشنا کرد.

ارزهای دیجیتالی که دارای یک وایت پیپر منسجم، قدرتمند و کامل هستند و نقشه راهشان در آن به خوبی ترسیم شده است، از اعتبار بالاتری در بین کاربران برخوردارند و معمولاً معاملات بیشتری را نیز تجربه می‌کنند.

قبل از سرمایه‌گذاری در یک پروژه رمز ارز حتماً وایت پیپر آن را مطالعه کرده و ببینید که آیا اهداف این پروژه ارز دیجیتال با اهداف سرمایه‌گذاری شما در یک راستا قرار دارد یا خیر.

هدف از ایجاد یک وایت پیپر چیست؟

وایت پیپر یک گزارش متقاعدکننده، معتبر و عمقی در مورد موضوعی خاص است که ابتدا مسأله یا چالشی را طرح کرده و سپس راه‌حلی برای آن ارائه می‌دهد.

معمولاً بازاریابان از وایت پیپر برای آموزش مخاطبان خود در مورد یک محصول،سرویس یا یک راهکار خاص، استفاده می‌کنند.

سفیدنامه‌ها راهنماهای پیشرفته‌ای برای حل مشکلات احتمالی پروژ‌ه‌‌ هستند و ممکن است برای دانلود کردن یا مشاهده آنها تنها نیاز به وارد کردن ایمیل خود داشته باشید که آنها را تبدیل به گزینه مناسبی برای ایجاد لید می‌کند.

وایت پیپر

وایت پیپر یک پیشنهاد برای خرید محصول نیست!

با وجود این که در ابتدای این مطلب، وایت پیپر را به عنوان “سند اطلاعاتی صادر شده توسط یک شرکت برای ترویج یا برجسته کردن ویژگی‌های یک راهکار، محصول یا خدمات” تعریف کردیم، اما نباید با دفاع و تبلیغ بیش از حد از محصول خود (در اینجا ارز دیجیتال) مخاطبان را دل‌زده کنیم.

فراموش نکنید که هدف اصلی وایت پیپر، اطلاع‌رسانی و متقاعد کردن کاربران بر اساس حقایق و شواهد پروژه است، نه اینکه به دنیا بگوید چرا محصول شما بهترین است و باید آن را بخرند.

اجزاء تشکیل‌دهنده یک وایت پیپر خوب

شاید معنای لغتی کلمه وایت پیپر، کاغذ سفید باشد، اما باید بدانید که این کاغذ ابداً سفید نیست! سپیدنامه پر از اطلاعات مهم و حیاتی است که افراد علاقمند به یک پروژه ارز دیجیتال یا سرمایه‌گذاران بالقوه نیاز دارند بدانند تا بتوانند برای مشارکت در آن پروژه تصمیم بگیرند.

داده‌های مندرج در سپیدنامه باید صادقانه، واقعی و دور از هرگونه بزرگنمایی باشد تا افراد درک درستی از پروژه و آینده آن پیدا کنند.

وایت پیپر

اطلاعات وایت پیپر می‌تواند شامل موارد بسیار زیادی باشد و قانون مشخصی هم برای نوشتن وایت پیپر وجود ندارد. اما برای اینکه بتوان گفت یک وایت‌ پیپر، کامل و عالی نوشته شده است؛ لازم است که برخی از موارد مهم و کلیدی حتماً در سپیدنامه ذکر شده باشد.

شما باید وایت پیپر خود را مانند یک پروپوزال جامع در نظر بگیرید که همه جنبه‌های پروژه شما را دربرمی‌گیرد.

اغلب وایت پیپرهای خوب عناصر کلیدی یکسانی دارند، حتی اگر لزوماً ترتیب اطلاعات ارائه شده در آنها یکسان نباشد.

مطلب پیشنهادی مرتبط
قرارداد هوشمند (Smart Contract) در بلاکچین چیست؟

در این بخش از مقاله، اجزاء کلیدی تشکیل‌دهنده یک وایت پیپر خوب و کامل را با هم مرور می‌کنیم.

جدول محتوا یا لیست مطالب:

وایت پیپرها معمولاً اسنادی طولانی و حجیم هستند و به همین دلیل نیز ضروری است که ابتدا یک صفحه محتوا یا لیست مطالب برای راهنمایی مخاطبان به بخش‌های مختلف وایت پیپر خود ارائه دهید. به این ترتیب، سپیدنامه شما خوانایی بهتری پیدا کرده و علاقه‌مندان می‌توانند به سرعت اطلاعات مورد نیاز خود را بیابند.

خلاصه یا طرح کلی پروژه:

اگر وایت پیپر شما ابزاری برای بازاریابی طولانی مدت شما باشد، باید بخش خلاصه آن را به عنوان یک ورژن کوتاه و مختصر از آن در نظر بگیرید. یک چکیده خوب، به گونه‌ای است که پروژه شما را در چند پاراگراف و به زبان ساده توضیح خواهد داد. شما در ادامه وایت پیپر فضای زیادی برای ذکر جزئیات خواهید داشت، پس بهتر است در خلاصه پروژه، به کلیات و مهمترین موارد بپردازید.

طرح مشکل اصلی:

هر پروژه یا محصولی برای هدفی مشخص ایجاد می‌شود و برای این‌که کاربردی و توجیح‌پذیر باشد، نیاز دارد که به نیازها یا مشکلاتی از انسان پاسخ دهد. این بخش توضیح مختصری از مشکلی است که قصد دارید در پروژه خود به آن رسیدگی کنید. برای مثال متمرکز و واسطه‌ای بودن صنعت موزیک یا گران‌قیمت بودن کارمزدهای پرداخت‌های بین‌المللی و…

راه‌حل شما:

پس از ذکر چالش یا مشکلی که در قسمت قبل آن را مطرح کردید، باید توضیح دهید که پروژه شما چگونه با آن برخورد کرده و آن را برطرف می‌کند. در واقع در این قسمت باید کاربرد ارز دیجیتال خود را در زندگی انسان شرح دهید. مثلاً غیرمتمرکزسازی نظام بانکی یا کم کردن کارمزدهای انتقالات پول و…

اطلاعات فنی پروژه:

وایت پیپر

در این قسمت باید نحوه کار پروژه ارز دیجیتال خود را توضیح دهید. بهتر است درگیر جزئیات پیچیده نشوید، و سعی کنید نیازمندی‌های مخاطبان مورد‌نظر خود را در نظر بگیرید. اگر پروژه شما شامل فناوری جدید یا هر چیزی است که هنوز در دسترس همه افراد نیست، باید درباره آن نیز به طور مختصر توضیح دهید تا مفهومی در ذهن مخاطبان گنگ نماند.

اگر پروژه شما یک عرضه اولیه سکه (ICO) یا یک عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO) باشد، باید نحوه عملکرد آن را دقیقاً توضیح دهید.

این ارز دیجیتال یک توکن کاربردی است یا امنیتی؟

پروژه ارز دیجیتال شما از چه بلاکچینی استفاده می‌کند؟

الگوریتم اجماع آن اثبات کار (PoW)، اثبات سهام (PoS) یا یک الگوریتم جدید است؟

از این بخش باید برای پاسخ دادن به این سؤالات فنی (تکنیکال) کاربران و توضیح دقیق نحوه کار پروژه خود استفاده کنید.

اقتصاد/توکن‌شناسی:

این بخش از وایت پیپر، بسته به نوع پروژه‌ ارز دیجیتالی که راه‌اندازی می‌کنید، باید اقدامات اساسی پشت آن را توضیح دهد. سعی کنید توضیحات مرتبط با مسائل مالی و اقتصادی پروژه را ساده نگه‌دارید. با این حال می‌توانیم فرض کنیم اکثر افراد علاقه‌مند به دنیای کریپتوکارنسی، درک اولیه‌ای از مفاهیم کلیدی رمز ارزها دارند.

بودجه و نحوه تفکیک مخارج:

علاوه بر توضیح مسائل اقتصادی توکن‌ها و پروژه خود، باید توضیح دهید که برنامه‌ریزی‌‌تان، برای استفاده از سرمایه‌ای که از مشارکت‌کنندگان و سرمایه‌گذاران جمع‌آوری می‌کنید، چگونه است. نحوه بکارگیری و محافظت از مارکت کپ و سرمایه در گردش پروژه یکی از مهمترین موارد وایت پیپر است.

گرافیک‌ها، نمودارها و تصاویر:

بهترین وایت پیپرها معمولاً از رسانه‌های تصویری مختلفی مانند تصاویر، نمودارها یا اشکال گرافیکی برای انتقال اطلاعات پیچیده  و آمار و ارقام خود استفاده می‌کنند.

تحقیق در بازار رقابت:

وایت پیپر

شما باید به سرمایه‌گذاران بالقوه خود نشان دهید که به وظایف خود عمل کرده‌اید. در این بخش از وایت پیپر، زمانی را برای برجسته کردن بخش بازاری که پروژه شما آن را پوشش می‌دهد، اختصاص دهید و هرگونه رقابتی را ذکر کنید. این کار عاقلانه است که از انتقاد بیش از حد نسبت به سایر سازمان‌ها و رقبای خود، خودداری کنید.

مطلب پیشنهادی مرتبط
نحوه ثبت نام در ایردراپ کوین مارکت کپ + نحوه خرید و فروش

اطلاعاتی درباره شما و تیمتان:

با وجود این که ماهیت ارزهای دیجیتال بر ناشناس بودن افراد مشارکت‌کننده تمرکز دارد، ایده خوبی است که تا حد امکان، اطلاعات هویتی افراد مختلفی از تیم خود را در سپیدنامه به نمایش بگذارید. اگر دلیلی برای پنهان نگه‌داشتن هویت شما وجود نداشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم تا تجربیات قبلی و نقاط قوت تیم خود را در وایت پیپر ذکر کنید.

نقشه راه یا Roadmap:

یک نقشه راه دقیق و دست یافتنی، بخش اساسی هر وایت پیپر موفق را تشکیل می‌دهد. اطمینان حاصل کنید که هر دستاوردی که قبلاً بدست آورده‌اید را در این قسمت از سپیدنامه ارز دیجیتال خود، ذکر کنید و سعی کنید به مخاطبان خود در مورد نقاط عطف پروژه در آینده، بیش از حد وعده ندهید.

بهتر است کمی به خودتان زمان بدهید و تلاشتان را بیشتر کنید تا اینکه در کارهایتان عجله کنید و ارزش و اعتبار خود را از دست بدهید.

خطرات و چالش‌های پیش‌رو:

ما در جهانی ناکامل زندگی می‌کنیم. اگر به اندازه کافی صادق باشید و خطراتی که پروژه‌تان در مسیر خود در پیش دارد را بپذیرید، سرمایه‌گذاران شما نیز احترام بیشتری برای شما و پروژه قائل خواهند بود.

راهکارها و پروتکل‌های امنیتی:

به دلیل وجود ریسک‌ها و چالش‌های مختلف، پروژه‌های ارز دیجیتال برای پیدا کردن خطرات و ایجاد امنیت کامل برای اکوسیستم خود، نیازمند زمان نسبتاً زیادی هستند.

به یاد داشته باشید که جهان هنوز ارز دیجیتال را به عنوان یک راهکار مالی ثانویه می‌داند، بنابراین این کار بسیار مهم است که به سرمایه‌گذاران اطمینان دهید که اگر اوضاع بازار کریپتو به سمت خرابی و شکست پیش رفت، برنامه‌های جایگزینی برای حفاظت از پروژه و سرمایه آنها دارید.

در این بخش، می‌توانید هر ویژگی فنی را که برای محافظت از پروژه روی آن کار می‌کنید، ذکر کنید. بسته به نوع پروژه، این ویژگی‌ها می‌تواند شامل محدودیت‌های تراکنش و کیف پول، شرکای قابل اعتماد، پشتوانه مالی مازاد، پیروی از دستورالعمل‌ها یا مقررات موجود یا حتی مواردی ساده‌تر‌ مانند یک گواهی از سازمان یا فردی بانفوذ باشد.

نکته کلیدی این بخش، مشخص کردن چالش‌ها و ارائه پاسخی مناسب برای آنها است.

با معرفی تیم خود و نشان‌دادن این موضوع که هر خطر احتمالی را برای ادامه مسیر پروژه پیش‌بینی کرده‌اید، می‌توانید اعتماد سرمایه‌‌گذاران و معامله‌گران را به پروژه خود جلب کرده و آنها را نسبت به آینده آن خوش‌بین کنید.

بازاریابی و مارکتینگ:

مورد مهم دیگری که در نوشتن وایت پیپر اغلب نادیده گرفته می‌شود، شامل بازاریابی و اطلاعات روابط عمومی پروژه است و نشان می‌دهد که شما به آینده پروژه و رشد سازمان خود فکر کرده‌اید.

نتیجه نهایی:

وایت پیپر

وایت پیپر شما باید با یک جمع‌بندی مختصر از پروژه شما پایان یابد. مجدداً، از پیچیده کردن بیش از حد مسائل خودداری کنید و به اصول ابتدایی پایبند باشید.

فهرست موضوعات:

فهرست موضوعات هم مانند جدول محتوای موجود در ابتدای وایت پیپر است. اما مطمئن شوید که فهرست دقیق‌تری را ایجاد کرده‌اید. این فهرست باید شامل عناصر کلیدی پروژه شما و محل پیدا کردن آنها در وایت پیپر باشد.

اطلاعات تماس:

همیشه جدیدترین اطلاعات تماس تیم را در انتهای وایت پیپر خود بگنجانید. این مورد باید شامل تمامی اطلاعات تماسی اعضای کلیدی تیم و همچنین لینک وب‌سایت و شبکه‌های اجتماعی شما باشد.

 

5/5 - (4 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا