ثبت نام اکسچنج
تحلیلتحلیل فاندامنتالدانشنامهکوین هامعامله و سرمایه گذاری

آیا ارز لونا به روزهای اوج بازمی‌گردد؟

ریزش قیمت ارز لونا مسلما در روزهای اخیر داغ‌ترین خبر بازار ارزهای دیجیتال بود. در هیاهوی سقوط ارزش بیت کوین و به‌تبع آن کاهش قیمت سایر ارزهای دیجیتال، سقوط ارزش توکن‌های شبکه ارز دیجیتال ترا موج جدیدی را از بهت و ناامیدی میان سرمایه‌گذاران آغاز کرد. 

گفته می‌شود ورود هم‌زمان چند نهنگ به بازار و عدم آمادگی شبکه ترا برای مقابله با بازار خرسی، عمده‌ترین دلایل ایجاد کاهش قیمت ترا لونا و سقوط تعجب‌برانگیز ارزش UST،‌ استیبل کوین ترا بوده است.

ترا لونا چرا ریزش کرد؟

روز شنبه هفدهم اردیبهشت (MAY 7)، یک موج قابل توجه از فروش UST (استیبل کوین ترا) آغاز شد. افزایش فشار فروش این ارز سبب سقوط قیمت آن به محدوده ۰/۹ دلار شد. ارز دیجیتال لونا پشتوانه این استیبل کوین است و این پشتیبانی را از طریق فرایند توکن‌سوزی اجرا می‌کند.

یعنی برای حفظ قیمت UST روی یک دلار آمریکا، توکن‌های لونا را سوزانده و به‌جای آنها توکن جدید تولید می‌کند. هنگامی که کاهش روند قیمت UST آغاز شد، شبکه شروع به خروج توکن‌های لونا (توکن‌سوزی) نمودتا قیمت این استیبل کوین به ثبات برسد. در نتیجه این فرایند مقدار زیادی لونا از شبکه خارج شد.

ارز لونا چرا ریزش کرد؟

اما شرایط روز بعد هم به حالت عادی بازنگشت و حالا با انتشار خبر کاهش قیمت UST، حجم فروش از روز قبل هم بیشتر شد. بنابراین باز باید توکن‌سوزی اجرا می‌شد. میزان خروج توکن‌های لونا از شبکه بیش از حد تعادل بود و از سویی شبکه باید سودهای پروژه Anchor را نیز پرداخت می‌کرد. خروج بیش از حد توکن از شبکه سبب شد تعادل چرخه عرضه و تقاضا برهم خورده و قیمت ارز لونا نیز به‌طور فاجعه‌باری کاهش پیدا کند. (کاهش بیش از ۹۰ درصدی)

تا جایی که ارزش بازار آن از استیبل کوین ترا (UST) نیز کمتر شد. حالا لونا که قرار بود پشتوانه UST باشد، از آن بی‌ارزش‌تر بود.

پس از کاهش قیمت لونا چه اتفاقی افتاد؟

همه این‌ها زمانی اتفاق افتاد که ارز دیجیتال لونا در روزهای گذشته در کانال ۱۱۶ دلار نیز در حال معامله بود و کاهش ارزش آن سبب لیکویید شدن میلیون‌ها دلار قرارداد فیوچرز تنها طی ۲۴ ساعت شد. صرافی بایننس نیز در ادامه اعلام کرد که معاملات فیوچرز لونا را از سیستم خود حذف خواهد کرد.

یک پروپوزال حاکمیتی برای کاهش سود پروژه انکر (Anchor)، از ۱۸ درصد به ۴ درصد برای زنده ماندن توکن‌های شبکه ارائه شد. 

میزان گردش توکن‌های لونا طی ۴ روز ۲۰ برابر شد و درصد بالایی از توکن‌هایی که گردش نداشتند، ارزهای لونای استیک شده بودند که باید دوره ۲۱ روزه استیکینگ را طی می‌کردند. برخی صرافی‌های مطرح مثل بایننس و کوینکس، این ارز را از فهرست معاملاتی خود خارج کردند.

به‌طور کلی فضای پر‌التهابی پیرامون این ارز ایجاد گردید، که این فضا نیز سبب افزایش حجم فروش توکن‌های LINA و UST و به‌تبع آن کاهش قیمت بیشتر این ارزها شد.

حال با این تفاسیر پرسش اصلی کسانی که هنوز توکن‌های LUNA یا UST را در سبد خود دارند، این است که آینده ارز لونا چه خواهد شد؟

مطلب پیشنهادی مرتبط
کاربرد DAO در بانکداری

جلوگیری از مرگ لونا

ریزش قیمت لونا موج عظیمی از تحلیل‌ها و نظرات را ایجاد کرد و بسیاری از فعالان مطرح دنیای ارزهای دیجیتال در رابطه با این ارز اظهار نظر کرده‌اند. برخی هم به‌دنبال راه‌حلی برای جلوگیری از نابودی شبکه ارز دیجیتال و نجات توکن‌های آن بودند.

طرح دوکوان برای نجات ارز لونا

دو‌کوان (Do Kwan)، از بنیان‌گذاران شبکه لونا طرحی برای احیای شبکه ارز دیجیتال ترا ارائه کرده است. بر‌اساس این طرح، شبکه‌ای جدید با یک میلیارد توکن ایجاد و مالکیت آن میان دارندگان LUNA‌ و UST تقسیم می‌شود.

او دراین‌باره گفته است: قیمت ارز لونا هنوز صفر نشده و ارزش بازار UST همچنان میلیاردها دلار است. حتی اگر ارزش UST با دلار مجددا برابر شود، نمی‌توان از افزایش گردش توکن‌های لونا، چشم‌پوشی کرد. روند روزهای اخیر سبب شده دارندگان توکن‌های شبکه ترا آسیب زیادی ببینند و شاید امکان بازسازی اساسی این شبکه عملا وجود نداشته باشد. 

طرح دوکوان برای نجات ارز لونا

دوکوان ادامه داد: با وجود این‌که یک اقتصاد غیرمتمرکز شایسته داشتن یک پول غیرمتمرکز است؛ اعتماد کاربران UST تا حدی آسیب دیده که دیگر نمی‌تواند مصداق یک پول غیرمتمرکز باشد. 

دارندگان UST باید سهم زیادی از شبکه جدید را در اختیار داشته باشند. آنها بستانکاران شبکه ارز دیجیتال ترا هستند که باید ضرر این افراد به‌ازای میزان دارایی‌شان جبران شود.

طرح احیای ترا چیست؟

ایجاد یک فورک جدید روی شبکه ترا طرح دوکوان برای احیای این شبکه بود.

 • با ایجاد این فورک زنجیره کنونی به ترا کلاسیک تغییر نام داده و نام توکن‌های آن LUNC می‌شود. 
 • زنجیره جدید، ترا نام می‌گیرد و توکن‌های آن LUNA خواهد بود. 
 • استیبل کوین UST‌ روی زنجیره کنونی باقی می‌ماند و به فورک جدید منتقل نخواهد شد. 
 • توکن‌‌های فورک جدید میان دارندگان LUNA ،UST، استیکرها شبکه کنونی و توسعه‌دهندگان اصلی شبکه توزیع می‌شوند.
 • کیف پول ترا فورم‌لبز (آدرس: terra1dp0taj85ruc299rkdvzp4z5pfg6z6swaed74e6) از لیست ایردراپ حذف شده و ترا به یک زنجیره کاملا کاربر‌محور تبدیل خواهد شد.
 • امنیت زنجیره جدید از طریق تورم توکن تامین می‌شود.

چانگ پنگ ژائو (CZ) مدیر‌عامل صرافی بایننس، در یک رشته توییت اعلام کرد که این طرح چاره‌ساز نخواهد بود. ژائو عقیده دارد شبکه جدید فاقد اعتبار است.او می‌گوید گرفتن اسنپ شات از موجودی کاربران، بی‌توجهی به تراکنش‌های انجام شده پس از سقوط ارزش لونا و UST است.

ژائو معتقد است کاربران بسیاری پس از ایجاد شرایط ناپایدار در شبکه به‌جهت حمایت از آن، شروع به سرمایه‌گذاری روی توکن‌های آن می‌نمایند.در همین شرایط بسیاری کاربران قدیمی موجودی خود را از ترس نابودی سرمایه‌شان تبدیل به ارزهای دیگر کرده‌اند. بنابراین طرح دوکوان در توزیع توکن‌های فورک جدید ناعادلانه است.

چه اتفاقی برای ارز دیجیتال لونا (LUNA) و TerraUSD افتاد؟

او در آخر از بنیان‌گذاران شبکه ارز دیجیتال ترا پرسید بیت کوین‌های ذخیره این شبکه در ‌صندوق ذخیره LFG، صرف چه اموری شده‌اند که در این شرایط از آن‌ها استفاده نمی‌شود؟

داستان بیت کوین‌های ترا چیست؟

گارد بنیاد لونا (LFG) که برای تقویت و رشد شبکه ترا ایجاد شد، قبل‌تر اعلام کرده بود بیش از ۷۰ هزار بیت کوین یعنی حدود ۲ میلیارد دلار برای شرایط اضطراری ذخیره دارد و این بیت کوین‌ها را پشتوانه شبکه ارز دیجیتال ترا می‌دانست.

مطلب پیشنهادی مرتبط
آموزش صفر تا صد تحلیل تکنیکال در بازار ارز دیجیتال

در آغاز شرایط بحرانی روزهای گذشته، LFG اعلام کرد حدود ۷۵۰ میلیون دلار چیزی نزدیک به ۳۷ هزار بیت کوین‌ را به شرکت‌های معامله OTC وام داده است. اما این بنیاد توضیحی در رابطه با مابقی ذخیره بیت کوین خود ارائه نکرد و آدرس کیف پول آن موجودی صفر را نشان می‌داد. 

این موضوع سبب شد بسیاری از کاربران و سرمایه‌گذاران شبکه و همچنین فعالان حوزه ارز دیجیتال، از این بنیاد بخواهند درباره سرنوشت بیت کوین‌های ذخیره شده‌اش توضیح بیشتری دهد. نماینده LFG در جلسه پرسش و پاسخ به خبرنگاران در‌رابطه با توضیح بیشتر پیرامون پشتوانه بیت کوین شبکه ارز دیجیتال ترا، گفت: حجم پرسش‌های آنها زیاد است و بهتر است برای یافتن پاسخ‌ها به صفحه رسمی توییتر این بنیاد مراجعه کنند.

داستان بیت کوین‌های ترا چیست؟

بنیاد لونا در بیانیه‌های خود تنها به اعطای وام اشاره کرد و اطلاعاتی از گیرندگان این وام‌ها ارائه نداد.

تام رابینسون (Tom Robinson) از بنیانگذاران شرکت تحلیل داده بلاکچین الیپتیک (Elliptic)، اعلام کرد که حدود ۸۰،۳۹۴ ذخیره بیت کوین بنیاد لونا را را ردیابی کرده است. 

طبق گزارش رابینسون در آغاز شرایط قرمز شبکه ترا، ۲۲،۱۸۹ بیت کوین که معادل ۷۵۰ میلیون دلار، از یک کیف پول مرتبط با LFG به آدرس جدیدی ارسال شد. سپس در همان ساعات ۳۰،۰۰۰ بیت کوین معادل۹۳۰ میلیون دلار، از سایر والت‌‌های LFG به همان آدرس ارسال شد.

در نهایت طی چند ساعت ۵۲،۱۸۹ بیت کوین با چند تراکنش مختلف از کیف پول‌های بنیاد لونا به یک آدرس مشخص در صرافی آمریکایی جمنای (Gemini) منتقل شد و تنها ۲۸،۲۰۵ بیت کوین برای LFG باقی ماند. این مقدار نیز در ساعت یک بامداد روز بعد به یک آدرس در صرافی بایننس انتقال یافت.

کیف پول ارز دیجیتال چیست؟ آموزش ساخت انواع کیف پول

در آغاز سقوط ارزش ناگهانی ارزش UST و ارز لونا، LFG اعلام کرد که در‌حال افزایش ذخایر بیت کوین خود برای حفظ تعادل قیمت UST با دلار آمریکا‌ است. اما اجرای این پروژه کارساز نبود و بیت کوین نتوانست توکن‌های UST و لونا را از سقوط نجات دهد. تا به‌اینجا می‌توان گفت پروژه پشتوانه بیت کوین در خصوص شبکه ارز لونا شکست خورد.

بیت کوین‌های بنیاد لونا چه شد؟

به‌هر‌حال ۱۰ روز پس از سقوط ارزش UST و ارز لونا، LFG تصمیم گرفت گزارش انتقال ذخایر بیت کوین خود را در توییتر منتشر کند.

طبق این گزارش:

 1.  از حدود ۳/۱ میلیارد ذخایر بنیاد لونا در حال حاضر تنها ۸۷ میلیون دلار باقی مانده است.
 2. بنیاد لونا برای حفظ ارزش UST حدود ۱ میلیارد واحد از این استیبل کوین خریداری کرده است.
 3. ۵۲,۱۸۹ واحد بیت کوین به استخرهای نقدینگی منتقل شده‌اند تا با سواپ کردن آنها با UST، عرضه آن را کاهش داده و قیمت این استیبل کوین را با دلار به تعادل برساند.
 4. حدود ۵,۳۱۳ بیت کوین به صندوق ذخیره لونا بازگردانده شده است.
 5. ۲۶ میلیون واحد USDT و ۲۳ میلیون واحد USDC، برای خرید ۵۰ میلیون واحد UST خرج شده است.
 6. ۳۳,۲۰۶ واحد بیت کوین دیگر برای خرید حدود ۱/۱ میلیارد واحد UST هزینه شد.
 7. در روز ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) حدود ۸۰۰ میلیون واحد UST در جریان فرایند سواپ شبکه ترا توکن‌سوزی و حدود ۲۲۱ میلیون واحد ارز لونا در ازای آن عرضه شد. (این توکن‌ها در شبکه ترا استیک شد تا از افزایش میزان عرضه و گردش بیش از حد ارز لونا جلوگیری شود)
 8. تمام دارایی‌های باقی مانده پس از این عملیات‌ها به آدرس صندوق ذخایر بنیاد لونا بازگردانده شد.
 9.  ۲۲۱ میلیون لونا استیک شده نیز در ۲۰ روز آینده به این صندوق منتقل خواهد شد.
مطلب پیشنهادی مرتبط
چه زمانی بیت کوین به ۱۰۰ هزار دلار می رسد؟

بنابراین حدود ۹۷ درصد از ذخایر بیت کوین بنیاد لونا در حال حاضر از صندوق خارج شده و مالکیت آن از این صندوق ساقط شده است و تنها معادل ۸۷ میلیون دلار بیت کوین‌‌، برای گارد بنیاد لونا باقی ماند.

آینده ارز ترا لونا چه می‌شود؟

بنیاد لونا اعلام کرده است که به‌دنبال بهترین و کاٰرآمدترین روش برای جبران زیان سرمایه‌گذاران این شبکه است و قطعا هولدرهای کوچک‌تر در اولویت جبران هستند.

با طرح‌هایی که ارائه می‌شود و با‌توجه به عقبه شبکه ارز دیجیتال ترا و جامعه بزرگ این ارز احتمال احیای شبکه بسیار زیاد است.

قطعا توسعه‌دهندگان ترا و جامعه بزرگ برنامه‌نویسان عضو آن، تمام تلاش خود را برای حفظ و بازگشت ارزش توکن‌‌های لونا و استیبل کوین UST‌ خواهند کرد.

با همه این‌ها باید منتظر ماند تا تب‌و‌تاب خبری سقوط قیمت ارز لونا از بین برود و سیگنال‌های احساسی کاهش پیدا کند؛ تا روند دور از هیجان و ترس شبکه شروع شود. شاید در این شرایط شاهد بازگشت لونا به روزهای اوج باشیم.


اکسچنج سیتکس صرافی آنلاین خرید و فروش ارز دیجیتال با ایجاد بستر امن معاملاتی در دنیای ارز‌های دیجیتال و تلاش شبانه‌روزی تیم خود، چشم‌اندازی فراتر از یک اکسچنج ساده برای خود در نظر گرفته است. ما می‌کوشیم تا ضمن بهره‌گیری از دانش روز دنیا، خدماتی به کاربران خود ارائه دهیم تا بتوانند با خیالی آسوده به خریدوفروش بپردازند.

 

5/5 - (4 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا