ثبت نام اکسچنج
معامله و سرمایه گذاریدانشنامه

چرا جهان رمز ارزها به سرمایه‌گذاران و رهبران زن بیشتری نیاز دارد؟

بر اساس نوشته‌های گریسی چن از Bitget، زنان محیط بهتری را برای رشد نوآوری ایجاد کرده و درباره پول هوشیار و میانه‌رو هستند؛ و این همان چیزی است که صنعت رمز ارزها به آن نیاز دارد.
ظهور واژه‌ها و برنامه‌های کاربردی جدید از جمله کریپتوکارنسی، NFT، متاورس، دیفای و…، که همگی بر پایه فناوری بلاکچین نیز هستند، افزایش روزافزون محبوبیت و پذیرش رمزارزها را در سراسر جهان نشان می‌دهند.
با این وجود، شهرت یک حوزه همیشه به معنای کامل و بی‌عیب بودن آن نیست…

لزوم حضور زنان در عرصه رمز ارزها

دنیای کریپتو، هنوز هم تا حد زیادی، به عنوان غرب وحشی تحت تسلط دلالان مرد و فرهنگ مردسالار به تصویر کشیده می‌شود که اخیراً به علت رسوایی‌های مالی اخیر و بازار نزولی رمز ارزها نیز تقویت شده است.
با این حال، مشارکت و رهبری زنان در بازار کریپتو می‌تواند به تغییر این تصور غلط و ایجاد تصویری مثبت‌تر از فضای حاکم بر این صنعت، کمک کند.

می‌توان گفت که بازار جهانی ارزهای دیجیتال در حال حاضر تحت تسلط مردان است، همانطور که نتایج بدست آمده از یک نظرسنجی جدید نشان داد کمتر از 5٪ از بنیان‌گذاران رمز ارزها و کمتر از 10٪ از شرکای صندوق‌های ارز دیجیتال را زنان تشکیل می‌دهند.
بر اساس گزارشی دیگر، تنها 26 درصد از دارندگان فعلی رمزارزها در ایالات متحده زنان هستند.
نبود رهبران و سرمایه‌گذاران زن در این حوزه، می‌تواند تنوع دنیای کریپتو را کاهش داده و حتی مانع پیشرفت این صنعت نیز شود.

باید گفت که دلایل متفاوتی به این موضوع کمک می‌کند…
به نظر می‌رسد که اغلب زنان در زمینه‌های مهمی، از جمله دنیای اقتصاد، اعتماد به نفس کمتری دارند.
مطالعه فیدلیتی (Fidelity) نشان می‌دهد که تنها 33 درصد از زنان، به توانایی خود در تصمیم‌گیری‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری اعتماد دارند.

با این وجود، می‌توانیم این آمار را به روشی دیگر نیز تفسیر کنیم…

مزایای افزایش فعالیت زنان در بازارهای مالی همچون کریپتوکارنسی

سرمایه‌گذاران زن، دید مالی هوشیارتر و متعال‌تری دارند؛ بنابراین ممکن است تمایل کمتری نسبت به سرمایه‌گذاری در دارایی‌های پرریسکی مانند ارزهای دیجیتال که معمولاً بسیار پر نوسان در نظر گرفته می‌شوند، داشته باشند.
آن‌ها بدون داشتن درک کافی از این بازار، تمایلی به سرمایه‌گذاری تفریحی یا بی‌برنامه، در دارایی‌های دیجیتال ندارند. لذا، آموزش اصولی و معتبر کاربران ارز دیجیتال، می‌تواند به افزایش پذیرش کریپتو در میان زنان نیز، کمک شایانی کند.

همچنین کمبود فاکتور «اطمینان» نیز می‌تواند تا حدودی علت فقدان رهبری زنان در این صنعت را توضیح دهد. در مدیریت، زنان ممکن است درباره توانایی رهبری خود تردید داشته باشند و در محیط‌های کاری تحت سلطه مردان نیز دچار تردید و عدم اطمینان شوند.
برای مثال، بانویی که به عنوان «مدیر ارشد اجرایی» در یک شرکت فین‌تک خدمت می‌کند و تنها زن موجود در تیم مدیریت است، احساس عدم اعتماد به نفس و گاهی اوقات نا‌امیدی خواهد کرد.
حتی اگر شما به توانایی رهبری خود ایمان کامل هم داشته باشید، ممکن است در اثر کلیشه‌ها و جهت‌گیری‌های جنسیتی که زنان کارآفرین معمولاً با آن مواجه می‌شوند، دلسرد شوید.

مطلب پیشنهادی مرتبط
معرفی بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) و نحوه کسب درآمد دلاری

یک گزارش از PitchBook نشان می‌دهد که بنیان‌گذاران زن در سال 2021 تنها 2 درصد از سرمایه‌گذاری‌های ریسک‌پذیر را از آن خود کرده‌اند.
این رقم ناچیز نویسنده این مطلب (گریسی چن) را به یاد سال 2017 و زمانی می‌اندازد که برای جمع‌آوری سرمایه برای استارت‌آپ فناوری خود، در تلاش بوده است؛ اما پاسخ‌های مشابهی از چندین سرمایه‌گذار خطرپذیر دریافت کرد:
«ما شما و پروژه شما را دوست داریم، اما قصد نداریم روی کارآفرینان زن سرمایه‌گذاری کنیم، به خصوص آنهایی که متأهل هستند و هنوز فرزندی ندارند!»

what wemen can do for more crypto acceptance

اگر شما یک خانم هستید، حتماً می‌فهمید که این پاسخ، مانند سیلی محکمی به صورت یک زن موفق و کارآفرین است.
ما باید در نظر داشته باشیم که اغلب برچسب‌ها و خصوصیات کلیشه‌ای که به یک جنسیت خاص (مرد یا زن) چسبانده می‌شوند، در واقع ویژگی‌های جهانی هستند که بین همه انسان‌ها مشترکند.
اکنون زمان آن فرا‌رسیده است که کلیشه‌های جنسیتی را بشکنیم، زنان بیشتری را به دنیای رمز ارزها جذب کنیم و از مزایای مشارکت بیشتر زنان در این عرصه استفاده کنیم.

گریسی چن در نوشته‌های خود ذکر کرده است که قبلاً در یک تیم مدیریتی مردسالار کار کرده‌ و اکنون در یک تیم رهبری زنان فعالیت می‌کند. او تجربه فوق‌العاده و نوینی درباره اینکه چگونه مشارکت و رهبری زنان به روش‌های مختلفی از جمله محیط کاری مثبت‌تر و محصولی بهبودیافتهتر به پیشرفت شرکت‌ها و سازمان‌ها کمک می‌کند.
همانطور که گریسی چن سفر خود را در Bitget آغاز می‌کند، متوجه می‌شود که در این مجموعه بسیاری از رهبران، زنان توانمندی همچون مدیر‌عامل این شرکت (Sandra)، مدیر ارشد بازاریابی (Yvonne) و مدیر ارشد تولید (Daphne) هستند. در این شرکت زنان از به اشتراک گذاشتن نظرات و دیدگاه‌های خود نمی‌ترسند و همواره توصیه‌ها و حمایت‌های صادقانه و مفیدی را به یکدیگر ارائه می‌دهند که این موضوع باعث شده است تا گریسی نیز در بیان نظرات خود تردید نداشته باشد.

بهبود عملکرد شرکت‌های رمز ارزی با کمک زنان

زنان ذاتاً قدرت همدلی بالاتری نسبت به مردان دارند که این یک مزیت مهم و کلیدی برای افرادی است که در پست‌های مدیریتی فعالیت دارند.
مشارکت زنان در سازمان‌های کریپتویی می‌تواند فرهنگ شرکت را بهبود بخشیده و محل کار متنوع‌تر و جامع‌تری را برای کارمندان ایجاد کند؛ چرا که نیروی انسانی، به‌ویژه کارمندان زن، تمایل بیشتری به بیان دیدگاه‌های خود در فضای کاری بازتر و دارای محدودیت کمتر دارند.
هوشمندی و قدرت تحلیل زنان نه تنها می‌تواند پتانسیل‌های شرکت را از لحاظ ذهنی، بلکه از لحاظ اقتصادی نیز افزایش دهد.
دیدگاه‌های خلاقانه و مشارکت‌های آن‌ها به بهینه‌سازی برنامه‌ریزی کسب‌وکار و طراحی محصولات کمک شایانی می‌کند که افزایش خلاقیت و تغییرات مثبت را نیز با خود به همراه خواهد داشت.
دلیل این امر نیز این است که زنان گاهی اوقات به روشی متفاوت از مردان (و نه لزوماً روشی بهتر) اقدام به انجام معاملات و سرمایه‌گذاری می‌کنند. در حالت کلی کارمندان و مدیران زن، درک عمیق‌تری نسبت به چالش‌ها و معضلاتی که تیم کاری با آن روبرو هستند، خواهند داشت.

علاوه بر این، کارآفرینان و فعالان زن می‌توانند به‌عنوان الگویی برای زنان دیگر باشند و به آنها کمک کنند تا در سرمایه‌گذاری‌های خود، اعتماد به نفس و اطمینان بیشتری داشته و بر نگرانی‌‌ها و ترس‌های خود درباره ارز دیجیتال غلبه کنند.
همچنین این دو گروه می‌توانند استعدادهای درخشان دیگری را نیز که آرزوی پیوستن به این صنعت مدرن را دارند، جذب بازار کریپتو کنند.
این کار نه تنها به شرکت‌های مستقل، بلکه به جامعه جهانی رمز ارزها نیز در گسترش پایگاه استعدادها و افزایش فعالیت و پذیرش کاربران کمک می‌کند.
بنابراین، به طور خلاصه، مشارکت زنان در بازار ارز دیجیتال، نقش مهمی در تقویت ابزارهای موجود و جذب استعدادهای بالقوه ایفا می‌کند و شرکت‌ها را برای موفقیت در بازه زمانی بلندمدت آماده‌ می‌کند.

مطلب پیشنهادی مرتبط
5 روش سرمایه گذاری در متاورس و کسب در آمد از آن

مبارزه با تبعیض جنسیتی در دنیای ارز دیجیتال

نابرابری جنسیتی در بسیاری از زوایای جامعه مانند حضور یک فیل در اتاق است (به این معنی که وجود یک مشکل توسط همه افراد حس شده اما مشکل اصلی به طور واضح دیده نمی‌شود).
اما در صنعت کریپتو، که ماهیت آن بنا شده بر برابری کاربران و غیرمتمرکز بودن بوده و اصول اولیه آن ایجاد یک سیستم فراگیر و عادلانه است که برای گروه‌های مختلف مردم قابل دسترسی باشد، نباید این معضل وجود داشته باشد. همچنین تنها آگاهی یا توجه به این مسأله کافی نیست، زیرا برای مقابله با این مشکلات هنوز تلاش‌های بلند‌مدت‌تری توسط فعالان صنعت رمز ارزها مورد‌نیاز است.
قطعاً، آشنایی با سرمایه‌گذاری در حوزه کریپتو و قدم گذاشتن در این دنیا برای بانوان اتفاقی خوش یمن است و همه ما زنان باید این جهان را به افراد بیشتری معرفی کرده و استعدادهای بیشتری را نیز به حضور در آن دعوت کنیم.

bitget and juventus partnership for DIY Girls
در ماه جولای، بیت جت با بازیکنان تیم فوتبال یوونتوس وارد همکاری شد تا بتوانند به یک سازمان غیردولتی مستقر در لس‌آنجلس به نام DIY Girls کمک کنند.
مأموریت اصلی این سازمان غیرانتفاعی، افزایش علاقه و موفقیت دختران در رشته‌های مرتبط با فناوری و مهندسی با ایجاد تجربیات آموزشی خلاقانه و برقراری ارتباط با مربیان است.
هدف این مجموعه تغییر دادن دیدگاه منفی دختران نسبت به مشاغل حوزه فناوری است.

نقش شرکت‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال

تحقیقات و مطالعات بسیاری درباره دیدگاه زنان از سرمایه‌گذاری رمز ارزها نیاز است تا بتوان نیازها، اولویت‌ها و دغدغه‌ای آنها را بهتر درک کرده و از هرآنچه که زنان را از سرمایه‌گذاری و مشارکت در دنیای کریپتو باز‌می‌دارد آگاه شد.
بدین ترتیب، می‌توان نتیجه گرفت که شرکت‌های رمز ارزی بیش از سایر حوز‌ها مسئولیت خطیر ارائه فرصت‌های شغلی بیشتر و کارآموزی زنان و همچنین ایجاد محیط‌های کاری صمیمانه و مناسب برای زنان را بر عهده دارند.

جهان ارزهای دیجیتال و بلاکچین باید با ایجاد فرصت‌های شغلی متنوع، رفع موانع استقلال مالی و ارائه سایر ابزارها، برای همه افراد جامعه، دارای سوابق و تجربیات کاری مختلف، سودمند باشد.
تجهیز زنان به دانش کریپتوکارنسی و کمک به آنها در استفاده از این فناوری جدید و بهره‌مند شدن از مزایای بی‌شمار آن، بایستی تبدیل به یک هدف جمعی برای همه ما شود.

منبع: forkast.news
5/5 - (3 امتیاز)
ثبت نام اکسچنج ثبت نام اکسچنج

پریسا حبیبی

من پریسا حبیبی هستم؛ یک مبتلا به دیجیتال مارکتینگ! هرجا که فکرشو بکنی سرک کشیدم، از سئو و طراحی وب گرفته تا کانتنت و الی آخر!! تجربه میدانی، فنی و روانشناسی من توی حوزه مارکتینگ باعث شده خودم رو ایده پردازی بدونم که نون خلاقیتش رو می‌خوره.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا